Jump to content

ποια ψαρακια ταιριαζουν μεταξυ τους?


stelios8

Recommended Posts

γεια σας απο λαρισα..

αυτη τη στιγμη στρωνω ενα ενυδρειο 200 λιτρων και θα ηθελα να μου προτεινετε αν θελετε

εναν συνδιασμο απο ψαρακια που ταιριαζουν μεταξυ τους για να γινει σωστη δουλεια.

σιγουρα μεσα θα μπει ενα κοπαδακι νεον και μια αποικια απο γαριδες red cherry αρα το νερο

θα προσαρμοστει συμφωνα με τις αναγκες τους.

θα ηθελα αν θελετε οι πιο εμπειροι να μου προτεινετε καποια ειδη (μικροσωμων) ψαριων που θα μπορουσα

να συνδιασω με τα δυο ειδη που ανεφερα γιατι εχω μπερδευτει :thumbup: ...

(ισως καποιο ακομα ειδος κοπαδοψαρου :P )

επισης ηθελα να ρωτησω αν τα Corydoras που επισης μου αρεσουν μπορουν να συνδιαστουν με

τις red cherry χωρις προβληματα μιας και ζουν και τα δυο στο βυθο...

ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

φιλε δεν εχω κανει μετρησεις ακομα... το ενυδρειο το αγορασα και το εστησα την

παρασκευη το απογευμα και εχει αυτη τη στιγμη μεσα μονο το χαλικι....

επισης με προτροπη του πετσοπα εριξα το bio nitrivec της SERA για να στρωσει πιο γρηγορα

το ενυδρειο και μετα απο 24 ωρες εβαλα μεσα δυο χρυσοψαρα (που μεχρι τωρα ζουσαν σε μια γυαλα των 5

λιτρων) οπως εγραφε η συσκευασια και μου προτειναν και απο το καταστημα...

μετα απο ενα σαββατοκυριακο μελετης στο φορουμ αυριο θα παω να παρω ενα υγρο τεστ

για την αμμωνια και στικακια 5 σε 1 για NO2 NO3 PH KH και GH (πραγματα που την παρασκευη δεν

γνωριζα την υπαρξη τους...

επισης αποφασισα να διαλεξω ψαρια που να ταιριαζουν και με τις τιμες του νερου που εχω σπιτι μου(εκτος απο μεταξυ τους) ωστε να μη χρειαζεται να κανω τον χημικο με τυρφες και Α.Ο. κτλ.

καλα μιλαμε τετοια μελετη ουτε στις πανελληνιες δεν εκανα :( ...

Link to comment
Share on other sites

όμως να ξέρεις ότι με τα χρυσόψαρα δεν έχεις πολλές επιλογές γιατί είναι ψαράκια κρύου νερού, ενώ όλα τα υπόλοιπα που θα είδες στο pet shop και σου γυάλισαν, σίγουρα είναι τροπικά!

ποτέ μαζί τροπικά και χρυσόψαρα.

Εκτός αν τα πάρει πίσω το μαγαζί!

Link to comment
Share on other sites

...επισης αποφασισα να διαλεξω ψαρια που να ταιριαζουν και με τις τιμες του νερου που εχω σπιτι μου(εκτος απο μεταξυ τους) ωστε να μη χρειαζεται να κανω τον χημικο με τυρφες και Α.Ο. κτλ.
Ενυδρειο με χρυσοψαρα τοτε ειναι τελειο αφου εχειw ηδη ψαρια που χρειαζονται μεγαλυτερο ενυδρειο (θελουν 30-40 λιτρα το καθενα) και δεν θελεις να επεξεργαστεις το νερο.

Μαζι μπορεις να βαλεις 3-4 applesnails και μονο baboo shrimps απο γαριδες και μονο αν δεν εχεις χρυσοψαρα που γινονται πολυυυυ μεγαλα και τις φανε.

Πετρες ξυλα και σκληρα ευκολα φυτα οπως anubia, microsorum pteropus ειναι καταλληλη διακοσμηση.

Πολυ καλη φιλρτασνση με βιολογικο υλικο και αναλογη της ιχθυοφορτισης.

Η αμμος θα ηταν καλυτερη αλλα δεν πειραζει και το χαλικι, απλα να μη χωραει ισα ισα στο στομα τους, γιατι μπορει να το βαλουν για να το πιπιλισουν και μετα να μη μπορουν να το φτυσουν.

Το φιλτρο ειναι απαραιτητο ο θερμοστατης προαιρετικα αφου ειναι ψαρια κρυου νερου.

Με τα σαλιγγαρια μονο δεν θα εχει προβλημα χωρις θερμοστατη αλλα με γαριδες καλο ειναι να μη πεφτει κατω απο 22C.

Φυσικα τα χρυσοψαρα ειναι ψαρια κρυου νερου και καλο ειναι να μη ξεπερναει τους 25C η θερμοκρασια (και το καλοκαιρι)

Ταισμα με ποκιλια τροφων και με φρεσκα λαχανικα

Και βιταμινες.

Καλο αντιχλωριο στο νερο (πχ seachem prime) οικονομικο θελει ελαχιστη πσοτητα, και δεσμευει και τοξικα, κανει καλο και στη μεμβρανη των ψαριων.

Αλλαγη νερου αναλογα τις μετρησεις αλλα για σιγουρα αν κανεις ρουτινα να αλλαζεις το 25-30% καθε εβδομαδα με νερο ιδιας θερμοκρασιας και αντιχλωριο δεν θεα εχεις ποτε προβληματα.

Για το στρωσιμο δες εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειο με χρυσοψαρα τοτε ειναι τελειο αφου εχειw ηδη ψαρια που χρειαζονται μεγαλυτερο ενυδρειο (θελουν 30-40 λιτρα το καθενα) και δεν θελεις να επεξεργαστεις το νερο.

Σπυρο μαλλον δεν καταλαβες,τα χρυσοψαρα πρεπει να μπηκαν στο ενυδρειο μονο για το στρωσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο μαλλον δεν καταλαβες,τα χρυσοψαρα πρεπει να μπηκαν στο ενυδρειο μονο για το στρωσιμο.

Το καταλαβα, και εν συνεχεια προτεινω να μεινουν δια παντως. :(

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας... οντως τα χρυσοψαρα μπηκαν μονο για το στρωσιμο και λυπαμαι πολυ

που θα πρεπει καποια στιγμη να τα γυρισω στη γυαλα τους αλλα μου ειπαν απο το πετσοπ οτι μπορει

να φανε τα κοπαδοψαρα και τις γαριδες που εχω σκοπο να βαλω :( ....

τελικα σημερα πηγα να παρω τα στικακια τεστ και μου ειπε θα φερει απο βδομαδα και επειδη

δεν μου φτανανε τα χρηματα για υγρα τεστ αναγκαστικα θα περιμενω... του ειπα να μου δωσει τεστ για αμμωνια

και μου ειπε οτι δεν χρειαζεται και μου χαρισε και δυο αμπουλες βιολογικο υλικο (bio digest γραφει πανω)

για να στρωσει ακομα πιο γρηγορα...

πηρα και δυο ανουμπιες και ενα ξυλο και τωρα φαινεται ακομα πιο ομορφο το ενυδρειο μου..

αυτα για την ωρα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν τρωνε τα τροπικα ψαρια αλλα σιγουρα οταν γυρισουν στη γυαλα θα φανε το κεφαλι τους αν δεν το εχουν ηδη φαει απο την αμμωνια που θα τα καψει στο στρωσιμο του ενυδρειου.

Μεσαιωνικες μεθοδοι στρωσιματος.

Κανενα ψαρι δε ζει σε γυαλα.

Στην Ιταλια διωκεται οποιος το κανει.

Link to comment
Share on other sites

φιλε δεν ειναι δικα μου τα ψαρια τα εκανε δωρο στον αδερφο μου η κοπελα του και απο τοτε ζουσαν

στη γυαλα...

τωρα για τον αν θα γυρισουν πισω στη γυαλα απο αυτα εξαρταται (αρκει να μην πειραζουν τα καινουρια ψαρακια)

παντως δεν τα εβαλα ετσι στο ενυδρειο εριξα πρωτα βιολογια και μπηκαν μετα 24 ωρες

συμφωνα με τις οδηγιες της SERA και ακομα και η θερμοκρασια ειναι σε ανεκτα για αυτα επιπεδα (24 βαθμοι)...

Link to comment
Share on other sites

φιλε δεν ειναι δικα μου τα ψαρια τα εκανε δωρο στον αδερφο μου η κοπελα του και απο τοτε ζουσαν

στη γυαλα...

τωρα για τον αν θα γυρισουν πισω στη γυαλα απο αυτα εξαρταται (αρκει να μην πειραζουν τα καινουρια ψαρακια)

Και να μην τα πειραξουν,θελουν διαφορετικη ποιοτητα νερου τα τροπικα ψαρια απο τα χρυσοψαρα.

Σκεψου να βαλεις σ' ενα κλουβι να ζησουν μαζι ενα παπαγαλο με ενα καναρινι.

Link to comment
Share on other sites

φιλε δεν ειναι δικα μου τα ψαρια τα εκανε δωρο στον αδερφο μου η κοπελα του και απο τοτε ζουσαν

στη γυαλα...

τωρα για τον αν θα γυρισουν πισω στη γυαλα απο αυτα εξαρταται (αρκει να μην πειραζουν τα καινουρια ψαρακια)

παντως δεν τα εβαλα ετσι στο ενυδρειο εριξα πρωτα βιολογια και μπηκαν μετα 24 ωρες

συμφωνα με τις οδηγιες της SERA και ακομα και η θερμοκρασια ειναι σε ανεκτα για αυτα επιπεδα (24 βαθμοι)...

1. Πως εξαρταται απο αυτα; Μονα τους θα πανε στη γυαλα η θα τα .... παει καποιος; :)

2. Δεν εχεις καταλαβει σωστα ..... δεν τιθεται θεμα αν θα πειραζουν τα καινουργια ψαρακια αλλα στο οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να μπουν ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ.- :(

Link to comment
Share on other sites

τι να πω βρε παιδια αφου δεν μπορουν να μεινουν στο ενυδρειο θα ψαξω να βρω καποιον να τα δοσω ...

ευχαριστω για τις απαντησεις σας (αν και ξεφυγαμε απο το αρχικο θεμα)...

Link to comment
Share on other sites

.... (αν και ξεφυγαμε απο το αρχικο θεμα)...
Επιστρεφουμε τοτε αν υποθεσουμε οτι θα λυθει το θεμα με τα χρυσοψαρα και οτι θα στρωθει το ενυδρειο.

Εχεις δωσει τα εξης στοιχεια:

.. θα ηθελα να μου προτεινετε αν θελετε εναν συνδιασμο απο ψαρακια που ταιριαζουν μεταξυ τους για να γινει σωστη δουλεια.

σιγουρα μεσα θα μπει ενα κοπαδακι νεον και μια αποικια απο γαριδες red cherry αρα το νερο

θα προσαρμοστει συμφωνα με τις αναγκες τους.

θα ηθελα αν θελετε οι πιο εμπειροι να μου προτεινετε καποια ειδη (μικροσωμων) ψαριων που θα μπορουσα

να συνδιασω με τα δυο ειδη που ανεφερα γιατι εχω μπερδευτει :( ...

(ισως καποιο ακομα ειδος κοπαδοψαρου :) )

επισης ηθελα να ρωτησω αν τα Corydoras που επισης μου αρεσουν μπορουν να συνδιαστουν με

τις red cherry χωρις προβληματα μιας και ζουν και τα δυο στο βυθο...

ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας.

φιλε δεν εχω κανει μετρησεις ακομα... το ενυδρειο το αγορασα και το εστησα την παρασκευη το απογευμα και εχει αυτη τη στιγμη μεσα μονο το χαλικι........επισης αποφασισα να διαλεξω ψαρια που να ταιριαζουν και με τις τιμες του νερου που εχω σπιτι μου(εκτος απο μεταξυ τους) ωστε να μη χρειαζεται να κανω τον χημικο με τυρφες και Α.Ο. κτλ.....
Εχουμε και λεμε, σχολιαζω αυτα που εχω μαυρισει απο πανω:

1. τα νεον δεν ειναι "σιγουρα "γιατι ειπες οτι δεν θες να επεξεργαζεσαι το νερο της βρυσης και απ'οσο ξερω μονο το νερο της βρυσης της Φλωρινας ειναι συμβατο με αυτα τα ψαρια.

2. Οι γαριδες ζουν σε νερο με τιμες βρυσης αλλα α) θελουν να εχει στρωθει καλα ο βυθος 3-4 μηνες επισης β) δεν ειναι σιγουρο οτι θα επιζησουν οι red cherry που ειναι μικρες και σιγουρα πιο δυσκολα ο γονος τους, με ψαρια παμφαγα και που η γαριδα χωραει στο στομα τους.

3. Αλλα μικροσωμα ψαρια που ζουν ομως σε νερο χωρις επεξεργασια ειναι τα ζωοτοκα σε καταλληλο συνδυασμος ομως ειδων (γιατι υβρυδιζουν καποιοι) και σε καταλληλη αναλογια αρσενικων-θηλυκων (1Α/3Θ) για περιορισμο επιθετικοτητας.

Παρομοια περιπτωση ειναι και τα Celestial Pearl Danio ή Danio margaritatus ενα ειδος που ανακαλυφθηκε τελευταια.

Επισης για τελειως διαφοερτικο στησιμο (ενυδρειο με πετρες) ειναι οι αφρικανες (αρκετα μεγαλυτερα ψαρια) με πολυ ενδιαφερουσα ομως συμπεριφορα και αναπαραγωγη.

4. Για να προχωρησεις σε επιλογες ψαριων πρεπει να ξερεις οπως λες τις τιμες της βρυησης σου και μετα του ενυδρειου σου και για σκληροτητες, οξυτητα αλλα και για τα παραγωγα του αζωτου, αμμωνινα νιτρωδη νιτρικα.

5. Τα κορυ θελουν παρομοιες συνθηκες με τα νεον (επεξεργασια νερου) και επιπλεον θελουν κι αυτα στρωμενο καλα βυθο (3-4 μηνες) αλλα και αμμο αντι για χαλικι αλλιως καταστεφονται τα μουστακια τους και δεν μπορουν να αναζητησουν τροφη με αναλογα ασχημα αποτελεσματα γι'αυτα.

Επισης χανεται το ομορφο θεαμα που προσφερουν στην αμμο οταν βουτανε μεχρι την ουρα μεσα για να βρουν τροφη, την καταπινουν φιλτραροντας την και αφου κρατησουν την τροφη βγαζουν την αμμο απο τα βραγχια.

Ελπιζω να βοηθησα να κανεις ενα αρχικο ξεκαθαρισμα στις σκεψεις σου και να χαραξεις νεα πορεια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

τελικα σημερα πηρα τα τεστ(υγρα της tropical) kai οι μετρησεις ηταν οι εξης

NH3 0

NO2 0,9

NO3 10

PH 8

GH 13?

KH 11?

θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου απαντησει γιατι οι οδηγειες στο τεστ GH kai ΚH δεν

ηταν σαφεις εγω μετρησα ποσες σταγονες εριξα μεχρι πχ το νερο στο τεστ GH απο κοκινο

να γινει πρασινο και ηταν 13 σταγονες... αυτη ειναι και η τιμη του GH?

επισης ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να μειοσω το ph? (να το φτασω κοντα στο 7)εγω σκεφτομουν την

λυση του απιονισμενου νερου(αρχικα) αλλα διαβαζω οτι μπορει να μειωθει και με την

προσθηκη CO2 τελικα ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος?

ΥΓ. τελικα τα χρυσοψαρα απο αυριο μετακομιζουν στο 100lt του carrefour

(κολησα και στον κολλητο μου το μικροβιο :) )

ΥΓ2 delta66 οπως βλεπεις το εψαξα το θεμα και χαραξα νεα πορεια και κατεληξα στο συμπερασμα

οτι θελω να φιλοξενησω τα εξης -

1 neon tetra

2 μελανοτενιες

3 μαυρες χηρες

4Carnegiella strigata (μου αρεσε πολυ αλλα δεν ξερω αν θα μπορεσω να βρω)

5 οτι μικροσωμο ταιριαζει με τα προηγουμενα :(

παρακαλω αν υπαρχουν ενστασεις για την αρχικη συνθεση διορθοστε με...

ΥΓ3 εννοειται πως πρωτα θα βρω ενα τροπο να φτασω το νερο στα καταληλα επιπεδα

(και να τα κρατησω σταθερα) και μετα θα μπουν τα ψαρια μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτα και ξανακανε τα τεστ!

http://www.istellas.gr/aquarium/my_tests_ph.html

http://www.istellas.gr/aquarium/my_tests_gh.html

http://www.istellas.gr/aquarium/my_tests_kh.html

http://www.istellas.gr/aquarium/my_tests_nh3nh4.html

http://www.istellas.gr/aquarium/my_tests_no2.html

http://www.istellas.gr/aquarium/my_tests_no3.html

Στα παραπανω λινκ δες τις οδηγιες απο τα τεστ που εχεις,εχει ολες τις μαρκες! :(

Έγινε επεξεργασία - @@nikos@@
Link to comment
Share on other sites

...Στα παραπανω λινκ δες τις οδηγιες απο τα τεστ που εχεις,εχει ολες τις μαρκες! :(
Νομιζω ειναι αλλα τα τεστ της tropical και αλλα της tropic marine που εχει στο λινκ
Link to comment
Share on other sites

ναι τα τεστ οντως ειναι της tropical και οχι της tropic marine...

παντως βρηκα ακρη και οι μετρησεις σημερα ειναι

NH3 0

NO2 0,5

NO3 10

PH 8

GH 11

KH 10

χθες ειχα κανει αλλαγη νερου 30% με το 1\3 απιονισμενο

και οι μετρησεις στο νερο αλλαγης ηταν

GH 9

KH 8

PH 7,5

μαλλον την επομενη αλλαγη θα την κανω 50-50 απιονισμενο- βρυσης...

επισης εχω φτιαξει και DIY CO2.. αν το βαλω να ρουφαει τις μπουρμπουληθρες το εξωτερικο

φιλτρο θα εχω προβλημα με τη βιολογια μου?

ποσες μπουρμπουληθρες πρεπει να βγαζει κανονικα το λεπτο(εμενα βγαζει 2 το δευτερολεπτο)?

στο ενιδρειο αυτη τη στιγμη υπαρχουνε δυο μεγαλες ανουμπιες ενας πολυ μεγαλος αχινοδορος

ενα σαν φυκι (που δεν ξερω πως το λενε) και μια μπαλα java moss( και ψαχνω να βρω και κερατοφυλλο)...

Link to comment
Share on other sites

ναι τα τεστ οντως ειναι της tropical και οχι της tropic marine...

παντως βρηκα ακρη και οι μετρησεις σημερα ειναι

NH3 0

NO2 0,5 (το ενυδρειο δεν εινα στρωμενο ακομα)

NO3 10

PH 8

GH 11

KH 10

χθες ειχα κανει αλλαγη νερου 30% με το 1\3 απιονισμενο

και οι μετρησεις στο νερο αλλαγης ηταν

GH 9

KH 8

PH 7,5

μαλλον την επομενη αλλαγη θα την κανω 50-50 απιονισμενο- βρυσης...

επισης εχω φτιαξει και DIY CO2.. αν το βαλω να ρουφαει τις μπουρμπουληθρες το εξωτερικο

φιλτρο θα εχω προβλημα με τη βιολογια μου?

ποσες μπουρμπουληθρες πρεπει να βγαζει κανονικα το λεπτο(εμενα βγαζει 2 το δευτερολεπτο)?

στο ενιδρειο αυτη τη στιγμη υπαρχουνε δυο μεγαλες ανουμπιες ενας πολυ μεγαλος αχινοδορος

ενα σαν φυκι (που δεν ξερω πως το λενε) και μια μπαλα java moss( και ψαχνω να βρω και κερατοφυλλο)...

1. το ενυδρειο δεν ειναι στρωμενο ακομα.

2. Γιατι βαζεις απιονισμενο? Τι ψαρια θα βαλεις? Τα ψαρια που θα βαλεις σε τι νεδρο ζουν?

Το ξερεις οτι αν μπουνε αποτομα σε διαφορετικες παραμετρους μπορει να πεθανουν?

Καλο ειναι να εχεις το νερο παρομοιο με του πετσοπ και μετα σιγα σιγα το φερνεις στις σωστες τιμες για τα ψαρια.

3. Δεν ξερω για τη βιολογια, παντως σιγουρα θα γινει πιο θορυβωδες το φιλτρο και υπαρχει περιπτωση να φθαρει η φτερωτη.

4. Ειναι πολλες οι 120 φυσαλιδες ανα λεπτο.

Περιμενε λιγοι να δεις αν πεσει σε κατω απο 60 αλλιως ασε ανοιχτο μερικες ωρες το μπουκαλι.

Πρεπει να εχει βαλει πολυ μαγια στην αναλαογια, με αποτελεσμα τη μεγαλη παραγωγη αλλα θα σου τελειωσει αμεσως το μειγμα.

Link to comment
Share on other sites

1 το ξερω οτι δεν ειναι στρωμενο δεν εχω ψαρια μεσα (τα εδωσα τα χρυσοψαρα)

2 θα βαλω νεον τετρα, μελανοτενιες και μαυρες χηρες

3 ευχαριστω δεν το ειχα σκεφτει για το θορυβο.. εχεις κατι αλλο να μου προτεινεις?

4 μεσα επεσες, οντως μου επεσε πολυ μαγια... :(

Link to comment
Share on other sites

1 το ξερω οτι δεν ειναι στρωμενο δεν εχω ψαρια μεσα (τα εδωσα τα χρυσοψαρα)

2 θα βαλω νεον τετρα, μελανοτενιες και μαυρες χηρες

3 ευχαριστω δεν το ειχα σκεφτει για το θορυβο.. εχεις κατι αλλο να μου προτεινεις?

4 μεσα επεσες, οντως μου επεσε πολυ μαγια... :(

1. Πρεπει ομως τωρα που ειναι αδειο να κανεις κατι για να τρεφεται η βιολογια, ετσι?

Ριχνε λιγη τροφη καθε μερα πχ μια ταμπλετα βυθου για γατοψαρα.

2. Στο πετσοπ σε νερο βρυσης τα εχουν 99% (γιατι τα κρατανε λιγο καιρο και δεν του νοιαζει).

Κρατα το πεχα γυρω στο 7,5 στο ενυδρειο οταν κανει την εσιαγωγη τους. Μετα αρχιζεις να κατεβαζεις. και μαλιστα πολυ αργα οχι με τη μια 30 και 50%, Ξεκινας με 5% και καθε φορα ανεβαζεις 5%, πας στο 10, 15, 20, 25% κλπ

3. Σε κεφαλη απο μικρο εσωτερικο φιλτρο συνδεεις το σωληνακι στη υποδοχη venturi (που ειναι για τις μπουρμπουληθρες) ή με σκαλα της hagen (η οποια κανει και μετρηση φυσαλιδων εχει και σωληνακι)

Παντως να ξερεις οτι σε 200 λιτρα ενυδρειο το diy CO2 πεφτει λιγο, εκτος κι αν βαλεις και δευτερη μπουκαλα ή δεν εχεις απαιτησεις απο πολυ διοξειδιο για απαιτητικα φυτα.

Με ευκολα φυτα γινεται δουλεια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

1-2 ευχαριστω πολυ τελικα αρχιζω να βγαζω μια ακρη..

3 τη σκαλα hagen την εχουν τα πετ σοπ? με αυτη την ονομασια τη ζηταω?

δεν εχω σκοπο να βαλω δυσκολα φυτα(ακομα)

4 τελικα βγαλαμε κυβερνηση η ακομα? :(

Link to comment
Share on other sites

1-2 ευχαριστω πολυ τελικα αρχιζω να βγαζω μια ακρη..

3 τη σκαλα hagen την εχουν τα πετ σοπ? με αυτη την ονομασια τη ζηταω?

δεν εχω σκοπο να βαλω δυσκολα φυτα(ακομα)

4 τελικα βγαλαμε κυβερνηση η ακομα? :(

1.2 ωραια

3. Ναι στα πετσοπ http://www.hagen.com/uk/aquatic/product.cf...=01076980030101

Παντως ειναι κοντα σε μια τιμη ενος μικρου κινεζικου φτηνου εσωτερικου φιλτρου για να δοκιμασις και την αλλη μεθοδο..

4. Και αν βγαλαμε θα μας κυβερνησει? Αστο καλυτερα, ας πουμε για το CO2 :)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Γεια σας,

θα ηθελα να σας ρωτησω σχετικα με ενα ενυδρειο 105λ.(aquel leddy 80)

Εχω βαλει μεσα 2 ξιφοφορους εναν αρσενικο και ενα θυλικο (helleri)

και δυο Orange Neon Molly Lyretail και αναρρωτιεμαι τι αλλα ψαρια μπωρω να βαλω

Μπωρειτε να με βοηθησετε

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως ορισες!

 

Αυτο ειναι ενα παλιο θεμα και πιθανον αρκετοι απο εδω να ειναι ανενργοι πλεον και να μην το παρακολουθουν.Αν θελεις ανοιξε ενα νεο θεμα στην κατηγορια "γενικα περι γλυκου νερου" ωστε να το δουν ολοι και να σε βοηθησουν τα παιδια να φτιαξεις το ενυδρειο σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...