Jump to content

φιλτρο πλατης..


aquamike

Recommended Posts

Παιδια μια ερωτηση αλλαξα ποστ γιατι παω στο φιλτρο κοιταχτε εχω ενα φιλτρο απο αυτα της πλατης που χωριζονται σε τρια μερη

αριστερα εχει ενα χωρισμενο τμημα

στην μεση ενα πιο μεγαλο

και δεξια ενα μικροτερο απο το οποιο εισερχεται το νερο

η ερωτηση μου ειναι η εξης

που θα βαλω τον κυκλοφορητη ??

που το βιολογικο υλικο(υαλομβαβακα,μακαρονι,και σφουγγαρι)??

και που τον θερμοστατη?

Και τελος με ποια σειρα θα μπουν ο υαλομβαβακας, το μακαρονι,και το σφουγγαρι??(εννοω πιο απο πανω κ.ο.κ)

Σας ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση αλλαξα ποστ γιατι παω στο φιλτρο κοιταχτε εχω ενα φιλτρο απο αυτα της πλατης που χωριζονται σε τρια μερη

αριστερα εχει ενα χωρισμενο τμημα

στην μεση ενα πιο μεγαλο

και δεξια ενα μικροτερο απο το οποιο εισερχεται το νερο

η ερωτηση μου ειναι η εξης

που θα βαλω τον κυκλοφορητη ??

που το βιολογικο υλικο(υαλομβαβακα,μακαρονι,και σφουγγαρι)??

και που τον θερμοστατη?

Και τελος με ποια σειρα θα μπουν ο υαλομβαβακας, το μακαρονι,και το σφουγγαρι??(εννοω πιο απο πανω κ.ο.κ)

Σας ευχαριστω πολυ!!!

Να υπενθυμισω οτι βαζω υαλοβαμβακα γιατι εβαλα αμμο και θελω να κανει δουλεια... :(

Link to comment
Share on other sites

Βαλε καμια φωτο ή καποιο λινκ καλυτερα του φιλτρου

Τα υλικα τα βλεπουμε αλλα δεν ειχε στανταρ θεση για ανλτια και θερμαντηρα οταν το πηρες?

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφία σίγουρα θα βοηθούσε. Έτσι όπως το περιγράφεις μοιάζει με το biobox, τη φιλτροπλάτη που φοράνε τα aquatlantis του καρφούρ. Αν είναι αυτό το φίλτρο τότε ισχύει η εξής διάταξη:

Από τη δεξιά πλευρά μπαίνει το νερό όπως λες. Έχει όμως και κάτι ωμέγα κλιπς για τον θερμαντήρα.

Στο μεσαίο διαμέρισμα μπαίνουν τα υλικά. Η ροή του νερού είναι από πάνω προς τα κάτω άρα πάνω μπαίνει το filter wool από κάτω το μπλε σφουγγάρι και τελευταίο το υλικό της επιλογής σου (siporax κλπ).

Αριστερά κάτω μπαίνει η αντλία που τραβάει το νερό και το οδηγεί με ένα σωληνάκι προέκταση στην έξοδο που είναι η τρύπα αριστερά πάνω. Εκεί μπορείς να προσαρμόσεις και μια γωνιακή προέκταση για να κατευθύνεις το νερό προς την επιφάνεια ή όπου θέλεις...

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφία σίγουρα θα βοηθούσε. Έτσι όπως το περιγράφεις μοιάζει με το biobox, τη φιλτροπλάτη που φοράνε τα aquatlantis του καρφούρ. Αν είναι αυτό το φίλτρο τότε ισχύει η εξής διάταξη:

Από τη δεξιά πλευρά μπαίνει το νερό όπως λες. Έχει όμως και κάτι ωμέγα κλιπς για τον θερμαντήρα.

Στο μεσαίο διαμέρισμα μπαίνουν τα υλικά. Η ροή του νερού είναι από πάνω προς τα κάτω άρα πάνω μπαίνει το filter wool από κάτω το μπλε σφουγγάρι και τελευταίο το υλικό της επιλογής σου (siporax κλπ).

Αριστερά κάτω μπαίνει η αντλία που τραβάει το νερό και το οδηγεί με ένα σωληνάκι προέκταση στην έξοδο που είναι η τρύπα αριστερά πάνω. Εκεί μπορείς να προσαρμόσεις και μια γωνιακή προέκταση για να κατευθύνεις το νερό προς την επιφάνεια ή όπου θέλεις...

φιλε μου ειναι ακριβως αυτο..!! :(:):thumbup: Σε ευχαριστω παρα πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...