Jump to content

ΧΡΗΣΗ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΩΝ;


GKAZI

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Μία ερώτηση για όποιον μπορεί να μου δώσει απάντηση.

Τα ενυδρεία μετά από τη χρήση μηνών όσο και αν προσπαθούμε να τα καθαρίσουμε πιάνουν άλατα από το νερό.

Αυτά πως φεύγουν;

Σε ενυδρείο, το οποίο έχει πέσει σε αχρηστία, αν θέλω να το καθαρίσω μπορώ να χρησιμοποιήσω προϊόντα εμπορίου (πχ. VIAKAL ή CILITBANG) για να φύγουν τα άλατα και στη συνέχεια να το πλύνω πολύ καλά με καυτό νερό;

Θα μπορώ να το ξαναγεμίσω ή θα υπάρχει φόβος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Από όσα γνωρίζω απαγορεύεται (για το εσωτερικό του ενυδρείου) οποιόδηποτε σκεύασμα του εμπορίου.

Πλύσιμο καλό με μπόλικο νερό και πολύ τρίψιμο.

Αυτά... :(

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια, ότι προσπάθησα μόνο με καυτό νερό, αλλά το μόνο που κατάφερα ήταν να.. κάψω τα χέρια μου. Τη μέθοδο με το ξύδι την έχετε χρησιμοποιήσει; Ξύδι και σύρμα για τα πιάτα; Ή σε συνδυασμό με καυτό νερό; :(

Link to comment
Share on other sites

το scotch brite σφουγγάρι από την σκληρή πλευρά δε χαράσσει 100%

Link to comment
Share on other sites

....Τα ενυδρεία μετά από τη χρήση μηνών όσο και αν προσπαθούμε να τα καθαρίσουμε πιάνουν άλατα από το νερό.....
Δεν ειναι απολυτα σωστο αυτο που λες.

Εμενα σε δυο χρονια δεν εχει ιχνος αλατων.

Εξετασε το λογο που επιασε τοσο αλατι.

Αν ειναι σαν το ενυδρειο που βλεπω στο προφιλ σου δεν επρεπε να πιασει αλατι γιατι τα ψαρια αυτα θελουν μαλακο νερο.

Αν κανεις πχ αναπληρωση νερου λογω εξατμισης το καλοκαιρι με νερο βρυσης, στο τελος γεμιζει αλατι το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο εσένα δεν έπιασε άλατα γιατί χρησημοποιης νερό ΑΟ. εαν ξεπλύνει το ενυδρείο με νερο βρύσης παλι θα πιάσει αλατα, οπότε τρύβει με ξύδι και filter wool, και εαν θελει μετά απλα ξεπλενει με απιονισμένο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Μία ερώτηση για όποιον μπορεί να μου δώσει απάντηση.

Τα ενυδρεία μετά από τη χρήση μηνών όσο και αν προσπαθούμε να τα καθαρίσουμε πιάνουν άλατα από το νερό.

Αυτά πως φεύγουν;

Σε ενυδρείο, το οποίο έχει πέσει σε αχρηστία, αν θέλω να το καθαρίσω μπορώ να χρησιμοποιήσω προϊόντα εμπορίου (πχ. VIAKAL ή CILITBANG) για να φύγουν τα άλατα και στη συνέχεια να το πλύνω πολύ καλά με καυτό νερό;

Θα μπορώ να το ξαναγεμίσω ή θα υπάρχει φόβος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις....

Και κάτι σημαντικό:πρέπει να προσέξεις,αν το ενυδρείο έχει μείνει αρκετό καιρό

χωρίς νερό,υπάρχει πιθανότητανα να έχει ξεραθεί η σιληκόνη στις ενώσεις.

Τσέκαρε το εκτός σπιτιού,αν έχει γίνει κατι τέτοιο. :(

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Σπυρο εσένα δεν έπιασε άλατα γιατί χρησημοποιης νερό ΑΟ. εαν ξεπλύνει το ενυδρείο με νερο βρύσης παλι θα πιάσει αλατα, οπότε τρύβει με ξύδι και filter wool, και εαν θελει μετά απλα ξεπλενει με απιονισμένο
Μισο-μισο χρησιμοποιω.

Ομως στην εξατμιση χρησιμοποιω μονο ΑΟ (ή παλιοτερα απιονισμενο απο σουπερ μαρκετ)

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει πιασει στρωματα μπιχλας κανε ενα αραιο διαλυμα χλωρινης νερου 1/8 καλο πλυσιμο με ζεστο νερο μετα καλο περασμα με ξυδι και τελος παλι ζεστο νερο και ολα μια χαρα.....Τουλαχιστον εγω αυτη την πρακτικη εφαρμοζω στις αλλαγες των ενυδρειων μου για τον καθαρισμο τους με η χωρις μπιχλα...... :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...