Jump to content

περιβαλλον γκαπι


LunaDark

Recommended Posts

τελικα κανεις δεν τα θελει τα ψαρια μου κ το απογευμα με βαρια καρδια θα τα παω σε πετσοπ.

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης

εννοειται θα κανω μια γενναια αλλαγη νερου(σχεδον ολο) πριν βαλω τα γκαπι.απο εκει κ περα να βαλω αντιχλωριο?ποσο για 80 λιτρα?θελει καποιο αλλο φαρμακο?η λαμπα μου κοκκινη 18 βατ φτανει (θα βαλω μπολικα φυτα)

Ξεχασα να πω οτι εκτος απο γκαπι θα μπουν και γαριδες τσερι και σαλιγκαρια(ποσα?)

Έγινε επεξεργασία - LunaDark
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον προσπαθουν να αποφυγουν ολοι πιθανα προβληματα παρομοια με το δικο σου. :(

Δυσκολο να πεσεις και στην περιπτωση να στηνει καποιος ενυδρειο που να θελει ακριβως αυτα που χαριζεις.

Αν ειναι στρωμενο το φιλτρο (δεν εχεις αμμωνια νιτρωδη δλδ) και δεν ειχες καμια αρρωστια στο ενυδρειο, δεν χρειαζεται κατι ιδιαιτερο εκτος απο μια νορμαλ αντε 50% αλλαγη.

Αντιχλωριο παντα βαζουμε σε φρεσκο νερο βρυσςης.

Δοσολογια αναλογα τις οδηγιες του καθε αντιχλωριου. Δεν βαζουμε σε ολα την ιδια δοση.

Αυτο που ειναι κοινο, ειναι οτι αν βαζουμε το νερο σε δοχειο πριν το βαλουμε στο ενυδρειο (προτεινομενη διαδικασια), βαζουμε αντιχλωριο μονο για τα λιτρα του φρεσκου νερου (αν θελουμε βαζουμε και λιγο παραπανω, δεν κανει κακο, μαλιστα αν ειναι αντιχλωριο που δεσμευει αμμωνια και βαρεα μεταλλα και προστατευει και την μεμβρανη των ψαριων κανει καλο).

Αν βαζουμε το φρεσκο νερο απ'ευεθειας στο ενυδρειο (μη προτεινομενη διαδικασια) βαζουμε πρωτα αντιχλωριο στο ενυδρειο για ολα τα λιτρα του ενυδρειου και μετα προσθετουμε παρα παρα πολυ αργα το φρεσκο νερο (γιατι αν ειναι και πολυ κρυο το νερο θα γυρισουν ανασκελα τα ψαρια)

Σε κανονικες συνθηκες δεν θελει κατι αλλο παρα μονο βιταμινες (πχ Sera fishtamine).

Αν εχεις φυτα τα λιπασματα που πρεπει και μονο.

Η λαμπα πρεπει να μην εχει "ληξει" και να εχει τοσα βατ οσο χρειαζονται και οχι παραπανω, αναλογα τις απαιτησεις των φυτων και το μεγεθος το ενυδρειου.

(προτιμησε ευκολα φυτα δεν θα χρειαστεις και λιπασματα, το πολυ πολυ μερικα ιχνοστοιχεια πχ seachem flourish και seachem potassium (potassium αν κανουν τρυπες τα φυλλα τους.)

Γαριδες και σαλιγγαρια αναλογα το μεγεθος του ενυδρειου και τον αριθμο των ψαριων (δεν μας τα λες αυτα)

Οι red cherry ειναι γενικα μικρες γαριδες και ισως εχεις μερικες απωλειες ειδικα στο γονο (λεμε τωρα)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

18wat για 80lt και πολλά φυτά δεν θα σε βγάλουν ασπροπρόσωπη, ειδικά για απαιτητικά φυτά, εκτός αν αποφασίσεις να βαλλεις εύκολα! Ανούμπιες, κερατόφυλλο, java fern κλπ

Θυμάμαι ότι είσαι Πάτρα.

Δυστυχώς μόλις κλάδεψα και έδωσα 1 κουβά σε Αθηναιο φίλο μου.

Τέλος του μήνα θα ξαναπέσει ψαλίδισμα όμως αν ενδιαφέρεσαι ρίξε μου μια υπενθύμιση τότε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...