Jump to content

Βοήθεια....!!!!!!!!


Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα.... Τι καλή δλδ... Θέλω να πεθάνω... Γιατί να είμαι τόσο μ@λ@κ@ς...???? Έκανα μια φοβερή μλκία που μου κόστισε ήδη το χαμό πολλών απ' τα ζωντανά του ενυδρείου μου και ακόμα τπτ δεν τελείωσε... Που λέτε χθες έφτιαξα καινούριο DIY CO2 και είπα να χρησιμοποιήσω έναν ξεχασμένο διαχυτήρα καλό που μου είχε δώσει ο Άκης και τον είχα χρησιμοποιήσει ελάχιστα. Τόσο καιρό έκανα τη διάχυση με αερόπετρα μέσα στο φίλτρο και το τεστ έδειχνε ότι είχα πάντα πολύ χαμηλά επίπεδα διοξειδίου και πίστευα ότι με τίποτα δε θα μπορούσα να φτάσω έστς και το ικανοποιητικό επίπεδο... Έκανα όμως λάθος... Ο διαχυτήρας έκανε τόσο καλή δουλειά που αύξησε το επίπεδο στο υψηλό-επικίνδυνο για τα ψάρια... Επειδή όμως το έβαλα σε λειτουργία το βράδυ δεν πρόλαβε να κάνει ζημιά όσο ήμουν ξύπνιος για να προλάβω να σώσω την κατάσταση... Σήμερα ξύπνησα το πρωί χαρούμενος και πήγα να δω το ενυδρείο διότι μόλις χθες αγόρασα 4 κορυντοράκια και ένα πανέμορφο sae τα οποία ανυπομονούσα να δω αν εγκληματίστηκαν καλά... Αντί γ' αυτό όμως είδα ένα τοπίο φρίκης... Το πρώτο πράγμα που είδα ήταν το sae νεκρό στην επιφάνεια του νερού... Όλα τα γκάπυ ήταν στην επιφάνεια και ανέπνεαν, τα κόρυς ήταν πάνω σε φυτά ανάποδα ή πλάγια και βαριανέπνεαν, οι δύο από τις τρεις αμάνο ήταν ανάποδα και μετά βίας ανέπνεαν και η άλλη χαμένη, το apple snail μου επέπλεε και οι περισσότερες από τις πολλές red cherry μου ήταν ανάποδα ή πλάγια στο βυθό.... Τρελάθηκα... Αμέσως έβγαλα από τη μπρίζα τον αναθεμαστισμένο διαχυτήρα και αποσύνδεσα τα μπουκάλια, έκανα γρήγορα αλλαγή νερού περίπου το 1/3 του όγκου του νερού (δεν έκανα περισσότερο γιατί προχθές έκανα την κανονική αλλαγή νερού και φοβήθηκα μην ξεπλυθεί όλη η βιολογία) και έβαλα την αεραντλία μέσα στο ενυδρείο... Τώρα έχει περίπου μισή ώρα που περιμένα άπραγος να δω την εξέλιξη... Τα πράγματα μου φαίνονται κάπως καλύτερα, αν και είναι νωρίς ακόμα... Τα γκάπυ ψιλοάρχισαν να κολυμπούν και δεν έχω βρει κάποιο ψώφιο μέχρι στιγμής, τα κόρυς τώρα κάθονται ακίνητα στο βυθό, αλλά είναι μια βελτίωση αν σκεφτείς ότι πριν γυρνούσαν ανάποδα, το apple άρχισε να βολτάρει και οι δύο αμάνο οι θυληκές είναι ακόμη πλάγια αλλά άρχισαν να κουνάνε τα πόδια και τις δαγκάνες τους ελπίζω να συνέλθουν (η τρίτη η αρσενική τελικά βρέθηκε νεκρή). Επίσης νομίζω πως βλέπω κάποιες red cherry ζωντανές...

Το τεστ διοξειδίου έδειξαν φουλ διοξείδιο και τώρα θα κάνω για τρίτη φορά να δω αν έπεσε...

Τελικά σήμερα κατάλαβα πως υπήρχαν από εχθές σημάδια αλλά εγώ δεν τα ερμήνευσα σωστά... Καταρχάς τα γκάπυ από το απόγευμα κιόλας ανέβηκαν όλα στην επιφάνεια, αλλά νόμισα πως η εισαγωγή των κόρυς τα οποία έσκαβαν και είχαν θολώσει λίγο το ενυδρείο τα αναστάτωσε. Έπειτα είδα μία αμάνο να κουβαλάει στις δαγκάνες τις και να τρώει μία ψώφια red αλλά μου φάνηκε φυσιολογικό σε τόσες δεκάδες red κάποια να πέθανε από φυσιολογικά αίτια μιας και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα στο ενυδρείο για πάνω από ένα χρόνο τώρα... Τέλος πριν πάω για ύπνο είδα το sae να φαίρεται περίεργα... Ήταν κολλημένο στο τζάμι ακριβώς κάτω απ' την επιφάνεια του νερού και δεν έφευγε από κει... Τα ψάρια μου προσπάθησαν να με προειδοποιήσουν αλλά εγώ ο παπάρας δεν κατάλαβα όσο ήταν νωρίς...

Γιατί ρε παιδιά πάνω που πάμε να κάνουμε κάτι καλό να γίνεται κάτι το οποίο μας ρίχνει το ηθικό και μας στέλνει μήνες πίσω...? Μπορεί το ενυδρείο μου να μην είχε κανένα τόσο σπάνιο και ακριβό ψάρι, αλλά για μένα ήταν το έργο και το αποτέλεσμα προσπαθειών χρόνων... Το ενυδρείο έσφιζε από ζωή και δεν είχε αντιμετωπίσει πρόβλημα εδώ και πολύ καιρό όπως ανέφερα και πιο πάνω... Τα γκάπυ ήταν τόσο ζωηρά και κινητικά και ήταν όλα από δικές μου αναπαραγωγές και μαλιστα τα περισσότερα πρέπει να ήταν τουλάχιστον 3ης θυγατρικής γενιάς, οι red cherry πολλαπλασιάζονταν με τρελούς ρυθμούς και από 7 που ήταν όταν τις πήρα είχαν φτάσει να βρίσκονται σε κάθε γωνιά του ενυδρείου και να φανταστείτε κι ότι είχα δώσει κατά καιρούς σε άλλους χομπίστες (συνολικά γύρω στις 25-30), τις αμάνο αυτές τις είχα σχεδόν δύο χρόνια και ήταν πολύ ζωηρές... Επιπλέον τους τελευταίους μήνες είχα καταφέρει να το κάνω αρκετά πυκνοφυτεμένο και ήμουν πολύ περήφανος για το συνολικό αποτέλεσμα... Τέλος , ήμουν χαρούμενος που πήρα καινούρια ψαράκια και το μόνο που κατάφερα ήταν να τα βάλω σε θάλαμο αερίων...

Όλα αυτά τα έγραψα αφενός γιατί ήθελα να τα μοιραστώ με άτομα που με καταλαβαίνουν και θα μου συμπαρασταθούν και αφετέρου γιατί πιστεύω πως τα παθήματα του ενός πρέπει να γίνονται μαθήματα και για τους άλλους, γιατί γι' αυτόν θα γίνουν σίγουρα...

Αν έχετε να μου δώσετε κάποια συμβουλή για το τι άλλο θα μπορούσα να κάνω, ευπρόσδεκτη...

Link to comment
Share on other sites

καταρχην μην πτοεισαι!οι στραβες ειναι για να γινονται..... :(

εγω θα εκανα καθημερινες αλλαγες νερου,μην ανησυχεις σε ενα ενυδρειο που τρεχει καιρο δεν ειναι καθολου προβλημα για ξεπλημα των βακτιριδιων...

επισης να εχεις την μεγιστη αναταραξη επιφανεις που μπορεις....η αεραντλια επισης θα βοηθησει!

μην τρελενεσαι,λιγο το κακο μπροστα σε κατι αλλα!

και εγω εχω μια πολυ ασχημη εμπειρια με diy co2 που μου σκοτωσε τα παντα ανεξαιρετως...

δεν το βαζουμε κατω!

καλη τυχη...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε... Τα νέα είναι πολύ αισιόδοξα. Η κατάσταση πηγαίνει όλο και καλύτερα... Οι απώλειες τελικά ήταν λίγες σε σχέση με το πόσο πολλές θα μπορούσαν να είναι... Τα γκάπυ τώρα έχουν ζωηρέψει, μάλιστα κάποια άρχισαν να τσιμπούν τις ψώφιες red cherry, τα κόρυς είναι και τα τέσσερα εντάξει και δε γυρίζουν πια ανάποδα, άρχισαν κιόλας να σκάβουν λίγο.... Επίσης βλέπω αρκετές red cherry ζωντανές και ελπίζω αυτό να συνεχιστεί και οι δύο οι αμάνο αποδείχτηκαν πολύ δυνατές... Το πρωί μόλις σηκώθηκα ήταν και οι δύο ανάποδα και δεν κουνιόνταν καθόλου και τώρα είναι και οι δύο εντάξει απλά όχι και τόσο ζωηρές...

Είμαι υπέρ ευχαριστημένος απ' τα ζωντανά μου διότι ήταν πάνω από 15 ώρες εκτεθειμμένα στο δηλητήριο και παρόλ' αυτά τα κατάφεραν... Πιστεύω πως συνέβαλλε και το γεγονός ότι τα ψάρια και οι γαρίδες όλα έσφυζαν από υγεία πριν το περιστατικό και ήταν σε άριστη κατάσταση.... Πιστεύω πως άρρωστοι οργανισμοί δε θα τα 'χαν καταφέρει...

Κάπως ηρέμησα τώρα, αλλά ακόμα είμαι σε εγρύγορση... Σε λίγο θα πάω να μετρήσω όλες τις παραμέτρους του νερού μήπως έχουμε τίποτα επικίνδυνες πτώσεις σε Ph και σκληρότητα... Επίσης έχω κάποια αγωνία μην παρουσιαστεί αμμωνία απ' το συνδυασμό μεγάλων αλλαγών νερού και αρκετών νεκρών οργανισμών αν και δεν νομίζω... Το ενυδρείο τρέχει εδώ και πολύ καιρό και πιστεύω μπορεί να ανταπεξέλθει και να ξαναβρεί τους ρυθμούς του....

Θα σας κρατώ ενήμερους... Ευχαριστώ...!!!

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποτι λές δεν έγινε τόση ζημιά,θα περάσεις τώρα μια μικρή ταλαιπωρία αλλά πιστεύω θα επανέλθει το συστημά σου!

Οπως είπε και ο Κώστας,στραβές γίνονται σε όλους!Καλό κουράγιο και καλή ''ανάρωση''!! :(:)

(Μήπως είναι καλυτερα να βγάλεις και όλες τις νεκρές γαριδουλες απτο ενυδρείο?)

Link to comment
Share on other sites

μιλτο,κριμα για τις απωλειες σου. :(

ολοι μας καποιες στιγμες εχουμε μαθει απο τα λαθη μας φιλαρακι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον... Τελικός απολογισμός θανάτων: 1 αμάνο, 1 sae και μπόλικες red cherry... Οι red αποδεκατίστηκαν αρκετά και αυτό με στεναχωρεί πολύ, αλλά πιστεύω πως ο πληθυσμός που έμεινε αρκεί για να καταφέρουν να φτάσουν μία μέρα τον αριθμό που είχαν χθες... Κατά τ' άλλα, όπως είπα και πιο πριν, νιώθω πως μέσα στην ατυχία μου, ήμουν τυχερός τελικά, διότι ο αριθμός θανάτων ήταν πολύ μικρός συγκριτικά με αυτό που είδα το πρωί... Πολλοί οργανισμοί σώθηκαν τελευταία στιγμή και ήταν σχεδόν ετοιμοθάνατοι... Δεν το πίστευα... Επίσης το τεστ διοξειδίου έδειξε πως η συγκέντρωσή του έπεσε στα φυσιολογικά επίπεδα...!

Τις γαριδούλες τις νεκρές σκοπεύω να τις βγάλω, απλά δεν το έχω κάνει ακόμη γιατί πολλές άλλες δεν ήταν και τόσο καλά και δεν ήθελα να τις εξασθενώ ακόμα περισσότερο οργώνοντας με την απόχη το βυθό ανάμεσά τους... Περιμένω λίγο ακόμα να συνέλθουν τελείως και μετά θα το κάνω... Προς το παρόν τις νεκρές γαρίδες βλέπουν τα γκάπυ ως δείπνο κι αυτό αν και όχι τόσο όμορφο σαν εικόνα, δείχνει τουλάχιστον ότι συνήλθαν και τους άνοιξε κιόλας η όρεξη...

Ευχαριστώ παιδιά και εύχομαι σε όλους τους ενυδρειόφιλους να είναι πιο προσεκτικοί από εμένα και να μην τους συμβεί κάτι παρόμοιο διότι είναι πολύ άσχημο να βλέπεις τα ψάρια σου να πεθαίνουν μαζικά και να μη μπορείς να κάνεις πολλά... Τέλος, ακόμα και να σας συμβεί κάτι τέτοιο, μην το βάζετε κάτω διότι μπορείτε ακόμα και τελευταία στιγμή να σώσετε πολλά ψάρια που τα είχατε μέσα σας ξεγραμμένα...!!! :(

Link to comment
Share on other sites

μιλτο,κριμα για τις απωλειες σου. :)

ολοι μας καποιες στιγμες εχουμε μαθει απο τα λαθη μας φιλαρακι.

Να 'σαι καλά κλαζ... Τελικά το sae που το μελετούσαμε δε μπόρεσα να το σώσω... Τα γατόψαρα όμως, ενώ τα βρήκα όλα ανάποδα το πρωί, τελικά αποδείχτηκαν σκυλόψαρα :thumbup: και σώθηκαν όλα... Μάλιστα τα δύο πηγαίνουν συνέχεια μαζί και τους άνοιξε και η όρεξη για παιχνίδια... Συνέχεια κυνηγιούνται...

Και να θυμάστε όλοι: "Μάθαινε απ' τα λάθη των άλλων... Μην τα κάνεις όλα εσύ..." (άκυρο αλλά ταίριαζε στην περίσταση :( )

Link to comment
Share on other sites

Τα κορυ σωθηκαν??

Τελικα ίσως θα έπρεπε να ειμαστε παρα μα παρα πολθυ προσεκτηκοι με τα DiY που τοποθετουμε στο ενυδρειο και να τα χιλιοδοκιμαζουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Κριμα αλλα και ευτυχως που δεν ηταν μεγαλυτερη η καταστροφη.

Δωσε μερικα στοιχεια να μεινουν για το ιστορικο.

Ενυδρειο (λιτρα, φυτα κλπ)

Ιχθυοφορτωση.

Φιλτρανση.

Πληροφοριες για το diy co2 (μεγεθος μπουκαλιου, φυσαλιδες ανα λεπτο)

Ποιο διαχυτηρα ειχες και με με ποιον το αντικατεστησες και δημιιουργηθηκε το προβλημα.

Ποιο τεστ διοξειδιου χρησιμοποιεις.

Αν εκανες τεστ στο νερο καθολου μεχρι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...