Jump to content

Φυλλα Catappa,πλατανου,καστανιας..


Recommended Posts

Visiouscircle μηπως με το ψησιμο στους 120 βαθμους χανουν τις χρησιμες ουσιες τα φυλλα;

Οπότε stav φαίνεται οτι πήραμε την απάντησή μας, εγώ τουλάχιστον δεν θα ξεπερνάω τους 65 βαθμούς αφού έτσι κι αλλιώς θα ξεφορτώνομαι τα παθογόνα. :(

(διόρθωσα το 70 σόρυ...)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Επειδη κι εγω ειμαι σε φαση αγορας αυτων των φίλων....

πότε καταλαβαινουμε οτι φτασαμε τους 70 βαθμους??

Δεν ειμαστε ολοι μαγειρες για να εχουμε τον εξοπλισμο.... :)

Αν δεν ειναι βεβαια ακριβω.... θα το προτειμησω..... :(

Υ.Γ. Φιλε μου,..... σιγουρα παρεξηγησες... ο σπυρος δε θα μιλουσε ποτε σε τετοια περιπτωση ειρωνικα...

Link to comment
Share on other sites

Το τσαι βουνου οταν βραζει χανονται τα πολυτιμα συστατικα του? Οχι!! Το ιδιο συμβαινει και με τα φυλλα.Αν χανοντουσαν το ιδιο θα συνεβαινε και στα τροφιμα...που αρκετες φορες ξεπερνανε αυτες τις θερμοκρασιες αναλογα το φαι...120,130,150,180 και ανεβαινει :( Μην νομιζεις οτι ειναι μεγαλη θερμοκρασια για να καταστρεψει τα συστατικα του.

Συμφωνώ για τα φύλλα φίλε Churu.Στην ουσία με την επεξεργασία που τους κάνεις ελευθερώνεις τα πολύτιμα συστατικά του στο νερο σκοτώνοντας βακτήρια κτλ.Σε θερμοκρασία πιο πάνω(100 πχ) δεν ξέρω τι επιπτώσεις θα είχε. Στα τρόφιμα είναι άλλο μιας και όσο αναβαίνει η θερμοκρασία χάνονται βιταμίνες,σίδηρος κτλ αλλα δεν τρωγονται αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για τα φύλλα φίλε Churu.Στην ουσία με την επεξεργασία που τους κάνεις ελευθερώνεις τα πολύτιμα συστατικά του στο νερο σκοτώνοντας βακτήρια κτλ.Σε θερμοκρασία πιο πάνω(100 πχ) δεν ξέρω τι επιπτώσεις θα είχε. Στα τρόφιμα είναι άλλο μιας και όσο αναβαίνει η θερμοκρασία χάνονται βιταμίνες,σίδηρος κτλ αλλα δεν τρωγονται αλλιως.

Κατ αρχας ο σκοπος δεν ειναι να παει παραπανω η θερμοκρασια!! Δεν φτιαχνεις σουπα!! Τους παθογονους οργανισμους θελουμε να απομακρυνουμε και μονο. Με τα φαγητα ειναι αλλη ιστορια που εχω πολλα να σου πω και να σου αποδειξω οτι τρωγονται και αλλιως αλλα θα χαλασει το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κι εγω ειμαι σε φαση αγορας αυτων των φίλων....

[/b]πότε καταλαβαινουμε οτι φτασαμε τους 70 βαθμους? Τους 65 θες να πεις.Πολυ απλα την ακρη την βουτας στο νερακι!! :(

Δεν ειμαστε ολοι μαγειρες για να εχουμε τον εξοπλισμο.... :thumbup: Κανει οποιοδηποτε που να μετραει μεγαλες θερμοκρασιες γυαλι η μεταλλικο

Αν δεν ειναι βεβαια ακριβω.... θα το προτειμησω..... :) Το μαγειρικο ξεκιναει απο 20-25 Ε

Υ.Γ. Φιλε μου,..... σιγουρα παρεξηγησες... ο σπυρος δε θα μιλουσε ποτε σε τετοια περιπτωση ειρωνικα...

Μπορει και να εκανα λαθος(ας το πει ο ιδιος) και ανεφερα τους λογους που σκεφτηκα ετσι.
Link to comment
Share on other sites

ο Σπύρος ποτέ δεν θα μίλαγε έτσι! Όταν έγραψε σε δεύτερο ενικό 100% δεν αναφέρονταν σε σένα προσωπικά φίλε Churu!

Πάντως είναι πολύ ενδιαφέρον το thread μαζί με τα 2 links του Χρήστου. Πέρισι μάζεψα πεσμένα φύλλα βελανιδιάς από το χωριό μου, μακριά από φάρμακα-λιπάσματα-καυσαέρια, τα άφησα να ξεραθούν και άλλο στον ήλιο και μετά τα έβαλα στο ενυδρείο.

Οι red crystal έπαιξαν λίγο μαζί τους αλλά όχι περισσότερο από ότι κάνουν στα φυτά μου. Τα είχαν λίγο στο φτύσιμο τολμώ να πω..

Link to comment
Share on other sites

Οπότε stav φαίνεται οτι πήραμε την απάντησή μας, εγώ τουλάχιστον δεν θα ξεπερνάω τους 65 βαθμούς αφού έτσι κι αλλιώς θα ξεφορτώνομαι τα παθογόνα. :(

(διόρθωσα το 70 σόρυ...)

Ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι κατά του βρασίματος και γενικά της υπερπροστασίας. Συνήθως η οργανισμοί που ζουν εκτός νερού δεν ζουν μέσα στο νερό. Χρόνια βάζω διάφορα ματσουνια χωρίς να τα πλένω και δεν είχα ούτε πιστεύω να έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι κατά του βρασίματος και γενικά της υπερπροστασίας. Συνήθως η οργανισμοί που ζουν εκτός νερού δεν ζουν μέσα στο νερό. Χρόνια βάζω διάφορα ματσουνια χωρίς να τα πλένω και δεν είχα ούτε πιστεύω να έχω πρόβλημα.

Εννοειται οτι δεν ειμαστε με το bedantine στο χερι αλα Κατακουζηνος. Εγω προσωπικα ξεκινησα να το κανω αυτο οταν απο την 1η αγορα αναμεσα στα πακεταρισμενα φυλλα υπηρχαν καποια παρα πολυ μικρα ζωυφια μεταξυ αραχνης και ψειρας!! Αυτα που μαζευω μονος μου απο την Ελληνικη επικρατεια εχουν αλλη μεταχειρηση. Και στο νερο οι παθογονοι οργανισμοι ζουνε!!

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

κι εγω επισης ειμαι κατα του πολυ βρασιματος.προσωπικα στο ενυδρειο αντι για cattapa βαζω αποξηραμενα φυλλα μανωλιας μαζεμενα απ τον κηπο της γιαγιας στο χωριο.ενα ξεπλυμα κι ενα βρασιματακι ισα ισα ν αρχισει να κοχλαζει το νερο και μπλουμ.εδω και δυο μηνες που τα χρησιμοποιω δεν μου δημιουργησαν κανενα απολυτως προβλημα.οι τιμες του νερου σταθεροτατες και τα ψαρια υγιεστατα

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα βλεπω ειρωνια οποτε μαλλον αλλοι κανουν μπανια. Πληροφοριακα παντως καταπολεμουν αρκετες παθησεις. Ξερεις δεν ειναι κακο να μην ξερεις κατι και ας εισαι Project team....

Συγνωμη για την παρεξηγηση, Ειχα βαλει εμοτικον με γελακι διπλα,

Αλλη φορα θα προσεχω το χιουμορ απεναντι σου :(

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την παρεξηγηση, Ειχα βαλει εμοτικον με γελακι διπλα,

Αλλη φορα θα προσεχω το χιουμορ απεναντι σου :(

Δεν υπαρχει θεμα αν σε παρεξηγησα αθελα μου, χωρις να ηταν αυτες οι προθεσεις σου, συγνωμη και απο μενα για την λαθος εντυπωση :)

Link to comment
Share on other sites

o σπυρακος ειναι οκ και οχι ειρωνας.

εγω θα συμφωνησω με τον χρηστο στο θεμα της αποστείρωσης. τα φυλαρακια τα μαζευουμε απο το χωμα και οχι απο τη λιμνη. με το "φοβο" των παθογονων οργανισμων εγω μουλιαζω τα φυλα του πλατανου που μαζευω απο το χωριο σε μια λεκανη για μερικες ημερες κανοντας αλλαγες. το νερο κρυο βρυσης. απλα αλλαζω καθε 1-2 ημερες το νερο. επειτα τα καθαριζω με νερο και καλο χερακι ενα ενα και επειτα μπλουμ. οτι οργανισμοι ηταν εχουν ψωφισει απο το νερο και εχει αφαιρεθει ολη η βρωμα. αν και το εφαρμοζω 3 μηνες αυτο δεν εχω δει κατι περιεργο και δεν νομιζω να συμβει.

το θεμα δεν ειναι οι μικροοργανισμοι που ειναι ανεπηθυμητοι αλλα οι τοξικες για τα ψαρια ουσιες που ισως να ειναι πανω απο τα επιτρεπτα ορια. εκει πιστευω πρεπει να εστιασουμε κυριως.

αλλα και παλι. στη φυση πεφτουν χυμα μεσα στις λιμνες. ουτε να ξεραθουν καλα δεν προλαβαινουν. θα μου πειτε αλλα τα λιτρα και η αλλαγες του νερου της λιμνης, αλλα εγω θα πω οτι ειναι και αλλες οι ποσοτητες των φυλλων και κορμων που πεφτουν μεσα.

δικο μου συμπερασμα: θα πρεπει να προσεχουμε την περιοχη που τα μαζευουμε μονο, ωστε να αποφυγουμε φυτοφαρμακα και ρυπανση και να κανουμε την παραπανω απλη διαδικασια. ουτε βρασιματα, αποστειρωσεις, χλωρινες, κτλ. αυτο για μενα αρκει. ετσι εκμεταλυομαστε και μεγαλυτερο μερος απο τα θρεπτικα συστατικα. και μιλαω μονο για τα συγκεκριμενα φυλλα. θεωτω επισης οτι οπως ολες οι μεταβολες σε ενα ενυδρειο πρεπει να γινονται σταδιακα ετσι και εδω τα φυλα που θα ριψνουμε να ειναι λιγα λιγα και οχι ολα μαζι. 6 φυλλα ανα εβδομαδα για καθε 100 λιτρα πιστευω ειναι οκ. μην ξεναμε οτι λιωνουν και χρειαζεται βιολογια.

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eβαλα καποια πλατανοφυλλα μεσα στο μονομαχο μου............

Να δουμε πως θα παει..Να τονισω οτι δεν ειναι τα χλωρα,σημερα τα μαζεψα απο την κοιλαδα των Τεμπων :):glare: ,ξερα(πεσμενα) και τα αφησα σε κουβα με αντιχλωριο για λιγο.

Επισης λεω να προσθεσω λιγο κισσο.Πως σας φαινεται οπτικα το ξυλο;Ξεφλουδισμενο ειναι....

kissos.jpg

Link to comment
Share on other sites

ο κισσος εχω ακουσει οτι δεν κανει για ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το συμπέρασμα του θέματος πιο είναι; Εχω παραγγείλει κάτι φύλλα και θέλω να ξέρω τι να τα κάνω. Μπλούμ κατευθείαν ή λίγο βράσιμο και μπλουμ τα φύλλα και το νερό;

Link to comment
Share on other sites

ο κισσος εχω ακουσει οτι δεν κανει για ενυδρειο.

Έτσι μου είπαν κι εμένα εδώ και δεν τον έβαλα. Καθώς πήρα και το κάτωθι φυτό στη φωτογραφία, δίπλα από πηγές στο Πήλιο. Γνωρίζει κανένας αν μπαίνει;

Vago κι εγώ μάζεψα καθαρά πλατανόφυλλα και δεν τα έφτιαξα ακόμη.

post-14631-1255895674_thumb.jpg post-14631-1255895704_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ο κισσος εχω ακουσει οτι δεν κανει για ενυδρειο.

Αν δεν μπαινει δε θα τον βαλω φυσικα..

Μηπως ομως παιζει κανα λινκ;

Link to comment
Share on other sites

δεν θα τα εβαζα εγω , μιας και δεν ξερεις για ποσο ηταν πεσμενα.

Για τα πλατανόφυλλα, λες; Τουλάχιστον αυτά που μάζεψα εγώ ήταν τα τελείως ξερά που είχαν μείνει όμως πέφτοντας, πάνω σε κλαδιά των δέντρων και σε φυτά. Όχι από το έδαφος.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασες το Σ για να γινουν ......... φυλλα κατΣαμπα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασες το Σ για να γινουν ......... φυλλα κατΣαμπα!!! :)

:glare::D:D

βγηκε με το τσεκουρι παραμασχαλα!!!

Link to comment
Share on other sites

:glare::D:D

βγηκε με το τσεκουρι παραμασχαλα!!!

lol....

Ξερει τι λεει .... και ξερω και τι γραφω... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...