Jump to content

Οι κάτοικοι του ενυδρείου μου


Recommended Posts

Θα ήθελα τη γνώμη/συμβουλή σας σχετικά με την κατάσταση που επικρατεί στο 75lt ενυδρείο μου, το οποίο κατοικείται προς το παρόν μόνο από 6 Cardinal Tetra και 1m+3f Apistogramma cacatuoides.

Κατ' αρχήν να πω πως σήμερα το πρωί έχασα ένα από τα 7 Tetra, κι έτσι απόμειναν τα 6. Δεν είχε όμως κάποιο εμφανές -σε μένα- σημάδι ασθένειας ή πληγή. Το νερό είναι στους 26 C, ενώ οι προ τριημέρου μετρήσεις έδειξαν NH3/4=0, NO2=0, NO3=0 (μετά την 80% αλλαγή νερού), και PH=7,5.

Εξ αρχής όμως, το ένα από τα 7 απείχε συνήθως από το κοπάδι, δείχνοντας λιγότερη ζωντάνια. Ελπίζω τουλάχιστον να μην υπάρξει συνέχεια...

Τα φαινόμενα που με προβληματίζουν κάπως, μη γνωρίζοντας εάν είναι φυσιολογικά, είναι τα εξής:

  1. Tα Tetra παραμένουν σχεδόν μόνιμα λίγο πάνω από τις γκρι πέτρες στο πίσω δεξί μέρος του ενυδρείου όσο το φως (2x15W) είναι αναμμένο. Το πολύ 2-3 από αυτά να επισκευθούν το μπροστινό μέρος, κι αυτό όχι πολύ συχνά ούτε για μεγάλο χρονικό διάστημα. Ποτέ όμως όλο το κοπάδι! Μόλις όμως το φως σβήσει, όλο το κοπάδι κυριολεκτικά τρέχει αμέσως πάνω από την λευκή άμμο όπου και παραμένει συνεχώς. Επίσης, τα Tetra σπανιότατα ανεβαίνουν στο επάνω μισό του ενυδρείου!
  2. Το αρσενικό apisto καταδιώκει σε όλο το ενυδρείο τα 3 θηλυκά! Έχει καταλάβει τη μοναδική -μέχρι στιγμής- φωλιά (έναν αμφορέα) και εκτός του ότι δεν επιτρέπει να πλησιάσουν τα θηλυκά σε αυτή, τα καταδιώκει όπου κι αν είναι. Το πιο φοβισμένο από αυτά, κρύβεται πολύ συχνά στο μικρό χώρο πίσω από το φίλτρο. Επίσης, και αυτά συνήθως βρίσκονται συνήθως στον πάτο, αν και ανεβαίνουν στο επάνω μέρος συχνότερα από τα Tetra, κυρίως τα θηλυκά στην προσπάθειά τους να ξεφύγουν από το αρσενικό.

Είναι φυσιολογικά αυτά; Μήπως θα πρέπει να "επέμβω" κάπως;

Επισυνάπτω και μερικές φωτογραφίες.

post-844-1145815167_thumb.jpg

post-844-1145815217_thumb.jpg

post-844-1145815243_thumb.jpg

post-844-1145815283_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε petran, θα ανεβαζα λιγο τα ΝΟ3=10~20.

Οσο για τους καρδιναλιους να ξερεις πως ειναι πολυ ευαισθητα ψαρακια,τι προσαρμογη τους εκανες?

Με τον καιρο θα προσαρμοστουν στο νεο τους περιβαλλον και θα δεις οτι θα κολυμπανε κοπαδιαστα τις περισσοτερες φορες σε ολο το ενυδρειο.

Λιγη υπομονη.

Για τα cacatuoides δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι,το κυνηγητο γινεται για την κυριαρχια.

Στην θεση σου εγω θα περιμενα,οπως ειπα και παραπανω ΥΠΟΜΟΝΗ.

Έγινε επεξεργασία - AquaBoy
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση... :)

Το ΝΟ3 ήταν 30-40 αμέσως μετά το στρώσιμο, αλλά έπεσε τόσο με την αλλαγή νερού που ακολούθησε. Υποθέτω θα πρέπει να έχει αρχίσει να ανεβαίνει, θα το ελέγξω αύριο.

Προσαρμογή; Εάν εννοείς την τοποθέτησή τους στο ενυδρείο, έγινε σύμφωνα με τις οδηγίες: Η σακούλα κλειστή μέσα στο νερό, αργότερα άνοιγμα και σταδιακή προσθήκη νερού και τέλος μεταφορά τους με απόχη. Εάν όχι, δεν έχω ακούσει για κάποια άλλη διαδικασία προσαρμογής! :D Πάντως τα υπόλοιπα φαίνονται αρκετά ενεργά. Εφόσον είναι μόνο θέμα χρόνου, όλα καλά! Απλά θέλησα να προλάβω προβλήματα από τυχόν εσφαλμένες ενέργειές μου...

Για τα cacatuoides έχω διαβάσει ότι προσδιορίζουν το χώρο τους σύμφωνα με υπάρχοντα αντικείμενα. Ο αρσενικός όμως δεν τις αφήνει κυριολεκτικά πουθενά! Είναι λάθος που δεν υπάρχουν φωλιές για όλα; Αν ναι, πόσες πρέπει να βάλω;

Έγινε επεξεργασία - petran
Link to comment
Share on other sites

Την προσαρμογη σωστα την κανεις,

στα δικα μου κανω προσαρμογη περιπου μιση ωρα με αυτη την διαδικασια.

Με τα cacatuoides δεν εχω ασχοληθει αλλα καλο ειναι να υπαρχουν αρκετες φωλιες.

Οπως ειπες ειναι θεμα χρονου.

Κρατα μας ενημερους.

Έγινε επεξεργασία - AquaBoy
Link to comment
Share on other sites

Απο σκληροτητες πως πας?

Δεν ειδα σε αλλα post να αναφερεις κατι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρω γιατί.. δεν ξέρω! :D

Δεν έχω προμηθευτεί τεστ σκληρότητας ακόμη... Θα το κάνω το συντομότερο, αλλά δεν ξέρω εάν χρειάζομαι GH ή KH ή και τα δύο. :)

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΤΕΤΡΑ ΜΟΥ ΖΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΑΙ ΧΑΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΔΕΝ ΑΝΧΟΝΝΤΑΙ ΟΥΤΕ ΤΥΠΟΤΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ

ΑΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΟΤΑΝ ΑΝΑΒΩ ΤΗ ΛΑΜΠΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΣΥΝΗΘΗΣΟΥΝ ΟΤΑΝ ΒΑΛΩ ΤΑ ΦΥΤΑ

ΝΟΜΙΖΩ :)

ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αξιώθηκα να προσθέσω 2 ακόμη φωλιές (εκτός του αμφορέα :lol: ) για τα apistogramma. Κατόπιν συμβουλής φίλου -thanks jim :D - έβαλα κέλυφος καρύδας, την οποία χώρισα στα δύο και άνοιξα "πόρτες" με πολύ κόπο (βλ. το έργο "Ο Ναυαγός" :) ).

post-844-1146348513_thumb.jpg

Όπως φαίνεται στις επόμενες φωτογραφίες η μία θηλυκιά έχει αποκτήσει έντονο κίτρινο χρώμα σε σχέση με τις άλλες, το οποίο διαβάζω πως σημαίνει ότι έχει φθάσει σε στάδιο αναπαραγωγής. Επίσης δείχνει και λίγο φουσκωμένη - ελπίζω να είναι για καλό! Να περιμένω ευχάριστα, ή είμαι υπερ αισιόδοξος;

Η εν λόγω:post-844-1146348541_thumb.jpgpost-844-1146348557_thumb.jpg

Μια άλλη για σύγκριση:post-844-1146348575_thumb.jpg

Για την περίπτωση που έχουμε γεννητούρια, θα ήταν καλύτερα να βάλω java moss -που διάβασα πως χρειάζονται τα νεογνά- επάνω στις καρύδες, ή αλλου; Μήπως θα έπρεπε οι καρύδες να τοποθετηθούν στην άμμο αντί για τις πέτρες, ή είναι αδιάφορο; Η "παραγωγή" αρτέμιας που διαβάζω ότι θα χρειαζόταν σε τέτοια περίπτωση, μπορεί μήπως να γίνει και με ευκολότερο τρόπο από αυτόν που αναφέρεται στο άρθρο της Τζίνια;

Έγινε επεξεργασία - petran
Link to comment
Share on other sites

...

Η "παραγωγή" αρτέμιας που διαβάζω ότι θα χρειαζόταν σε τέτοια περίπτωση, μπορεί μήπως να γίνει και με ευκολότερο τρόπο από αυτόν που αναφέρεται στο άρθρο της Τζίνια;

20561[/snapback]

Κάτι τέτοιο hatchingdish.gif για παράδειγμα;
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δουλέψει και είναι πολύ πρακτικό για μικρή παραγωγή αρτέμιας .

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια! Μικρή χρειάζομαι κι εγώ! :)

Αν κατάλαβα καλά, δε χρειάζεται αντλία αέρα ή θερμαντικό σώμα, σωστά; Απλά βάζεις τα αυγά και παίρνεις τα νεογνά από το μεσαίο δοχειάκι μετά από κάποιες ώρες;

Να ρωτήσω εδώ που μπορώ να το προμηθευτώ, ή στο forum των καταστημάτων; Δεν το έχω δει σε ράφια petshop έως σήμερα.. :D

PS. Ίσως κάποιους ενδιαφέρει κι αυτή η συσκευή που "βρήκα" στο net...

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιτάξω να δω αν το έχει κάποιο μαγαζί και να σε ενημερώσω .

Πες μου μόνο ποια περιοχή σε βολεύει .

Εγώ την είχα δουλέψει από τη δεκαετία του 80 .

Δεν χρειάζεται αεραντλία μόνο να αλλάζεις το νερό κάθε 2 με 3 γέννες αρτέμιας .

Η θέρμανση χρειάζεται αν είναι κρύο το μέρος που θα το τοποθέτησης .

Το δε ποσοστό εκκολαψημότητας εξαρτάτε από τη ποιότητα τις αρτέμιας .

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! :)

Μένω στον Πειραιά, αλλά κινούμαι αρκετά με το αυτοκίνητο, οπότε δεν είναι πολύ περιοριστικό αυτό.

Έγινε επεξεργασία - petran
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 ημέρες το ένα θηλυκό είναι μόνιμα στον αμφορέα και δεν αφήνει να μπει κανείς! Βγαίνει ελάχιστες φορές για να κυνηγήσει όποιο θηλυκό πλησιάσει ή να φάει κάτι και ξαναμπαίνει αμέσως. Όταν πλησιάσει ο αρσενικός όμως, είναι όλο γλύκες. Να υποθέσω ότι έχει αυγά μέσα; Δεν έχω οπτική επαφή με όλο το εσωτερικό του, δυστυχώς... Παρεμπιπτόντως, τις καρύδες δεν τις τιμούν ιδιαίτερα. :lol: Από την άλλη, ο αρσενικός "γυρίζει" και χαριεντίζεται με τις άλλες δυο, ακόμα και δίπλα στον αμφορέα. :D:)

Υποθέτω θα πρέπει να βιαστώ με το θέμα της αρτέμιας, για τα μικρά που συμπεραίνω ότι ετοιμάζονται. Οποιαδήποτε συμβουλή ή παραπομπή σε άρθρο σχετικό με αναπαραγωγή του είδους, είναι ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Απο σκληροτητες πως πας?

Δεν ειδα σε αλλα post να αναφερεις κατι.

19885[/snapback]

Επιτέλους αξιώθηκα να μετρήσω... :)

PH : 7,5

GH : 10

KH : 8

Υποθέτω δεν είναι ακραίες τιμές, τουλάχιστον σύμφωνα με όσα διαβάζω, για τα cacatuoides...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο, και δεν ξέρω τι να κάνω! HELP! :)

Το θηλυκό που ήταν 1 εβδομάδα μόνιμα μέσα στη "φωλιά" και δεν άφηνε κανέναν να πλησιάσει, πλέον την έχει εγκατέλειψει και δεν πατάει σχεδόν ποτέ... Άδικα ονειρευόμουν γεννητούρια! :thumbdown: Πάντως δεν το κηνυγάει ο αρσενικός, σε αντίθεση με το δεύτερο θηλυκό που δεν το αφήνουν και οι δυό τους να σταθεί πουθενά.

Το τρίτο θηλυκό όμως, από χθες κάθεται στον πάτο σε μια γωνιά και δε δείχνει καλά!!!! Σήμερα το βλέπω "φουσκωμένο" στην κοιλιά, ανόρεκτο (αν και τα τάισα με bloodworms που τους αρέσουν), ενώ τα υπόλοιπα δεν το κυνηγούν καν! Ακόμη κι αν το ενοχλήσουν, κολυμπά λίγο πιο πέρα και πέφτει πάλι στον πάτο σαν να έχει φάει βαρύδια!!! Είναι άρρωστο; Πως να το βοηθήσω; :D

Από την άλλη, τα cardinal δε λένε να ξεθαρρέψουν. Ακόμη στο πίσω μέρος κυκλοφορούν και "κρύβονται" όσο μπορούν, ενώ τρομάζουν υπερβολικά. Πάντως από όρεξη, να μην τα ματιάσω, δεν τους λείπει...

Αν σε αυτά προσθέσω και τα προβλήματά μου με τα φυτά, τα ξύλα και την αποτυχία μου στην παραγωγή αρτέμιας, μπορώ να πω ότι έχω απογοητευτεί κάπως... :lol:

Link to comment
Share on other sites

...

Το τρίτο θηλυκό όμως, από χθες κάθεται στον πάτο σε μια γωνιά και δε δείχνει καλά!!!! Σήμερα το βλέπω "φουσκωμένο" στην κοιλιά, ανόρεκτο (αν και τα τάισα με bloodworms που τους αρέσουν), ενώ τα υπόλοιπα δεν το κυνηγούν καν! Ακόμη κι αν το ενοχλήσουν, κολυμπά λίγο πιο πέρα και πέφτει πάλι στον πάτο σαν να έχει φάει βαρύδια!!! Είναι άρρωστο; Πως να το βοηθήσω;  :)

Ορίστε και μια φωτογραφία του, η καλύτερη που μπόρεσα να βγάλω δεδομένου ότι παραμένει σε απόμερα σημεία... :D

post-844-1147379324_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα συμπτώματα ειναι πρησμένη κοιλιά καί ανορθωμένα λέπια ;

Link to comment
Share on other sites

Η κοιλιά είναι πρησμένη, τα λέπια δε μου φαίνονται ανορθωμένα όμως, τουλάχιστον όσο μπορώ να διακρίνω...

Η κοιλιά φαίνεται καλύτερα εδώ:

post-844-1147381798_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μελέτη του κατάλογου ασθενειών του Aquazone, είδα ομοιότητα στα συμπτώματα με τρεις ασθένειες:

  1. Constipation (Δυσκοιλιότητα)
  2. Swim Bladder (Ασθένεια της νηκτικής κύστης)
  3. Dropsy

Τι απ' όλα είναι όμως; Πως θα βεβαιωθώ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και βλέποντας ότι το τελευταίο μου μήνυμα για το άρρωστο θηλυκό -το οποίο "έχασα" τότε- ήταν 12/5, σήμερα 12/6 (ένα μήνα μετά) βρήκα νεκρό και δεύτερο θυληκό. :lmao:

Είχε κυνηγηθεί πολύ τελευταία από το ζευγάρι των cacatoo που έχει απομείνει, αλλά μετά το σταδιακό θάνατο όλων των νεογνών είχαν ηρεμήσει λίγο τα πράγματα. Το μόνο που μου έκανε εντύπωση στηνμ εμφάνισή του είναι το πόσο σκούρο ήταν, ενώ δεν είχε μεγαλώσει πολύ από τότε που το πήρα.

Έχω διαβάσει ότι τα cacatoo δεν είναι μονογαμικά, αλλά δε σκοπεύω να προσθέσω άλλο στο ενυδρείο μου - ήδη αισθάνομαι ότι αντί για ενυδρείο έχω κάποιου είδους... Νταχάου! :thumbdown:

Πολλοί θάνατοι βρε παιδιά, έχω χάσει συνολικά 3 ψάρια + περισσότερα από 35 νεογνά! :o:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το ενυδρείο σου είναι μικρό για περισσότερο από ένα ζευγάρι;

Εγώ στο δικό μου, μετά την τελευταία αποτυχημένη γέννα, πρόσθεσα ένα δεύτερο θηλυκό.

Δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα, το καθένα έχει πιάσει από μια μεριά(δεξιά-αριστερά), και όλα πάνε καλά.

Έχω μάλιστα την υποψία ότι έχουν γεννήσει πάλι και τα δυο, αλλά όπως είναι τώρα το ενυδρείο σαν ζούγκλα, δεν μπορώ να δω τι τρέχει εκεί που είναι κρυμμένα.

Τα αφήνω πάντως όλα όπως έχουν, μήπως και σταθώ πιο τυχερός αυτή τη φορά.

Όπως λες Πέτρο δοκίμασε με το ζευγάρι που έχει μείνει.

Δεν νομίζω να υπάρξει κανένα πρόβλημα και να χρειαστεί οπωσδήποτε και δεύτερο θηλυκό, δοκιμασμένο σε μένα ότι δουλεύει!

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, ευχαριστώ για την "εμψύχωση"...

Η αλήθεια είναι πως με έχει πάρει απο κάτω με το όλο θέμα. :thumbup:

Και πως να μη με πάρει αφού το θηλυκό έχει χάσει πλέον το κίτρινο χρώμα του, το ζευγάρι είναι χωριστά και "κρύβεται" πολύ, οι καρδινάλιοι παραμένουν συνεχώς στη γωνιά που τους είχαν "στριμώξει" μετά τη γέννα, η καφέ άλγη θεριεύει σαν τη λερναία ύδρα και εμφανίστηκε και πράσινη άλγη. Είμαι ΠΟΛΥ μακριά από ότι είχα στο νου μου όταν το έστηνα.

Θα προσθέσω και 1-2 οτόκυκλους όπως μου πρότεινε ο φίλος neon, αλλά κατά τα άλλα δεν έχω παρά να αφήσω τα πράγματα στην τύχη τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...