Jump to content

Νεος στον χωρο...


Recommended Posts

Κατ’αρχην συνχαρητηρια σε ολους για την φοβερη δουλεια που κανεται.

Εχω ενα 96lt (80-30-40) που αγορασα απο το Carrefour, τιμη προσιτη οποτε το θεωρησα την καλυτερη λυση για αρχαριο. (μην αλλαξουμε μυαλο και πανε χαμενα τα ευρα..) Φιλτρα, αντλιες, θερμοστατες ολα της μαμας.

Στο πολυ ψαξιμο, ετοιμαζω σιγα σιγα και με αρκετη ερευνα τις αγορες και εγκατασταση των απαιτουμενων υλικων. Τα βασικα (υποστρωμα, χαλικι, βιολογικο υλικο, κατι πετρουλες λαβα..κτλ) τα πηραμε, αλλα ......

Εαν και νερο δεν μπηκε ακομη (φυσικα σκοπευω να κανω ‘στρωσιμο’) δεν μπορω να πω πως το θεμα επιλογης των κατοικων δεν με απασχολει ιδιατερως, που ειναι και το προβλημα μου.

Στο ζουμι λοιπον:

Ποια απο τα παρακατω ψαρακια που μου εχουν μπει στο ματι μπορω να συδυασω και σε τι αναλογιες αρσενικα - θηλυκα, τι μπορω να κρατησω και τι αναγκαζομαι να απορριψω ;

Paradise fish (Macropodus opercularis)

Rams (Microgeophagus ramirezi)

Dwarf Gourami (Colisa lalia)

Cherry Barb (Barbus titteya)

Siamese Fighting Fish (Betta splendens)

Serpae Tetra (Hyphessobrycon eques)

Lemon Tetra (Hyphessobrycon pulchripinnis)

Neon (Dwarf) Rainbowfish (Melanotaenia praecox)

Και τιποτα σε

Takashi Amano Shrimp (Caridina japonica)

Φυσικα οποιαδηποτε προταση παραπανω απο απλα δεκτη, μονον που θα ηθελα εαν γινεται, να υπαρχουν προτασεις για ψαρια ‘εμφανισημα’ (ενταξει υποκειμενικο αυτο) τουλαχιστον κατι σε εντονα χρωματα τα οποια θα μπορουσαν να συνδυαστουν κατα προτημιση με τα rams (εχω παθει την πλακα μου μ'αυτους τους ψαριδες)..

Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι τα Ramiresi μπορεις να τα συνδυασεις με :

Ροδοστομους

Νεον

Αρλεκινους

Red Phantom

Longfin Serpae

Colisa Lalia &

1-2 pleco :):D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...