Jump to content

Blackwater ή κρυστάλλινο νερό?


Recommended Posts

Παιδιά σκέφτομαι να βάλω Blackwater Aquatan στο ενυδρείο μου που έχει μέσα μόνο Cardinal και Neon Tetras μιας και μου αρέσουν τα μαύρα νερά. Το θέμα όμως είναι οτι μία διαβάζω οτι τα παραπάνω ψάρια ζουν στους ποταμούς Rio Negro και Rio Orinoco οι οποίοι δεν έχουν φυτά αλλά έχουν μαύρο νερό, ξύλα και ξερά φύλλα και μετά βρίσκω ένα site που λέει το αντίθετο, δηλαδή οτι οι ποταμοί αυτοί έχουν φυτά και κρυστάλλινα νερά. Μήπως ξέρει κανείς τι ισχύει από τα δύο? Εχω μπερδευτεί...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω, αλλα πιο πιθανό το πρώτο. Και απο το όνομα του Rio Negro καταλαβαίνεις... (Μαυρος ποταμός)

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε και εγώ έτσι νομίζω, μάλλον έχεις δίκιο. Θα ψάξω λίγο ακόμα στο internet μήπως και βρω τίποτα. Ευχαριστώ για την απάντηση. :blink:

Link to comment
Share on other sites

μηπως συνδιασμο και των δυο? γενικα ο αμαζονιος εχει ξεραϋλα αλλα εχει και λιγη υδροβια βλαστηση. επισης εχω παρατηρησει σε φωτογραφιες οτι τα ψαρακια αυτα συχναζουν και κρυβονται αναμεσα σε βλαστηση. αυτο ομως δεν σημαινει οτι θα πρεπει να στερηθουν το σκουπιδιαριο και τη ξηλεια τους.

για τελειως κρυσταλινο νερο δεν το νομιζω. ισως μια μικρη δοση μαυρου πιστευω πως θα ηταν το ιδανικο.

ολα τα παραπανω ειναι δικα μου συμπαιρασματα και ισως ειναι εσφαλμενα.

πιστευω καλυτερα να εκανες και μια ερωτηση στο κυριο μπλεχερ. αν φυσικα δεν βρεις βεβαιες απαντησεις.

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνας οτι αυτα τα ψαρια πανε και με δισκους....

ριξε μια ματια τι νερα θελουν..... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε KATSIK τα έχω δει σε δισκοενυδρεία με μαύρο νερό, λίγα φυτά και πολλά ξύλα, απλά διάβασα σε κάποια site το αντίθετο και μπερδεύτηκα, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνας οτι αυτα τα ψαρια πανε και με δισκους....

ριξε μια ματια τι νερα θελουν..... ;)

όχι τα νέον :blink:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο video του φίλου viciouscircle μου φαίνεται κάπως κίτρινο το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Το χρώμα δεν είναι το μόνο χαρακτηριστικό για νερό για να λέγεται black water .

Link to comment
Share on other sites

βασικα μαλακο και οξυνο. δηλαδη χαμηλα ΡΗ, GH, KH. φανταζομαι και αλλες ουσιες. σαν αυτες που απελευθερονωνται απο τα ξυλα και τα φυλλα των δεντρων που πεφτουν μεσα..

Link to comment
Share on other sites

...γενικα ο αμαζονιος εχει ξεραϋλα αλλα εχει και λιγη υδροβια βλαστηση...
Ο Αμαζωνιος και γενικα η περιοχη της Αμαζωνιας με ολα τα ποταμια και λιμνες που υπαρχουν εκει, περιεχει τα παντα απο χρωματα νερου και ποσοτητα βαλαστησης, κρυσταλινα νερα εως μαυρα, μεγαλη εως ελαχιστη ροη, ξεραιλα εως και ζουγκλα με φυτα, ακομα και αλκαλικα και σκληρα νερα :blink:

Το καλοκαιρι ξεραινεται ολος ο τοπος μενουν γουρνες με νερο και το χειμωνα πλυμμηριζουν τα παντα.

Δεν μπορεις να κανεις συγκεκριμενη περιγραφη για τον Αμαζωνιο.

Τωρα αναλογα τις συνθηκες σε καθε περιοχη, ευημερει και διαφορετικο ειδος ζωης.

Απο το λινκ του Γιωργου θα δειτε πολλα

Μην ξεχνας οτι αυτα τα ψαρια πανε και με δισκους....ριξε μια ματια τι νερα θελουν..... :(
όχι τα νέον ;)
Λογω θερμοκρασιας τουλαχιστον.

Αλλα θα ελεγα καλο να μη ζοριζονται ουτε οι καρδιναλιοι μαζι με δισκους.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ φίλε, γι'αυτό και σε λίγο θα πάω να πάρω Blackwater extract να ρίξω αφού και αυτά τα σκευάσματα μαλακώνουν το νερό, αφού περιέχουν χουμικά, τανίνες και εκχυλίσματα τύρφης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εντάξει, στους 26 είναι η θερμοκρασία δεν πιστεύω να πάθουν τίποτα, αλλά αν παίζει να τα βαρέσει καμιά παρακμή εγώ τα βγάζω. Αν μπορεί κάποιος να μου πει, έχω ανοίξει ανάλογο θέμα σ'αυτή την κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πάντως λέει οτι και τα δύο είδη ζουν σε μαύρα νερά (Negro/Orinoco).

http://www.tropicalfishandaquariums.com/Tetras/NeonTetra.asp

http://www.absoluteastronomy.com/topics/Cardinal_tetra

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ φίλε, γι'αυτό και σε λίγο θα πάω να πάρω Blackwater extract να ρίξω αφού και αυτά τα σκευάσματα μαλακώνουν το νερό, αφού περιέχουν χουμικά, τανίνες και εκχυλίσματα τύρφης.
Θα προτιμουσα πιο φυσικο και πιο οικονομικο τροπο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εντάξει, στους 26 είναι η θερμοκρασία δεν πιστεύω να πάθουν τίποτα, αλλά αν παίζει να τα βαρέσει καμιά παρακμή εγώ τα βγάζω. Αν μπορεί κάποιος να μου πει, έχω ανοίξει ανάλογο θέμα σ'αυτή την κατηγορία.
23-27 καλα κατα τη διαρκεια του χρονουν (απο 23 το χειμωνα μεχρι 27 το καλοκαιρι).

Ρυθμιζε αναλογα την εποχη το θερμαντηρα, καταλληλα.

Ετσι θα κανεις και οικονομια στην καταναλωση ρευματος.

Link to comment
Share on other sites

Πιο οικονομικό? Πως?
Κανε αναζητηση για τυρφη, catappa (δινει χρωμα, θελει ομως ποσοτητα για σκληροτητα και οξυτητα), ξυλα.

ΥΓ οσμωση (αυτο μονο για μαλακο και οξυνο νερο, οχι για χρωμα)

Link to comment
Share on other sites

Τύρφη έχω μέσα στο φίλτρο, εντάξει δεν χωράει και τίποτα ποσότητες αλλά τουλάχιστον έχει ρίξει το pH, catappa σκέφτομαι να παραγγείλω. Ξύλα επειδή δεν θέλω να βάλω άλλα μπορεί να βάλω για λίγο για να πάρει χρώμα και μήπως πέσουν και οι σκληρότητες αλλά η RO δεν είναι και τόσο φθηνή (όσες έχω βρεί είναι πάνω από 100€) και δεν παίζει να πάρω τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον. Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

...αλλά η RO δεν είναι και τόσο φθηνή (όσες έχω βρεί είναι πάνω από 100€) και δεν παίζει να πάρω τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον. Ευχαριστώ πάντως.
δεν εχεις ψαξει στο φορυμ καλα :blink:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=235

Σκεψου μακροχρονα.

πχ καλοκαιρι εξατμιση νερου και αναπληρωση κλπ

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο delta66 δεν το είχα δει, αργότερα όμως θα γίνει η αγορά, βασικά ούτε που ξέρω και πως δουλεύει αυτό το εργαλείο (η RO),( θα μάθω όμως). Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι σιγα σιγα.

Δεν πρεπει κιολας να αλλαξεις το νερο αποτομα.

Τα ψαρια δεν αντεχουν τις αποτομες αλλαγες ακομα κι αν ειναι για να πανε στις σωστες γι'αυτα συνθηκες.

Μελετησε και αποφασιζεις με καθαρο μυαλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...