Jump to content

Τα χέρια στο ενυδρείο


Recommended Posts

Μπορεί να είναι λίγο χαζό το topic αλλά το είχα πάντα απορία...

Είναι καλό να πλένονται τα χέρια με αντισυπτικό (ή σαπούνι) πριν μπουν στο νερό;

Έπειτα τα στοιχεία του νερού που επικάθονται στην επιδερμίδα πόσο βλαβερά μπορεί να είναι; (πολλές φορές διατηρείται η μυρωδιά στο χέρι ακόμα και μετά το σαπούνισμα)

Τα ψάρια είναι λογικό να σοκάρονται, πως μπορούμε να κάνουμε τη δουλειά μας χωρίς να τα ενοχλούμε (και χωρίς να μας ενοχλούν, δαγκώματα κλπ).

Στην προ AZ εποχή δεν είχα τέτοιου είδους ενδυασμούς αλλά θα ήθελα να ακούσω και τη γνώμη σας.. Προσωπικά επιλέγω πλύση με γνωστό ανισυπτικό πριν και μετά..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μπορει να ειναι επικινδυνο για τη βιολογια του ενυδρειου ομως.

Εγω ενα απλο ξεβγαλμα κανω με νερο χωρις ουτε καν σαπουνι (που και αυτο ειναι τεπικινδυνο για τα ψαρια)

Εκτος κι αν εχω φτιαξει τη μηχανη και ειμαι ολος γρασσα :blink:

Οποτε τα πλενω πολυ καλα με ολα τα απαραιτητα, αλλα κανω ωρες να ακουμπησω ενυδρειο και ενδιαμεσα εχω πλυνει τα χερια μου και κανονικα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Γαντάκια κουζίνας που καλύπτουν το μισό μπράτσο δε κάνουν (εννοείται καθαρά και μόνο γι αυτή τη δουλειά).

Link to comment
Share on other sites

Γαντάκια κουζίνας που καλύπτουν το μισό μπράτσο δε κάνουν (εννοείται καθαρά και μόνο γι αυτή τη δουλειά).
Καποια περιεχουν πουδρα για να γλυστραει το χερι μεσα κλπ.

Θελει προσοχη το θεμα, μπορει αντι για καλο να κανεις κακο τελικα.

Αν ειναι να βαλεις γαντια και δεν εισαι σιγουρος για τα συστατικα που περιεχονται σ'αυτα καλυτερα να προτιμησεις καποιο ενυδρειακο προιον σαν κι αυτο (αν και δεν φημιζεται για την αντοχη του).

http://www.aquaristic.net/tunze-protective...510.html?lang=1

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο ειναι αυτο που ειπε ο Σπυρος.

Πλυσιμο με νερακι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω οσες φορες προσπαθησα να βαλω γαντια,δεν μπορεσα να κανω τιποτα.Κλεινει το γαντι-σακουλα γυρω απο τα δακτυλα και ενοχλει πολυ.

Προσωπικα χρησιμοποιω πρασινο σαπουνι.Σαπουνιζω τα χερια και μετα τα ξεπλενω επι κανενα 3 λεπτο πολυ καλα,ετσι ωστε να μην μπορω να μυρισω το σαπουνι στα χερια μου.Σκουπιζω με πετσετα που την εχω μονο για το ενυδρειο (σημαντικο γιατι αλλιως δεν εχει νοημα το πλυσιμο) και ειμαι ετοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν δεν είναι να βάλω όλο το χέρι στο νερό, έχω κάτι "χειρουργικά" γαντάκια.

Για το μετά, εχω ακούσει κάτι τουλάχιστον τρομακτικό. Ενας γνωστός γνωστής της μητέρας μου είχε πάθει σηψαιμία. Αρχικα ενιωθε φαγούρα. Μετα άρχισε να πρήζεται και να μελανιάζει το χέρι του (παλαμη και απο πάνω) και μετα απο λίγο καιρό είχε φτάσει το πρήξιμο ως πάνω απο τον αγκώνα. Οι Ελληνες παθολόγοι/δερματολόγοι κλπ που είχε δει δεν ήξεραν τι είναι, μέχρι που πήγε σε ένα δερματολογικό συνεδρειο στην γαλλια, όπου ρωτώντας "μήπως έχεις ενυδρείο" βρήκαν τι είναι. Το χέρι παραλίγο να το χάσει.

Εγώ τα ξεπλένω καλά τα χέρια μου, και μετά χρησιμοποιώ αντισηπτικό ζελ, απο αυτά που κυκλοφορούν αβερτα, (ακόμα και σε περίπτερα). ΝΑ το έχετε υπόψη σας. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι υπερβολικα.

Καποιο σπανιο προβλημα (αλλεργικο) ειχε ο ανθρωπος, ή καποιο προβλημα ειχε το ενυδρειο.

Στατιστικα να το παρεις, χιλιαδες χομπυστες βαζουμε τα χερια μας στο ενυδρειο και δεν παθαμε τιποτα.

Εγω τα ξεπλενω μαλιστα μονο πριν τα βαλαω για να προστατεψω τα ψαρια.

Μετα απλως τα σκουπιζω με την ενυδρειοπετσετα, για να μη γεμιζω το κοσμο νερα :(

Μερικοι εχουμε πιει και αρκετες φορες νερο απο το ενυδρειο στην προσπαθεια να σιφωναρουμε νερο με σωληνα (στην αρχη ιδιως που δεν ξεραμε πως να το κανουμε) :(

Δεν λεω να τα κανει καποιος αλλα τα θεωρω υπερβολικα για την πλειονοτητα των ανθρωπων αυτα τα μετρα.

Τα ψαρια κινδυνευουν πολυ περισσοπτερο απο την επαφη τους με εμας. :blink:

Αν το προιον που πλενετε τα χερια ειναι αντιβακτηριακο και μεινουν υπολειματα στα χερια σας και τα βαλετε στο ενυδρειο, να παρακολουθειτε με μετρησεις μετα το νερο γιατι και τα βακτηριακια του φιλτρου κατι θα παθαινουν :(

Εκτος και αν πρεπει να ξαναπλενουμε με κανονικο σαπουνι τα πλυμενα με αντιβακτηριακο σαπουνι χερια μας ;)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

+1 Σπυρο...Ασε ξερεις ποσε φορες εχω πιει..??

Ειδικα στην αρχη που δεν ειχα διαφανο λαστιχο ωστε να βλεπω που ειναι το νερο...:blink:

Περημενα να φτασει..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν δεν είναι να βάλω όλο το χέρι στο νερό, έχω κάτι "χειρουργικά" γαντάκια.

Για το μετά, εχω ακούσει κάτι τουλάχιστον τρομακτικό. Ενας γνωστός γνωστής της μητέρας μου είχε πάθει σηψαιμία. Αρχικα ενιωθε φαγούρα. Μετα άρχισε να πρήζεται και να μελανιάζει το χέρι του (παλαμη και απο πάνω) και μετα απο λίγο καιρό είχε φτάσει το πρήξιμο ως πάνω απο τον αγκώνα. Οι Ελληνες παθολόγοι/δερματολόγοι κλπ που είχε δει δεν ήξεραν τι είναι, μέχρι που πήγε σε ένα δερματολογικό συνεδρειο στην γαλλια, όπου ρωτώντας "μήπως έχεις ενυδρείο" βρήκαν τι είναι. Το χέρι παραλίγο να το χάσει.

Εγώ τα ξεπλένω καλά τα χέρια μου, και μετά χρησιμοποιώ αντισηπτικό ζελ, απο αυτά που κυκλοφορούν αβερτα, (ακόμα και σε περίπτερα). ΝΑ το έχετε υπόψη σας. ;)

αυτο το ειδες και με τα ματια σου η ειναι αλλη μια ιστορια ''του γωστου,των γνωστων ω γνωστοι....??''

με συγχωρεις αλλα μου ειναι αδυνατο να πιστεψω οτι ενα ενυδρειο μπορει να προκαλεσει κατι βλαβερο στον ανθρωπο...ακομα και αν εχει καποια ασθενεια.

Με τοσο νερο ενυδρειου που εχω πιει κατα λαθος επρεπε να εχω δει τα ραδικια αναποδα πολλες φορες!!

δεν χρειαζεται τοσος φοβος,στο ενυδρειο σας βαζετε τα χερια σας και οχι σε πυρηνικο αντιδραστηρα! :blink:

Link to comment
Share on other sites

...με συγχωρεις αλλα μου ειναι αδυνατο να πιστεψω οτι ενα ενυδρειο μπορει να προκαλεσει κατι βλαβερο στον ανθρωπο...ακομα και αν εχει καποια ασθενεια....

Μην αποκλειεις τιποτα

http://www.reefkeeping.com/issues/2003-07/...ature/index.php

Ειπαμε ειναι δυσκολο, οχι αδυνατο.

Τα γκουραμι και τα σαλιγγαρια ειναι δυνατον να μεταδωσουν (σπανια μεν) ασθενεια.

Επισης στα θαλασσινα εχω διαβασει απο το ζωντανο βραχο.

Πιο πολυ να προσεχουμε να μην μας πατησει κανενα αυτοκινητο ομως λεω εγω :blink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν δεν είναι να βάλω όλο το χέρι στο νερό, έχω κάτι "χειρουργικά" γαντάκια.

Για το μετά, εχω ακούσει κάτι τουλάχιστον τρομακτικό. Ενας γνωστός γνωστής της μητέρας μου είχε πάθει σηψαιμία. Αρχικα ενιωθε φαγούρα. Μετα άρχισε να πρήζεται και να μελανιάζει το χέρι του (παλαμη και απο πάνω) και μετα απο λίγο καιρό είχε φτάσει το πρήξιμο ως πάνω απο τον αγκώνα. Οι Ελληνες παθολόγοι/δερματολόγοι κλπ που είχε δει δεν ήξεραν τι είναι, μέχρι που πήγε σε ένα δερματολογικό συνεδρειο στην γαλλια, όπου ρωτώντας "μήπως έχεις ενυδρείο" βρήκαν τι είναι. Το χέρι παραλίγο να το χάσει.

Εγώ τα ξεπλένω καλά τα χέρια μου, και μετά χρησιμοποιώ αντισηπτικό ζελ, απο αυτά που κυκλοφορούν αβερτα, (ακόμα και σε περίπτερα). ΝΑ το έχετε υπόψη σας. ;)

Τελικα τι βρηκαν γιατι εχω μια περιεργειααααααααα :blink:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πλένω καλά τα χέρια πριν και μετά. Ιδιαιτέρως πριν, το ξέβγαλμα είναι με άφθονο νερό. Σήμερα καθάρισα το φίλτρο και τράβηξα μια τζούρα ρουφώντας ώστε να γεμίσουν οι σωλήνες. Έκανα λίγο κεφάλι και οδήγησα μετά από 2 ώρες. Όλα καλά μέχρι στιγμής ;):(

Ελπίζω το πρωινό ξύπνημα να μην με βρει με χάλια στομάχι και πονοκέφαλο! :blink:

Έγινε επεξεργασία - space4711
Link to comment
Share on other sites

...Ελπίζω το πρωινό ξύπνημα να μην με βρει με χάλια στομάχι και πονοκέφαλο! :blink:
:(:( εχεις δει την σχετικη ταινια ετσι?

http://www.youtube.com/user/hangover?blend=1&ob=4

Νερο ενυδρειoυ τους κερασε ο μαγκας (ελληνικης καταγωγης) ;)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι βρηκαν γιατι εχω μια περιεργειααααααααα :blink:

Δεν ξέρω. Κάποια μόλυνση, βακτηριακή μάλλον, και παραλίγο να του κόψουν το χέρι. Ηταν σοβαρό.

Ταινιαρα...

Παιζω και εγω σε καποια φαση αλλα δεν μπορω πουθενα να βρω Online για να δω την ταινια....

;) Πως είσαι; Ποια είναι αυτή η φάση;

Link to comment
Share on other sites

[οφφτοπικ]Στην σκηνη που μιλαει για τον "Παγκο του Χαμενου" μεσα στο αστυνομικο τμημα...

Καθομαι δεξια απο τον ελληνα(Μου διαφευγει το ονομα)...

Υ.Γ Περα απο την πλακα δεν παιζω εγω στην ταινια αλλα ενας ο οποιος ειναι φτηστος με εμενα...:blink:[/οφφτοπικ]

Link to comment
Share on other sites

Χαχα οκ!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ πλένω με σαπούνι τα χέρια μου, μετά με μπόλικο νερό, περνάει λίγη ώρα και μετά ξανά με νερό μέχρι να μην μου μυρίζουν καθόλου!

μετά το ενυδρείο ούτε εγώ τα πλένω

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα ενδιάμεσα δεν τα είδα καθόλου... Οπότε... απαντώ τώρα!

Αυτα ειναι υπερβολικα.

Καποιο σπανιο προβλημα (αλλεργικο) ειχε ο ανθρωπος, ή καποιο προβλημα ειχε το ενυδρειο.

Στατιστικα να το παρεις, χιλιαδες χομπυστες βαζουμε τα χερια μας στο ενυδρειο και δεν παθαμε τιποτα.

Εγω τα ξεπλενω μαλιστα μονο πριν τα βαλαω για να προστατεψω τα ψαρια.

Μετα απλως τα σκουπιζω με την ενυδρειοπετσετα, για να μη γεμιζω το κοσμο νερα :(

Μερικοι εχουμε πιει και αρκετες φορες νερο απο το ενυδρειο στην προσπαθεια να σιφωναρουμε νερο με σωληνα (στην αρχη ιδιως που δεν ξεραμε πως να το κανουμε) :(

Δεν λεω να τα κανει καποιος αλλα τα θεωρω υπερβολικα για την πλειονοτητα των ανθρωπων αυτα τα μετρα.

Τα ψαρια κινδυνευουν πολυ περισσοπτερο απο την επαφη τους με εμας. :blink:

Αν το προιον που πλενετε τα χερια ειναι αντιβακτηριακο και μεινουν υπολειματα στα χερια σας και τα βαλετε στο ενυδρειο, να παρακολουθειτε με μετρησεις μετα το νερο γιατι και τα βακτηριακια του φιλτρου κατι θα παθαινουν :(

Εκτος και αν πρεπει να ξαναπλενουμε με κανονικο σαπουνι τα πλυμενα με αντιβακτηριακο σαπουνι χερια μας ;)

Μπορεί να είναι όπως τα λές γι'αυτόν όμως εγώ πέρνω τις προφυλάξεις μου. Όσο για το αντιβακτηριακό το βάζω αφού βαλω τα χέρια μέσα και άφου τα πλύνω με σαπούνι. Δηλαδή δεν μπαίνει στο νερό.

αυτο το ειδες και με τα ματια σου η ειναι αλλη μια ιστορια ''του γωστου,των γνωστων ω γνωστοι....??''

με συγχωρεις αλλα μου ειναι αδυνατο να πιστεψω οτι ενα ενυδρειο μπορει να προκαλεσει κατι βλαβερο στον ανθρωπο...ακομα και αν εχει καποια ασθενεια.

Με τοσο νερο ενυδρειου που εχω πιει κατα λαθος επρεπε να εχω δει τα ραδικια αναποδα πολλες φορες!!

δεν χρειαζεται τοσος φοβος,στο ενυδρειο σας βαζετε τα χερια σας και οχι σε πυρηνικο αντιδραστηρα! :(

Αυτό δεν το είδα, όχι. Η ιστορία που λές είναι "φιλος, φιλης της μάνας μου".

Για το δεύτερο συμφωνώ, απλά είναι καλά να πέρνεις προφυλάξεις. :(

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

:(:( εχεις δει την σχετικη ταινια ετσι?

http://www.youtube.com/user/hangover?blend=1&ob=4

Νερο ενυδρειoυ τους κερασε ο μαγκας (ελληνικης καταγωγης) :(

Απίστευτη ταινία όντος!!!! :blink:;):(:(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...