Jump to content

ΑΛΛΑΓΗ ΕΣ. ΦΙΛΤΡΟΥ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ


Recommended Posts

Πιστευω να ειμαι στο σωστο τοπικ-καθοτι νεος/απειρος

Γεια σε ολους

Η ερωτηση μου η εξης:

Σε στρωμενο κοινωνικο ενυδρειο(1 ετους) θελω να βγαλω εντελως το εσωτερικο φιλτρο(JUWEL) και να

βαλω εξωτερικο(EHEIM 2076).

Προς το παρον δουλευουν και τα 2

α)Να σταματησω το εσωτερικο τωρα?

β)δυσκολο να ξεκολλησω το εσωτερικο, ειδικα τις 4 σιλικονες κοντα στο βυθο. Ξερετε καποιο τροπο?

ΔΕΔΟΜΕΝΑ

------------

JUWEL RIO 300L+filter,με αρκετα φυτα+πολλα ψαρακια αμαζονιου

EHEIM 2076e(δουλευει στις μισες στροφες,εδω και 1 εβδομαδα)

PH=6,8

KH=0

GΚH=6

NO2=0

NO3=25-50(αλλαζει κατα καιρους, γιαυτο και λεω για εξωτερικο φιλτρο)

(JBL Sticks)

θ=29 οC

Φωτισμος: 7-10πμ,4-10μμ,(ενδιαμεσα φωτισμος δωματιου)

*Προτασεις-φαπες, δεκτες

Link to comment
Share on other sites

Το ξεκόλησα και έβαλα άλλο όμως εσωτερικό. Αν εννοείς αυτό που είναι πάνω στο ενυδρείο. Πήρα 1 λεπίδα (κόφτη) και πανεύκολα βγήκε. Μετα τρίβεις να φύγουν τα υπολοίματα. Καλό θα είναι να το κάνεις όταν αλλάζεις νερό, ώστε να μην είναι γεμάτο και να ψάρια να είναι χαμηλά!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε sfk και εγώ το δικό μου εσωτερικό που του άλλαξα θέση το ξεκόλλησα με ένα ξυράφι.Αν το κάνεις τελικά έτσι θέλει μεγάλη προσοχή μην κοπείς και μη χαράξεις το τζάμι του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Το ξεκόλησα και έβαλα άλλο όμως εσωτερικό. Αν εννοείς αυτό που είναι πάνω στο ενυδρείο. Πήρα 1 λεπίδα (κόφτη) και πανεύκολα βγήκε. Μετα τρίβεις να φύγουν τα υπολοίματα. Καλό θα είναι να το κάνεις όταν αλλάζεις νερό, ώστε να μην είναι γεμάτο και να ψάρια να είναι χαμηλά!

:blink: Εβγαλες το εσωτερικο φιλτρο με το ενυδρειο γεματο (σε λειτουργια) ; ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε sfk για ποσο χρονικο διαστημα δουλευουν παραλληλα τα φιλτρα στο ενυδρειο σου; :blink:

Link to comment
Share on other sites

το ιδανικό θα ήταν το βιολογικό υλικό του εσωτερικού (που προφανώς έχει ικανές αποικίες) να μπει μέσα στο εξωτερικό σου φίλτρο. Έτσι ουσιαστικά αλλάζεις μόνο κυκλοφορητή και αφήνεις τη βιολογία ανεπηρέαστη.

Δεν είμαι ειδικός στον αμαζόνιο, αλλά 29C δεν είναι λίγο ψηλά;

και 1 τελευταίο σχόλιο: τα στικς δεν είναι αξιόπιστα! Δεν γίνεται να έχεις τέτοια απόκλιση στα ΝΟ3! Το ξέρεις ότι πάνω από 25 είναι τοξικά για τα ψάρια σου και ότι μακροχρόνια δηλητηριάζονται; Και πως γίνεται ΚΗ=0; Πάρε υγρά για να είσαι σίγουρος!

Σε 300lt με πολλά φυτά θα έπρεπε τα ΝΟ3 να απορροφώνται και από τα φυτά.. Είτε ταίζεις πάρα πολύ είτε τα τεστ λένε ότι θέλουν. Θεωρώ ότι είναι το 2! Οπότε και με το καινούργιο φίλτρο μην περιμένεις να δεις βελτίωση σε αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κανεις αυτο που σου εγραψε ο akkornteon δηλαδη να παρεις το υλικα φιλτραρισματος

απο το εσωτερικο φιλτρο και να τα βαλεις στο εξωτερικο 'η να τα εχεις να δουλευουν και τα

δυο περιπου ενα μηνα(την διαρκεια θα σου την δειξει η μετρηση της αμμωνιας).

Link to comment
Share on other sites

Απαντήσεις σε αποριες σας:

* Τα φιλτρα JUWEL+EHEIM δουλευουν μαζι εδω και 1εβδομαδα(το ΕΗΕΙΜ στις μισες στροφες)

* Ως γνωστον το JUWEL εχει σφουγγαρια, το EHEIM εχει, Mech+biomech+substrat

* 29 οC γιατι εχω μεσα και δισκακια

ERMIS: σιγουρα θα γινει η αποκολληση με νερο στο 1/2, αλλα μου φαινεται δυσκολο να φτασω τις 2 σιλικονες στη γωνια κατω . μετρησα και ειδα οτι για να φτασω στη γωνια θελω λεπιδα 18 εκατοστων!!! (τοσο ειναι το πλατος του φιλτρου)

akkornteon: ΚΗ=0 , λογω τυρφης μεσα στο JUWEL, επισης το νερο που γεμιζω το ενυδρειο ειναι απο φιλτρο

DOULTON (για ποσιμο νερο) http://www.center-giotis.gr/website_gr/ind...3&Itemid=44, το οποιο προχθες που μετρησα(με στικς) εδωσε PH=6.4, KH=0, dGH=4, NO2=0, NO3=0

Αρα απ'οτι λες μαλλον ταιζω πολυ. Για τα ΝΟ3 ειπα αλλοτε 25, αλλοτε 50 (και οχι 25εως50) παλιοτερα -κραταω ημερολογιο-ειχα ενδειξεις και 0 και 10.

Πως βλεπετε τη λυση να στιψω τα 4 σφουγγαρια του JUWEL στον πατο του καδου του ΕΗΕΙΜ και μετα να ξεσυνδεσω το JUWEL εντελως? Βοηθητικα λεω να δωσω να ρουφηξει το ΕΗΕΙM και μια δοση Sera Bionitrivec.

Έγινε επεξεργασία - sfk
Link to comment
Share on other sites

Απαντήσεις σε αποριες σας:

* Τα φιλτρα JUWEL+EHEIM δουλευουν μαζι εδω και 1εβδομαδα(το ΕΗΕΙΜ στις μισες στροφες)

* Ως γνωστον το JUWEL εχει σφουγγαρια, το EHEIM εχει, Mech+biomech+substrat

* 29 οC γιατι εχω μεσα και δισκακια

ERMIS: σιγουρα θα γινει η αποκολληση με νερο στο 1/2, αλλα μου φαινεται δυσκολο να φτασω τις 2 σιλικονες στη γωνια κατω . μετρησα και ειδα οτι για να φτασω στη γωνια θελω λεπιδα 18 εκατοστων!!! (τοσο ειναι το πλατος του φιλτρου)

akkornteon: ΚΗ=0 , λογω τυρφης μεσα στο JUWEL, επισης το νερο που γεμιζω το ενυδρειο ειναι απο φιλτρο

DOULTON (για ποσιμο νερο) http://www.center-giotis.gr/website_gr/ind...3&Itemid=44, το οποιο προχθες που μετρησα(με στικς) εδωσε PH=6.4, KH=0, dGH=4, NO2=0, NO3=0

Αρα απ'οτι λες μαλλον ταιζω πολυ. Για τα ΝΟ3 ειπα αλλοτε 25, αλλοτε 50 (και οχι 25εως50) παλιοτερα -κραταω ημερολογιο-ειχα ενδειξεις και 0 και 10.

Πως βλεπετε τη λυση να στιψω τα 4 σφουγγαρια του JUWEL στον πατο του καδου του ΕΗΕΙΜ και μετα να ξεσυνδεσω το JUWEL εντελως? Βοηθητικα λεω να δωσω να ρουφηξει το ΕΗΕΙM και μια δοση Sera Bionitrivec.

:glare::D Για αναλυσε το λιγο αυτο. Με γεματο το ενυδρειο ΜΗΝ προχωρησεις σε αφαιρεση του εσωτερικου. Ουτως η αλλως θελεις βιολογια .... σκοπευεις να βαλεις κι'αλλο εξωτερικο φιλτρο;

:)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που το αφαίρεσα δεν είχα καμία απώλεια. Δεν άδειασα όλο το νερό φυσικά... Μόνο το 1/2. Δε ξέρω αν έχουμε το ίδιο φίλτρο μέσα, εμένα ήταν στο πίσω μέρος του ενυρδείου και είχε σιλικόνη μαύρη δεξια κι αριστερά 1 λεπτή λωρίδα. Πρόσβαση έχεις και απο τα δεξιά και απο τα αριστερά και βουτάς όλο το ξυραφάκι μέσα (να μην είναι απο τίποτα χρώματα κλπ καθαρό εννοείται). Βγάζοντας ακόμα και τη μισή σιλικόνι το πλαστικό φίλτρο ξεκόλησε σχεδόν μόνο του. Μετά καθαρίζεις το τζαμάκι (αν έχεις καθαρή ξύστρα καλύτερα.

Τη βιολογία του παλιού φίλτρου τη βάζεις στο καινούριο. Ετσι έκανα και όλες οι μετρήσεις μου και τα ψαράκια είναι οκ εδώ και 1 βδομάδα!

Μπορεί να τρομάξουν ... αλλά είναι σα να χρησιμοποιείς σκούπα βυθού. Πάλι τρομάζουν. Πάντως δε μου πήρε πάνω απο 5 λεπτά η διαδικασία και είχα ρίξει και τροφή σε 1 μεριά ώστε να μαζευτούν εκεί και να μη φοβηθούν!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που το αφαίρεσα δεν είχα καμία απώλεια. Δεν άδειασα όλο το νερό φυσικά... Μόνο το 1/2. Δε ξέρω αν έχουμε το ίδιο φίλτρο μέσα, εμένα ήταν στο πίσω μέρος του ενυρδείου και είχε σιλικόνη μαύρη δεξια κι αριστερά 1 λεπτή λωρίδα. Πρόσβαση έχεις και απο τα δεξιά και απο τα αριστερά και βουτάς όλο το ξυραφάκι μέσα (να μην είναι απο τίποτα χρώματα κλπ καθαρό εννοείται). Βγάζοντας ακόμα και τη μισή σιλικόνι το πλαστικό φίλτρο ξεκόλησε σχεδόν μόνο του. Μετά καθαρίζεις το τζαμάκι (αν έχεις καθαρή ξύστρα καλύτερα.

Τη βιολογία του παλιού φίλτρου τη βάζεις στο καινούριο. Ετσι έκανα και όλες οι μετρήσεις μου και τα ψαράκια είναι οκ εδώ και 1 βδομάδα!

Μπορεί να τρομάξουν ... αλλά είναι σα να χρησιμοποιείς σκούπα βυθού. Πάλι τρομάζουν. Πάντως δε μου πήρε πάνω απο 5 λεπτά η διαδικασία και είχα ρίξει και τροφή σε 1 μεριά ώστε να μαζευτούν εκεί και να μη φοβηθούν!

Το εσωτ. φιλτρο- οπως βλεπεις το ενυδρειο- ειναι κολλημενο πισω δεξια. Οι κολλησεις σιλικονης ειναι στρογγυλες οσο ενα 2euro και οπως ειπα η τερμα κατω δεξια απεχει 18 εκατοστα. Αυτη να δω πως θα τη φτασω.

Μετα εχω ξυστρα αλγης, οποτε βγαινουν ευκολα τα υπολειματα.

* Εκτος απο cardinals, corydoras, k.l.p εχω και 4 δισκους

*οχι δε σκεφτομαι για 2ο εξωτερικο. πιστευω τοΕΗΕΙΜ με 1650λιτρα/ωρα να φτανει για τα 300 λιτρα του ενυδρειου

Έγινε επεξεργασία - sfk
Link to comment
Share on other sites

Εισαι και επιμονος .... σε 5 λεπτα εβγαλες το εσωτερικο φιλτρο ..... καλα οτι πεις!!!!!!! :D Τα κομματακια της σιλικονης που εξυσες ... πως καταφερες να τα βγαλεις ΟΛΑ; :glare::)

Link to comment
Share on other sites

είχα ρίξει και τροφή σε 1 μεριά ώστε να μαζευτούν εκεί και να μη φοβηθούν!

Καταρχάς πρέπει να αποφεύγουμε να ταίζουμε όταν κάνουμε κάτι που στρεσάρει τα ψάρια! Αυτό είναι κανόνας! :D

Έχω την εντύπωση, αλλά ας με διορθώσουν οι παλιότεροι, ότι όταν σε ένα ενυδρείο βγάλουμε όλο το βιολογικό υλικό από 1 φίλτρο και το βάλουμε αυτούσιο σε ένα άλλο φίλτρο η βιολογία μεταφέρεται ολόκληρη, απλά αλλάζουμε τον κυκλοφορητή. Μπορεί το νέο σου φίλτρο να έχει κάδους που μπορεί να πάρουν παπάδες μέσα, αλλά σίγουρα κάπου μπορείς να φτιάξεις μια στρώση από άκρη σε άκρη με τα σφουγγάρια του παλιού σου.

Έτσι είχα κάνει στο δικό μου ενυδρείο: έβγαλα τα σφουγγαράκια του fluval2 plus που είχα και έφτιαξα μια στρώση από άκρη σε άκρη στο 2213 ακριβώς πάνω από το substrat pro. Δεν έριξα βακτήρια, ούτε αύξησαν την ιχθυοφόρτιση. Βέβαια μιλάμε για 50lt μόνο και για γαριδούλες. Αλλά αφού δούλεψε σε μένα φαντάζομαι με επιπλέον βακτήρια αυτή η μέθοδος μπορεί να δουλέψει και για σένα.

Σε κάθε περίπτωση οι παλιότεροι είναι πιο έμπειροι σε αυτά και αυτούς πρέπει να ακούσουμε, το ότι σε μένα δεν ανέβηκα καθόλου η αμμωνία μπορεί να είναι και λόγω της πολύ χαμηλης ιχθυοφόρτισης, οπότε δεν μπορούμε να βγάλουμε κάποιον κανόνα. Είπα όμως να κάνω κατάθεση της δικής μου εμπειρίας! :):glare:

Link to comment
Share on other sites

Με απλη μεταφορα μπολικης μουργας απο το παλιο στο νεο φιλτρο εχουμε αυτοματο στρωσιμο.

Αν μεταφερουμε και υλικα ειναι ακομα πιο ισχυρο το μπολιασμα.

Αυτο που πρεπει να προσεχουμε ειναι να ειναι απο υγειες ενυδρειο χωρις ιστορικο μεταδοτικων ασθενειων και να ειναι αρκετο (δλδ μη προσπαθουμε να μπολιασουμε ενα φιλτρο για 200 ενυδρειο με μπολι απο 30αρι)

Αλλος τροπος ειναι να αφησουμε το νεο φιλτρο να δουλεψει παραλληλα με το παλιο στο ενυδρειο για ενα μηνα.

Αν φτανει η φαλτσετα σε ολες στις κολησεις, δοκιμασε το, αν οχι, πρεπει να το αδειασεις το ενυδρειο.

ΥΓ1 Παντως το 300αρι ενυδρειο δεν φτανει μονο του για ενα σωστο κοπαδι δισκων. Που να χωρεσουν κι αλλα ψαρια?

ΥΓ2 Το 2076 δεν φτανει για φιλτρανση σε δισκοενυδρειο, εγω θα λεγα να μη βγαλεις το εσωτερικο και να το αφησεις να λειτουργει κι αυτο παραλληλα,

Αν θες οπωσδηποτε να το βγαλεις (λογω χωρου φανταζομαι) βαλε το 2080 για φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

Με απλη μεταφορα μπολικης μουργας απο το παλιο στο νεο φιλτρο εχουμε αυτοματο στρωσιμο.

Αν μεταφερουμε και υλικα ειναι ακομα πιο ισχυρο το μπολιασμα.

Αυτο που πρεπει να προσεχουμε ειναι να ειναι απο υγειες ενυδρειο χωρις ιστορικο μεταδοτικων ασθενειων και να ειναι αρκετο (δλδ μη προσπαθουμε να μπολιασουμε ενα φιλτρο για 200 ενυδρειο με μπολι απο 30αρι)

Αλλος τροπος ειναι να αφησουμε το νεο φιλτρο να δουλεψει παραλληλα με το παλιο στο ενυδρειο για ενα μηνα.

Αν φτανει η φαλτσετα σε ολες στις κολησεις, δοκιμασε το, αν οχι, πρεπει να το αδειασεις το ενυδρειο.

ΥΓ1 Παντως το 300αρι ενυδρειο δεν φτανει μονο του για ενα σωστο κοπαδι δισκων. Που να χωρεσουν κι αλλα ψαρια?

ΥΓ2 Το 2076 δεν φτανει για φιλτρανση σε δισκοενυδρειο, εγω θα λεγα να μη βγαλεις το εσωτερικο και να το αφησεις να λειτουργει κι αυτο παραλληλα,

Αν θες οπωσδηποτε να το βγαλεις (λογω χωρου φανταζομαι) βαλε το 2080 για φιλτρο

Το σβκυριακο θα επιχειρισω την "αλλαγη".

Στιψιμο σφουγγαριων στο νεο φιλτρο και κατα την 1/2 αλλαγη νερου θα προσπαθησω το ξεκολλημα

Δυστυχως δε θα'φησω και το εσωτερικο(γιαυτο αλλωστε γινεται ολη η φασαρια). θα μεινω με το 2076.

Μετα θαχετε νεα μου

Link to comment
Share on other sites

εγώ προτείνω να βάλλεις και τα σφουγγάρια σε ένα "διαμέρισμα" του νέου φίλτρου, με το στίψιμο δεν θα δώσουν όλη τη βιολογία τους. Βάλ' τα για λίγο καιρό και τα βγάζεις αργότερα. Περισσότερη σημασία έχουν αυτά τώρα παρά να βάλλεις μπόλικο βιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

εγώ προτείνω να βάλλεις και τα σφουγγάρια σε ένα "διαμέρισμα" του νέου φίλτρου, με το στίψιμο δεν θα δώσουν όλη τη βιολογία τους. Βάλ' τα για λίγο καιρό και τα βγάζεις αργότερα. Περισσότερη σημασία έχουν αυτά τώρα παρά να βάλλεις μπόλικο βιολογικό.
:) Αμα χωρανε βαλτα.

Αν οχι βγαλε κατι απο τα νεα υλικα και βαλε απο τα παλια. Αργοτερα τα βαζεις παλι τα νεα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι μετα απο καμποσες μερες, γιατι μολις τελειωσε το ολο εργο.

ΕΒΓΑΛΑ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ JUWEL!!!

Η διαδικασια ηταν η εξης:

1. D'adario Guitar String .46mm (χορδη κιθαρας)

*(ο πωλητης μου ειπε εκτος απο τους μουσικους τη ζητανε τα G..dys για να κοβουν τυρι)

2. Περασα τη χορδη μεσα απο την καθε κολληση (συνολικα 2+2=4 επανω κολλησεις).

3. τραβωντας τις 2 ακρες της χορδης με 2 μυτοτσιμπιδα, εκοψα τις σιλικονες σα βουτυρο

4. το προβλημα οπως ειχα πει ηταν με τις "δυσπροσιτες" 2 μεσα+κατω στη γωνια σιλικονες, οπου ηταν δυσκολο να φτασει η χορδη και μαλιστα με ΓΕΜΑΤΟ ενυδρειο.

5. Το τολμησα(περιμενοντας να ακουσω κρακ γυαλιου...): πιανοντας το φιλτρο απο το χειλος του, το κουνησα ελαφρα μπρος-πισω.

6. 2-3 φορες ηθελε και.... ΞΕΚΟΛΛΗΣΕ

7. βγαζοντας το εξω, ειδα το τεραστιο μεγεθος του και ποσο χωρο μου ετρωγε!

- τα ψαρακια μου επιτελους κοβουν βολτες πιο ανετα, ασε που εφεξε το μισο ενυδρειο.

-Οσο για τα υλικα του, εκανα ενα καλο στυψιμο στα σφουγγαρια, εβαλα τα ζουμια στο ΕΗΕΙΜ, και μετα απο λιγο εδωσα στο στο "ποτηρι" αναρροφησης μια γερη ρουφηξια απο 100ml Bionitrivec.

Δεν ξερω αν η παραπανω τακτικη ηταν ανορθοδοξη.

Μετα 3 μερες(σημερα) τα NO3 για τα οποια εγινε η φασαρια επεσαν στο 10(απο 25), το δε νερο εχει μια απιστευτη διαυγεια, λες και δεν υπαρχει.Θα παρω και σε 2 μερες μετρηση να δω τι γινεται.

Αυτα, πιστευω οι JUWElάδες να το τολμησουν. Το αποτελεσμα μετραει.

*οσο για το χρονο, αντε ας εκανα και 10 λεπτα, γιατι πηγαινα προσεκτικα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος αν και αμφιβαλω για το παχος της χορδης (0.46mm).

Και για το κοψιμο της σιλικονης και για του κοψιμο του τυριου.

Συνηθως τα τυρια τα κοβουν με "καντίνια" (λεπτη χορδη) και η 46αρα ειναι "μπουργανα" (χοντρη τυλιγμενη χορδη).

Λογικα μια μεσαιας διατομης χοδρη (πχ 0,20mm) θα εκανε τη δουλεια στο ενυδρειο πιο σωστα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

1. Γιατι ωρε Σπυρο εγω με σολ δεν το ξηλωσα; Αφου τα καντινια δεν κανουν τοσο καλη δουλεια ... οι τυλιγμενες κοβουν σαν μαχαιρακι (δοντια). Μην κοιτας .... εσυ εισαι και ... δυνατος. :thumbup:

2. Φιλε sfk εβγαλες το φιλτρο αλλα σιλικονη εμεινε στα τζαμια οποτε αναλογα με το μερος που εχεις τοποθετηση το ενυδρειο .... μπορει να φαινονται .... αρα μιση δουλεια (κατα την αποψη μου).

3. Για τους δισκους δεν ειπες κουβεντα ... αν εχεις το ενυδρειο ειναι μικρο και με το κουτι που εβγαλες .... δεν μεγαλωνει.- :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

1.Η χορδη 0.46 δεν ειναι "spiral", γυαλιστερη ειναι. Ειχε και λεπτοτερες αλλα πηρα αυτη για να μην κοπει και

τρεχω για αλλη.

2.Πανευκολα κοπηκαν οι σιλικονες-οπως ειπα- πιανοντας τις ακρες με 2 μυτοτσιμπιδα, δε θελει δυναμη.

οσο για τα υπολειμματα τους στο τζαμι, τα χοντρα τα ξεφλουδισα με το χερι και τα ψιλα με ξυραφι αλγης

της Τετρα.

Τωρα δε φαινεται τιποτα-ισως ενα αχνο υπολειμμα σε 2 απο τα 8 σημεια, οπως αυτο που αφηνει μια

βεντουζα λογω αλατων.

3. Vfilt=16*20*46=14,7 Litr, αν δεν κανω λάθος, αυτα κερδισα.

4. σε ξενο φορουμ καπου διαβασα:

IDEALLY DISCUS CARE(αυστηρες μετρησεις για ζευγαρωμα)

---------------------

pH: 5.8 to 6.2

Temp: 29,4 oC

Ammonia: 0 ppm

Nitrite: 0 ppm

Nitrate: 0 ppm

Hardness: 1 degree DH (17.9 ppm)

Filtration: 100% at all times

Tank Size: min : 1 adult discus/38 Litr

38Lit*4 δισκοι/~10cm=152 Lit

Μεχρι τα 258Lit (117μηκος*48πλ*46βαθος-μετρημενος πραγματικος όγκος, και οχι 300L Juwel), πιστευω οτι ειναι ανετοι, αν συμπεριλαβω φυτα και τα αλλα ψαρακια(5cardinal,4ροδοστομοι, 2SAE/5cm, 8Corys)

Αυτο που με ανησυχει εμενα ειναι τα NO3=25, θα τα παρακολουθησω το επομενο διαστημα και θα ζητησω τη συμβουλη σας.

Αυτα για περισσοτερες λεπτομερειες που δεν ειπα.

Οπου κανω λαθος πειτε

Link to comment
Share on other sites

Αφου ζητας να μαθεις που κανεις λαθος ... θα σου πω την αποψη μου .... δισκος = κοπαδοψαρο (και μαλιστα στη φυση σε πολυ μεγαλο κοπαδι .... 300-400 ατομα), καρδιναλιος = κοπαδοψαρο, ροδοστομος = κοπαδοψαρο. Εχεις βαλει 5 καρδιναλιους και 4 ροδοστομους ... πιστευεις οτι ειναι κοπαδι; Ο μικροτερος αριθμος ομαδας (κατα την αποψη μου) πρεπει να ειναι 8-10 ατομα (το ιδιο ισχυει και για τους δισκους). Καθε ενα απο αυτα τα ψαρια που γινεται 5 εκ. περιπου θελει 5-8 λιτρα νερο αν θελεις να εισαι σωστος απεναντι τους, αρα .... κανοντας και μια καλη εκπτωση για σενα 20 λιτρα ο καθε ενας. Μονο για τα 9 ψαρια που εχεις .... 9 Χ 20= 180. Επισης αυτα τα ειδη τις περισσοτερες φορες τα βλεπεις μεσα σε ενυδρεια 50-60 λιτρων γιατι εχουν σχετικα μικρο μεγεθος, αλλα οσοι τα εχουν βαλει σε ενυδρεια 300-400 λιτρων μπορουν να καταλαβουν την διαφορα. Τωρα για τους δισκους ασχετα με το τι διαβαζεις, εγω θα σου πω τι εχω συμπερανει απο το 1982 που ξεκινησα μαζι τους .... ενυδρειο μικροτερο απο 2 μετρα μηκος ειναι πολυ μικρο για δισκους. Βεβαια ειναι πολυ δυσκολο για το μεγαλυτερο ποσοστο αυτων που ασχολουνται, να εχουν ενυδρειο τετοιων διαστασεων η ακομα μεγαλυτερο για να καλυψουν τις αναγκες των δισκων τους ... αλλα ... ευτυχως αυτο αρχιζει να γινεται αντιληπτο και ολο και περισσοτεροι στρεφονται σε ενυδρεια μεγαλυτερα των 750 λιτρων για δισκους. Πιστευεις οτι ειναι τυχαιο; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα τα κορυ για τα οποια ισχυει ..... οτι και για τους καρδιναλιους και ροδοστομους. Ποιο ειδος κορυ εχεις; :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...