Jump to content

Φιλτρο Rena


Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω ένα juwel 180.

Έχω μέσα το εσωτερικό φίλτρο και έχω και ενα εξωτερικό rena 600l .

Καταρχήν ήθελα να ρωτήσω ποιο σφουγαρι κτλ τοποθετητε πρώτο μέσα στο φίλτρο.

Απο το κατάστημα μου έβαλαν κατω κατω τα μακαρονια μαζι με τα αστερακια τα μαυρα+ενα μαυρο σφουγγαρι ,απο πανω δυο μαυρα σφουγγαρια +αλλο ενα μαυρο σφουγγαρι,και απο πανω ανθρακα και λευκο σφουγγαρι.

Όμως μου μένει εκτος φίλτρου , αλλο ενα μαυρο σφουγγαρι και το κουτι με τις οδηγιες έχει αλλη σειρα.

Τελικα πως να τα τοποθετήσω??

Επίσης θέλω αργότερα να καταργήσω το εσωτερικό.

Τα σφουγγαρια του εσωτερικου να τα βάλω στο εξωτερικο??και αν ναι τοτε με τι σειρα παλι??

ελπιζω να μην σας ζαλισα πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στο εξωτερικό έχω βάλει μόνο βιολογικό, θα σου έλεγα να κρατήσεις και το εσωτερικό, κακό δεν κάνει, καλό κάνει. Εγώ έχω και το εσωτερικό για λόγους ασφάλειας (γιατί πρόσφατα είχα πρόβλημα με το εξωτερικό).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω ένα juwel 180.

Έχω μέσα το εσωτερικό φίλτρο και έχω και ενα εξωτερικό rena 600l .

Καταρχήν ήθελα να ρωτήσω ποιο σφουγαρι κτλ τοποθετητε πρώτο μέσα στο φίλτρο.

Απο το κατάστημα μου έβαλαν κατω κατω τα μακαρονια μαζι με τα αστερακια τα μαυρα+ενα μαυρο σφουγγαρι ,απο πανω δυο μαυρα σφουγγαρια +αλλο ενα μαυρο σφουγγαρι,και απο πανω ανθρακα και λευκο σφουγγαρι.

Όμως μου μένει εκτος φίλτρου , αλλο ενα μαυρο σφουγγαρι και το κουτι με τις οδηγιες έχει αλλη σειρα.

Τελικα πως να τα τοποθετήσω??

Επίσης θέλω αργότερα να καταργήσω το εσωτερικό.

Τα σφουγγαρια του εσωτερικου να τα βάλω στο εξωτερικο??και αν ναι τοτε με τι σειρα παλι??

ελπιζω να μην σας ζαλισα πολυ :)

Να τα βγάλεις όλα τα σφουγγάρια και εννοείται και τον άνθρακα εκτός κι αν συντρέχει λόγος χημικού φιλτραρίσματος(π.χ. αν έριξες μέσα στο ενυδρίο σου κάποιο φάρμακο για θεραπεία κ.λ.π)

Το καλύτερο πιστεύω είναι να βάλεις βιολογικό υλικό π.χ. siporax και το λευκό σφουγγάρι πάνω για να κρατάει τις βρωμίες και είναι το μόνο που αντικαθιστούμε όταν το φίλτρο μας χρεισθεί καθάρισμα π.χ. πέσει πολύ η ροή του

Link to comment
Share on other sites

Η λογική είναι να φιλτραρεις το νερό μηχανικά και βιολογικά με ένα φιλτρο. Εγώ έχω κάνει το εξής:

Ξεκινοντας από την είσοδο και καταλήγοντας στην έξοδο:

βαμβάκι ενυδριου

πράσινο πλέγμα ή σφουγγάρι με μεγάλες τρύπες

μπλε σφουγγάρι (με λεπτοτερες τρύπες)

βιολογικό υλικό (sirporax)

βαμβάκι ενυδριου πάλι στο τέλος.

Όταν η ροή του φιλτρου πέφτει το ανοίγω και αλλάζω μόνο τα βάμβακια!!!

Σπάνια αγγιζω το πλέγμα ή τα σφουγγάρια.

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο σου πρεπει να ειναι το Filstar xP3?

Πρωτα θα ρωτησεις στο πετσοπ αν υπαρχει ειδικος λογος που δεν εβαλε τα υλικα οπως οριζεται στο maual (μπορει πχ να ειναι καποιος τροπος αναβαθμισης για να δουλευει καλυτερα).

Μετα πρεπει να ξερεις οτι,

- Το μηχανικο φιλτραρισμα δεν ειναι μονο για να καθαριζουμε το νερο απο χοντρα σκουπιδακια, αλλα και για να προστατευουμε να μην πηγαινουν αυτα τα σκουπιδια στα βιολογικα υλικα και δεν τα αφηνουν καθαρα να εκμεταλευονται ολη της την επιφανεια για φιλοξενια βακτηριων.

- Ο ανθρακας ειναι σε μορφη κοκκου μεσα σε μια "σακουλιτσα" ασπρη. Τα μαυρα σφουγγαρια στα φιλτρα rena, δεν ειναι ανθρακας οπως σε πολλες αλλες εταιριες.

Οποτε μη τα υπολογιζεις σαν ανθρακα που πρεπει να βγαζεις οταν δεν χρειαζεται.

- Τα μαυρα σφουγγαρια ειναι για μηχανικο φιλτραρισμα και υπαρχουν δυο ειδη τα χοντροτρυπα (coarse sponge) (που εχουν τη δυνατοτητα να φιλοξενουν και βιολογια) και τα ψιλοτρυπα (fine sponge) που κρατανε πιο ψιλα σκουπιδακια αλλα εχουν το μειονεκτημα οτι βουλωνουν γρηγορα.

- Το ασπρο σφουγγαρι ειναι ο "υαλοβαμβακας" που λεμε, ή πιο σωστα ενυδρειακο βαμβακι κλπ και προοριζεται για τελικο λεπτομερη καθαρισμο του νερου πριν επιστρεψει στο ενυδρειο.

Και αυτο το ειδος υλικου εχει την ταση να βουλωνει ευκολα και γι'αυτο μαζι με το fine coarse ψιλοτρυπο σφουγγαρι, τα τοποθετουμε σε θεση που βγαινουν ευκολα πχ πανω πανω.

Μαλλον το σφουγγαρι που δεν σου εβαλαν στο φιλτρο ειναι καποιο ψιλοτρυπο? και αυτο το εκαναν γιατι θα εμπαινε στο κατω καλαθι που δεν ειναι ευκολο να το βγαζεις και να το καθαριζεις, με αποτελεσμα να σου βουλωνε συχνα το φιλτρο.

- Τα αστερακια (Bio-Chem Stars) εναι απο τα υλικα που εχουν τη μεγαλυτερη δυνατοτητα φιλοξενιας βακτηριων επανω τους, πολυ καλη επιλογη για αναβαθμιση της φιλτρανσης με υλικο που καταλαμβανει ελαχιστο χωρο, Φυσικα ειναι πιο ακριβο απο αλλα, αλλα αν το μετρησεις με τη δυνατοτητα φιλτρανσης τα αξιζει τα λεφτα του.

Link to comment
Share on other sites

Για φιλτρο με τρια καλαθια με ροη απο κατω προς τα πανω.

Αυτη πρεπει να ειναι η σειρα που οριζει το manual

RenaXP3.jpg

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Μαλλον σου εστησαν το φιλτρο ως εξης αν καταλαβα καλα.

1ο καλαθι (κατω κατω)

Χοντροτρυπο μαυρο σφουγγαρι (μηχανικο φιλτραρισμα)

Μακαρονι και αστερακια (βιολογικο φιλτραρισμα)

2ο καλαθι

Δυο χοντροτρυπα μαυρα σφουγγαρια (στη θεση που τα εβαλας ειναι περισσοτερο για βιολογικο φιλτραρισμα)

Ενα ψιλοτρυπο μαυρο σφουγγαρι (για πιο λεπτομερη καθαρισμο νερου απο σκουπιδακια)

3ο καλαθι

Σακουλα με ανθρακα

Ασπρο σφουγγαρι για τελικο λεπτομερη καθαρισμο

RenaXP3petsopb.jpg

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Εγω θα προτεινα να παρεις λιγο ακομα μακαρονι (πχ siporax) και να κανεις αυτη σειρα

1ο καλαθι (κατω κατω)

Δυο χοντροτρυπα μαυρα σφουγγαρια (μηχανικο φιλτραρισμα)

Μακαρονι siporax (βιολογικο φιλτραρισμα)

2ο καλαθι

Μακαρονι siporax ή rena μακαρονι και αστερακι (βιολογικο φιλτραρισμα)

3ο καλαθι

Μακαρονι και αστερακια (οσο χωραει) (βιολογικο φιλτραρισμα)

Ασπρο σφουγγαρι για τελικο λεπτομερη καθαρισμο

(Αν δεν σε παιρνει οικονομικα για Siporax, βαλε ολο χοντρα σφουγγαρια στο κατω καλαθι)

RenaXP3delta.jpg

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Εδω ειναι ενα βιντεακι με το στησιμο τoy Rena Filstar XP2, ισως σε βοηθησει σε κατι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα και απο μενα και καλως σας βρηκα!!!

Μια ερωτηση και απο μενα τον ασχετο..

Aγορασα ενα juwel rio 180 και μου ειπε ενας φιλος "ειδικος" να αφαιρεσω το εσωτερικο πριν κανω κατι αλλο και να παρω ενα εξωτερικο rena για 500lt περιπου 150 ευρω. Επισης να παρω 1 ή 2 κουτια αστερακια, ανθρακα και εξτρα υαλοβαμβακα. (Για το τελευταιο δεν ειμαι σιγουρος).

Ερωτηση τωρα...

Βλεπω μεσω net οτι σ'ενα μαγαζι κοντα στο σπιτι μου εχει το rena xp3 για 600lt 180 ευρω. Η τιμη αυτη ειναι η τιμη που παιζει γενικα στην αγορα ή τη βρισκετε τσιμπημενη? Ρωταω γιατι ο φιλος μου ειπε για 150 ευρω αλλα μπορει να ειχε στο μυαλο του πιο παλιες τιμες.

και κατι αλλο please... το φιλτρο περιεχει μεσα τα σφουγγαρια, αστερακια κτλ ή αυτα τα αγοραζω εξτρα? το εσωτερικο της jewel ειχε μεσα τα υλικα του. Ομως διαβαζοντας πριν καταλαβα οτι μαλλον πρεπει να παρω εξτρα τα αστερακια, ανθρακα κτλ. (τι αλλο πρεπει να παρω?) και ποσο θα κοστισουν τα υλικα του φιλτρου ?

τελος μου ειπε να παρω και υποστρωμα... τι παιρνω ? οτι, να 'ναι ή προτεινετε κατι συγκεκριμενο? ξεχασα να πω οτι θα βαλω αγρια ψαρια γλυκου νερου.

Έγινε επεξεργασία - harmem
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Μπορεις να ενα ανοιξεις "νεο θεμα" για τη γνωριμια στην καταλληλη κατηγορια http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=11

Τωρα για το ενυδρειο και εκει θα ηταν καλο να ανοιξεις δικο σου ποστ γιατι θα εχει τις ιδιαιτεροτητες του.

Παντως για εξωτερικο φιλτρο αν δεν εχει παρει ακομα, εχεις κι αλλες επιλογες.

Και φυσικα αναλογα τα ψαρια και το ενυδρειο χρειαζεται και αναλογο φιλτρο.

Κανε ενα νεο θεμα καλυτερα στο εξοπλισμο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=79 και ανεφερε ολες τις παραμετρους (ψαρια ειδος αριθμο, ενυδρειο λιτρα διαστασεις, μπατζετ, αν εχεις δυνατοτητα να ψωνισεις απο εξωτερικο μεσω καρτας ή αντικαταβολης) για να σου γινουν καποιες προτασεις.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Για φιλτρο με τρια καλαθια με ροη απο κατω προς τα πανω.

Αυτη πρεπει να ειναι η σειρα που οριζει το manual

RenaXP3.jpg

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Μαλλον σου εστησαν το φιλτρο ως εξης αν καταλαβα καλα.

1ο καλαθι (κατω κατω)

Χοντροτρυπο μαυρο σφουγγαρι (μηχανικο φιλτραρισμα)

Μακαρονι και αστερακια (βιολογικο φιλτραρισμα)

2ο καλαθι

Δυο χοντροτρυπα μαυρα σφουγγαρια (στη θεση που τα εβαλας ειναι περισσοτερο για βιολογικο φιλτραρισμα)

Ενα ψιλοτρυπο μαυρο σφουγγαρι (για πιο λεπτομερη καθαρισμο νερου απο σκουπιδακια)

3ο καλαθι

Σακουλα με ανθρακα

Ασπρο σφουγγαρι για τελικο λεπτομερη καθαρισμο

RenaXP3petsopb.jpg

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Εγω θα προτεινα να παρεις λιγο ακομα μακαρονι (πχ siporax) και να κανεις αυτη σειρα

1ο καλαθι (κατω κατω)

Δυο χοντροτρυπα μαυρα σφουγγαρια (μηχανικο φιλτραρισμα)

Μακαρονι siporax (βιολογικο φιλτραρισμα)

2ο καλαθι

Μακαρονι siporax ή rena μακαρονι και αστερακι (βιολογικο φιλτραρισμα)

3ο καλαθι

Μακαρονι και αστερακια (οσο χωραει) (βιολογικο φιλτραρισμα)

Ασπρο σφουγγαρι για τελικο λεπτομερη καθαρισμο

(Αν δεν σε παιρνει οικονομικα για Siporax, βαλε ολο χοντρα σφουγγαρια στο κατω καλαθι)

RenaXP3delta.jpg

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Εδω ειναι ενα βιντεακι με το στησιμο τoy Rena Filstar XP2, ισως σε βοηθησει σε κατι.

Kαταρχήν σε ευχαριστώ πολυ.

στο κατω κατω καλαθι μου εχει βαλει ολο το μακαρονι και ολα τα αστερακια μαζι και απο πανω του το σφουγγαρι.στο δευτερο καλαθι δυο σφουγγαρια μαζι και ενα απο πανω επισης. κ στο τελευταιο καλαθι εχω τον σακουλακι με τον ανθρακα και απο πανω τον υαλοβαμβακα.

Επομενως μου μενει εκτος ενα σφουγγαρι .το εχω κρατησει και το εχω βαλει καπου σε ενα σακουλακι μεχρι να μου λεγατε την γνωμη σας.

Το εσωτερικο φιλτρο θελω να το βγαλω. επομενως πρεπει να δω πως θα τα βαλω μεσα στο rena γιατι για να βαλω siporax κτλ,το φιλτρο θα ξανακανει κυκλο και δεν θελω να αγχωσω τα ψαρια καθως ειχαν ιck πριν καποιο καιρο και τωρα ηρεμησαν...

Δεν μπορω ομως να καταλαβω γιατι να μου τα βαλει ετσι.κανονικα επρεπε η να ειναι οπως το manual ή να εχω ενα σφουγγαρι κατω κατω και απο πανω το βιολογικο με τα αστερακια.

και αλλη μια ερωτηση.καθε ποτε πρεπει να καθαριζω τα σφουγγαρια τα μαυρα?το μακαρονι και τα αστερακια δεν θα τα καθαρισω?

Ευχαριστω και παλι για τον χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην αν βγαλεις το εσωτερικο και βαλεις το εξωτερικο ταυτοχρονα, θα πρεπει να μπολιασεις το εξωτερικο για να στρωσει αμμεσα. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29339

Αλλιως πρεπει να τα αφησεις να δουλευουν ταυτοχρονα στο ενυδρειο για ενα μηνα.

Καθαρισμος δεν ειναι καλο να γινεται συχνα στα βιολογικα υλικα (σιποραξ αστερακι) για'υτο σου εγραψα τι πρεπει να τα προστατευουμε με μηχανικα υλικα (πχ σφουγγαρια) που τοποθετουμε πριν απο αυτα στην σιερα των υλικων του φιλτρου.

Καθαρισμος γινεται ΜΟΝΟ οταν πεσει πολυ η ροη του φιλτρου.

Κα αυτο γινεται σπανιοτερα στα βιολογικα υλικα κουνωντας ελαφρα σε νερο που εχουμε βγαλει απο το ενυδρειο σε δοχειο, (και αυτο γιατι τα χρησιμα βακτηρια που εχουν τα υλικα πανω τους δεν θελουν χλωριο και χαμηλη θερμοκρασια που εχει το νερο βρυσης, αλλιως πεθαινουν).

Στα μηχανικα υλικα (σφουγγαρια) μπορουμε να τα πλυνουμε πολυ καλα και λεπτομερως και με νερο βρυσης.

Για τη σειρα των υλικων καλα θα εκανες να ρωτουσες το καταστημα που στα τοποθετησε αν πρεπει να ειναι ετσι οπως τα τοποθετησε και γιατι.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Στα μηχανικα υλικα (σφουγγαρια) μπορουμε να τα πλυνουμε πολυ καλα και λεπτομερως και με νερο βρυσης.

Επέτρεψε μου να διαφωνίσω σε αυτό. Βασικά το καλύτερο είναι να τον πετάμα τον υαλοβάμβακα και να μπαίνει καινούριος αλλά αν θέλουμε να κάνουμε "οικονομία?" τότε μόνο με νερό ενυδρείου γιατί αλλιώς σκοτώνουμε τους μικροοργανισμούς και τους μεταφέρουμε άμεσα μέσα στο φίλτρο μας.

Σ αυτό το θέμα ο Γερμανός της Sera ήταν κατηγορηματικός.

Έγινε επεξεργασία - Alex_SKG
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν μας ενδιαφερει να κρατησουν βιολογια αλλα να ειναι πολυ καθαρα για να μπορουν να δεχτουν μεγαλυτερο ογκο σκουπιδιου πριν παει στα βιολογικα υλικα.

Οχι πως δεν μπορουμε να τα πλυνουμε με νερο ενυδρειου, αρκει να μπορουμε ξαναβγαλουμε το αφθονο νερο που χρειαζεται ο καθαρισμος των μηχανικων υλικων, και να μη χρησιμοποιησουμε το νερο που εχει τη μπιχλα απο τα βιολογικα, γιατι πρωτα καθαριζουμε (ΟΤΑΝ καθαριζουμε) τα βιολογικα υλικα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πλένοντας τον υαλοβάμβακα με νερό βρύσης και επανατοποθετώντας τον μετά μέσα στο φίλτρο καταστρεφουμε σχεδόν όλη τη βιολογία του φίλτρου μας

Link to comment
Share on other sites

Αν περιμενεις απο τον "υαλοβαμβακα" (ειτε ειναι στην αρχη ειτε στο τελος της σειρας) να φιλτραρει βιολογικα το νερο σου, δεν θα εχεις καλα αποτελεσματα.

Εγω οχι δεν τον πλενω αλλα απλα τον πεταω οταν βουλωσει και απο προβληματα βιολογιας δεν ξερω.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τα φίλτρα τα έχω ταυτογχρονα για να μπολιαστουν. Όμως όταν μπολιαστει το καινούργιο φιλτρο θέλω να βγάλω το εσωτερικό. Γιαυτο ρωτάω τι να τα κάνω τα υλικά του εσωτερικού μετά. Δευτερον τα υλικά του εσωτερικού τα πράσινο σφουγγάρι τα μπλε κάθε ποτέ να τα καθΑρίζω κ με τι. Το πράσινο θέλει αλλαγή κΆθε έξι μήνες κ τον άνθρακα κάθε ένα μήνα.αλλά καθαρισμός τ

ου πρασίνου κ των μπλε κάθε ποτέ; Ευχαριστώ κ πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λειτουργει πλεον το εξωτερικο φιλτρο σωστα και στρωμενο, θα αφαιρεσεις το εσωτερικο, θα ξεπλυνεις τα υλικα με βραστο νερο και θα τα φυλαξεις, καπου μπορει να χρειαστουν.

Τα υλικα γενικοτερα των φιλτρων τα καθαριζουμε μονο οταν πεσει πολυ η ροη του φιλτρου απο το πολυ σκουπιδι.

Και αυτο γινεται (για τα βιολογικα υλικα) σε νερο απο το ενυδρειο που εχουμε βγαλει σε δοχειο, στιβωντας τα ελαφρα ισα να ξεβουλωσουν και οχι να γινουν πεντακαθαρα. (μεσα στη μουργα αυτη ειναι η βιολογια)

Για τα μηχανικα υλικα ο καθαρισμος μπορει να γινει και σε νερο βρυσης.

Εσυ καθαρισε τα ολα σε νερο ενυδρειου αφου δεν εχεις κεραμικα υλικα και εχεις μονο σφουγγαρια και για βιολογια και για μηχανικο φιλτραρισμα (σκουπιδια)

Τα βιολογικα και μηχανικα υλικα τα αλλαζουμε μονο οταν φθαρουν παρα πολυ (πχ τριβονται και φευγουν κομματια)

Αυτο δεν ισχυει για τον ανθρακα (χημικο υλικο) που θελει αλλαγη αναλογα την ποιοτητα απο 15 ως 45 μερες.

ΥΓ ο ανθρακας συνηθως χρησιμοποιειται μονο μετα απο θεραπεια με φαρμακα ή οπταν υπαρχει κατι τοξικο στο νερο και μετα αφαιρειται και πετιεται. Δεν ενυδυκνειται καθολου για ενυδρεια με φυτα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...