Jump to content

Αλλαγη διακοσμησης !!


Recommended Posts

Καλημερα!!θελω να αλλαξω διακοσμηση στο ενυδρειο μου!!!κατα ποσο ειναι ευκολο η δυσκολο απο την στιγμη που εχω ψαρια μεσα??Μου εμειναν μονο τα πεντε νεον...επισης πως χρησιμοποιειτε την σκουπα βυθου??

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες διακόσμιση τι ενοείς? Να αλλάξεις φυτά, πέτρες και ξύλα ή και το υπόστρωμα?

Link to comment
Share on other sites

Τα νεον είναι καλά να κρατιούνται σε κοπάδι άνω των 6-8 ατόμων.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως αυτο εννοω...εκτος απο τα φυτα ολα τα αλλα θελω να τα βγαλω...το προβλημα μου ειναι οτι δεν ξεκινησα σωστα γιατι μου ειπαν να μην κανω τεστ και ολα ηταν στι κοκκινο....με αποτελεσμα απο 18 ψαρια που ειχα να εχω μονο 5(ηταν 6 αλλα το ενα πεθανε...) νεον που ελπιζω οτι θα τα καταφερουν γιατι μπηκαν τελευταια στο ''θαλαμο αεριων''...και οπως καταλαβαινεις θελω να το ξαναστησω για εχω χαλαστει λιγο...

Έγινε επεξεργασία - nikol_gouv
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να αλλάξεις και υπόστρωμα πρέπει να το αδειάσεις το ενυδρείο. Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου? Οι μετρήσεις σου τώρα πως είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δωσε τα νεον,στρωσε το φιλτρο σου,αλλαξε την διακοσμηση και μετα βαλε τα καταλληλα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο μου εστρωσε...επιτελους..τα νεον δεν θελω να τα δωσω!!!ρωταω αν μπορω να κανω τις αλλαγες χωρις να αλλαξω νερο...

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή υποστρώματος με νερό και ψάρια μέσα στο ενυδρείο δεν παίζει να κάνεις. Εγώ κάποτε είχα βάλει υπόστρωμα και επειδή ήθελα να βάλω κι άλλο, άδειασα το μισό ενυδρείο και έριξα από πάνω το καινούριο υπόστρωμα με αποτέλεσμα να κάνω χάλια το ενυδρείο και να στρεσάρω και τα ψάρια. Θα σου πρότεινα να τα βάλεις σε ένα άλλο στρωμένο ενυδρείο προσωρινά και αφού αδειάσεις το ενυδρείο, κάνεις και τις αλλαγές σου, βάλεις καινούριο νερό και ξαναγίνει το νερό σου κατάλληλο να τα μεταφέρεις ξανά.

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο μου εστρωσε...επιτελους..τα νεον δεν θελω να τα δωσω!!!ρωταω αν μπορω να κανω τις αλλαγες χωρις να αλλαξω νερο...

Α... και αφού έστρωσε το ενυδρείο σου δεν χρειάζεται να τα δώσεις, απλά να πάρεις κι άλλα (ανάλογα και τα λίτρα σου) για να γίνουν ένα ωραίο κοπαδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Υποστρωμα παντως σου λεω να το σκευτεις πριν βαλεις..

Καθε 6-12 μηνες θα θελει αλλαγη....

Κανε αυτο που σου ειπε ο φιλος Stav..Δωσε τα νεον αλλαξε διακοσμιση και αφου στρωσει παρτα ξανα απο το πετ(Αν συμφωνει ο πετσοπας) η αλλιως παρε καινουργια....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...