Jump to content

Βοήθεια! Για μια σωστή αρχη....


Recommended Posts

Καλησπέρα ειμαι καινούργια κ στο site αλλα κ στο χομπι. Ψάχνω να αγοράσω ενυδρείο (σκέφτομαι γυρω στα 50-60 λίτρα) κ θα ήθελα κάποιες συμβουλές γιατι μετά απο πολύ ψάξιμο είδα πως δεν είναι κατι απλό, του στυλ αγοράζω ένα ενυδρείο κ βάζω κ 10 ψαράκια μέσα κ όλα μια χαρα!!!!! Θα εκτιμούσα συμβουλές του στύλ πόσα κ τι ψαράκια να αγοράσω κ τι πρόσθετα (φυτά, διακοσμητικα, πέτρες ή άμμο κλπ). Μένω Πύργο Ηλείας, δεν ξέρω αν κάποιο μαγαζί έχει τις απαραίτητες γνώσεις να με βοηθήσει (παρεπιπτόντως, πριν απο 4-5 μήνες είχα πάρει έναν μονομάχο κ μου είπαν οτι μπορεί να ζήσει σε γυάλα. Όπως ήταν φυσικό μετά σπο 1-2 μήνες πέθανε :glare: )

Πάμε για νέα αρχη πιο σωστή! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως όρισες και καλη Αρχη....

Εγω θα σου ζηουσα να το ξεκινησουμε λίγο αναποδα...

Πες μας τι ψαρακια σου αρεσουν... και μετα θα σου πουν οι ειδικοι τι χρειαζονται...

Ο καταλληλος ανθρωπος θα σου δωσει και μερικά λινκ απο διαφορα αρθρα που θα πρεπει να διαβασεις για αρχη

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες !

τα σημαντικα για μενα και θα στα δωσω επιγραματικα :

1α.Ορεξη

1β.ποσα λεφτα θα διαθεσεις

2.ποιο ψαρι σου αρεσει

3.Βιοτοπος ψαριου(φυτα-υποστρομα)

και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μην εμπιστευεσαι τον Πετσοπα!!!!

Ελπιζω να βοηθησα !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες...

Μια συμβουλη...

Το μερακι σου και το διαβασμα που θα ριξεις θα στο ανταποδωσει το ενυδριο που θα στησεις :)

Link to comment
Share on other sites

1. Καλως ηλθες στο φορουμ μας!!!

2. Πρεπει να αρχισεις να διαβαζεις...για να ενυμερωθεις οσο το δυνατο καλυτερα για μερικα πραγματα...

ξεκινα απο ΕΔΩ, ΕΔΩ και ΕΔΩ!!

3. πρεπει να σε ενυμερωσω οτι οσο λιγοτερα ειναι τα λιτρα του ενυδρειου σου τοσο δισκολοτερη ειναι η δουλεια σου... για πολυ απλους λογους...

α. δεν εχεις πολλες επιλογες ψαριων.

β. το νερο στο ενυδρειο θα "χαλαει" πολυ πιο ευκολα και θα χρειαζεσε συνεχεια αλλαγες νερου

γ. αυξηση αμμωνιας (πολυ βασικος παραγοντας για την επιβιοση του ψαριου, μιας και η αμμωνια στο νερο διλιτιριαζει τα ψαρια μας ή προκαλει σοβαρα προβληματα)

κτλ κτλ κτλ......

4. οπως σου ειπε ο νικολουτσος αφου διαβασεις μερικα απο τα βασικα πραγματα ριξε μια ματια στα ψαρια και πες μας τι σε ενδιαφερει... γιατι πιστευω μιας και ειναι χομπη οτι πρωτα πρεπει να σου αρεσει και μετα να το "κανεις"...

5. ΜΗ ΒΙΑΣΤΕΙΣ σε οτι και αν κανεις... ΔΕΝ υπαρχει λογος... Αργα και σταθερα, και ολα θα πανε καλα....

καλη συνεχεια :):glare:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Λοιπον εκανα μια ερευνα αγοράς στην μικρή αγορά του Πύργου! Χρειαζομαι ομως βοήθεια.... τι είναι καλύτερο να αγοράσω ενα ενυδρείο με όλα τα φιλτρα΄κ οτι χρειάζεται κομπλέ ή να αγοράσω ενα σκέτο κ να του προσθέσω τα υπόλοιπα? (τα μόνα που βρήκα ήταν ενα juwel 60αρι με ολα τα απαραίτητα κ έπιπλο στα 140ευρώ κ το άλλο ένα ενυδρείο 85αρι μόνο με λάμπα γύρω στα 50 ευρώ κ να αγοράσω κ τα υπόλοιπα με έναν υπολογισμό στο περίπου θα μου στοιχίζει γύρω στα 100-120 ευρώ). Σκέφτομαι να πάω κ την Παρασκευή στην Πάτρα να κοιτάξω κ εκεί.

Υ/Γ: όσο για τα ψαράκια κόιταξα μαζί με τον αρραβωνιστικό μου κ αυτά που μας άρεσαν είναι τα εξής:

Betta spenders

Poecilia reticulata

brachygobius sp.

Hyphessobrycon bentosi

megalophoduw sweglesi

nannostomus trifasciatus

julidochromis transcriptus

Bottia sidthimunki

Black molly

(τα έψαξα όλα κ κρατήσαμε μόνο απο αυτά που γίνονται μεχρι 5-6 εκατοστά)

Έγινε επεξεργασία - JennyLiar
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα σου πρότεινα να πάρεις το 85άρι ενυδρείο, γιατί όπως είναι γνωστό όσο περισσότερα τα λίτρα τόσο ευκολότερη η συντήρησή του από την άποψη οτι σε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο με φυσιολογική ιχθυοφόρτιση οι τιμές του νερού δεν αλλάζουν τόσο εύκολα, αν και τα 85 λίτρα είναι λίγα καλύτερα να πήγαινες σε κάτι μεγαλύτερο πχ. 120 λίτρα. Οσο για τα ψαράκια, οι μονομάχοι είναι καλύτερα να είναι μόνοι τους για να μην έχεις προβλήματα με άλλους συγκάτοικους. Το julidochromis transcriptus είναι κιχλίδα από τη λίμνη Tanganyika της Αφρικής και θέλει σκληρό νερό και γενικά διαφορετικό περιβάλλον διαβίωσης από τα υπόλοιπα ψάρια, δεν ξέρω αν κάνει για τα λίτρα σου, θα σου πουν οι πιο έμπειροι. Το θέμα είναι τι αρέσει σε εσένα, δηλαδή το set up του ενυδρείου, πχ. πολύ φυτεμένο, μόνο με ρίζες, μόνο με πέτρες (Lake Tanganyika) κλπ. Οπότε αποφασίζεις τι σου αρέσει (ψάξε να δεις και φωτό από τα διάφορα set up) και μετά αγοράζεις και το ενυδρείο και το φτιάχνεις ανάλογα. Α, και τα Molly θέλουν σκληρό νερό και είναι ζωοτόκα (γεννούν ψαράκια και όχι αυγά).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...