Jump to content

Θερμαστρες Ενυδρειου


Recommended Posts

Μου εχουν αρεσει η εξωτερικες θερμαστρες που δεν μπαινου στο νερο αλλα εξω απο αυτο ,ειναι 300vat η καθε μια και δεν εχει αμεση επαφη με τα ψαρια αλλα και το νερο στο εσοτερικο του ενυδρειου

Το ενυδρειο μου ειναι 1000 λιτρα οποταν θα χρειαστω τρεις απο αυτες

Πια ειναι η αποψη σας για της θερμαστρες αυτες;

Η ΜΑΡΚΑ ΕΙΝΑΙ Hydor ETH 300w External Inline Aquarium HeaterΚΑΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ: €36.99 Η ΚΑΘΕ ΜΙΑ ,ΤΗΝ ΒΡΗΚΑ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΣΜΕΝΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ http://www.petproductsonline.eu/p/879918/h...ium-heater.html

Έγινε επεξεργασία - ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΜΑΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Οι θερμάστρες αυτές είναι μια χαρά, και για το ενυδρείο σου με το κλίμα της Κύπρου, πιθανότατα 2 είναι αρκετές.

Πρόσεξε όμως ότι κάθε μία από αυτές τοποθετείται στην έξοδο εξωτερικού φίλτρου δηλαδή για κάθε θερμάστρα θέλεις ένα φίλτρο. Διαφορετικα΄θέλεις έναν κυκλοφορητή να βγάζει το νερό έξω να το περνά από το θερμαντήρα και μετά να γυρίζει πίσω. Επίσης πρόσεξε να ταιριάζουν τα λάστιχα του φίλτρου με την είσοδο του θερμαντήρα (υπάρχει κατάλληλη έκδοση θερμαντήρα για τα δύο βασικά διαμετρήματα λάστιχου αν θυμάμαι καλά).

Link to comment
Share on other sites

δουλευω εναν τετοιο θερμαντηρα απο φετος το χειμωνα

(τον πηρα μεσα στο καλοκαιρι σε προσφορα)

σε 800 λιτρα ενυδρειο.αν και ακομα εδω δεν εχουν σφιξει τα κρυα παει μια χαρα.αν χρειαστει βαζω και εναν εσωτερικο μιας και εχω μια επιστροφη μονο.

για 1000 λιτρα ισως κανεις δουλεια και με 3.αλλα πως θα τους βαλεις?ποσες επιστροφες εχεις και με τι φιλτραρεις?αν δεν εχεις 3 εξωτερικα φιλτρα η 3 επιστροφες σαμπ, θα πρεπει να τα συνδεσεις σε σειρα και αυτο νομιζω επηραεζει την αποδοση

και δεν το συστηνει και ο κατασκευαστης.δεν παιρνω και ορκο αλλα ετσι μου φενεται

Link to comment
Share on other sites

Το να της βαζω πισω απο το φιλτρο δεν ειναι σωστο;

Ρωταο για τον λογο οτι το νερο κατεβενει απο το ενυδρειο κατευθειας στο φιλτρο και εχει καλη ροη ,δεν εχει ανεβασματα και κατεβασματα η κυκλοφορια του νερου προς το φιλτρο, γιατι το ενυδρειο ειναι κτισμενο απο μπετον και η εξαγωγες του νερου κατεβαινου απευθειας απο τον πυθμενα του ενυδρειου στα φιλτρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...