Jump to content

ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ..


Recommended Posts

Γεια σας παιδια.λοιπον πριν 3 μερες εκανα τιν μεγαλητερη γκαφα που θα μπορουσα να κανω.στον πατο του ενυδρειου μου εχω χαλικακι..δεν θα πω ψεματα το ενυδρειο τρεχει απο τα μεσα του ιουνιου,παντα το καθαριζα και το περιποιομουν αλλα δεν καθαρισα ποτε το χαλικι.οτι καθαριζα ηταν που τραβουσα με τον σωληνα που εβγαζα το ενα τριτο του νερου για αλλαγη. Η βλακεια μου ηταν που δεν επαιρνα σκουπα.τελικα εβγαλα ολα τα ψαρια απο το ενυδρειο και τα εβαλα σε ενα κουβα με νερο και αδειασα τα παντα απο μεσα για να καθαρισω τα παντα καλα.με αποτελεσμα να μην μου κοψει να βαλω τον θερμοστατη στον κουβα και σε 3,5 ωρες να μου ψοφησουν 7 νεον μπλε 2 ζεβρακια 2 νεον μαυρα 2 αλλα φουξακια 2 φαντασματακια 1 μολυ και 2 που δεν θυμαμαι πος τα λενε.ακομα κλαιω...λοιπον τωρα θελω να βγαλω το χαλικι και να βαλω λευκη αμμο θα πρεπει να ξανακανω την ιδια διαδικασια για να το αλλαξω?και υστερα ενα ενυδρειο που εβλεπα με αυτην την αμμο ηταν παρα πολυ ψυλη.τα ψαρια θα μπορουνε να (βοσκουν) η θα τρωνε και την αμμο?παραδειγμα οταν πεφτει κατω η τροφη.και με την σκουπα(που θα παρω αυριο)δεν θα ρουφαει την αμμο και αυτη?

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας 3,5 ωρες νομιζω οτι ειναι πολλες.γιατι εκανες τοσο...?

εχασες και τη βιολογια σου λογικα....το φιλτρο που το ειχες...?

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο που ειχα το αφησα οπως ηταν,και το κσαναεβαλα μετα.αργησα τοσο να τα βγαλω απο τον κουβα γιατι περιμενα να ανεβει η θερμοκρασια του ενυδρειου για να τα ριξω μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Αεραντλια εβαλες στον κουβα? ηταν πολλα ψαρια

Αν εβαζες τον κουβα σε μερος που δεν ειχε κρυο δεν θα ειχε προβλημα πιστευω, ακομα δεν εχουν πιασει κρυα.

Για το νερο του ενυδρειου δεν υπηρχε τροπος να ζεσταθει πιο γρηγορα το νερο? θερμοσιφωνο στην αναγκη ή να εβραζες ενα μερος του νερου?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αεραντλια εβαλες στον κουβα? ηταν πολλα ψαρια

Αν εβαζες τον κουβα σε μερος που δεν ειχε κρυο δεν θα ειχε προβλημα πιστευω, ακομα δεν εχουν πιασει κρυα.

Για το νερο του ενυδρειου δεν υπηρχε τροπος να ζεσταθει πιο γρηγορα το νερο? θερμοσιφωνο στην αναγκη ή να εβραζες ενα μερος του νερου?

Σε ενα μικρό πειραμα που εκανα εγω γιατι εχουμε μετακόμηση... πρατηρησα οτι η θερμοκρασια παρεμηνε στους 24 μετα απο 4 ωρες. Αρχικα ηταν στους 27.

Σπυρο.

Ειναι δυνατόν να πεθαναν απο ασφυξια??

Οχι απο κακή φιλτρανση, αφου δε νομιζω να τηθεται θεμα για 4-5 ώρες... αλλα με λίγο νερο σε τοσα ψαρια, υπαρχει τετοιο θεμα?

Και πάλι ομως, δε θα επαιρναν νερο απο την επιφανεια??

Μήπως ο κουβας δεν ειχε ξεπληθει καλα??

Μηπως πριν βαλεις το νερο του ενυσρειου και τα ψαρακια τον επλυνες με σαπουνι??

Link to comment
Share on other sites

οχι παιδια ο κουβας δεν ειχε ποτε φαρμακο ηταν καινουριος και τον ξεπληνα καλα με νερο.απλα τον ειχα στο χωλ....και ηταν τοτε που επεσε η θερμοκρασια του καιρου αποτομα και ανοιξε η κοπελα μου μπρως πισω τις μπαλκονοπορτες και εκανε ρευμα (ψοφοκρυο)στο χωλ.ετσι κρυωσε το νερο γρηγορα.αεραντλια δεν εβαλα στον κουβα οχι.οταν πηγα να τα βγαλω ηταν ζαλισμενα στον κουβα και μολις τα εβαζα στο ενυδρειο σε 10 δεφτερα ψωφουσαν

Link to comment
Share on other sites

οχι παιδια ο κουβας δεν ειχε ποτε φαρμακο ηταν καινουριος και τον ξεπληνα καλα με νερο.απλα τον ειχα στο χωλ....και ηταν τοτε που επεσε η θερμοκρασια του καιρου αποτομα και ανοιξε η κοπελα μου μπρως πισω τις μπαλκονοπορτες και εκανε ρευμα (ψοφοκρυο)στο χωλ.ετσι κρυωσε το νερο γρηγορα.αεραντλια δεν εβαλα στον κουβα οχι.οταν πηγα να τα βγαλω ηταν ζαλισμενα στον κουβα και μολις τα εβαζα στο ενυδρειο σε 10 δεφτερα ψωφουσαν

Αυτο εχει μια επιστημονική εξήγηση..... Λέγεται "Θερμικός εφνυδιασμός".

Δεν ξέρω εαν ισχυει στα ψαρια... σιγουρα ομως ισχυει στο σκυροδεμα.... :glare:

Και οφειλεται στην αποτομη μεταβολη της εξωτερικης θερμοκρασιας, για την ακρίβεια της μη ομαλής....

Γιαυτο απαιτειται η προσαρμογη.

Επαναλαμβανω οτι αυτα ισχυουν για το σκυροδεμα (μπετο) και κυριως για διαφορα θερμοκρασιων 300-400 βαθμους κελσιου.

Προφανως εαν ισχυει για τα ψαρια κατι τετοιο... θα ισχυει ακομα και για 5-6 βαθμους διαφορα.

Και σκεψου οτι σε 5 ωρες εγινε 2 φορες αυτο. :)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια μολις πηρα λευκη αμμο την πιο ψιλη γιατι μου ειπαν οτι ειναι η καλητερη,16 ευρω το σακουλι και λαμπα μπλε 22 ευρω.οι τιμες ειναι καλες για αυτα τα δυο?τωρα.για να βγαλω το χαλικι και να βαλω την αμμο πρεπει να βγαλω τα ψαρια παλι ετσι?

Link to comment
Share on other sites

ο τυπος απο το καταστημα μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να βγαλω τα ψαρια.(γνωστοτατο καταστημα στην θεσσαλονικη)αλλα δεν το διακινδυνευω γιατι σκεφτομαι οτι αν ριξω ετσι την αμμο απο πανω ειναι τοσο ψυλη που θα γινει χαμος στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

ο τυπος απο το καταστημα μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να βγαλω τα ψαρια.(γνωστοτατο καταστημα στην θεσσαλονικη)αλλα δεν το διακινδυνευω γιατι σκεφτομαι οτι αν ριξω ετσι την αμμο απο πανω ειναι τοσο ψυλη που θα γινει χαμος στο ενυδρειο

Την έχεις πλύνει καλα??

Εαν δεν κανω λάθος, η συγκεκριμενη ειναι η λευκη που βρισκεται σε ενα ψιλοπράσινο σακουλακι??

Εαν ειναι αυτη, ειναι ξεπλημενη, αλλα ξαναπλυνε την για σιγουρια....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.λοιπον πριν 3 μερες εκανα τιν μεγαλητερη γκαφα που θα μπορουσα να κανω.στον πατο του ενυδρειου μου εχω χαλικακι..δεν θα πω ψεματα το ενυδρειο τρεχει απο τα μεσα του ιουνιου,παντα το καθαριζα και το περιποιομουν αλλα δεν καθαρισα ποτε το χαλικι.οτι καθαριζα ηταν που τραβουσα με τον σωληνα που εβγαζα το ενα τριτο του νερου για αλλαγη. Η βλακεια μου ηταν που δεν επαιρνα σκουπα.τελικα εβγαλα ολα τα ψαρια απο το ενυδρειο και τα εβαλα σε ενα κουβα με νερο και αδειασα τα παντα απο μεσα για να καθαρισω τα παντα καλα.με αποτελεσμα να μην μου κοψει να βαλω τον θερμοστατη στον κουβα και σε 3,5 ωρες να μου ψοφησουν 7 νεον μπλε 2 ζεβρακια 2 νεον μαυρα 2 αλλα φουξακια 2 φαντασματακια 1 μολυ και 2 που δεν θυμαμαι πος τα λενε.ακομα κλαιω...λοιπον τωρα θελω να βγαλω το χαλικι και να βαλω λευκη αμμο θα πρεπει να ξανακανω την ιδια διαδικασια για να το αλλαξω?και υστερα ενα ενυδρειο που εβλεπα με αυτην την αμμο ηταν παρα πολυ ψυλη.τα ψαρια θα μπορουνε να (βοσκουν) η θα τρωνε και την αμμο?παραδειγμα οταν πεφτει κατω η τροφη.και με την σκουπα(που θα παρω αυριο)δεν θα ρουφαει την αμμο και αυτη?

Εμενα κατι δεν μου κολλαει εδω......

1. Εβγαλες σε κουβα τα ψαρια (οκ) και μετα τον καθαρισμο (τι καθαρισμο και με ποιο τροπο) τι ακριβως εκανες; Για κανε μια πιο αναλυτικη περιγραφη.

2. Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο και με τι φιλτρα (και τι υλικα);

3. Τα ψαρακια θα πρεπει να τα ξερεις τα ονοματα τους, διαφορετικα πως θα αναζητησεις τις πληροφοριες για τις συνθηκες νερου που απαιτουν. Υποθετω οτι δεν γνωριζεις οτι ειχες φιαξει μια ... "ψαροσουπα".

4. Γιατι να την ρουφαει την αμμο αν δεν βυθισεις μεσα την σκουπα. Προσεκτικα με μικρη αποσταση απο την αμμο "τραβας" ..... τα πολλα. Ψαρακια του βυθου βοηθανε να σηκωνονται οι ακαθαρσιες για να τις τραβαει η εισαγωγη του φιλτρου.-

:)

Link to comment
Share on other sites

ο τυπος απο το καταστημα μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να βγαλω τα ψαρια.(γνωστοτατο καταστημα στην θεσσαλονικη)αλλα δεν το διακινδυνευω γιατι σκεφτομαι οτι αν ριξω ετσι την αμμο απο πανω ειναι τοσο ψυλη που θα γινει χαμος στο ενυδρειο

Θα μπορουσες να το κανεις κι'αυτο αλλα αφου θα κανεις μια δουλεια ...... κανε την σωστα. Ολα εξω και στησιμο ξανα. Το νερο απο το ενυδρειο στον καθαρισμο (εκτος του κουβα) τι το εκανες; Αν η αμμος για την οποια μιλας ειναι η Carat 5 ..... εγω ουτε που την ξεπλυνα.- :)

Link to comment
Share on other sites

η αμμος ειναι η Decoline carat 6.πολυ ψιλη και καταλευκη.ακομα δεν ανοιξα το σακουλι.τα ψαρια τα εβαλα στον κουβα.το ενυδρειο πως το καθαρισα.τα εβγαλα ολα απο μεσα,εβγαλα το χαλικι με την αποχη.καθαρισα με νερο και με ενα σφουγγαρακι το ενυδρειο απο μεσα παντου.νερο απο το προηγουμενο κρατησα στον κουβα και σε μια λεκανη.εβαλα νερο βρησης και το αντιχλωριο με μικητες και εβαλα να δουλευουν τα φιλτρα και ο θερμοστατης μεχρι να πιασει 26-27 βαθμους...το φιλτρο ειναι ενα τετραγωνο μεγαλο σφουγγαρι της aquatlantis(ενσωματομενο) και ενα μικροτερο που εβαλα εξτρα.αφτα τα επλυνα ελαφρως..για να μην χασουν την βιολογια φυσικα.μετα ξαναεβαλα τα ψαρια μεσα.......

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια που εχασα ηταν 1 molly θυλικο,7 blue neon,2 αρλεκινοι,2 φαντασματακια,2 zebra danio,2black neon.αφτα ηταν τα ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται πλυσιμο αυτη και δεν θολωνει το νερο, καθεται αμεσως κατω.

Ριχτη οπως ειναι αργα, μη ταπαιπωρεις αλλο τα ψαρια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αυτο εχει μια επιστημονική εξήγηση..... Λέγεται "Θερμικός εφνυδιασμός".

Δεν ξέρω εαν ισχυει στα ψαρια... σιγουρα ομως ισχυει στο σκυροδεμα.... :)

Ισχυει ακριβως το ιδιο.

Σε μια συζητηση με το σταματη μαλιστα ειπε πως ακομα και με 2 βαθμους διαφορα θερμοκρασιας σε δυο δοχεια αν παρεις ενα ψαρι και το αλλαξεις με τη μια μπλουμ, μπορει να πεθανει.

Επρεπε να γινει προσαρμογη πριν τα βαλει στο ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

το σακουλι γραφει στα αριστερα με μεγάλα γραμματα οτι θελει ξεπλυμα η συγκεκριμενη αμμος, γι'αυτο κ ρωταω πως να την πλυνω

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σουρωτήρι πολύ ψιλό σαν αυτό που σουρώνουν τα βότανα, αλλά τεράστιο σε μέγεθος; Έχει και στη λαϊκή και στα καταστήματα: όλα 1 ευρώ, όντως με 1 ευρώ. Θα κάνεις τη δουλειά σου πολύ εύκολα. :)

Link to comment
Share on other sites

Μεσα σε κουβα ανακατευοντας με το χερι και να ξεχυλιζει το νερο να φευγει.

Αλλα και ετσι να την βαλεις ειναι καθαρη δεν θα σου βγαλει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Για το ξεπλυμα ακολουθησε αυτο που εγραψε ο Delta66, εγω την καρατ 5 ... δεν την ξεπλυνα καθολου και την χρησιμοποιησα σε μεταφορα ψαριων απο ενα ενυδρειο σε αλλο. Εριξα την αμμο, προσθεσα αρκετο νερο απο το βαρελι που ειχα μεταφερει τα ψαρια και ολο το νερο του ενυδρειου (120 λιτρα). Τοποθετησα θερμαντηρα, φιλτρο και τα εβαλα σε λειτουργια. Μετεφερα τα ψαρια (κορυντορας, L-46 και ενα ζευγαρι δισκων). Προσθεσα αργα "φρεσκο" νερο με εμφαση στην θερμοκρασια που δεν επεσε περισσοτερο απο 2 βαθμους. Αυτο για τα ψαρια ηταν σαν μια ..... συνηθισμενη αλλαγη νερου (αν εξαιρεσουμε την αλλαγη περιβαλλοντος). Καμμια απωλεια. Τα ψαρια σου δεν τα εχασες απλως απο την μεταφορα. Θεωρω οτι εχεις κανει καποια λαθη, απλα φροντισε να τα διορθωσεις. Οπως εγραψα και πιο πανω απαιτουν διαφορετικες συνθηκες , ψαξε στο φορουμ για τα προφιλ τους και κανε σωστο συνδυασμο, αφου πρωτα δεις τι νερο θα μπορεις να τους δινεις. Το φιλτρο σου καλο θα ηταν να το βοηθησεις .... με λιγο καλυτερο βιολογικο υλικο, εκτος απο το σφουγγαρι. Διαβασμα και θα μπορεσεις να φιαξεις κατι ομορφο με την βοηθεια των εμπειρων συμφορουμιτων.- :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...