Jump to content

ΕΧΩ ΣΩΣΤΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ???


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ 50Χ26Χ32 ΛΕΩ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΠΟΣΑ ΛΙΤΡΑ ΧΩΡΑΕΙ ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ.ΕΠΙΣΗΣ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΠΟΥ ΠΕΡΝΕΙ ΚΑΙ ΑΕΡΑ ΑΠΟ ΕΞΩ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΕΝΑ ΜΑΥΡΟ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 250L/H KAI ENA ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 28 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΧΩΡΙΣ ΨΑΡΑΚΙΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΣΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΕΝΑ ΣΕΝΤΟΥΚΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟ ΜΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΑΕΡΟΑΝΤΛΙΑ ΟΠΟΥ ΓΕΜΙΖΕΙ ΦΙΣΑΛΙΔΕΣ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΟΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΚΑΙ ΒΓΕΝΟΥΝ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΕΓΑΛΕΣ ΦΙΣΑΛΙΔΕΣ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΜΙΟΥΡΓΙΣΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΗΠΩΣ ΣΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ?ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΝΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΡΩΣΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΟΥΤΕ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΒΑΚΤΗΡΙΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ 4 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΨΑΡΑΚΙΑ.ΕΠΙΔΕΙ ΑΥΡΙΟ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΕΡΑ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΛΙΓΟ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΑΥΤΟ Η ΟΧΙ?ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΣΤΟ ΠΑΤΟ ΕΧΩ ΧΑΛΙΚΑΚΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΠΛΥΝΕΙ ΚΑΛΑ.ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΕΒΓΑΛΑ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΠΛΥΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑΕΒΑΛΑ.ΠΟΣΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 20 ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΑ ΚΑΙ ΛΕΠΤΑ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ.ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΡΙΝ ΚΑΝΩ ΚΑΜΙΑ ΓΚΑΦΑ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 γράφε με μικρά

2 μην βάζεις ψεύτικα διακοσμητικά

3 θες τουλάχιστον 10 μέρες για να στρώσει το ενυδρείο

4 το ενυδρείο σου είναι 35 λίτρα καθαρά και δεν έχεις πολλές επιλογές για ψαράκια

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

chris, δεν είναι 35 λίτρα, αλλά 41,6 τα καθαρά, εκτός αν εννοείς τι θα μείνει αν αφαιρέσουμε φυτά , διακοσμητικά και εξοπλισμό που πιάνουν χώρο...

Σνούπι, καλώς όρισες. Εμένα έκανε 22 ημέρες να στρώσει το ενυδρείο για να βάλω ψάρι μέσα. Υγρά τεστ για μέτρηση αμμωνίας, νιτρωδών και νιτρικών σου είπαν να πάρεις;

Διάβασε σχετικά με τον κύκλο που χρειάζεται το ενυδρείο για να στρώσει και τι μετρήσεις έχεις. Μην βιαστείς να βάλεις ψάρια αν η αμμωνία και τα νιτρώδη σου δεν είναι μηδέν. Σου συστήνω να βάλεις αληθινά φυτά και όχι ψεύτικα, όσο και αν σου φανεί ζόρικο στην αρχή μέχρι να πάρει τα πάνω του το ενυδρείο.

Διάβασε το θέμα που άνοιξα πριν καιρό. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=29973&st=0

Το βασικό είναι να είναι στρωμένο σωστά το ενυδρείο σου και όλα τα άλλα θα γίνουν σιγά-σιγά. :)

Θα σου πουν και οι έμπειροι, γιατί κι εγώ αρχάρια είμαι.

Link to comment
Share on other sites

λάθος είναι 41 λίτρα συνολικά τα καθαρά είναι 35 και κάτι ψιλά

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

Χιλια συγνωμη για τα κεφαλαια παιδια απλα δεν τα παω καλα με τα πληκτρολογια!!!!ποσα μικρα ψαρακια μπορω να βαλω σε αυτο το ενυδρειο μου?αυτοσ απο το pet shop δε μου ειπε τιποτα για τεστ και εγω αν δε διαβαζα εδω το φορουμ δεν θα ειχα ιδεα το φιλτρο που σασ περιεγραψα οτι εχω ειναι καλο?δηλαδη να μη βαλω απο τη τεταρτη μερα ψαρακια θα εχω προβλημα?σε αυτο το μικρο ενυδρειο τι μπορω να φυτεψω παιδια βοηθηστε οσο μπορειτε γιατι απογοητευτικα λιγο

Link to comment
Share on other sites

λάθος είναι 41 λίτρα συνολικά τα καθαρά είναι 35 και κάτι ψιλά

Τα συνολικά είναι: ΠxΒxΥ / 1000. Δηλ. εδώ, 50Χ26Χ32 /1000= 41,6λίτρα. Σωστά;

Τα καθαρά πως τα υπολογίζεις; Γιατί στο δικό μου ενυδρειάκι, μέτρησα το νερό που έβαλα ακριβώς. Δεν γνωρίζω άλλον τρόπο... :)

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου μην εμπιστεύεσαι τα pet shop

Link to comment
Share on other sites

Τα συνολικά είναι: ΠxΒxΥ / 1000. Δηλ. εδώ, 50Χ26Χ32 /1000= 41,6λίτρα. Σωστά;

Τα καθαρά πως τα υπολογίζεις;

να πως τα υπολογίζω http://www.aquazone.gr/index.php?pid=15
Link to comment
Share on other sites

Chris νομιζω πως πρεπει να σταματίσεις να δίνεις συμβουλές! Εβαλε νερο μεσα και πρεπει να στρώσει το ενυδρείο σε 10 μερες; Μπραβο! ωραια συμβουλη!

Σνουπι, καταρχήν καλως όρισες στην παρέα! Ελπίζω να μείνεις κοντά μας και όσο περισσοτερο διαβάσεις τόσο περισσοτερο θα χαρείς στο μέλλον!

Ας ξεκινήσουμε απο τα βασικά. Ενα ενυδρείο για να στρώσει, θελει να περάσει απο μια διαδικασία που την ονομάζουμε ο κυκλος του αζώτου! Πρωσοπικά εμένα και ενα αλλο μεγάλο ποσοστό ατόμων ολοκληρώθηκε μετά απο 30+ ημέρες. Υπαρχουν στην αγωρα καποια σκευασματα που επιταχίνουν αυτην την διαδηκασία. Εγω με 2 ενυδρεία που έστησα και ακολούθησα κατα γράμμα την διαδικασία απο ΜΙΑΣ συγκεκριμένης εταιρίας ΔΕΝ εκανε αυτό που ελεγε οτι κάνει και έτσι αποφάσισα να το περιμένω με τον παραδοσιακό τρόπο.

ΔΕΝ μπορείς να πας αυριο να πάρεις ψάρια! ΟΧΙ και σε καμία απολυτος περίπτωση!

Κατσε εδω, ΔΙΑΒΑΣΕ! οπως πολυ ΠΟΛΥ καλα έκανες και μας ρώτησες πρώτα πριν κανεις καποια κινηση, ξαναρώτα μας και ξαναρώτα... ειμαστε πολοί και με πολυ διαθεση να βοηθήσουμε!

πρώτα προσπάθησε να μας περιγράψεις οσο πιο αναλυτικά γινετε σχετικά με το φίλτρο σου, μαρκα, μοντέλο τι έχει μέσα κτλ....

Θα σου δώσω μερικά λινκ που θα ΠΡΕΠΕΙ να κάτσεις να τα διαβάσεις και μετα ελα πίσω με απορίες!

Καλη συνέχεια και σου ευχομαι μόνο χαρές με το ενυδρείο σου!

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

να πως τα υπολογίζω http://www.aquazone.gr/index.php?pid=15

Α, συγνώμη δεν το γνώριζα! :) Πάντως το δικό μου το βγάζει 18,5 λίτρα καθαρά, αλλά εμένα είναι 16, 5 μετρημένο νερό. Γιατί παίρνουν χώρο και όλα τα διακοσμητικά και φυτά. Ας το υπολογίσει αυτό ο φίλος μας.

Σνούπι συγνώμη για το λάθος μου με τα λίτρα. :glare:

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω παρα πολυ για τισ αμεσεσ απαντησεισ σας.δεν ειχα καμια σχεση με ενυδρεια και κατα τυχη σε μια βολτα μου στα jumbo ειδα ενα μικρο ενυδρειο 13λιτρα μαζι με το φιλτρακι μονο 14 ευρω.το πηρα και την αλλη μερα πηγα στο pet shop να παρω ψαρακια εκει μου ειπαν οτι ειναι πολυ μικρο το ενυδρειο μου και μπορω να βαλω μεσα μονο κανα δυο χρυσοψαρα .επειδη απογοητευτηκα μου προτειναν αυτοι το ενυδρειο που σασ περιγραψα στην αρχη.και μαλιστα μου ειπαν οτι μπορω να βαλω μεχρι και 20 μικρα ψαρακια.εγω χωρισ να ξερω το πηρα μεσ τη καλη χαρα και μετα μπηκα εδω και διαβασα.το φιλτρο που εχω ειναι καλο μου ειπαν apo to pet shop ειναι το φιλτρο που ειχε το ενυδρειο απο τα jumbo.250l/h και με σωληνακι που τραβαει απο εξω αερα και μεσα εχει ενα μαυρο σφουγγαρι ι μαρκα του ειναι jembo

Link to comment
Share on other sites

Στην θεση σου δεν θα ξαναπήγενα σε αυτό το πετ σοπ, η δεν θα ξαναάκουγα τις συμβουλές τους!!!!

τα χρυσόψαρα θελουν ΠΟΛΛΑ παραπάνο λιτρα! και ΠΟΛΥ καλη φιλτρανση του νερού!

Link to comment
Share on other sites

Τα λινκ που υποσχεθηκα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30301

Θα προστεθούν κι αλλα!

Link to comment
Share on other sites

Σνούπι, το ενυδρείο του Jumbo όπως το περιςργάστικα, δεν είναι από γυαλί, αλλά μάλλον πλέξιγκλας; ή δεν ξέρω τι άλλο; και πολύ-μα πολύ μικρό στα λίτρα. Και φυσικά οι πλαστικές χρωματιστές πέτρες και το πλαστικό φυτό που έχει είναι για πέταμα.Το φίλτρο του για τα λεφτά του καλό είναι. Από ότι είχα δει είναι κινέζικο με 250λίτρα/ώρα και είχε και βεντούρι!!! ( Αυτό το μαύρο πλαστικό που προσαρμόζεις και σωληνάκι επάνω αν θέλεις). Και δεν έχει και καπάκι!

Κράτα το, φυτεψέ το και αφού στρώσει και περάσουν τουλάχιστον 2 μήνες βάλε γαρίδες μέσα. Θα γίνει πολύ ωραίο. Δεν ξέρω όμως αν φύγουν γιατί δεν έχει καπάκι. :) Ρώτα τα παιδιά που είναι έμπειρα.

Πάντως σκέψου τα προβλήματα που θα έχεις χωρίς καπάκι: χωρίς φωτισμό, να βγουν έξω τα ψάρια, να μην έχεις σταθερή θερμοκρασία, να εξατμίζεται το νερο, να πέσουν μέσα διάφορα κ.α...

ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ: Πολύ, μα πάρα πολύ διάβασμα εδώ, αν δεν θέλεις να δεις τα ψαράκια σου να πεθαίνουν, γιατί δεν έκανες κάτι σωστά.

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

παιδεσ μη μπερδευεστε απο το ενυδρειο του jumbo ειπαμε κρατησα μονο το φιλτρακι που ειναι πολυ καλο και αγορασα ενα πιο μεγαλο ενυδρειο απο πετ σοπ με διαστασεισ 50χ26χ32 για αυτο το μεγαλο θελω συμβουλεσ το αλλο το μικρο το εχω αφησει ηδη στην ακρη

Link to comment
Share on other sites

Chris νομιζω πως πρεπει να σταματίσεις να δίνεις συμβουλές! Εβαλε νερο μεσα και πρεπει να στρώσει το ενυδρείο σε 10 μερες; Μπραβο! ωραια συμβουλη!

εννοώ ότι να το αφήσει για ακόμα 10 μέρες δηλαδή 14 μέρες Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

παιδεσ μη μπερδευεστε απο το ενυδρειο του jumbo ειπαμε κρατησα μονο το φιλτρακι που ειναι πολυ καλο και αγορασα ενα πιο μεγαλο ενυδρειο απο πετ σοπ με διαστασεισ 50χ26χ32 για αυτο το μεγαλο θελω συμβουλεσ το αλλο το μικρο το εχω αφησει ηδη στην ακρη

Το κατάλαβα. Απλά για να μην πάει χαμένο, σου είπα κάποια πράγματα. :)

Chriss, αν δεν κάνει μετρήσεις δεν μπορείς να του πεις πόσες ημέρες θα κάνει. Ούτε εγώ ήξερα πόσο θα πάρει το στρώσιμο. Απλά έκανα υπομονή μέχρι να δω τις σωστές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

χρηστο, εχεις καταλάβει πως γινετε το στρώσιμο;

του είπες να ρίχνει τροφή; ΠΟΣΗ; του ειπες να μπολιάσει; ΠΩΣ;

Του είπες πως να ΞΕΡΕΙ ποτε ειναι ΕΤΟΙΜΟ και στρωμένο; ΠΩΣ καταλαβενουμε οτι ενα ενυδρειο είναι στρωμένο και πλεον κατάληλο για να μπουν τα ΠΡΩΤΑ ψαρακια-ψαρι....

Link to comment
Share on other sites

εδω βλεπεται το φιλτρο και το θερμοστατη μου

:) Μόνο καλύτερα να βγάλεις το πλαστικό φυτό και να βάλεις εύκολα στην ανάπτυξη φυσικά φυτά. Θα είναι και πιο ωραίο και πιο καλό για το περιβάλλον του ενυδρείου και των ψαριών σου.

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

IMAG0137.jpg παρτε και μια γενικη εικονα για να μπορεσετε να με βοηθησετε καλητερα δηλαδη πρεπει πρωτα να βαλω αληθινα φυτα και μετα να βαλω ψαρακια.το ενυδρειο το εχω ετσι στημενο οπωσ το βλεπετε και δουλευει εδω και τρεισ μερεσ τωρα τι πρεπει να κανω τι πρεπει να παω να αγορασω και να ριξω μεσα?
Link to comment
Share on other sites

τι αποφάσησες να κάνεις σε σχέση με τα λίνκ που σου έδωσα;

Link to comment
Share on other sites

τα μελετησα πολυ προσεχτικα και τα δυο λινκ που μου εδωσεσ λεω να ακολουθησω το πρωτο τι ψαρακια πρεπει να παρω για αρχη για να γινει ολο αυτο που γραφεισ?

Link to comment
Share on other sites

τα μελετησα πολυ προσεχτικα και τα δυο λινκ που μου εδωσεσ λεω να ακολουθησω το πρωτο τι ψαρακια πρεπει να παρω για αρχη για να γινει ολο αυτο που γραφεισ?

Μάλλον αγαπητέ μου, δεν κατάλαβες και ρωτάς τι ψαράκια πρέπει να πάρεις....

ΔΕΝ Βάζεις ψάρι μέσα στο ενυδρείο, πριν ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου και να έχεις τις τιμές που είδες στο λινκ που διάβασες.

Να ρίχνεις λίγη τροφή-ελάχιστη στο άδειο από ψάρια ενυδρείο, ώστε τα βακτήρια που δημιουργούνται να έχουν να τραφούν και να πολλαπλασιάζονται ώστε να γίνονται τόσα όσα πρέπει σε αριθμό για να γίνει ο κύκλος του αζώτου. Δημιουργούνται 2 είδη βακτηρίων. Αυτά που "τρώνε" την αμμωνία και παράγονται μετά νιτρώδη και ΄μετά παράγονται εκείνα που "τρώνε" τα νιτρώδη και παράγονται τα νιτρικά. Ο αριθμός των βακτηρίων πρέπει να είναι τέτοιος ώστε να καταναλώνει την αμμωνία και τα νιτρώδη, ώστε στις μετρήσεις σου, να βρίσκεις 0 μηδέν.

Αυτό πετυχένεται με το να ρίχνεις τροφή στο άδειο από ψάρια ενυδρείο και όχι από την αρχή. Μέχρι να παραχθούν αυτά τα βακτήρια, η αμμωνία και τα νιτρώδη δεν καταναλώνονται και είναι σε μεγάλες τιμές. Οπότε με τον κύκλο του αζώτου περιμένουμε να περάσει ο απαιτούμενος χρόνος ώστε να δημιουργηθούν τα βακτήρια και να φάνε την αμμωνία και τα νιτρώδη, που πλέον θα μηδενίσουν οι τιμές τους. Αλλιώς είναι τοξικά για τα ψάρια και θα σου πεθάνουν.

Κατάλαβες γιατί πρέπει να ΜΗΝ Βάλεις ψάρια και γιατί πρέπει να περιμένεις;

ΥΓ. Αν βάλεις έτοιμα βακτήρια συνέχεια λένε ότι επιτυγχάνεται ο κύκλος. Εγώ έβαλα μόνο μία φορά και άφησα τη φύση να κάνει τον κύκλο της. Είτε βάζεις έτοιμα, είτε αφήνεις να δημιουργηθούν, συνεχίζεις να ταίζεις με τροφή χωρίς ψάρια ( το ξαναλέω).

Αν βάζεις έτοιμα βακτήρια, να τα συντηρείς στο ψυγείο και να τα αφήνεις να έρχονται σε θερμοκρασία δωματίου πριν τα ρίξεις.

Αν και είναι πεταμένα λεφτά εντέλλει. Μπορείς και χωρίς αυτά.

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...