Jump to content

περιεργοι μικροοργανισμοι ζουν στα ξυλα μου...


Recommended Posts

Καλησπερα,

παρατηρισα σημερα οτι πανω στα ξυλα υπαρχουν μικροι μικροοργανισμοι,ισα που διακρινονται με το ματι,

εχουν ασπρο χρωμα και περπατανε σχετικα γριγορα,μοιαζουν με ψηρεσ.εχουν απλοθεισε ολα τα ξυλα και τα εχουν γεμισει!!επισησ βλεπω αυγα πανω στο τζαμι και στα φυλλα καποιον φυτων.

φωτο δεν μπορω να βγαλω,δ φαινεται τιποτα!

το ενυδρειο ειναι 160 λιτρα, με αρκετα ευκολα φυτα,9 τετρα και 2 γαριδεσ αμανο (οι οποιεσ σημερα εχουν εξαφανιστει!!!)

εχουν δει η ακουσει κανεισ κατι παρομοιο????

Link to comment
Share on other sites

Ή μήπως κάτι από τα παρακάτω???

IMG_0656__.jpg

IMG_1406_croped.jpg

Link to comment
Share on other sites

μοιαζουν με αυτα εδω:

http://www.papua-insects.nl/insect%20order.../Collembola.jpg

http://207.5.17.151/biobest/images/plagen/pMyzus.jpg

ειναι ομωσ παρα πολυ μικρα,ουτε νε μεγενθητικο φακο δεν μπορω να τα δω καλα!

παρατηρισα οτι εχουν αφισει αυγα πανω σε φυλλα απο βαλισνεριεσ και πολυσπερμα,καθοσ και πανω στο τζαμι.

επησησ ειδα οτι οταν πανε στα σαλιγκαρια τα ενοχλουν!

τι οργανισμοι ειναι αυτοι?ενοχλουν τα ψαρια??

Link to comment
Share on other sites

Κολλέμβολα (Springtails)

Πρόkειται για εξάποδα (συγγενή με τα έντομα) τα οποία ζουν στο έδαφος αλλά μπορούν να ζήσουν και στην επιφάνεια του νερού πάνω στα επιπλέοντα φυτά. Διαθέτουν ένα όργανο που ονομάζεται furcula το οποίο είναι συνεχώς οπλισμένο κάτω από την κοιλιά τους, αν ενοχληθούν το όργανο αυτό εκτινάσσεται με ταχύτητα 0,018 δευτερόλεπτα δίνοντας τους ώθηση που τα μεταφέρει ψηλά στον αέρα. Είναι ακίνδυνα για το ενυδρείο και πολλά ψάρια που τρέφονται κοντά στην επιφάνεια θα τα τιμήσουν ως φρέσκο μεζέ.

Αφίδες (μελίγκρες/aphids/plant lice)

Έντομα 1-3 χιλιοστά με μαλακό σώμα που τρέφονται απομυζώντας φυτικούς χυμούς με το ρύγχος τους. Διαθέτουν ένα ζευγάρι σωληνόμορφων απιφύσεων με τις οποίες απελευθερώνουν φερομόνες προειδοποιόντας τα υπόλοιπα έντομα σε περίπτωση κινδύνου. Χαρακτηριστικό αυτών των εντόμων είναι η ικανότητα να αναπαράγονται ταχύτατα και παρθενογενετικά. Στο ενυδρείο ζουν είδη με χρώμα πρασινωπό, θα τα δούμε να τρέφονται πάνω σε επιπλέοντα φυτά όπως pistia stratiotes και lemna minor, δεν αποτελούν πρόβλημα και μπορεί να αποτελέσουν φρέσκια τροφή για ψάρια που τρέφονται κοντά στην επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντιση!

τα παρατηρισα με μεγενθητικο φακο,οσο μπορουσα και μοιαζουν παρα πολυ με αυτα στην πρωτη φωτο του stormtrooper,πολυ πιο μικρα ομωσ.ειναι καφετι χρωμα με ασπρεσ βουλεσ.με γυμνο ματι δεν φαινεται το χρωμα τουσ!ειναι εκατονταδεσ! για κατι τετοιο εχουμε πληροφοριεσ?

Link to comment
Share on other sites

Χμμ. Ενδιαφέρον. Κι εγώ πρόσεξα κάτι σαν μικροσκοπικά σκουλικάκια, 0.5-1 χιλ. τα οποία μαζευονται πάνω στο τζάμι και συγκεκριμένα εκεί που δεν έκει κερατόφυλλο απο πάνω (δηλαδή έχει πολύ φως). Τα ξέκανα σήμερα με τον μαγνήτη αλλα τώρα που το σκέφτομαι πρέπει να είχαν ξαναβγεί πρίν απο λίγο καιρο.

Επίσης δεν ξέρω αν είναι η περίπτωση, αλλα μπορεί να υπάρχουν και κωλέμβολα (:thumbup:). Είχα προσέξει πριν μερικές μέρες κάτι μικρά ασπρα πραματάκια σαν ψείρες να "τρέχουν" σαν τρελά στην επιφάνειa καθώς τα κυνηγούσαν τα νεογνά γκάπυ.

Απο επιπλέοντα έχω φακή και κερατόφυλλο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντιση!

τα παρατηρισα με μεγενθητικο φακο,οσο μπορουσα και μοιαζουν παρα πολυ με αυτα στην πρωτη φωτο του stormtrooper,πολυ πιο μικρα ομωσ.ειναι καφετι χρωμα με ασπρεσ βουλεσ.με γυμνο ματι δεν φαινεται το χρωμα τουσ!ειναι εκατονταδεσ! για κατι τετοιο εχουμε πληροφοριεσ?

Μπας και είναι σαλιγκάρια?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντιση!

τα παρατηρισα με μεγενθητικο φακο,οσο μπορουσα και μοιαζουν παρα πολυ με αυτα στην πρωτη φωτο του stormtrooper,πολυ πιο μικρα ομωσ.ειναι καφετι χρωμα με ασπρεσ βουλεσ.με γυμνο ματι δεν φαινεται το χρωμα τουσ!ειναι εκατονταδεσ! για κατι τετοιο εχουμε πληροφοριεσ?

Αρθρόποδα! Αυτά της φωτογραφίας είναι αγνώστου προελεύσεως και λοιπών στοιχείων. Άμεσα, πλήρως ακίνδυνα για τα ψάρια. Έμμεσα... άγνωστο! Πάρε μία σύριγγα και ρούφα μερικά. Ρίξτα σε ένα πιατάκι και περιεργάσου τα. Δες αν έχουν σκληρό κέλυφος ή όχι με μία καρφίτσα ή ένα τσιμπιδάκι! Κάνε τέλος πάντων ότι μπορείς μπας και μπορέσεις να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες.

Τί σκληρότητες νερού έχεις???

Link to comment
Share on other sites

Μπας και είναι σαλιγκάρια?

:thumbup::thumbup:

Σκουλικοειδή είπαμε.... Ακόμα και τα ημερών σαλγκάρια είναι πιο μεγάλα και πιο στρόγυλλα...

Αν ήταν σαλιγκάρια... Μολίς "έφαγα" καμια εκατοστή. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

τραβιξα ενα με την συριγκα και το εβαλα σε ενα ποτιρακι.ειναι 5 φορεσ μικροτερο απο την ακρι μιασ καρφιτσασ και μονο με μεγενθητικο φακο φαινεται το χρωμα του.ειναι καφε με λευκεσ βουλεσ,κινειται πολυ γριγορα και εχει δυο κεραιες στο κεφαλι του.το κελιφοσ του δ ειναι πολυ μαλακιο καθοσ δυσκολευτικα να το διαλυσω.οταν εβγαλα το νερο απο το ποτιρακι ειχε εγκλοβιστει σε μια σταγωνα και δεν εβγαινε εκτοσ νερου!

Το GH μου ειναι 11.

στο ενυδρειο ειναι χιλιδεσ,στα ξυλα,στην αμμο και αραιουνται στο νερο.

τι ειναι αυτα????

το σαββατο περιμενω να μου ερθουν τα apistogramma cacatuoides,αν ειναι να μην τα βαλω μεσα!!

Link to comment
Share on other sites

τραβιξα ενα με την συριγκα και το εβαλα σε ενα ποτιρακι.ειναι 5 φορεσ μικροτερο απο την ακρι μιασ καρφιτσασ και μονο με μεγενθητικο φακο φαινεται το χρωμα του.ειναι καφε με λευκεσ βουλεσ,κινειται πολυ γριγορα και εχει δυο κεραιες στο κεφαλι του.το κελιφοσ του δ ειναι πολυ μαλακιο καθοσ δυσκολευτικα να το διαλυσω.οταν εβγαλα το νερο απο το ποτιρακι ειχε εγκλοβιστει σε μια σταγωνα και δεν εβγαινε εκτοσ νερου!

Το GH μου ειναι 11.

στο ενυδρειο ειναι χιλιδεσ,στα ξυλα,στην αμμο και αραιουνται στο νερο.

τι ειναι αυτα????

το σαββατο περιμενω να μου ερθουν τα apistogramma cacatuoides,αν ειναι να μην τα βαλω μεσα!!

Βάλτα τα Apisto... Μάλλον πάρτυ θα κάνουν με τέτοια τροφή :thumbup: Από την περιγραφή καταλαβαίνω πως είναι σαν τα δικά μου. Ρίξε τις σκληρότητές σου (ούτως ή άλλως λόγο των ψαριών που θες να βάλεις μέσα) και θα σου μειωθούν.

@ vicious

Μακάρι να ήταν daphnia... αλλά :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Για φανταστειται να ειχα daphnia στο ενυδρειο μου.χωρισ να κανω τιποτα??ουτε να ταισω δ θα χρειαζοταν!

Την σκληροτιτα την ριχνω στο 6-7 αλλα μετα απο μερικεσ μερεσ ανευαινει παλι,δεν ξερω γιατι!ΡΗ γυρο στο 7,3 και ΚΗ 4.

Αυτα τα Αρθρόποδα ζωακια υπαρχει περιπτωση να φυγουν ποτε η θα τα εχω για παντα???Με τα δικα σου

stormtrooper τι εγινε?τα αντιμετοπισεσ???

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα? Τι κερδίζω? :bowdown:

http://images.google.gr/images?q=Ostracoda...l=el&tab=wi

http://sademetsa.net/ostra_crs.jpg

Έχω βρει οτι αν και δεν αυξάνεται πολύ ο πληθυσμός τους στο ενυδρείο και δεν προκαλούν κανένα πρόβλημα αφού καταναλώνουν άλγη και άλλα τέτοια πραγματάκια παρ' όλα αυτά δυστυχώς δεν είναι καλή τροφή για τα ψάρια αφού όλο κι όλο είναι ένα καβούκι... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

αυτα πρεπει να ειναι....που τα διαβασεσ αυτα?βρηκεσ καποιο αρθρο να το διαβασουμε και εμεισ???δεν μου εβγαλε κατι το γοογλε.

:bowdown::thumbup::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα? Τι κερδίζω? :bowdown:

Ένα φιλάκι? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

αυτα πρεπει να ειναι....που τα διαβασεσ αυτα?βρηκεσ καποιο αρθρο να το διαβασουμε και εμεισ???δεν μου εβγαλε κατι το γοογλε.

:bowdown::thumbup::helpsmilie:

Λίγη υπομονή και έρχεται αρθράκι όμορφο.

Ένα φιλάκι? :helpsmilie:

Το καλό που σου θέλω να μιλάς για κάποια γνωστή σου... :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...