Jump to content

Βοηθεια στο στήσημο!


Recommended Posts

Ήρθε η ώρα να κάνω αυτό που ήθελα απο την αρχή που ασχολήθηκα με το χόμπι! Να εχω τον εξοπλησμό και τις καταλληλες γνώσεις για να φιλοξενήσω τα αγαπημένα μου ψαρια, τα σκαλάρια!

Προσφατα "ήρθε" στην κατοχή μου ενα ενυδρείο 250 λίτρων(120χ45χ50)! γνωρίζω πως το μικρότερο ενυδρείο για τα P. scallare είναι τα 140 λιτρα με μεγάλο ύψος, στο δικό μου πόσα σκαλάρια να φιλοξενήσω; 4; 5; διαβασα πως όταν είναι μικρά είναι κοπαδόψαρα αλλα όταν μεγαλόσουν ζουν με το ταίρι τους! Εαν έχω 5 ενηληκα χωρίς ταιρι, τι γινετε; θα πεφτουν φάπες και θα πρέπει να τα αποχωριστώ; Δεν θέλω να συμβεί κατι τέτοιο!

Ο βυθός που δίαλεξα είναι σκουρόχρομο (καφέ) σαν χαβιάρι 0,3-5mm, για να μπορώ να φιλοξενήσω καπιο είδος κορυ στο μέλλον εαν μου το επιτρέπει η διαταξη! Να τον κρατήσω ή να παρω αλλον;

Για τον φωτησμό εχω κατι στο μυαλό μου. Είναι στον δρόμο καποια leds για να να μπουν στο καπάκι μαζί με τις 2 τ8 που έχει! Δεν ξερω ακόμα αν θα λειτουργουν ολα μαζί η θα αναβουν ΚΑΙ σταδιακά για εξομίοση ανατολής δύσης.

Την φίλτρανση θα την αναλάβει ένα 2324 Eihem που τρέχει εδώ και 3 μήνες μεσα στο 120άρι και θα δω στην πορεία εαν χρειαστεί και ακόμα ένα για ισχυρότερη βιολογία! Συμφωνήτε;

Φυτά θελω να υπαρχουν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μεσα στο ενυδρείο, αλλά δεν μπορεσα να βρώ καπια πηγη για να δω τι είδη να βάλω για να είναι κοντά στον βιοτοπο τους! Θελω και εδω την βοηθεια σας!

Διακοσμηση θα υπαρχουν Φυτά (λίγα) και κάπιες ρίζες για να "νομίζουν" κρυβοντε!

Τι θερμοκρασία πιστευετε οτι είναι καταληλη για την διαμονή τους στο καινουριο τους σπιτι; 27-28;

Αυτα τα λίγα για τώρα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα να κάνω αυτό που ήθελα απο την αρχή που ασχολήθηκα με το χόμπι! Να εχω τον εξοπλησμό και τις καταλληλες γνώσεις για να φιλοξενήσω τα αγαπημένα μου ψαρια, τα σκαλάρια!

Προσφατα "ήρθε" στην κατοχή μου ενα ενυδρείο 250 λίτρων(120χ45χ50)! γνωρίζω πως το μικρότερο ενυδρείο για τα P. scallare είναι τα 140 λιτρα με μεγάλο ύψος, στο δικό μου πόσα σκαλάρια να φιλοξενήσω; 4; 5; διαβασα πως όταν είναι μικρά είναι κοπαδόψαρα αλλα όταν μεγαλόσουν ζουν με το ταίρι τους! Εαν έχω 5 ενηληκα χωρίς ταιρι, τι γινετε; θα πεφτουν φάπες και θα πρέπει να τα αποχωριστώ; Δεν θέλω να συμβεί κατι τέτοιο! καλη αρχη :bowdown: , νομιζω με 45 εκ υψος αγκελοψαρα δε :helpsmilie: και ναι καλα διαβασες αλλα αυτο δεν παει να πει οτι θα πεφτουν φαπιες, τωρα για το ποσα να βαλεις σκεψου το οπως τους δισκους (50 λιτρα ανα ψαρι μινιμουμ 4 αμα ειναι μικρα)

Ο βυθός που δίαλεξα είναι σκουρόχρομο (καφέ) σαν χαβιάρι 0,3-5mm, για να μπορώ να φιλοξενήσω καπιο είδος κορυ στο μέλλον εαν μου το επιτρέπει η διαταξη! Να τον κρατήσω ή να παρω αλλον;μια χαρα , φροντισε πριν βαλεις κορυ να στρωσει ο βυθος σου(δλδ περιμενεις κανα 2-3 μηνες αφου στρωσει το νερο σου)

Για τον φωτησμό εχω κατι στο μυαλό μου. Είναι στον δρόμο καποια leds για να να μπουν στο καπάκι μαζί με τις 2 τ8 που έχει! Δεν ξερω ακόμα αν θα λειτουργουν ολα μαζί η θα αναβουν ΚΑΙ σταδιακά για εξομίοση ανατολής δύσης.αυτο με την εξομιωση δεν ειναι κακη ιδεα , με το φως που μου λες μαλλον πας για φυτα λιγων απαιτησεων

Την φίλτρανση θα την αναλάβει ένα 2324 Eihem που τρέχει εδώ και 3 μήνες μεσα στο 120άρι και θα δω στην πορεία εαν χρειαστεί και ακόμα ένα για ισχυρότερη βιολογία! Συμφωνήτε;τι υλικα εχεις μεσα? νομιζω ομως με ενα δευτερο φιλτρο θα ειναι ακομα καλυτερο γιατι απο οτι ξερω ο καδος του φιλτρου αυτου ειναι αρκετα μικρος , σου συνιστω ενα Tetra ex 700 μιας και ειναι φτηνο , αξιοπιστο , εχει υλικα μαζι με το φιλτρο και εχει μεγαλο καδο :helpsmilie:

Φυτά θελω να υπαρχουν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μεσα στο ενυδρείο, αλλά δεν μπορεσα να βρώ καπια πηγη για να δω τι είδη να βάλω για να είναι κοντά στον βιοτοπο τους! Θελω και εδω την βοηθεια σας! σκεψου για valisneria , echinodorus , αυτα τα δυο μου ερχοντε τωρα , και τα δυο ειδη δεν θελουν πολυ φωτισμο και μεγαλωνουν πολυ ευκολα , ψαχτα στο google , τα echinodorus εχουν πολλα ειδη , μικρα μεγαλα :thumbup:

Διακοσμηση θα υπαρχουν Φυτά (λίγα) και κάπιες ρίζες για να "νομίζουν" κρυβοντε!

Τι θερμοκρασία πιστευετε οτι είναι καταληλη για την διαμονή τους στο καινουριο τους σπιτι; 27-28;νομιζω απο 25-27 ειναι μια χαρα

Αυτα τα λίγα για τώρα :thumbup:

και για οτι αλλο θες εδω ειμαστε :helpsmilie:

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως τα φυτά Valisneria κατάγονται από την Ασία, όχι από Αμερική, οπότε λογικά δεν θα υπάρχουν στο βιότοπο των σκαλαριών. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως τα φυτά Valisneria κατάγονται από την Ασία, όχι από Αμερική, οπότε λογικά δεν θα υπάρχουν στο βιότοπο των σκαλαριών. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.

Και Αμερικη υπαρχουν...

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη παιδιά γράψτε άκυρο, απλά είχα δει καταγωγή από Ασία και θεώρησα οτι υπάρχουν μόνο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες!

Το ενυδρείο είναι 50 ύψος και 45 πλατος!

Δεν με καλυπτει θες να πεις για scallare???????????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες!

Το ενυδρείο είναι 50 ύψος και 45 πλατος!

Δεν με καλυπτει θες να πεις για scallare???????????????????????????????

Βαζεις απλα εισαι οριακα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...