Jump to content

[b] [/b] ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΨΑΡΙΑ...ΑΛΛΑ ΠΩΣ?


Recommended Posts

Εκτος απο τα πρωτα 200 που τα πήρα από Βόλο, όλα τα υπόλοιπα τα πήρα απο Θεσ/νικη μέσω internet. που τελικά διαπίστωσα ότι ηταν φαρμακείο!!! Τωρα βρηκα αλλο σαιτ που ειναι σχεδον στην μισή τιμη!!!

Υ.Γ. Τώρα που το σκέφτομαι ξανά, πως θα γίνει να μου δώσεις το φυτό που λέγαμε??? :)

Xm... :blush: υποπτεύομαι τη ζωοφιλία στο Βόλο να το πήρες, γιατί κι εγώ την πάτησα και το πήρα 60 ευρώ μόνο τη γυάλα με το φίλτρο και κάτι χρωματιστά χαλίκια και 1 ψεύτικο φυτό, που φυσικά πεταχτήκαν. Και ήταν και σε προσφορά γιατί ήταν της βιτρίνας!

Όσο για τα φυτά, θα σου στείλω πμ., να το κανονίσουμε. Να ξέρεις όμως ότι είναι πολύ γρήγορης ανάπτυξης και φυτεύονται, παρ΄όλο που δεν έχουν ρίζες.

Και σε άλλους μπορώ να δώσω, αλλά επειδή δεν τους συμφαίρει για τα μεταφορικά, γι΄αυτό πρότεινα μόνο σε εσένα που είσαι στην ίδια πόλη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ωχ! Συγνώμη. Πάτησα 2πλο ποστ και τα έσβησα... :blush:

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Xm... :blush: υποπτεύομαι τη ζωοφιλία στο Βόλο να το πήρες, γιατί κι εγώ την πάτησα και το πήρα 60 ευρώ μόνο τη γυάλα με το φίλτρο και κάτι χρωματιστά χαλίκια και 1 ψεύτικο φυτό, που φυσικά πεταχτήκαν. Και ήταν και σε προσφορά γιατί ήταν της βιτρίνας!

Όσο για τα φυτά, θα σου στείλω πμ., να το κανονίσουμε. Να ξέρεις όμως ότι είναι πολύ γρήγορης ανάπτυξης και φυτεύονται, παρ΄όλο που δεν έχουν ρίζες.

Και σε άλλους μπορώ να δώσω, αλλά επειδή δεν τους συμφαίρει για τα μεταφορικά, γι΄αυτό πρότεινα μόνο σε εσένα που είσαι στην ίδια πόλη.

ζωοφιλία ποιο είναι? εγω λέω αρχή Ιάσονος. Από εκει τα πήρα. Δεν ηταν ακριβός.

περιμένω pm για το φυτό.

Link to comment
Share on other sites

..από τα δύο μου γκουράμι, το ένα είναι συνέχεια στο περα δόθε και φαίνετε να περνάει καλά, ενώ το αλλο ειναι περισσότερο κρυμμένο.... ή κολυμπάει αλλά στα πίσω μέρη..... δεν το βλέπω δηλαδή. Λογικο?

βέβαια πολλές φορές τα βλέπω παρέα αλλα μερικές φορές το ενα κυνηγάει το αλλο (πολύ λίγες φορες αλλα το κυνηγάει για λίγο).

Πρεπει να προσεξω κάτι? ή ολα ειναι οκ?

post-16016-1257343563_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - johnvolno1
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα θα ηταν αν εβρισκες δυο θηκυκα να εβαζες στη θεση τους ενος αρσενικου

....Αρσενικα φαινονται και τα δυο, θα το καταλαβεις σιγουρα και απο το ξυλο που θα πεφτει.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα θα ηταν αν εβρισκες δυο θηκυκα να εβαζες στη θεση τους ενος αρσενικου

συμφωνώ..... αλλά εκει μου ειπαν ότι δεν μπορουν να τα ξεχωρισουν!!!!! και μου εδωσαν 2 στην τυχη.....τα οποια και γω για αρσενικά τα βλέπω.....

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ..... αλλά εκει μου ειπαν ότι δεν μπορουν να τα ξεχωρισουν!!!!! και μου εδωσαν 2 στην τυχη.....τα οποια και γω για αρσενικά τα βλέπω.....
Πηγες για θηλυκα, του ειπες οτι υπαρχει προβλημα, και σου εδωσαν παλι αρσενικα? :thumbup::blush:

Καλα τοσο αναγκη ειχαν για 5 εβρω? :)

Αν δεν εισαι σιγουρος μη αγοραζεις ψαρια, κριμα ειναι.

Εδω δυο αρσενικα ηταν και παιζαν ξυλο, φαντασου αν βρεθουν 3-4.

Τωρα πρεπει να ξεκαθαρισεις τη συνθεση.

Ποσα γκουραμι ειναι αυτ τη στιγμη στο ενυδρειο?

Κρατα ενα αρσενικο μονο του στην τελικη.

Τα θηλυκα ειναι αχρωμα και ασημι χρωμα περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ..... αλλά εκει μου ειπαν ότι δεν μπορουν να τα ξεχωρισουν!!!!! και μου εδωσαν 2 στην τυχη.....τα οποια και γω για αρσενικά τα βλέπω.....

Ψάξε και στο internet να βρείς φωτό από θηλυκά και αρσενικά gourami για να τα ξεχωρίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε και στο internet να βρείς φωτό από θηλυκά και αρσενικά gourami για να τα ξεχωρίζεις.

:blush:

Θηλυκα

http://aquaworld.netfirms.com/Labyrinthfis...alia_female.jpg

http://www.nippyfish.net/gallery/018.JPG

http://aquaworld.netfirms.com/Labyrinthfis...alia_female.jpg

http://saigonaquarium.com/SHOWIMAGES/Colis...ow%20female.JPG

Link to comment
Share on other sites

Πηγες για θηλυκα, του ειπες οτι υπαρχει προβλημα, και σου εδωσαν παλι αρσενικα? ;):thumbup:

Καλα τοσο αναγκη ειχαν για 5 εβρω? :ballistic:

Κι όμως! Ψωνίζω και από αυτό το μαγαζί και παρ΄όλο που βλέπουν ότι ζητάω συγκεκριμένα πράγματα, προσπαθούν να μου πασσάρουν και άλλα ή παραπλήσια...και όχι μόνο αυτοί. Άσε που οι Βολιώτες ( και ειδικά οι Καρδιτσιώτες που ζούνε εδώ) είναι αγύριστα κεφάλια! ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!! Μου κακοφαίνεται πάρα πολύ με όλα αυτά που βλέπω, μετά από τόσα χρόνια που έλειπα.

Δεν δέχονται τίποτα άλλο. Ξερόλες σε όλα και επίμονοι. :blush: Ειδικά στις γυναίκες. :thumbup:

Ύστερα παραπονιέται η επαρχία, τι διαφορετικό έχει από την πρωτεύουσα....

ΥΓ. ΟΥΦ! Τα είπα και ξαλάφρωσα...! :P:)

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα ένα θηλυκό! Χαμός. Το κυνηγάνε συνέχεια τα αρσενικά! Και δυο γατοψαρακια! Το βράδυ θα επανέλθω με φωτό:

Έγινε επεξεργασία - johnvolno1
Link to comment
Share on other sites

από γατόψαρα έβαλα τα Corydoras aeneus. Για αρχή εβαλα δύο και μετά από κανα μήνα ή και παραπάνω θα βάλω και αλλα 2-3.

Εδώ στις φώτο βλέπετε ότι απο την σακούλα μέσα το κοιτάνε τα αλλα δύο!!!! Ειδαν θηλυκιά και χάζεψαν!!!!

Το πρόβλημα ειναι ότι δεν την αφηνουν σε ησυχία. Την τσιμπάνε συνέχεια!! και είναι μονίμως κρυμμένη.

Δεν υπάρχει αλλη θηλυκιά στο Βόλο. Μου μένει ενα κατάστημα που θα πάω την τρίτη.

Λετε να εχω πρόβλημα? Να βγάλω το ένα αρσενικό? Ή όχι?

Λέτε να πεθάνει το θηλυκό? Το στρεσάρουν πολύ? Τι να κάνω?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΎ ΤΗΝ ΕΙΡΗΝΗ

για την ευγενική της χειρονομία να μου δώσει τα φυτά. Τα έβαλα και ειναι πανέμορφα....περιμένω πως και πως να μεγαλώσουν για να βάλω και αλλα.

post-16016-1257539409_thumb.jpg

post-16016-1257539419_thumb.jpg

post-16016-1257539431_thumb.jpg

post-16016-1257539441_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

από γατόψαρα έβαλα τα Corydoras aeneus. Για αρχή εβαλα δύο και μετά από κανα μήνα ή και παραπάνω θα βάλω και αλλα 2-3.

Εδώ στις φώτο βλέπετε ότι απο την σακούλα μέσα το κοιτάνε τα αλλα δύο!!!! Ειδαν θηλυκιά και χάζεψαν!!!!

Το πρόβλημα ειναι ότι δεν την αφηνουν σε ησυχία. Την τσιμπάνε συνέχεια!! και είναι μονίμως κρυμμένη.

Δεν υπάρχει αλλη θηλυκιά στο Βόλο. Μου μένει ενα κατάστημα που θα πάω την τρίτη.

Λετε να εχω πρόβλημα? Να βγάλω το ένα αρσενικό? Ή όχι?

Λέτε να πεθάνει το θηλυκό? Το στρεσάρουν πολύ? Τι να κάνω?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΎ ΤΗΝ ΕΙΡΗΝΗ

για την ευγενική της χειρονομία να μου δώσει τα φυτά. Τα έβαλα και ειναι πανέμορφα....περιμένω πως και πως να μεγαλώσουν για να βάλω και αλλα.

Για τα ψάρια δεν γνωρίζω να σου απαντήσω τι θα γίνει με τους ερωτύλους σου! Όσο για τις δημόσιες ευχαριστίες, σε ευχαριστώ, αλλά δεν έκανα τίποτα. Λίγα κλωναράκια φυτού ήταν μόνο. :blush:

Και για το μεγάλωμα μην ανησυχείς. κάθε ημέρα θα σου μεγαλώνουν ένα πόντο, οπότε πολύ γρήγορα δεν θα ξέρεις τι να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εβγαζα το ενα αρσενικο και θα εβαζα αλλα 4 (ιδια παντα) κορυ.

Και λιγοτερο πρηξιμο θα ειχε η θηλυκια και πιο καλα θα αισθανονταν τα κορυ που ειναι κοπαδοψαρο και δεν πρεπει να τα διατηρουμε σε μικροτερο αριθμο απο 6-8 ατομα

Ελπιζω μονο να εχεις αμμο ή τουλαχιστον στη χειροτερη να μην ειναι αγριο/κοφτερο το χαλικι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εβγαζα το ενα αρσενικο και θα εβαζα αλλα 4 (ιδια παντα) κορυ.

Και λιγοτερο πρηξιμο θα ειχε η θηλυκια και πιο καλα θα αισθανονταν τα κορυ που ειναι κοπαδοψαρο και δεν πρεπει να τα διατηρουμε σε μικροτερο αριθμο απο 6-8 ατομα

Ελπιζω μονο να εχεις αμμο ή τουλαχιστον στη χειροτερη να μην ειναι αγριο/κοφτερο το χαλικι.

Να το βγάλω λες ε? και γω αυτό λεω....και θα ψαξω να βρω αλλο ενα θηλυκο.

το θεμα ειναι πως να το βγάλω που δεν εχω αποχη..... θα δω τι θα κανω..

οσο για τα κορυ ξερω οτι ειναι κοπαδοψαρα και εχω σκοπο την αλλη εβδομαδα να πάρω αλλα 3. Αλπίνο κανει να βαλω ενα?

το χαλικι ειναι πολυ ψιλο.... και δεν νομιζω να ειναι κοφτερο.....

Link to comment
Share on other sites

Να το βγάλω λες ε? και γω αυτό λεω....και θα ψαξω να βρω αλλο ενα θηλυκο.

το θεμα ειναι πως να το βγάλω που δεν εχω αποχη..... θα δω τι θα κανω..

οσο για τα κορυ ξερω οτι ειναι κοπαδοψαρα και εχω σκοπο την αλλη εβδομαδα να πάρω αλλα 3. Αλπίνο κανει να βαλω ενα?

το χαλικι ειναι πολυ ψιλο.... και δεν νομιζω να ειναι κοφτερο.....

Τι πιο ευκολο απο το να παρεις μια αποχη???

Καλυτερα να παρεις μαλιστα δυο μια μεγαλη και μια μικρη.

Η μεγαλη να χωραει με δυσκολια δλδ μεσα και κατα πλατος του ενυδρειου, θα την εχεις ακινητη μεσα στο ενυδρειο (αφου δεν ειναι ευκολο να κινηθει) χωριζοντας ας πουμε το ενυδρειο σε δυο πλευρες, και με τη μικρη θα προσπαθεις με ηρεμες κινησεις να πιασεις το ψαρι.

Αν αυτο σταθει να το πιασεις εχει καλως (θα παιξει ρολο να μη εχουν φοβηθει τα ψαρια απο αποτομους χειρισμους πριν ξεκινησεις το "ψαρεμα"), αλλιως θα το οδηγεις ηρεμα προς την μεγαλη αποχη και καποια στιγμη θα μπει μονο του. Ολα θελουν ηρεμια ομως να μη στρεσαριστουν ουτε το ψαρι που "κυνηγας" ουτε τα υπολοιπα.

Οσο για τα cory, ειπες οτι πηρες ta Aeneus σε αυτα συγκαταλεγονται και τα albino cory.

http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...p?species_id=51

Δεν πειραζει να βαλεις και albino ΙΜΟ.

Δεν πιστευω να εννοεις τα gold? Corydoras sp. cf. aeneus(gold)

http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...?species_id=150

Οσο για το χαλικι, μπορεις να βγαλεις λιγο απο το ενυδρειο και να το ελεγξεις με το χερι σου αν κοβει οταν το πιεζεις.

Αν δεις στην πορεια και κονταινουν τα μουστακια των γατοψαρων, θα πρεπει να το αλλαξεις.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τι πιο ευκολο απο το να παρεις μια αποχη???

Καλυτερα να παρεις μαλιστα δυο μια μεγαλη και μια μικρη.

Η μεγαλη να χωραει με δυσκολια δλδ μεσα και κατα πλατος του ενυδρειου, θα την εχεις ακινητη μεσα στο ενυδρειο (αφου δεν ειναι ευκολο να κινηθει) χωριζοντας ας πουμε το ενυδρειο σε δυο πλευρες, και με τη μικρη θα προσπαθεις με ηρεμες κινησεις να πιασεις το ψαρι.

Αν αυτο σταθει να το πιασεις εχει καλως (θα παιξει ρολο να μη εχουν φοβηθει τα ψαρια απο αποτομους χειρισμους πριν ξεκινησεις το "ψαρεμα"), αλλιως θα το οδηγεις ηρεμα προς την μεγαλη αποχη και καποια στιγμη θα μπει μονο του. Ολα θελουν ηρεμια ομως να μη στρεσαριστουν ουτε το ψαρι που "κυνηγας" ουτε τα υπολοιπα.

Οσο για τα cory, ειπες οτι πηρες ta Aeneus σε αυτα συγκαταλεγονται και τα albino cory.

http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...p?species_id=51

Δεν πειραζει να βαλεις και albino ΙΜΟ.

Δεν πιστευω να εννοεις τα gold? Corydoras sp. cf. aeneus(gold)

http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...?species_id=150

Οσο για το χαλικι, μπορεις να βγαλεις λιγο απο το ενυδρειο και να το ελεγξεις με το χερι σου αν κοβει οταν το πιεζεις.

Αν δεις στην πορεια και κονταινουν τα μουστακια των γατοψαρων, θα πρεπει να το αλλαξεις.

δεν έχω απόχη διότι εχω παραγγείλει από Θεσ/νική κάτι πράγματα και μέσα σ αυτά και απόχη 10cm. Δεν ειχα σκεφτεί αυτό με την μεγάλη...... Πολύ σωστό!!! και εννοείται ήρεμα.

για το κορυ λέω το πρώτο απο αυτά που λες. Αυτό που συμφωνείς δηλαδή.... και υπάρχει και ενα panda στην ιδια κατηγορία. Μαλλον και αυτό ταιριάζει.....

το χαλίκι δεν κόβει απο ότι δοκίμασα......

επίσης τα κόρυ ειναι πολύ ζωηρά!! και ανεβαίνουν συνεχεια επανω..... και συνεχεια κανουν αυτο ...δηλαδή μία κάτω μια πάνω..... συνηθως κάτω είναι βέβαια αλλα είναι και αρκετά πάνω..... έτσι κάνουν ή κάτι φταίει?

Έγινε επεξεργασία - johnvolno1
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα μη μπλεξεις πολλα ειδη (και panda) για να εχεις πιθανοτητες και για αναπαραγωγη.

Επελεξε aeneus και albino.

(ειναι και ευαισθητα τα Panda)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα μη μπλεξεις πολλα ειδη (και panda) για να εχεις πιθανοτητες και για αναπαραγωγη.

Επελεξε aeneus και albino.

(ειναι και ευαισθητα τα Panda)

OK...

Link to comment
Share on other sites

Να μας βάλεις και φωτογραφίες να δούμε τα ψαράκια σου. :blush:

Link to comment
Share on other sites

....και φώτο!!!!

post-16016-1257629351_thumb.jpg

post-16016-1257629360_thumb.jpg

post-16016-1257629371_thumb.jpg

post-16016-1257629382_thumb.jpg

post-16016-1257629397_thumb.jpg

post-16016-1257629410_thumb.jpg

post-16016-1257629422_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

----στην τελευταία φαίνεται πίσω πίσω δεξιά το φυτό cabomba που μου εδωσε η φίλη kaeir.----

'εβγαλα το ενα αρσενικό γκουράμι. Το έχω σε ενα μικρό ενυδρείο και αύριο το δίνω σε ενα φίλο μου που είχε παλιά ενυδρείο και εδω και μια εβδομαδα το εχει στρωμένο χωρις ψαρακια. ζήλεψε από μενα. Ελπίζω να το προσέχει. Στεναχώρεθηκα ομως..... δεν το περίμενα αλλα το νιωσα!!!

Δεν πειράζει ομως αφου ειναι για το καλο των υπολοίπων κατοίκων!!!

Τωρα μάλλον την Δευτέρα μεσημέρι πάω να πάρω αλλα 4 cory. και αν βρω και αλλο ενα θηλυκό γκουράμι νταρφ.

Μπορώ να βάλω κανένα ζευγάρι ακόμα γκουράμι αλλο ειδος? (πχ blue,pearl)

Επίσης τώρα που θα έχω 6 κορυ, θα μπορώ να βάλω 4-5 Acanthophthalmus kuhli (kuhli loach) ???

Επίσης θέλω να βάλω και ενα πλακόστομο. Καποιος παραπάνω μου είπε να βάλω sp3. Δεν μπορώ να τον βρω πουθενα. Ούτε στο ιντερνετ. Ετσι λέγεται? sp3? Απο οτι φαντάζομαι δεν μεγαλώνει πολύ.... (και δεν θελω)...

Έγινε επεξεργασία - johnvolno1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα είναι. :blush: Και έχουν και πολύ χώρο, προς το παρόν. Μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

επίσης θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να βάλω κανα δυο σκαλάρια....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...