Jump to content

Apple Snails Black


Recommended Posts

Πηρα σημερα 3 apple snails και μου εχουν ριμαξει τα φυτα! :thumbup: Οτι βρισκουν μπροστα τους το μασουλανε ιδικα τις ανουμπιες τις διαλεισανε!

Πως θα τα σταματησω??

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Να τα κάνεις σαλιγκαρόσουπα. Ψάξε στο site του Μαμαλάκη. Εκανε μια συνταγή με κάτι σαλιγκάρια κοκκινιστα. Πρέπει να ήταν νόστιμα!

Mod note: Απαράδεκτη απάντηση, και η πλάκα έχει τα όριά της!

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Φίλε βάλε τα σαλιγκάρια σε ένα δοχείο με νερό ενυδρείου και άστα σε κάποιο ζεστό σημείο του σπιτιού, σκέπασε το δοχείο για να μην βγουν και επέστρεψέ τα στο μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

Για δυο ωρες ελειψα και τα καταστρεψαν τα φυτα ιδικα τις ανουμπιες τις τρελανανε!Αν τα βαλω σε ενα δοχειο και ριξω μπολικη τροφη να φανε μεχρι σκασμου ισως σταματησουνε το φαγητο για λιγο?

Link to comment
Share on other sites

Mod note: Απαράδεκτη απάντηση, και η πλάκα έχει τα όριά της!

.

Ήθελα να δείξω πόσο απολύτως τίποτα δεν έχει να κάνει εκτός απο να τα βγάλει απο 'κει :bowdown::thumbup: !

Καλα δεν το ξάνακάνω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα σαλιγκαρια πρεπει να ειχαν να φανε αιωνες,μεσα σε τρεις ωρες καθαρισαν τα παντα,και εχω μια απορια :thumbup: που χωρεσαν τοσα φυλλα στο καβουκι τους???????Τελικα τα εβγαλα απο το ενδρειο αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να τα δεχτει πισω το μαγαζι που τα αγορασα οποτε οποιος ενδιαφερεται τα ανταλαζω με κλαδεματα απο ευκολα φυτα!! :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - @@nikos@@
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ρωτάς πρώτα; (Στο μαγαζί)

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Θα κανω μια προσπαθια αλλα ειμαι σηγουρος πως δεν τα δεχονται!!Αν και με συμφερει να τα ανταλαξω με κλαδεματα,γιατι κυριως αυτο μου αρεσει στο ενυδρειο και οχι τοσο τα ψαρια τα βαζω απλα για να υπαρχει κινητικοτητα μεσα στο ενυδρειο οποτε... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω μια προσπαθια αλλα ειμαι σηγουρος πως δεν τα δεχονται!!Αν και με συμφερει να τα ανταλαξω με κλαδεματα,γιατι κυριως αυτο μου αρεσει στο ενυδρειο και οχι τοσο τα ψαρια τα βαζω απλα για να υπαρχει κινητικοτητα μεσα στο ενυδρειο οποτε... :thumbup:

Παντως.... εαν σε ενδιαφερουν τα apple snails.. εχω απειρα πο προσφατη γεννα!!

΅αν ερθεις στη συναντηση θα παρεις.... θελεις??

Υ.Γ. Εννοειται δωρεαν!!

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκαρια για εμενα ιδικα τα aple snails μου αρεσουν παρα πολυ αλλα απο την στιγμη που μου τρωνε τα φυτα δεν μπορω να τα εχω στο ενυδρειο... :thumbup: Αν μπορει καποιος διαχειρηστης να διορθωσει το τιτλο και να τον κανει "Apple Snail Black"! :bowdown: (αμαν με την ανορθωγραφια μου) Δες ομορφια!! https://my.sfwmd.gov/portal/page/portal/com...ail_2009_sm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκαρια για εμενα ιδικα τα aple snails μου αρεσουν παρα πολυ αλλα απο την στιγμη που μου τρωνε τα φυτα δεν μπορω να τα εχω στο ενυδρειο... :thumbup: Αν μπορει καποιος διαχειρηστης να διορθωσει το τιτλο και να τον κανει "Apple Snail Black"! :bowdown: (αμαν με την ανορθωγραφια μου) Δες ομορφια!! https://my.sfwmd.gov/portal/page/portal/com...ail_2009_sm.jpg

Τα ειχα ξαναλεω και ξερω... απλα να ξερεις τα κλασσικα Apple Snails Gold δεν τρωνε τη βλάστηση εκτος εαν εχεις πολλες μερες να ταισεις....

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια λυση στο θεμα??Υπαρχει καποιο σαλιγκαρι που να εχει ορεξη μονο για αλγη και οχι για φυτα??Η καλητερα καποιο σαρκοφαγο σαλιγκαρι που να τρωει και τα μικρα σαλιγκαρακια που εχω γεμισει? :thumbup: (πολλα ζηταω)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια λυση στο θεμα??Υπαρχει καποιο σαλιγκαρι που να εχει ορεξη μονο για αλγη και οχι για φυτα??Η καλητερα καποιο σαρκοφαγο σαλιγκαρι που να τρωει και τα μικρα σαλιγκαρακια που εχω γεμισει? :thumbup: (πολλα ζηταω)

Αν θες απλά μη φυτοφάγα σαλιγκάρια υπάρχουν όπως ειπώθηκε παραπάνω τα GOLD Apple Snails που συνήθως δεν τρώνε φυτά.

Αν πάλι θες καννίβαλα σαλιγκάρια υπάρχουν τα Anentome (Clea) Helena.

Link to comment
Share on other sites

Τα δευτερα ειναι και αλγοφαγα η μονο κανιβαλα?? :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - @@nikos@@
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να ασχολούνται στο ελάχιστο με την άλγη...έχουν άλλες ορέξεις :thumbup:

Γενικά θα ξεπαστρέψουν όλα τα υπόλοιπα σαλιγκάρια που έχεις και μετά θα τρώνε ότι περισσεύει από τροφές κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως :thumbup: αλλά ας απαντήσει κάποιος που είναι πιο σίγουρος καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια λυση στο θεμα??Υπαρχει καποιο σαλιγκαρι που να εχει ορεξη μονο για αλγη και οχι για φυτα??

Το zebra snail που έβαλα εγώ δεν πειράζει τα φυτά. Δεν νομίζω να είναι κανίβαλο....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως :thumbup: αλλά ας απαντήσει κάποιος που είναι πιο σίγουρος καλύτερα...

Όχι βεβαια. Τα helena θα φάνε τα apple σαν.... μήλα! Μην τολμίσεις και τα βάλεις μαζί εκτός κι αν θές να προσφέρεις στα helena ένα ωραίο μεζε και να δώσεις τζάμπα τα ευρώ σου!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια θα παρω ενα apple snail gold η αμα βρω θα παρω zebra snail αλλα ενα γιια αρχη και αμα δω οτι δεν ενδιαφερεται για φυτα περνω κι' αλλα!!

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ για περισσότερα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1880

Ετσι ακριβως....

Οσο για τα γκολντ.... εαν δεν καταφερω να ερθω το σαββατο... σιγουρα στην επίσημη θα ερω αρκετα....

Θα βαλω και σχετικκό ποστ... οποιος θελει να του φερω.... μεγαλωνουν!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Eταξει τα σαλιγκαρακια τα εβαλα σε 20 λιτρο κομπλε με λαμπα θερμοστατη φιλτρα προσωρινα και μαζι εβαλα και την λιβελουλα!Μολις βρω τον γειτονα που εχει ενυδρειο με ψευτικα φυτα θα του τα δωσω αν τα θελει γιατι χωρο μου πιανουν...Αρα απο την επομενη φορα θα παρω gold!(Σε 5-6 μερες :thumbup: )!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...