Jump to content

πολύ diy co2


Recommended Posts

Έκανα χτές το πρωί όπως πάντα το μίγμα μου για το diy co2, σε 5 λίτρα μπουκάλι βάζω 3,5 λίτρα νερό 1 κιλό ζάχαρη και 1 φακελάκι μαγιά, χτές όμως οταν άδιασα το παλιό μίγμα στον πάτο έμεινε λίγη μαγιά και εγώ την άφησα και έβαλα το καινούριο μίγμα...

το μπουκάλι το έχω σε ενα ντουλάπι μαζί με τα μπαλαστ τον λαμτήρων για να μην κρυόνει το μίγμα (θερμοκρασία δωματίου 20°c) και δεν παράγη... η διάχυση γίνετε με την εισαγωγεί του αερίου στην προπέλα του εσωτερικού φίλτρου..

Το μεσημέρι έφυγα απο το σπίτι και το βράδυ οταν επέστρεψα βρήκα τα ψαράκια σε άσχημη κατάσταση τα μισά ηταν στην επιφάνεια και τα άλλα μισά κοντα στο φίλτρο ανάποδα.. το νερό ειχε γεμίσει με μικροσκοπίκες φυσαλίδες co2... αμέσος έβγαλα το σωληνάκι του co2 και έκανα μια αλλαγή νερού το 1/2 και τα ψαράκια αμέσος ξαναζωντάνεψαν! ευτυχός τα πρόλαβα!!..

H μαγιά που είχε κάτσει στον πάτο μαζί με το φακελάκι που έβαλα ηταν αρκετή για να παράγη πάρα! πολύ! co2.. και το γεγονός οτι το μπουκάλι το έχω κοντα στα μπαλαστ τα οποία ανεβάζουνε την θερμοκρασία του αέρα στο ντουλάπι στους 26°C..

Το νερό που βάζω στο ενυδρείο έχει Κh 14, με αυτό το Κh πότε δεν φαντάστικα οτι με DIY CO2 θα υπείρχε πρόβλημα δηλητηριάσεως..

Το ενυδρείο ειναι 86 λίτρα καθαρά σε νερό μέτρια φυτεμένο και με 25 μικρά ψάρια των 3cm.

Τα ψάρια και σήμερα ειναι μια χαρά! το co2 δεν το έβαλα, αυρίο ίσως, θα κάνω άλλο μίγμα με μισό φακελάκι αυτήν την φορά μαγιά...

Έγινε επεξεργασία - mopani
Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να το είχες παρά γεμίσει και να πέρασαν οι αφροι από το σωληνάκι στο ενυδρείο γιατί το νερό δεν θολώνει μόνο με CO2 .

Την έχω πατήσει και εγώ .

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκο δεν έγινε αυτό, δεν πέρασε αφρός και το νερό δεν ηταν θολό.. το μπουκάλι το γεμίζω περίπου στα 2/3 με το μίγμα το άλλο 1/3 ειναι κενό.

Η ποσότητα του co2 ηταν υπέρβολικη, το εσωτερίκο φίλτρο βγάζει στην έξοδο του μαζί με το νερό μικροσκοπικές φυσαλίδες co2, αυτές μαζευτίκανε γίνανε πάρα πολλές, να φανταστείς οτι με το μάτι μιάζανε σαν διαμαντάκια, σε σημείο να πνήξουν τα ψάρια.

Τα φυτά που έχω δεν φτάνουν για να φάνε όλο αυτο το co2..

Νομίζω πως η πολύ μαγιά έκανε το κακό.. γι’αυτο στο μίγμα μου δεν θα ξαναβάλω 1 φακελάκι αλλά μισό για να έχω λιγότερη παραγωγή..

Σε εσένα πως πέρασε το μίγμα στο ενυδρείο; παραγέμισες το μπουκάλι;

Link to comment
Share on other sites

Λάθος κατάλαβα νόμιζα ότι και θόλωσε .

Και σε μένα πάντως από τη πολύ μαγιά έγινε γιατί πάντα την ίδια ποσότητα νερού έβαζα . Εκείνη την ημέρα είχα βάλει πολύ μαγιά πάρα πολύ .

Link to comment
Share on other sites

παντωσ σε εμενα το ένα μπουκαλακι 500 γρ του νερου βαζω μια κουπα ζαχαρη και μια μισι κουταλια του γλυκοθ μαγια και δε εχω προβλημα. και μου κραταει 2 εβδομαδεσ.

μηπωσ εγινε κάτι άλοο? μετρησεσ οξυγονο προτου κάνεισ την αλλαγη του νερου?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Η μαγια ρυθμιζει την ταχυτητα παραγωγης CO2, ενω η ποσοτητα της ζαχαρης ειναι αναλογη με την ποσοτητα CO2 που θα παραχθει τελικα απο το μιγμα.Οσο περισσοτερη μαγια, λοιπον, βαλουμε στο μιγμα τοσο πιο γρηγορα θα παραχθει το CO2.Αυτο πιστευω εγινε και στην περιπτωση του φιλου.Υπερβολικη παραγωγη CO2, προκαλεσε ασφηξια στα ψαρια, γι' αυτο και τα ψαρια ηταν στην επιφανεια και μετα την αλλαγη νερου(που σημαινει και εισαγωγη οξυγονου) επανηλθαν.Καλο ειναι οταν φτιαχνεις το νεο μιγμα, να ξεπλενεις τα υπολλειματα μαγιας και να εχεις stand by μια αεραντλια... :)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ειναι φίλε Ζάκ. Κατι επίσεις που παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην ποσσότητα πραγωγής του co2 ειναι η θερμοκρασία! στο μίγμα!! εμένα το μίγμα επιδή ειναι σε κλειστό χώρο με τα μπαλαστ οταν ανάβουν η λάμπες θερμένετε εώς και τους 26°c τότε βγάζει σαν ’’τρελό’’ φυσαλίδες! (3/sec) και φυσικά παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ο τρόπος διάχυσης...

Φίλε τεκίλα εσένα σε τι θερμοκρασία ειναι το μίγμα; πόσες φυσαλίδες βγάζει περίπου το λεπτό; σε πάει τόσο καιρό μια κούπα ζαχ. γιατι ακόμη και με τόση μαγιά δεν γίνετε γρήγορη κατανάλωση της ζάχαρης...

Link to comment
Share on other sites

φιλε mopani

το μέιγμα το έχω σε θερμοκξρασια δωματιου. ειναι τοποθετημένο πισω από το ενυδρειο και δε έχει κοντα του αλλο σώμα που να το θερμενει.

οι ποσοτητεσ ειναι 1 φυσαλιδα ανα 3 δευτερολεπτα και τη δευτερη βδομάδα πριν την αλλαγη του μειγματοσ καταλήγει σε μια φυσαλιδα ανα 5 ι 6 δευτερόλεπτα οποτε και εκει κάνω την αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία του θα ειναι περίπου 19-21°c γι’αυτό σου βγάζει τόσο λίγο co2 και σου πάει 2 βδομάδες. Για τα λίτρα σου (60λτ) ειναι μια χαρά αν δεν έχεις πολλά!!! φυτά γρήγορης ανάπτυξης. Βάλε ενα θερμόμετρο δίπλα στο μπουκάλι να δεις τι θερμόκρασια έχει.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Μανο, ναι εχεις δικιο για την θερμοκρασια, ειναι αναλογη της παραγωγης CO2.Εγω το μπουκαλι το εχω κατω απο το ενυδρειο, στο επιπλο και σε θερμοκρασια δωματιου.Οσο για διαχυση χρησιμοποιω σκαλα της Hagen. :)

Link to comment
Share on other sites

μιση κουταλια του γλυκου ειναι αρκετη

που το ειδατε 1 ή μισο φακελακι?

Link to comment
Share on other sites

μιση κουταλια του γλυκου ειναι αρκετη

που το ειδατε 1 ή μισο φακελακι?

21352[/snapback]

Αναλογως σε τι μπουκαλι θα φτιαξεις το μειγμα....

Οσο για το φακελακι, λες ακριβως το ιδιο πραγμα!Μετρα ενα φακελακι και θα δεις! :)

Οι αναλογιες που προτεινονται ειναι βγαλμενες σε μεγαλο μερος και απο την πραξη.Ετσι, ο καθενας φτιαχνοντας βλεπει που μπορει να κυμανθει και τι αποτελεσμα εχει... :D

Link to comment
Share on other sites

Ένα φακελάκι μαγιά ειναι 2 κουταλάκια..

Φίλε ζάκ με την σκαλίτσα ειναι οκ η διάχυση;; σκέυτομαι να πάρω και εγώ, γιατί έτσι πως κάνω τώρα την διάχυση η φυσαλίδες φένονται λίγο άσχημα στο νερό..

Link to comment
Share on other sites

Ένα φακελάκι μαγιά ειναι 2 κουταλάκια..

Φίλε ζάκ με την σκαλίτσα ειναι οκ η διάχυση;; σκέυτομαι να πάρω και εγώ, γιατί έτσι πως  κάνω τώρα την διάχυση η φυσαλίδες φένονται λίγο άσχημα στο νερό..

21376[/snapback]

Εγω γιατι το μετραω μια κουταλια???Για να το λετε, μαλλον εχετε δικιο! :lol:

Ναι η σκαλα κανει δουλεια.Μονο οταν την βαλεις θα δεις οτι εχει τρεις βεντουζες για να στηριζεται, δυο πανω και μια κατω.Την κατω πιεσε την να κολλησει στο τζαμι, τις δυο πανω αφησε τες σχεδον στον αερα.Στο λεω αυτο γιατι ετσι η σκαλα γερνει (αυτο μου θυμιζει κατι με ... βαρκα!!! :) )και οι φυσαλιδες ολες περναν απο τη σκαλα και δεν εχεις απωλιες! :D

Link to comment
Share on other sites

Οκ! με βλέπω με την σκάλα...

Όσο για την κουταλιά πάρε ενα κουταλάκι του γλυκού και μέτρα την μαγιά, εσύ μετράς με κουτάλι της σούπας; και εδώ στο forum τα παιδιά δείνουν την συνταγή μετρώντας με κουταλάκι του γλυκού... ....της γιαγιάς..!!! :)

Έγινε επεξεργασία - mopani
Link to comment
Share on other sites

Φιλε mopani, εδω και δυο περιπου μηνες που εχω φτιαξει το DIY CO2 ριχνω ενα φακελακι μαγια και το μειγμα παει μια χαρα!Δεν εχω προβληματα.Να σου πω και την πικρη μου αληθεια, το φακελακι το ειχα μετρησει για να φτιαχνω ζυμαρι για πιτσα, πριν εξι χρονια(στο στρατο!) και το θυμαμαι απο τοτε, οποτε πολυ πιθανο να ειναι ετσι οπως τα λες! :):D:lol:

Παντως και με ενα φακελακι εμενα παει πολυ καλα!

Οντως τη σκαλα σου την προτεινω, ειναι καλη! :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Στον στρατό έκανες μάγειρας...βίζμα!!! :):D

Θα πάρω την σκαλίτσα γιατί με την διάχυση που κάνω τώρα η φυσαλίδες κολυμπάνε στο νερό και ίσως αυτές ενοχλούν τα ψαράκια στην αναπνοή

Link to comment
Share on other sites

Στον στρατό έκανες μάγειρας...βίζμα!!! :)  :thumbdown:

Θα πάρω την σκαλίτσα γιατί με την διάχυση που κάνω τώρα η φυσαλίδες κολυμπάνε στο νερό και ίσως αυτές ενοχλούν τα ψαράκια στην αναπνοή

21624[/snapback]

Βιζμα ημουν και μαλιστα μεγαλο (Αστυπαλαια ολεεε!!!!).Μαγειρας δεν ημουν, απλα μου αρεσει να μαγειρευω! :lol:

Εκτος αυτου που λες γινεται και καλυτερη διαχυση γιατι μενει και πιο πολυ ωρα στο νερο το CO2.Εχεις κανει μετρησεις για να δεις ποσο CO2 εχεις?

Υ/Γ Κατερινη, Ολυμπιακη ακτη και Μακρυγιαλος απο τις καλυτερες διακοπες μου! :D

Έγινε επεξεργασία - zak
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...