Jump to content

Νεο ξεκινημα


Recommended Posts

βασικα το αντιχλωριο και τα ετοιμα βακτηριδια ειναι απο την ιδια εταιρια.και εφοσον τα βακτηριδια(σε σχεση με οτι διαβασα για αντιστοιχα αλλα) δεν φαινετε πολυ πετυχημενο δεν θα απορουσα για το αντιχλωριο.

Το θεμα εδω δεν φαινετε να εχω μεγαλη επιλογη.στο πιο μεγαλο πετ σοπ της πολης ειχε ολο και ολο 3 υγρα τεστ και τα πηρα ολα.απο μου μπεικαι και η ιδεα για ληγμενα.και τα ιδια για τα λοιπα βελτιοτικα.

θα το αφησω λεω 5 μερες ,χωρις τεστ χωρις τιποτα,και θα δω τοτε.αν εχει πεσει η αμμωνια,και ηπαρχουν καλες ποσοτητες ΝΟ2,καλως.

αλλιως βλεπουμε.

σαλιγκαρια σε τοση αμμωνια επιβιωνουν?νομιζω οτι μολις ειδα ενα πολυ μικρο.δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι σαλιγκαρι αλλα ειναι κατι ζωντανο

Link to comment
Share on other sites

σαλιγκαρια σε τοση αμμωνια επιβιωνουν?νομιζω οτι μολις ειδα ενα πολυ μικρο.δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι σαλιγκαρι αλλα ειναι κατι ζωντανο

Εαν εβαλες φυτα πιθανον να ειναι σαλιγγαρι.

Link to comment
Share on other sites

ναι σαλιγκαρια ειναι.αλλα σε υψηλη αμμωνια επιβιωνουν?η θα ψοφησουν και θα ειναι μια αλλη πηγη αμμωνιας?

Δεν γνωριζω,δεν εχω ασχοληθει καθολου με σαλιγγαρια.

Link to comment
Share on other sites

ναι σαλιγκαρια ειναι.αλλα σε υψηλη αμμωνια επιβιωνουν?η θα ψοφησουν και θα ειναι μια αλλη πηγη αμμωνιας?
Οτιδηποτε οργανικο μενει νεκρο στο νερο γινεται ρυπος ως εκ τουτου και αμμωνια.

Τα σαλιγγαρια επιβαρυνονται απο την αμμωνια οπως και ολοι οι οργανισμοι.

Αλλοι οργανισμοι ειναι πιο ευαισθητοι και αλλοι αντεχουν περισσοτερο.(καποια στιγμη ομως ολα τα βασανα που περναει καποιος πληρωνται, ειτε ανθρωπος ειτε ζωο.)

Παιζει ρολο και η τοξικοτητα της αμμωνιας που υπαρχει.

Με τα περισσοτερα τεστ μετραμε ολικη αμμωνια (ΝΗ3+ΝΗ4) στο νερο.

Ολικη αμμωνια = αμμωνιο (ΝΗ4) + ελευθερη αμμωνια(ΝΗ3)

Η ελευθερη αμμωνια ειναι ομως αυτη που δηλητηριαζει και οχι το αμμωνιο.

(σημ : περισσοτερο αμμωνιο απο αμμωνια εχουμε οταν κατεβει η οξυτητα κατω απο το ουδετερο 7 και χαμηλοτερη θερμοκρασια)

Για να υπολογισεις την ελευθερη αμμωνια και το επιπεδο τοξικοτητας της χρρειαζεται να ξερουμε τους αλλους δυο παραγοντες οξυτητα και θερμοκρασια.

Χρησιμοποιησε αυτο το calculator. http://cobweb.ecn.purdue.edu/~piwc/w3-rese...mmonia/nh3.html

Αναλογα και με την ευαισθησια του καθε ψαριου, μια γενικη αποψη ειναι οτι:

Απο 0-0.01 ppm (mg/L) η ελευθερη αμμωνια (που βρηκαμε την τιμη της με το πιο πανω calcuator) ειναι ακινδυνη για τα ψαρια.

Απο 0.01-0.2 ppm (mg/L) η ελευθερη αμμωνια προκαλει προβληματα στα ψαρια σε μακροχρονη εκθεση τους σε αυτη.

Απο 0.2 ppm (mg/L) και πανω μπορει να προκαλεσει μεχρι και αμεσο θανατο.

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω να συνεχισεις κανονικα το στρωσιμο.

Μη κανεις τιποτα.

Αμμωνια πρεπει να υπαρχει για να δημιουργηθουν τα βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

εμφανιστηκαν στον τζαμι δυο νεες μορφες ζωης.

1ον πολυ ψιλα ,λευκα σκουλικια με μεγεθος μεχρι 1 εκ.

2ον πιο μικρα απο τα αποπανω,λευκα με σχημα σαν αναποδο Υ.

τι μπορει να ειναι?και πια η επικινδυνοτητα τους?

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια εδω μηπως τα αναγνωρισεις

http://www.plantedtank.net/forums/shrimp-o...gnize-them.html

http://www3.sympatico.ca/drosera1/fish/worms.htm#nematode

http://sademetsa.net/en/a_creatures.php

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

μαλλον για cyclops και το σκουλικι δεν ειμαι σιγουρος, microworms?

απο οτι διαβασα δεν ειναι επικινδυνα και οταν μπουν τα ψαρια θα τα κανονισουν.

απο που μπορει να προηλθαν?το νερο?τα φυτα?

delta ειχες δικιο σημερα εμφανιστηκαν νιτρικα,ανεβηκαν και αλλο τα νιντρωδης και επαισε λιγο η ΝΗ3.

λιγες μερες ακομα...

Link to comment
Share on other sites

NH3 0

Ν02 0

ΝΟ3 <20

ειμαι ετοιμος αυριο να βαλω τα πρωτα ψαρια.

καμια τελευτεα συμβουλη?

θα βαλω 6 νεον.(η να βαλω 3 και 3 μετα απο μερικες μερες?)

Έγινε επεξεργασία - georgioss19
Link to comment
Share on other sites

και μια ερωτηση ακομα,στο νερο υπαρχουν αρκετα αιορουμενα σωματιδιο,πολυ μικρα σαν διαλυμενη σκονη,το σφουγγαρι του φιλτρου δεν φαινετε να τα πιανει,μεχρι να βαλω ενυδρειακο υαλομβαβακα για καλυτερη μηχανικη φιλτρανση,αυτα θα ενοχλουν τα ψαρια?ειναι λογος να καθυστερησω την εισοδο τον ψαριων?

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν θα υπαρχουν αλλοι κατοικοι ωστε να στρεσαριστουν περισσοτερο, καλυτερα μοιρασε τα, οπως λες. οταν βαλεις τη πρωτη φουρνια, ταιζεις με μετρο και παρακολουθεις τις μετρησεις. αν σε καμια εβδομαδα δεν εχουν αλλαξει οι τιμες (εκτος των ΝΟ3 που πιθανων να αλλαξουν), βαζεις τη δευτερη, κοκ. τα νεον ειναι καπως ευαισθητα και θελει προσοχη.

για τα σωματιδια δεν νομιζω να εχεις προβλημα.

επισης καλο θα ηταν να ηξερες στα σιγουρα τις μετρησεις του πετ σοπ. το νερο που θελουν τα ψαρακια αυτα πρεπει να ειναι μαλακο και οξυνο. αν οι μετρησεις του ειναι ιδιες με τις δικες σου ειναι καλο, οσον αφορα για τη προσαρμογη τους, αλλα θα πρεπει να μαλακωσεις το δικο σου νερο σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

NH3 0

Ν02 0

ΝΟ3 <20

ειμαι ετοιμος αυριο να βαλω τα πρωτα ψαρια.

καμια τελευτεα συμβουλη?

θα βαλω 6 νεον.(η να βαλω 3 και 3 μετα απο μερικες μερες?)

Για σιγουρα ξαναρωτω, κατω ή πανω απο 20?

Με τι μετρας? δεν εχει πιο συγκεκριμενη αριθμηση??!!! :P

0 5 10 15 20 κλπ?

Τεσπα αν ειναι κατω απο 20 ειναι ΟΚ, αν ειναι πανω, πρεπει να κανεις αλλαγες μεχρι να πεσει σε ασφαλη επιπεδα.

Link to comment
Share on other sites

πριν την τελευτεα αλλαγη νερου ηταν στο 20 τα ΝΟ3.

μολις αρχισε να μειωνονται η ΝΗ3 και τα ΝΟ2 εβαλα και τυρφη στο φιλτρο,για προετημασια του νερου,φυσικα με τις συνεχεις αλλαγες νερου δεν αλλαξαν καθολου το ph και το Gh αλλα νομιζω τωρα σταδια θα πεσουν.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

πηρα σημερα 5 τετρα νεον,κρυβονται στα φυτα και στο ξυλο ολη την μερα αλλα φανταζομαι οτι αυτο ειναι φυσιολογικο.

η ερωτηση μου ειναι σχετικα με το ποσο πρεπει να ειναι η αναταραχη της επιφανειας?

Επισης θα πρεπει να υπαρχει ρευμα μεσα στο νερο?και ποσο δυνατο?

η απορια μου προκαληθηκε βλεποντας τα νεον να δυσκολευονταν στο ρευμα που υπηρχε πριν και το μειωσα λιγο.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το φιλτρο

http://www.kubazoo.com/en/freshwater-aquar...filter-499.html

κατα την διαρκεια του στρωσιματος το ειχα τερμα και παρασειροντουσαν τα φυλλα των φυτων,πριν βαλω τα ψαρια και τωρα το εχω στο μισο και να κοιταει λιγο προς τα πανω και το τζαμι.

το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα οποτε συμφωνα με το μανουαλ (60 εως 160) πρεπει να το εχω στο μινιμουν?

Link to comment
Share on other sites

....το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα οποτε συμφωνα με το μανουαλ (60 εως 160) πρεπει να το εχω στο μινιμουν?

Μην το υπολογιζεις ετσι.

Οταν λεει για ενυδρεια 60-160 λιτρα, δεν ειναι μονο για τη κυκλοφορια του νερου αλλα και για την ποσοτητα των υλικων που χωραει το φιλτρο αν μπορει να καλυψει το ενυδρειο.

Η αντλια του φιλτρου εχει ροη 180-550 l/h

Υπολογιζω πραγματικη με γεματο υλικα το καδο του, θα εχει καμια 400αρια.

Ενα ενυδρειο (αναλογα και το ειδος των ψαριων που φιλοξενει) πρεπει να εχει ροη περιπου 3-6 φορες τα λιτρα του να γυριζουν την ωρα.

(η ποσοτητα των υλικων διαφερει αναλογα το ποσα και τι ειδος ψαρια εχει το ενυδρειο)

Για να καλυψει λοιπον το ενυδρειο σου πιστευω οτι πρεπει να ειναι καπου στη μεση ρυθμισμενο.

Να γυριζει περιπου 4 φορες τα λιτρα του ενυδρειου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

τα νεον εξακολουθουν να κρυβοντε σε καθε κινηση.

το θεμα ειναι πως να τα ταισω?

ακομα και αν ριχνω την τροφη και μετα φευγω δεν βγαινουν και δεν πλησιαζουν καθολου γενικοτερα προς την επιφανεια.

επισεις ειναι πολυ μικρα 1-2 εκ,δοκιμασα την δευτερη φορα να ριξω τις νυφαδες θρυματτισμενες και καποια ελαχιστα θρυματα που βυθιστηκαν και κινηθηκαν προς την μερια που κρυβοντουσαν τα εφαγαν.

προτασεις?

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες τα νεα ψαρια κανουν λιγο παραπανω καιρο να προσαρμοστουν και ανειναι στρεσισμενα δεν τρωνε και πολυ.

Αυτο δεν εχει σημασια γιατι δεν εχουν τον ιδιο μεταβολισμα με εμας να θελουν καθε μερα τροφη.

Μπορουν να αντεξουν μερες χωρις τροφη.

Γιαυτο μην αγχωνεσαι με το ταισμα.

Ριχνε εσυ μια φορα την ημερα και αν πεινανε θα φανε.

Μετα αναλογα τα ψαρια και τη τροφη ταιζεις και περισσοτερες φορες.

Για τις τροφες τωρα.

Καλο ειναι να μουλιαζεις την τροφη μια φορα την εβδομαδα σε βιταμινη.

Επισης να εχεις ποικιλια τροφων (3-4 διαφορετικες) και σε τεοια συσκευασια που να μη κρατανε περισσοτερο απο τρεις μηνες μετα το ανοιγμα του κουτιου τους. (μετα χανουν τις βιταμινες τους).

Καλες ειναι και οι κατεψυγμενες artemia, bloodwarm, daphia της ocean nutrition 1-2 φορες την εβδομαδα.

(αυτες καλυτερα ξεπαγωνετες σε σιτα ριχνωντας νερο κατω απο τη βρυση να ξεπαγωσουν και να ξεπλυθουν)

Επισης οι ζωντανες τροφες ειναι οτι καλυτερο, 1-2 φορες την εβδομαδα.

βιντεο κατασκευης για αρτεμια: http://www.youtube.com/watch?v=7uNkHPuGaqo

βιντεο με ταισμα με Grindal στο ενυδρειο μου. :

Link to comment
Share on other sites

Ωραια γραψε κανενα νεο πως τα πανε στη πορεια.

ΥΓ ξεχασα να σου πω οτι στις τροφες να κοιτας τις ημερομηνιες ληξης πριν τις αγορασεις (μετα τη ληξη χανονται οι βιταμινες τους ακομα κι αν δεν εχουν ανοιχτει οι συσκευασιες)

Link to comment
Share on other sites

Delta 66

Κάθε σχόλιό σου είναι και μια εξτρα πηγή γνώσης. Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...