Jump to content

Προβλημα με σαλιγκαρια....


Recommended Posts

:) Απο την αρχη που εβαλα τα φυτακια μου μεσα στο ενυδρειο αρχισα να παρατηρω μικρα σαλιγκαρακια.... λιγα στον αριθμο στην αρχη αλλα τωρα μετα απο 2μηνες που τρεχει το ενυδρειο αντιμετωπιζω μεγαλο αριθμο

και συνεχιζω να βλεπω αυγα στις γωνιες.....

μια λυση ειναι οι κλοουν... αλλα δεν ξερω αν ειναι καταλληλο το ενυδρειο.... παντως προσθετα χημικα και ουσιες δεν βαζω.... εχετε να προτεινεται τιποτα???

το ενυδρειο μου ειναι αυτο.....75 κηπος.... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Κλοουν δεν μπορεις να βαλεις.Η λυση ειναι μαζεμα με τα χερια μολις αυξανεται ο αριθμος τους.

Link to comment
Share on other sites

ισως να ταιζεις πολυ και μενει τροφη στον πυθμενα που τρωνε τα σαλιγκαρια και πολλαπλασιαζονται. για μενα μην κανεις τιποτα εκτος απο το να ελλατωσεις τη τροφη που ριχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Κλοουν δεν μπορεις να βαλεις.Η λυση ειναι μαζεμα με τα χερια μολις αυξανεται ο αριθμος τους.

:blush::):thumbup:

τα loach δεν ειναι η λυση... ασε που θα τα ταλαιπορεις τα καιμενα σε 75 λιτρα....

το αλλο που μπορεις να κανεις ειναι να παρεις καποια παγηδα... αλλοι λενε βοηθαει αλλοι οχι... δεν χανεις τπτ να δοκημασεις...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είχα το ίδιο πρόβλημα, πήρα μια τσιμπίδα 40 εκατοστων και αυτά που δεν ήθελα (έχω 3 είδη.... μεταναστών :blush:) τα βγάζω. Υπάρχουν μερικά ακόμα αλλα, σιγά σιγα :)

Link to comment
Share on other sites

η λυση ειναι anentome helena.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα μου φαινεται πολυ παραξενο να εχεις πολλα σαλιγκαρια ενω εχεις χαμηλη gh(6).ως γνωστον το κελυφος των σαλιγκαριων χρειαζεται σκληρο νερο για να τρεφεται.σε μαλακο νερο σαν το δικο σου δεν μπορω να καταλαβω πως εχεις πολλα σαλιγκαρια.μηπως το test της gh δεν ειναι σωστο;

Link to comment
Share on other sites

το τεστακι ειναι της αpi... και αποσο ξερω και αποταλλα αλλα και απο εδω μεσα... ειναι τα πιο σωστα... τι να πω δεν ξερω.... ηδη πριν 10 μερες τα μαζεψα ολα... και παλι εχουν κανει καταληψη...οσο για την τροφη.... εχω παρατηρησει μια στις 10 να μην τρωνε ολη την ποσοτητα... αλλα μιλαμε για ελαχιστες ποσοτητες.... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...