Jump to content

θολο νερο


Recommended Posts

είδα ένα άλλο ποστ με το ίδιο θέμα αλλά δεν με βοήθησε είναι 35 λίτρα με 2 αμανο 4 από τα 6 νέον με στρωμένο φίλτρο και το ενυδρείο δούλευε από τον Αύγουστο χωρίς πρόβλημα μέχρι χθες που θόλωσε το νερό :blush:

Link to comment
Share on other sites

Bαλε αμεσα μια αεραντλια ή αυξησε την αναταραξη και επειτα δωσε στοιχεια για το ενυδρειο, τον φωτισμο, την φιλτρανση, μετρησεις κλπ. Σκεψου τι εκανες τις τελευταιες μερες που μπορει να το προκαλεσε...αλλαξες κατι; καθαρισες φιλτρα και αν ναι πως;

Πιθανον να προκειται για bacterial bloom.

Link to comment
Share on other sites

Bαλε αμεσα μια αεραντλια ή αυξησε την αναταραξη και επειτα δωσε στοιχεια για το ενυδρειο, τον φωτισμο, την φιλτρανση, μετρησεις κλπ. Σκεψου τι εκανες τις τελευταιες μερες που μπορει να το προκαλεσε...αλλαξες κατι; καθαρισες φιλτρα και αν ναι πως;
έβαλα αεραντλία φωτισμοσ γυρο στα 75 wat ένα απλό εσωτερικό φίλτρο δεν έχω πειράξει το ενυδρείο για 15 μέρες αλλά αυτό εμφανίστηκε χθες και μετρήσεις 20-10 NO3 NO2 OK 6-7 1dgh 7 2dgh 7 3dgh 10 1dkh 8.0 2dkh και το φίλτρο το καθάρισα την τρίτη Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

και ξέχασα αυτό ήταν το τελευταίο test που είχα :blush:

Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθουσε σιγουρα μια foto.Και αν ειναι bacterial bloom θα πρεπει να κανεις αλλαγες νερου ανα μερα.Εγω την αντιμετωπισα προσφατα και μου πηρε περιπου δυο εβδομαδες μεχρι να καθαρισει το νερο.

Link to comment
Share on other sites

ok θα ξεκινισω απο αυριο γιατι μου τελειοσε το αντιχλωρικο και χρειαζεται σε καθε αλαγη

Link to comment
Share on other sites

αντιχλωρικο

αντιχλωριο φιλε μου λεγεται.ειναι καλο να μαθαινουμε σωστα τα προιοντα που δουλευουμε... :blush:
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη λάθος μου

Link to comment
Share on other sites

75 βατ;;;;;;;;;;;;;;;

μηπως η θολουρα είναι πρασινη;

βαλε φωτο! εισαι σίγουρος για τους αριθμους που γράφεις;

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Σωστα.

Πρεπει πρωτα να γινει διαγνωση.. βαλε φωτο και περιεγραψε το χρωμα της θολουρας.

Τα υλικα των φιλτρων καθε ποτε τα πλενεις και με ποιο τροπο;

Τα 75 watt σε 35 λιτρα ειναι υπερβολικος φωτισμος !!!! Καλυτερα να κλεισεις εντελως τα φωτα και ισως χρειαστει να κανεις και 3 μερες απολυτη συσκοτιση. Τι φωτοπεριοδο εχεις;

Το Bacterial bloom (αν ειναι...) να ξερεις οτι δεν ειναι καθ αυτο επικινδυνο για τα ζωντανα σου, απλως καταναλωνει γρηγορα το οξυγονο γι αυτο χρειαζεται η αεραντλια.

Οι αλλαγες νερου δεν κανουν απολυτως τιποτα μιας και τα βακτηρια αυτα πολλαπλασιαζονται ξανα μεσα σε λιγες ωρες.

Κανε σκουπα βυθου σε καθε αλλαγη νερου και γενικα προσεξε την υγιεινη του ενυδρειου σου.

Και οσο διαρκει η θολουρα μην ταιζεις.

Αν παλι ειναι πρασινη αιωρουμενη αλγη τοτε μειωση των φωτων και της φωτοπεριοδου, και 3ημερη συσκοτιση και θα φυγει συντομα.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά χθες έριξα υγρό κατά της άλγης και το πρωί το νερό ήταν σαν κρύσταλλο λέτε να ήταν αιωρούμενη άλγη

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά ο φωτισμός μέσα στο ενυδρείο είναι χαμηλός γιατί έχω ένα φυτό επιφάνειας

Link to comment
Share on other sites

chris, για τα λίτρα σου 8 -11 βατ είσαι καλυμένος μια χαρά.

Τωρα εσυ τι εννοείς ειναι χαμήλος ο φωτισμος; τα 75 βατ ;;;;

Link to comment
Share on other sites

το έγραψα και πιο πάνω έχω φυτό επιφάνειας και ο φωτισμός μέσα στο ενυδρείο είναι πιο χαμηλός

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...