Jump to content

Ερευνα


Recommended Posts

Θα ήθελα τη γνώμη των νέων μελών μας ή αυτών που έχουν λιγότερες απο 10 δημοσιεύσεις στο φόρουμ για το ποια είναι η καλύτερη μέθοδος να στρώνουμε τα ενυδρεία μας .

Το θέμα θα το άνοιγα στο καφέ αλλα εκεί δεν μετράνε οι δημοσιεύσεις .

Παρακαλώ πολύ τα παλαιότερα μέλη μας να μη δώσουν απαντήσεις ούτε να σχολιάσουν .

Πρόθεσή μου είναι να δω την άποψη των νέων αλλά και παλαιών μελών που δεν γράφουν αλλά μας διαβάζουν τακτικά .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έστρωσα με αμμωνία. Μου φάνηκε εύκολος τρόπος. Είχα ρίξει και βακτηριδια. Έκανε ακριβώς ένα μήνα για να στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έστρωσα με αμμωνία. Μου φάνηκε εύκολος τρόπος. Είχα ρίξει και βακτηριδια. Έκανε ακριβώς ένα μήνα για να στρώσει.

Καλό θα ήταν, αν θα μπορείτε να είστε λίγο πιο αναλυτικοί στην διαδικασία που ακολουθήσατε... :blush:

Δηλαδή καλό θα ήταν να ξέρουμε αν κάνατε κάποιες αλλαγές νερού, κάθε πότε μετρούσατε, τι δοσολογίες του όποιου σκευάσματος χρησιμοποιήσατε κλπ κλπ

Επίσης θεωρώ χρήσιμο να αναφερθεί και η ονομασία του κάθε σκευάσματος!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εγώ το έστρωσα με καθαρή αμμωνία και Nitrivec. Μετρήσεις έκανα καθημερινά με υγρά τέστ και η διαδικασία, αν θυμάμαι καλά, διήρκησε κάτι παραπάνω απο έναν μήνα. Ψάρια έβαλα μετά απο δύο μήνες.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω στρώσει ακόμα ενυδρείο αλλα άποψη μου μετά από πολύ diabazma σε αυτό το forum και σε αλλα ξένα είναι ότι η απλή και πιο φυσιολογική μέθοδο είναι καλύτερα δηλαδή με λίγο τροφή για να κάνει τον κύκλο του.όχι ότι με πρόσθετα είναι κακή επιλογή απλά αυτή την άποψη έχω ότι όσο πιο απλά και φυσιολογικά είναι καλύτερα

Έγινε επεξεργασία - AKHS26
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη των νέων μελών μας ή αυτών που έχουν λιγότερες απο 10 δημοσιεύσεις στο φόρουμ ....

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν, αν θα μπορείτε να είστε λίγο πιο αναλυτικοί στην διαδικασία που ακολουθήσατε... :blush:

Δηλαδή καλό θα ήταν να ξέρουμε αν κάνατε κάποιες αλλαγές νερού, κάθε πότε μετρούσατε, τι δοσολογίες του όποιου σκευάσματος χρησιμοποιήσατε κλπ κλπ

Επίσης θεωρώ χρήσιμο να αναφερθεί και η ονομασία του κάθε σκευάσματος!

εριξα μεσα στο 90λιτρο ενυδρείο μου καθαρη αμμωνια (6%) μαρκας salkano.

δεν μέτρησα πόσο. με το μάτι περιπου θα ηταν 40 ml.

Exω κρεμασμένο ενα τεστ αμμωνιας μέσα στο ενυδρείο της seashem. Αυτό πριν βάλω την αμμωνία ήταν κίτρινο (safe). μόλις έριξα την αμμωνια. μετά απο λίγο έγινε μωβ (toxic).

Eπίσης εριξα ενα safe start της tetra, bio nitrivec της sera και τέλος αντιχλώριο sera.

Αυτά. Και περίμενα. Μετά απο 9-10 μέρες περίπου το τεστ εγινε κίτρινο. Εκεί ξεκίνησα μετρήσεις. Οντως είχε σχεδον μηδεν αμμωνία, 40 μου εβγαζε ΝΟ2 και μηδεν ΝΟ3. Τα τεστ ηταν υγρα της API.

Mετά συνέχισα να ρίχνω κάθε μέρα σχεδόν 5ml αμμωνία. (μια μέρα εκανε για να μηδενιζει η αμμωνια).

2 φορές την εβδομάδα μετρούσα μονο ΝΟ2. Ηταν συνεχεια στο 40. είχα αρχισει να εκνευρίζομαι αλλα εκανα υπομονή. Τελικά μετά απο 30 μέρες (από την αρχη του στρωσιματος) μετράω μηδεν ΝΟ2. Μετράω επίσης μηδεν αμμωνια. και ΝΟ3 αρκετά. Δεν θυμαμαι.Νομιζω 20. Την επομένη (κυριακή) αλλάζω το 80% του νερου. Ηταν η πρωτη φορά που αλλαξα νερό.

Και την επομένη (Δευτέρα) έβαλα τα πρωτα μου δύο ψαράκια.

Μεσα στο νερό που συμπλήρωσα εβαλα αντιχλώριο. Και μεσα στο ενυδρείο μετά εριξα πεντε σταγονες βιταμινες της sera.

Αυτα!!! πιστευω να μην ξεχασα κατι.....

Link to comment
Share on other sites

απ :blush:

Link to comment
Share on other sites

έγω τα ενυδρεία μου τα στρώνω με μπόλιασμα + αμμωνια υγρή +βακτηρίδια +τροφη μερα παρα μερα και περιμενουμε μεχρι να ολοκληρωθει ο κύκλος σε 2 βδομαδες το πολυ είναι έτοιμος αλλα για σιγουρια αν δεν περάσουν 3 βδομαδες ψάρι το ενυδρείο δεν βλέπει

Έγινε επεξεργασία - perlas
Link to comment
Share on other sites

το rio 125 μου το εστρωσα με υγρα βακτηρια stess zyme μετρησεις εκανα καθε δευτερη μερα.ολη η διαδικασια του στρωσιματος μου πηρε 45 ημερες ακριβως.σε αυτο το διαστημα δεν εβαλα κανενα ψαρι μεσα.

Link to comment
Share on other sites

το rio 125 μου το εστρωσα με υγρα βακτηρια stess zyme μετρησεις εκανα καθε δευτερη μερα.ολη η διαδικασια του στρωσιματος μου πηρε 45 ημερες ακριβως.σε αυτο το διαστημα δεν εβαλα κανενα ψαρι μεσα.
Με τι ετρεφες την βιολογια? (δλδ ποια ηταν η πηγη της αμμωνιας)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το πρώτο ενυδρείο δεν το έστρωσα σωστά (friendly bacteria της waterlife την πρώτη μέρα και ξανά την τρίτη που έβαλα τα πρώτα ψάρια) και παρόλο που είχε ένα απλό φίλτρο χωρίς βιολογικό υλικό,μεγάλη ιχθυοφόρτιση και λάθος σύνθεση ψαριών κοντά στις 40 μέρες έστρωσε....με μερικές απώλειες (λογικά λόγω κακών συνθηκών) και αρκετές αλλαγές νερού να πέσουν νιτρώδη νιτρικά....ταλαιπωρία δηλαδή πρωτίστως για τα ψάρια και μετά για μένα.

Το δεύτερο που μόλις έστρωσε δούλεψε περίπου 3 μέρες μόνο με αντιχλώριο και μετά έβαλα το ίδιο σκεύασμα της waterlife.

Το φίλτρο περιέχει μακαρόνι,μπλε σφουγγάρι και υαλοβάμβακα.

Στο 10ήμερο έβαλα bactozym και safe start και έριχνα τροφή μια φορά ημερησίως.

7 μέρες μετά ξανά bactozym.

Στην αρχή δούλευε στους 28 βαθμούς και προς το τέλος το σήκωσα στους 30-32.

Μετρούσα καθημερινά με υγρά τεστ API.

Έστρωσε σε λιγότερο από μήνα...χωρίς ψάρια πάντα.

Περισσότερες λεπτομέρειες για το δεύτερο ενυδρείο

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=33395&st=0

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

Με τι ετρεφες την βιολογια? (δλδ ποια ηταν η πηγη της αμμωνιας)

χιλια συγνωμη delta66 που δεν σε προσεξα γιατι απο βλακεια μου δεν ξαναμπεικα σε αυτο το θεμα.εριχνα 3-4 φυλαρακια καθε μερα.και παλι συγνωμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

UP

Link to comment
Share on other sites

εγω μολις το γεμισα νερο εριξα NITRIVEC και την επομενη μερα εβαλα μεσα δυο χρυσοψαρα που υπηρχαν

ηδη στο σπιτι.

μετα μια εβδομαδα τα χρυσοψαρα βγηκαν και εβαλα 5 τετρα και 2 μηλοσαλιγκαρα και πηρα τα τεστ για το

νερο..

απο τοτε καθε εβδομαδα εβαζα και απο λιγα ψαρια για να προλαβαινει η βιολογια μου

να αναπτυχτει..

το ενυδρειο παρολο που εριξα το NITRIVEC εκανε ενα μηνα να στρωσει και μεχρι τοτε απλως

εκανα πιο συχνες αλλαγες νερου.

κατα τη διαρκεια του στρωσιματος δεν εχασα κανενα ψαρι.

αυτο ειναι το πρωτο και μοναδικο ενυδρειο μου και οτι ξερω για τη διαδικασια του στρωσιματος

το εχω διαβασει εδω ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ AQUAZONE :D:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρείο 115 λίτρων μεικτά έτρεχε για δύο μέρες με Aqua safe της Tetra και στη συνέχεια προστέθηκαν 50 ml Safe start tetra, να προσθέσω ότι το ενυδρείο ήταν φυτεμένο από την αρχή .Για ένα μήνα έριχνα 2-3 φυλλαράκια τροφή 3 φορές την ήμερα και άφηνα τα φύλλα που έχαναν τα φυτά μέσα να αποσυντίθενται .Στο τέλος του μήνα πήρα της πρώτες τιμές από Νο3 γύρω στο 5, και στο τέλος της βδομάδας ανήκε στο 10 οπότε μπήκαν και τα πρώτα ψαράκια 4 guppy. Η αμμωνία είχε μηδενίσει από την 2η κιόλας βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...