Jump to content

Τα πρώτα μου ψαράκια!


Recommended Posts

Προχτές οι τιμές ήταν:

NH4/NH3=0,0 mg/l

NO2=0,0 mg/l

NO3=20 mg/l

Γι' αυτό χτές έκανα αλλαγή νερού περίπου το 80%, πρόσθεσα φυτά(θα αναφέρω παρακάτω), έβαλα μια ρίζα την οποία ξέπλενα για 1 βδομάδα σε καθαρό κουβά και λίγο πρίν την βάλω στο ενυδρείο την έβρασα,

πρόσθεσα τρείς πετρούλες που συνδυάζοντάς τες έφτιαξα μια μικρή κρύψώνα για μετέπειτα ψάρια βυθού, πρόσθεσα λίγα βακτηρίδια στο φίλτρο έτσι, για το καλό :) και τέλος γέμισα το ενυδρείο με φρέσκο αντιχλωριομένο νερό.

Οι μετρήσεις που έκανα μετά απο 2 περίπου ώρες έδειξαν:

ΝΗ4/ΝΗ3=0,0

ΝΟ2=0,0

ΝΟ3=0,1

Την ίδια μέρα(το απόγευμα) αγόρασα τα 2 πρώτα ψαράκια!! :D

2 σκαλαράκια Pterophyllum scalare και Diamond :lol::thumbdown:

Έκανα φυσικά την απαραίτητη προσαρμογή όπως περιγράφεται στο forum όπως ακριβώς προβλέπεται και μέχρι και σήμερα φαίνονται πολύ χαρούμενα και ενεργητικά.

Δέκα λεπτά μετά την μεταφορά τους στο ενυδρείο ψαχνόντουσαν για φαϊ!

Η αλήθεια είναι οτι δεν αντιστάθηκα και τους έβαλα λίγα τσίπς τα οποία και εξαφάνισαν κατευθείαν. Πρόβλημα με το νερό δεν δείχνουν να έχουν μέχρι στιγμής αφού κινούνται στα μεσαία και χαμηλά στρώματα με άνεση, χωρίς άγχος...

Σήμερα τσίμπησε το ενα το άλλο, μάλλον μάχονται για το ποιός θα κυριαρχήσει. Δεν με ανησυχεί πρός το παρόν αφου βλέπω πως "η αντίσταση" είναι αμφίδρομη και αφού τις περισσότερες φορές είναι μαζί!

Μόνο με την "densa" μου δεν είναι αμφίδρομη η σχέση, το ενα σκαλαράκι έφαγε τα περισσότερα ασθενικά φύλλα της :thumbup: ...

Παιδιά σας ευχαριστώ ΟΛΟΥΣ για την πολύτιμη βοήθειά σας οχι μόνο σε προσωπικό επίπεδο αλλά και σε οτι αφορά τον ΠΛΟΥΤΟ των πληροφοριών που προσφέρετε εδω μέσα.

Να και μερικές πρώτες φωτό απο το κινητό μου:

post-1105-1146651785_thumb.jpg

post-1105-1146651835_thumb.jpg

post-1105-1146651948_thumb.jpg

post-1105-1146652000_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τι φυτάκια είναι;

post-1105-1146652320_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα αγγελοψαράκια νομίζω οτι αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα με το ρεύμα που ασκεί η αντλία του φίλτρου στο νερό. Αποφεύγουν να κολυμπάνε στην επιφάνεια παρα μόνο όταν είναι για φαϊ.

Έκανα ενα πείραμα σταματώντας την αντλία για λίγα δευτερόλεπτα και παρατήρησα οτι μόλις το πήραν πρέφα οι μικροί κολύμπησαν πρός την επιφάνεια.

Πάντος πιστεύω οτι το ρεύμα που προκαλείται δεν είναι τόσο δυνατό αφου άλλες στιγμές κολυμπάνε και αντίθετα σε αυτό χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.

Το ενυδρείο μου είναι 80x30x40(Y)

Είναι το ενυδρείο του carrefour και η αντλία που είχε ήταν 6,5 watt.

Δοκιμάζοντάς τη μου φάνηκε αδύνατη και τώρα έχω μέσα μια EHEIM compact 600 11watt 150-600 lt/h.

Μήπως να ξαναβάλω την παλιά?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο δείχνει το ενυδρείο σου Φίλε satrianius. Συγχαρητήρια!

Τα σκαλαράκια είναι πολύ όμορφα.

Εύχομαι καλή εξέλιξη.

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο δείχνει το ενυδρείο σου Φίλε satrianius. Συγχαρητήρια!

Τα σκαλαράκια είναι πολύ όμορφα.

Εύχομαι καλή εξέλιξη.

Νίκος

21037[/snapback]

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου :):D

Link to comment
Share on other sites

Mπράβο satrianius και εύχομαι να μην αντιμετωπίσεις

άλλα προβλήματα..

Τα σκαλαράκια όπως φαίνονται στην φωτό(είναι λίγο θολή)

πρέπει να είναι

Pterophyllum Altum sp. Surinam και Marble Angel....

Για τα φυτά θα σου πούν οι "κηπουροί" μας...

Link to comment
Share on other sites

Mπράβο satrianius και εύχομαι να μην αντιμετωπίσεις

άλλα προβλήματα..

Τα σκαλαράκια όπως φαίνονται στην φωτό(είναι λίγο θολή)

πρέπει να είναι

Pterophyllum Altum sp. Surinam και Marble Angel....

Για τα φυτά θα σου πούν οι "κηπουροί" μας...

21053[/snapback]

Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια! Και γω το εύχομαι.

Πρίν απο λίγο έκανα μετρήσεις στο ενυδρείο και όλα είναι μηδενικά. Τροφή τους έβαλα μετά τα τέστς, τα λυπάμαι τα καημένα που με ακολουθούν σαν τρελά για να τους δώσω να φάνε. Λέω να τα ταϊζω μέρα παρά μέρα την πρώτη βδομάδα. Εσείς τι λέτε?

Για τα φυτάκια θα ρωτήσω στο αντιστοιχο topic.

Για τις φωτό ετοιμάζω την ψηφιακή το Σαββατοκύριακο μια και λόγω δουλειάς έρχομαι αργά σπίτι...

Για την αντλία που αναφέρω παραπάνω έχετε κάποια συμβουλή?

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Για την αντλία που αναφέρω παραπάνω έχετε κάποια συμβουλή?

21162[/snapback]

Η συγκεκριμένη αντλία για τα λίτρα σου είναι καλή. ΙΜΗΟ εγώ δεν θα βιαζόμουνα να την αντικαταστήσω με κάποια άλλη... Δοκίμασε να ταΐζεις στο μέρος όπου υπάρχει η λιγότερη ανατάραξη από την αντλία για αρχή, μέχρι να την συνηθίσουν τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε satrianius, καταρχην να σου πω οτι το ενυδρειο σου ειναι πολυ καλο, μπραβο.Τωρα και στην επιλογη των ψαριων με βρισκεις συμφωνο μιας και ειναι απο τα αγαπημενα μου! :)

Πιστευω οτι δεν θα εχουν ιδιαιτερο προβλημα με τη ροη του φιλτρου σου.Βλεπεις ειναι και η κατασκευη τους ετσι που εχουν μεγαλη πλευρικη επιφανεια!!!Θα συνηθισουν ομως!Τα δικα μου παντως κυκλοφορουν σε ολο το ενυδρειο χωρις προβλημα (αν και αλλαξα την αντλια νερου με ακομα μεγαλυτερη).

Καλη συνεχεια! :D

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου φιλε μου για αρχη το ενυδρειο σου ειναι καταπληκτικο ...

Συνεχισε τη καλη δουλεια !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Πέμπτη μέρα σήμερα και ψαράκια μια χαρά. Μετρήσεις όλες μηδενικές (ακομά και τα νιτρικά). Σκέφτομαι να βάλω κανα ψαράκι ακόμη μές στη βδομάδα.

Τι μου προτείνετε? Θέλω να δημιουργήσω ενα κοινωνικό ενυδρείο (οσο γίνεται).

Κάποια ψαράκια που να τρώνε την άλγη(αλλά οχι τα φυτά μου), κάποιο ψαράκι βυθού (κάποιο είδος pleco, γατόψαρου ίσως?). Σμηνόψαράκια?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε satrianius πολύ όμορφο το ενυδρείο σου! Για τα σμηνοψαράκια που ρωτάς (κυρίως τα νέον που μας αρέσουν όλων) είναι εξαιρετικός μεζές για ένα ενήλικο αγγελόψαρο. Εγώ είχα ένα αγγελόψαρο το οποίο όταν το πήρα ήταν αγγελούδι, σε μια εβδομάδα μου εξαφάνισε 10 νέον και φυσικά κάθε προσπάθεια για προσθήκη καινούργιων ήταν αποτυχία. Καλή συνέχεια σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Eνα κοπαδακι Corydoras (aeneus ή julii ή sterbai ή panda) και 1-2

ancistrus...

Link to comment
Share on other sites

Τα σκαλαράκια όπως φαίνονται στην φωτό(είναι λίγο θολή)

πρέπει να είναι

Pterophyllum Altum sp. Surinam και Marble Angel....

21053[/snapback]

Όντως αυτά πρέπει να είναι!

Για τα σμηνοψαράκια που ρωτάς (κυρίως τα νέον που μας αρέσουν όλων) είναι εξαιρετικός μεζές για ένα ενήλικο αγγελόψαρο.
Άν και τους εχω αδυναμία δεν θα βάλω..έτσι κι αλλιώς θα ταλαιπωρούμαι με την σκληρότητα μια και το νερό που βάζω εχει 10dGH.
Eνα κοπαδακι Corydoras (aeneus ή julii ή sterbai ή panda)
Υπάρχει κάτι πιο εντυπωσιακό σε κοπαδάκι; Δεν είμαι ρατσιστής :D αλλά σε κοπαδάκι προτιμώ κάτι διαφορετικό(αν υπάρχει). Έχω ακούσει για κάποια είδη που έχουν φοβερό συγχρονισμό σε οτι αφορά τους σχηματισμούς τους..Ισχύει?

Επίσης -εκτός απο σμηνόψαρα- εχω ιδιαίτερη αδυναμία στα gouramis(σχεδόν όλων των ειδών) αλλά φοβάμαι μη μου φάνε τα φυτά. Έτσι τουλάχιστον μου είπαν στο petshop. Αληθεύει;

Έχω τριών ειδών anubias και τα scalarakia δεν τις πειράζουν καθόλου σε αντίθεση με άλλα όπως densa και alternanthera reineckii. Αυτό συμβαίνει με κάθε πλατύφυλλο;

Σας κούρασα; Οκ, πάρτε μια βαθιά ανάσα και.....φύγαμε! :)

Έγινε επεξεργασία - satrianius
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις απο σμηνοψαρα Αρλεκινους (καταπληκτικοι ολοι την ωρα παρεα :D ) ή ΡΟδοστομους που εχουν τρομερα χρωματα (αυτες οι κοκκινες μουριτσες τους ειναι απιθανες :) ) !!!

Rasbora Heteromorpha

Harlequin Rasbora

rasbora_heteromorpha.jpg

Hemigrammus rhodostomus

Rummy-Nose Tetra

100-0004.jpg

Έγινε επεξεργασία - dartman1980
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα δες και αυτα τα πολυ ομορφα ψαρακια

Hemigrammus erythrozonus

post-633-1147079424_thumb.jpg

Γνωστα και ως Glowlight Tetra

Link to comment
Share on other sites

Ωωω! Αυτά τα ψαράκια είναι φοβερά!! Θα ψάξω αν και νομίζω οτι δεν τα είδα κάπου...ίσως να μην τα πρόσεξα. Μπορούν δηλαδή μαζί με αγγελόψαρα? Ωραία...

Περιμένω κι άλλες τέτοιες ιδέες!! :):D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...