Jump to content

απορια..


Recommended Posts

αν εχω παρατηρησει καλα, ενυδρεια που ειναι φυτεμενα δεν εχουν μηχανημα για φισαλιδες..υπαρχει καποιος λογος που γινεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν 2...

1. μια απλη αεραντλια π ειναι για να οξυγωνωνει το νερο... (αχριστο στα φυτεμενα...μαλιστα δεν ειναι καλο)

2. συστημα CO2... που βοηθαει παρα πολυ στα φυτεμενα ενυδρεια και αυτην εννοεις λογικα... το διοξιδιο του ανθρακα βοηθαει στην καλη και γρηγορη αναπτηξη των φυτων... μη ξεχναμε οτι τα φυτα κατα την φωτοσυνθεση χρειαζοντε CO2......

Link to comment
Share on other sites

αν εχω παρατηρησει καλα, ενυδρεια που ειναι φυτεμενα δεν εχουν μηχανημα για φισαλιδες..υπαρχει καποιος λογος που γινεται αυτο?

επίσης δεν είναι καλό στο φυτεμένο γιατι όσο πιο πολυ οξυγόνο έχεις φεύγει το διοξείδιο που υπάρχει αν έχεις αεραντλια να την δουλευεις ελάχιστα το βραδυ για τα ψαράκια περισότερο την ημέρα πέρνουν οξυγόνο από τα φυτά

Link to comment
Share on other sites

ναι ε?μαλιστα...εμαθα και κατι ακομα...δηλαδη εγω που αρχιζω να φυτεβω το ενυδρειο σιγα σιγα θα πρεπει να σταματησω να χρησιμοποιω και την αεραντλια ε?γιατι αεραντλια εχω εγω...

Link to comment
Share on other sites

ναι ε?μαλιστα...εμαθα και κατι ακομα...δηλαδη εγω που αρχιζω να φυτεβω το ενυδρειο σιγα σιγα θα πρεπει να σταματησω να χρησιμοποιω και την αεραντλια ε?γιατι αεραντλια εχω εγω...

δεν χρειάζετε αεραντλία ειδικά αν έχεις καποιο εξωτερικο φίλτρο μπορει στην έξοδο του στο ενυδρειο να το κάνει να αναταράσει την επιφάνεια και είσαι οκ οξυγονώνεις το νερο

προσωπικα δεν χρησιμοποιω καθόλου αεραντλία και έχω 4λτ diy διοξείδιο με παραγωγή 110 φυσαλίδες το λεπτο ελενχόμενες

έχεις διοξείδιο?

απο ζουμάκια πως τα πας χρησιμοποιεις κάποιο?

υπόστρωμα ποση ποσότητα?

επίσης πρόσεχε την σύνθεση των φυτων σου γιατι μερικά φυτα δημιουργούνε πρόβλημα στην ανάπτυξη των υπολοίπων και σε θρεπτικα συστατικά αλλά και σε νιτρικά που είναι σημαντικά

Link to comment
Share on other sites

οχι το μονο που εχω ειναι μια αεραντλια και 2 κερατοφιλλα και μια ανουμπια....ακομα δεν εχω ασχοληθει με λυπασματα και δυσκολα φυτα....τωρα θα ξεκηνησω με φυτεμα και λεω να ασχοληθω για αρχη με ευκολα φυτα..και προς το παρων δεν ριχνω καποιο φαρμακο για φυτα....αλλα ειναι μια χαρα καταπρασινα εδο και 3 εβδομαδες που τα εχω περιπου..απο φιλτρο εχω εσωτερικο ενσωματωμενο και ενα αλλο μικρακι για συμπληρωμα ...που ηδη τα εχω να αναταραζουν και αφτα το νερο..

Link to comment
Share on other sites

Αφου τα εσωτερικα φιλτρα αναταραζουν την επιφανεια του νερου δεν χρειαζεσαι την αεραντλια,

ειτε εχεις φυτα ειτε δεν εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Αφου τα εσωτερικα φιλτρα αναταραζουν την επιφανεια του νερου δεν χρειαζεσαι την αεραντλια,

ειτε εχεις φυτα ειτε δεν εχεις.

:blush:

Εκτος ειδικων περιπτωσεων με μεγαλη ιχθυοφορτωση ή σε θεραπεια, ή σε ενυδρειο με ψαρια που θελουν περισσοτερο οξυγωνομενο νερο απο αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...