Jump to content

Οχι παλι........


Recommended Posts

post-13458-1257536235_thumb.jpg

Πως βρεθηκε παλι αυτο στο ενυδρειο μου,ειναι επικυνδινο για τα ψαρια? (τα ψαρια εχουν μηκος 2-3 εκατοστα)

Την μια βρηκα λιβελουλα,σκουλικια,σαλιγκαρακια και τωρα αυτο??Να το απομακρινω?Μολις πηγα να το πιασω χωθηκε μεσα στο δασος και το εχασα!!Σε τι μεταμορφωνεται?

Και κατι ασχετο: χθες παρατηρησα στο ενυδρειο ενα πολυ μικροσκοπικο ψαρακι (2-3 mm) πως βρεθηκε και αυτο μεσα στο ενυδρειο?Δοκιμασα να το πιασω και χωραγε να περασει απο τις τρυπουλες της γενηστρας που πηγα να το βαλω!! :blush: Πως μπορεις να ηρθε αυτο?Παντως δεν μοιαζει με τα ψαρια που εχω στο ενυδρειο δεν εχει καμια σχεση το σχημα του...! :)

Link to comment
Share on other sites

εγω στη θεση σου θα χαιρόμουνα να ειχα τετοια λιλιπουτεια πλασματα στο ενυδρειο μου!!!Δε μου φαινεται επικινδυνο. Δεν εχει συλληπτηριες σιαγονες και ποδια οπως η λιβελλουλα - σκαθαρια κτλ. Απο που παιρνεις νερο;

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Αυτό δεν είναι ενυδρείο...κάτι σε ζωολογικό κήπο μου κάνει! :blush::)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπαρχει κηνδυνος για τα ψαρια τοτε δεν εχω κανενα προβλημα!Αληθεια ξερεις κανεις σε τι θα μεταμορφωθει?

Νερο παιρνω απο την βρυση κανονικα!Μην μου πεις οτι αυτα πινουμε... :blush:

Έγινε επεξεργασία - @@nikos@@
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=218801

Σε ορίζω ΑΞΙΟ συνεχιστή μου :blush:

Τί μέγεθος έχει το "πλασματάκι" σου? Είναι είδος λιβελούλας και φυσικά είναι σαρκοφάγο. Όπως όλες οι λάρβες λιβελούλας, έτσι και αυτή έχει έναν ελαστικό γνάθο που πετάγεται για να γραπώνει τα θύματά του. Μέχρι και 2 φορές το μέγεθός του μπορεί να το φάει, εξαρτάται βέβαια και από το είδος και τη δύναμη του ψαριού :)

Γνώμη μου είναι να το αφήσεις μέσα να εξελιχθεί. Βέβαια εγώ δεν θα λυπόμουν τα 1-2 ψαράκια που μπορεί να πιάσει... Να σου αφανίσει το ενυδρείο είναι αδύνατο!

Ψάξε λίγο στο νετ για την λιβελούλα... Ανατολικές χώρες το θεωρούν ως "δώρο θεού" προς τον άνθρωπο και παλαιότερα ήταν πλάσμα προσκυνήματος!

Για μένα είσαι τυχερός που έχεις την δυνατότητα να παρατηρήσεις την ζωή ενός ακόμα ζωντανού υδρόβιου οργανισμού... Βέβαια εσύ πράξε όπως θεωρείς εσύ το σωστό :thumbup:

*edit* Τι υπόστρωμα χρησιμοποιείς? Εννοώ εταιρείας... Αν θέλεις στείλτο μου με ΠΜ

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=218801

Σε ορίζω ΑΞΙΟ συνεχιστή μου :blush::P:ballistic::thumbup:

Τί μέγεθος έχει το "πλασματάκι" σου?ειναι κοντοχοντρο και εχει μηκος 1-2 εκατοστα! Είναι είδος λιβελούλας και φυσικά είναι σαρκοφάγο. Όπως όλες οι λάρβες λιβελούλας, έτσι και αυτή έχει έναν ελαστικό γνάθο που πετάγεται για να γραπώνει τα θύματά του. Μέχρι και 2 φορές το μέγεθός του μπορεί να το φάει ε τοτε μπορει να τραφει απο τα ψαρακια που στο ενυδρειο..., εξαρτάται βέβαια και από το είδος και τη δύναμη του ψαριού :)Αρλεκίνοι

Γνώμη μου είναι να το αφήσεις μέσα να εξελιχθεί αυτο θα κανω . Βέβαια εγώ δεν θα λυπόμουν τα 1-2 ψαράκια που μπορεί να πιάσει... Να σου αφανίσει το ενυδρείο είναι αδύνατο!μηπως καθαριζει τιποτε σαλιγκαρακια τα μινι που ερχονται μαζι με τα φυτα?

Ψάξε λίγο στο νετ για την λιβελούλα...εψαξα αλλα δεν βρηκα τιποτα για αυτο το ειδος εκτο απο αυτο! Ανατολικές χώρες το θεωρούν ως "δώρο θεού" προς τον άνθρωπο και παλαιότερα ήταν πλάσμα προσκυνήματος!ουαου

Για μένα είσαι τυχερός που έχεις την δυνατότητα να παρατηρήσεις την ζωή ενός ακόμα ζωντανού υδρόβιου οργανισμού... Βέβαια εσύ πράξε όπως θεωρείς εσύ το σωστό :thumbup:θα το αφησω και οσα ψαρακια θελει ας φαει!

*edit* Τι υπόστρωμα χρησιμοποιείς? Εννοώ εταιρείας... Αν θέλεις στείλτο μου με ΠΜ! στελνω σε λιγακι

Έγινε επεξεργασία - @@nikos@@
Link to comment
Share on other sites

Της συγκεκριμένης εταιρείας το υπόστρωμα έχει αρκετό "πράμα" μέσα... Αυτό δείχνει βέβαια ότι είναι 100% φυσικό προϊόν :)

Κάνει google και youtube search για dragonfly και damselfly nymph ή larvae.

Θα σου έδινα αρκετά link που έχω βρει κατά καιρούς, αλλά είμαι στη δουλειά και δεν έχω χρόνο! Καλή συνέχεια και προσπάθησε να συλλέξεις όσα περισσότερα στοιχεία και πληροφορίες μπορείς από αυτά τα πλασματάκια, αρπάζοντας την ευκαιρία που σου δόθηκε :blush:

Για τα σαλιγκάρια που ρώτησες η απάντησή μου είναι πως ποτέ δεν είδα να τρώνε σαλιγκάρια... Γαριδούλες βέβαια τις κάνανε μια χαψιά! Ρίχνε πρωτεϊνική τροφή που να φτάνει στον βυθό σου. Έτσι πιθανότατα να αποφύγεις τις απώλειες ψαριών!

Link to comment
Share on other sites

Απο την τελευταια φορα εχει παρει και χρωμα!Εχθες που εκανα αλλαγη νερου βγηκε να κανει την βολτα της!!!

post-13458-1257771140_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...