Jump to content

Μαλακές πέτρες.


Recommended Posts

Σήμερα έκανα μια ωραία βόλτα στη φύση για να βρω πέτρες για το nano ενυδρείο και βρήκα κάτι υπέροχες σε χρώμα ανθρακί. Επειδή όμως είναι μαλακές πετρες και σπάζουν εύκολα ( φεύγουν φλούδες), δεν γνωρίζω αν κάνουν για ενυδρείο.

Μήπως γνωρίζετε κάτι; Ή αν υπάρχει τρόπος να δω αν κάνουν;

post-14631-1257707236_thumb.jpgpost-14631-1257707287_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

το μόνο που ξέρω είναι οτι εαν ρίξεις ξυδι επάνω τους και αφρίσουν, θα σου ανεβάσουν το ph γιατί θα είναι ασβεστολιθηκές!

Link to comment
Share on other sites

Και επειδη το τεστ με το ξυδι δεν πιανει παντα, καλο ειναι να γινε με ακουαφορτε αλλα με μεγαλη προσοχη σε εξωτερικο χωρο γιατι ειναι καυστικο.

Link to comment
Share on other sites

Όντως έκανα με ξύδι λευκό και δεν άφρισε. Και όντως θυμίζει ΛΙΘΑΝΘΡΑΚΑ. Ήταν σκαμένα και πεταμένα χώματα δίπλα σε ένα χωματόδρομο με πολλες τέτοιες πέτρες. Το περίεργο είναι ότι είχε πάρα πολλές και επάνω στο χωματόδρομο σε ένα σημείο. Δεν ήταν άσφαλτος. Λέτε να μπαζώσαν με κάτι το δρόμο; :blush: Γιατί μου έκανε κι εμένα εντύπωση, αλλά τις πήρα και είπα να σας ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια....

Εχω ακουσε παρα πολλες φορες το "ριξε ακουαφορτε και αν δεν αφρισουν ειναι οκ"

ΔΕΝ ειναι το μονο προβλημα για τον ειναι ασβεστολιθηκες οι πετρες!!

Υπαρχουν ένα σωρο πετρωματα που καποια ουσια τους ισως αντιδρασει με το νερό ή απλωθει στο νερο και δηλητιριασει τα ψαρια!!

Μπορει να εχουν σιδερο...

Μπορει να έχουν ανθρακα..

Μπορει θειο...

Μπορει χαλκο!!

Και ένα σωρό αλλα πραγματα που δεν γνωριζουμε!!!

Δε λεω να μην τις δοκιμασζουμε... αλλα μονο το ακουαφορστε ή το HCl δεν ειναι κρητηριο για το αν κανουν ή όχι!!

Link to comment
Share on other sites

Όντως έκανα με ξύδι λευκό και δεν άφρισε. Και όντως θυμίζει ΛΙΘΑΝΘΡΑΚΑ. Ήταν σκαμένα και πεταμένα χώματα δίπλα σε ένα χωματόδρομο με πολλες τέτοιες πέτρες. Το περίεργο είναι ότι είχε πάρα πολλές και επάνω στο χωματόδρομο σε ένα σημείο. Δεν ήταν άσφαλτος. Λέτε να μπαζώσαν με κάτι το δρόμο; :blush: Γιατί μου έκανε κι εμένα εντύπωση, αλλά τις πήρα και είπα να σας ρωτήσω.

Δε μπαζωνουν με τετοια... και κυριως δεν μπαζωνουν τους δρομους με τετοια!!!

Αν ειναι σε ενα σημειο μπορει να επεσε απο κανενα φορτηγο.

Η ασφαλτος ειναι ενα μειγμα της πισσας με αδρανη.

Τα αδρανη αυτα ειναι χαλικι και γαρμπιλι κυριως μη ασβεστοληθηκης προελευσης.

Εχουν συνηθως ένα χρωμα γκρι.

Ξεφλουδιζει πολύ ευκολα ο σχιστολιθος... αλλα αυτο ετσι οπως γιαλιζε δε μ πορω να κατλαβω τι ειναι!!

Link to comment
Share on other sites

Ξεφλουδιζει πολύ ευκολα ο σχιστολιθος... αλλα αυτο ετσι οπως γιαλιζε δε μ πορω να κατλαβω τι ειναι!!

Kαι αυτό ξεφλουδίζει εύκολα. Κάποιες από τις πέτρες αυτές είχαν μια όψη γυαλιστερή ασημογκρί, όπως περίπου όταν ρίχνεις σπρέυ επάνω. Τις φωτογράφισα βρεγμένες και βτάδυ. Θα το κάνω αύριο το μεσημέρι, σε στεγνές μήπως και καταλάβετε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ασβεστολιθος δεν ειναι.... στο υπογραφω....

Ο Ασβεστολιθος ειναι λευκος και αναλογα τις μιξεις με αλλα στοιχεια περνει αποχρωσεις... αλλα αυτο κατα 99% εναι λιθανθρακας.....

οπως ειπε κ ο νικολουτσος το κανε τεστ με οξυ δεν μετραει παντα.... δεν περνουμε μια πετρα οτι ναναι και επιδη αφρισε ειναι ασβεστολιθος... για να ειναι ασβεστολιθος πρεπει να εχει μεγαλα ποσοστα ασβεστη...(λευκο)

τωρα αν ειναι πετρομα με λιγα ποσοστα ασβεστη η σιδιρου η οτιδιποτε αλλο δεν μπορει να χαρακτηριστη ασβεστολιθος...

σαν να σου λεω οτι ο φραπες επιδη εχει νερο μεσα δεν ειναι καφες αλλα νερο..... (χαζο παραδιγμα αλλα κατανοητο)

θα ρωτησω την φιλη μου Γεωλογο για 100%....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια....

Εχω ακουσε παρα πολλες φορες το "ριξε ακουαφορτε και αν δεν αφρισουν ειναι οκ"

ΔΕΝ ειναι το μονο προβλημα για τον ειναι ασβεστολιθηκες οι πετρες!!

Υπαρχουν ένα σωρο πετρωματα που καποια ουσια τους ισως αντιδρασει με το νερό ή απλωθει στο νερο και δηλητιριασει τα ψαρια!!

Μπορει να εχουν σιδερο...

Μπορει να έχουν ανθρακα..

Μπορει θειο...

Μπορει χαλκο!!

Και ένα σωρό αλλα πραγματα που δεν γνωριζουμε!!!

Δε λεω να μην τις δοκιμασζουμε... αλλα μονο το ακουαφορστε ή το HCl δεν ειναι κρητηριο για το αν κανουν ή όχι!!

ΠΟλυ χρησιμες πληροφοριες αλλα βαζεις φωτιες χωρις να εξηγεις.

Ποια ουσια λοιπον απο αυτες δεν πρεπει να μπαινει στο ενυδρειο και πως την ελεγχουμε?

Αν οι πετρες ειναι παντως για ενυδρειο μαλακου και οξυνου νερου ξερω σιγουρα δεν πρεπει να ειναι ασβεστολιθικες, και αυτο το στεκαρουμε με ακουαφορτε.

Υπαρχει ασβεστολιθικο πετρωμα που δεν αφριζει με ακουαφορτε και ετσι να βγαινει ακυρο το τεστ??

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

θα ρωτησω την φιλη μου Γεωλογο για 100%....

:P Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Άσε να ανεβάσω και άλλες φωτό αύριο που θα είναι στεγνές οι πέτρες , για να καταλάβει καλύτερα.

Ποια ουσια λοιπον απο αυτες δεν πρεπει να μπαινει στο ενυδρειο και πως την ελεγχουμε?

Για πες...... :ninja:

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

καταρχας το Θειο... αν μπρει Θειο στο ενυδρειο.....good bye my lover.... :P

Τωρα για τα υπολοιπα μεταλα οπως πχ ο σιδιρος Fe2+ (iron), χαλκος CU δεν νομιζω να ειναι καλο να βρισκοντε στο ενυδρειο... περισοτερα ας μας πει καποιος χημικος αλλα καλυτερα ας ανοιχτει αλλο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Ποια ουσια λοιπον απο αυτες δεν πρεπει να μπαινει στο ενυδρειο και πως την ελεγχουμε?

Πως τις ελεγχουμε με τεστ δε μπορω να σου πω... δε γνωριζω

Παντως ενας εμπειρος γεωλόγος μπορει... και επειδη εγω δεν ειμαι ουτε καν γεωλόγος... ποσο μαλλον εμπειρος.... προτειμω να τις αγοραζω.

Η συζητηση αυτη εγινε με αφορμη το ενυδρειο που εστησα στο γραφειο και και στον ιδιο όροφο υπαρχουν μερικοι απο τους καλυτερους και εμπειροτερους γεωλόγους...

Οταν λοιπόν μου εφτιαξαν το διαλυμμα HCl... για να δοκιμασω τις πετρες... μου εξηγησαν αυτα που αναφερα παραπάνω..

Παντως ώντος το θειο είναι δηλητηριο.... το γνωριζεις, αφου αλλωστε εσυ μου ειπες να καρφωνω καλαμακι στο βυθό για να φευγουν τα αερια που δημηουργουνται

Ο σιδηρος με τον καιρο θα σκουριασει και θα δηληιριασει τα ψαρια...

Ο χαλκος... δε γνωριαω, αλλα έχω διαβασει οτι καλο ειναι να μη χρησμοποιουμε χαλκοσωληνες για τα ενυδρειο...

@Σταθη....

Μην εισαι και τοσο σιγουρος οτι ο ασβστολιθος ειναι πατα λευκος!!

Εχεις δει μαργαικο ασβεστολιθο??

Καρστικοποιημηνο ασβεστολιθο??

Γκρι (που ειναι και συνηθες) ασβεστολιθο??

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

@Σταθη....

Μην εισαι και τοσο σιγουρος οτι ο ασβστολιθος ειναι πατα λευκος!!

Εχεις δει μαργαικο ασβεστολιθο??

Καρστικοποιημηνο ασβεστολιθο??

Γκρι (που ειναι και συνηθες) ασβεστολιθο??

Ο Ασβεστολιθος ειναι λευκος και αναλογα τις μιξεις με αλλα στοιχεια περνει αποχρωσεις... αλλα αυτο κατα 99% εναι λιθανθρακας.....

Αν ειδες δεν ειπα οτι ειναι ΜΟΝΟ λευκος... μπορει να βγει και κιτρινος, Γκρι (μετα το λευκο το πιο συνηθησμενο) κτλ... αλλα τετοιο ΜΑΥΡΟ κατραμι μονο 2 στοιχια μπορει να εχουν 1.. Ανθρακας 2 αν θυμαμαι καλα Σιδηρος...

Link to comment
Share on other sites

Παντως ώντος το θειο είναι δηλητηριο.... το γνωριζεις, αφου αλλωστε εσυ μου ειπες να καρφωνω καλαμακι στο βυθό για να φευγουν τα αερια που δημηουργουνται

Ο σιδηρος με τον καιρο θα σκουριασει και θα δηληιριασει τα ψαρια...

Ο χαλκος... δε γνωριαω, αλλα έχω διαβασει οτι καλο ειναι να μη χρησμοποιουμε χαλκοσωληνες για τα

:P:ninja::blink:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι άνθρακας, τότε δεν είναι τοξικές για το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Προσθήκη σε αποδέκτη ουσιών (οργανικών και ανόργανων) που δεν βρίσκονται φυσικά σε αυτό ή περιέχονται σε πολύ μικρές συγκεντρώσεις

Βαρέα μέταλλα**

Cd, Zn, Cr, Hg, Pb, Ni, Cu, κλπ

1. Άμεσα και μακροπρόθεσμα τοξική επίδραση σε υδρόβιους οργανισμούς και στον άνθρωπο

2. Ορισμένα (π.χ. Cd) ύποπτα καρκινογενή

3. Οργανικά σύμπλοκα παρουσιάζουν βιοσυσσώρευση

** Λιστα με Βαρεα μεταλλα

* Αντιμόνιο

* Αργίλιο

* Άργυρος

* Αρσενικό

* Βανάδιο

* Βάριο

* Βισμούθιο

* Βολφράμιο

* Γάλλιο

* Ζιρκόνιο

* Θάλλιο

* Ίνδιο

* Ιρίδιο

* Κάδμιο

* Κασσίτερος

* Λανθάνιο

* Λευκόχρυσος

* Μαγγάνιο

* Μόλυβδος

* Νικέλιο

* Νιόβιο

* Παλλάδιο

* Ρόδιο

* Ρουθήνιο

* Σκάνδιο

* Στρόντιο

* Ταντάλιο

* Υδράργυρος

* Ύττριο

* Χαλκός

* Χάφνιο

* Χρυσός

* Χρώμιο

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Παντως ώντος το θειο είναι δηλητηριο.... το γνωριζεις, αφου αλλωστε εσυ μου ειπες να καρφωνω καλαμακι στο βυθό για να φευγουν τα αερια που δημηουργουνται

Άσχετο, αλλά αυτό δεν ισχύει όταν έχεις μόνο πολλά φυτά με ρίζες;

Link to comment
Share on other sites

Πως τις ελεγχουμε με τεστ δε μπορω να σου πω... δε γνωριζω

1. Παντως ενας εμπειρος γεωλόγος μπορει... και επειδη εγω δεν ειμαι ουτε καν γεωλόγος... ποσο μαλλον εμπειρος.... προτειμω να τις αγοραζω.

Η συζητηση αυτη εγινε με αφορμη το ενυδρειο που εστησα στο γραφειο και και στον ιδιο όροφο υπαρχουν μερικοι απο τους καλυτερους και εμπειροτερους γεωλόγους...

Οταν λοιπόν μου εφτιαξαν το διαλυμμα HCl... για να δοκιμασω τις πετρες... μου εξηγησαν αυτα που αναφερα παραπάνω..

2 Παντως ώντος το θειο είναι δηλητηριο.... το γνωριζεις, αφου αλλωστε εσυ μου ειπες να καρφωνω καλαμακι στο βυθό για να φευγουν τα αερια που δημηουργουνται

Ο σιδηρος με τον καιρο θα σκουριασει και θα δηληιριασει τα ψαρια...

Ο χαλκος... δε γνωριαω, αλλα έχω διαβασει οτι καλο ειναι να μη χρησμοποιουμε χαλκοσωληνες για τα ενυδρειο...

@Σταθη....

Μην εισαι και τοσο σιγουρος οτι ο ασβστολιθος ειναι πατα λευκος!!

Εχεις δει μαργαικο ασβεστολιθο??

Καρστικοποιημηνο ασβεστολιθο??

Γκρι (που ειναι και συνηθες) ασβεστολιθο??

1. Γιατι αυτες που αγοραζεις ειναι ελεγμενες αν εχουν θειαφι, σιδηρο κλπ????? και μη μου πεις οτι ειναι υπευθηνο το καταστημα αν παθουν κατο τα ψαρια σου γιατι θα πρεπει πρωτα να αποδειξεις οτι πεθαναν απο τις πετρες και μετα να ζητησεις ευθυνες.

2 Δεν σου ειπα για θειο, αυτο ειναι υδροθειο (σουλφιδιο του υδρογονου) σε μορφη αεριου και βρισκεται οταν δημιουργουνται πολλες αναεροβιες περιοχες στου βυθο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Γιατι αυτες που αγοραζεις ειναι ελεγμενες αν εχουν θειαφι, σιδηρο κλπ????? και μη μου πεις οτι ειναι υπευθηνο το καταστημα αν παθουν κατο τα ψαρια σου γιατι θα πρεπει πρωτα να αποδειξεις οτι πεθαναν απο τις πετρες και μετα να ζητησεις ευθυνες.

Δεν σου ειπα για θειο, αυτο ειναι υδροθειο (σουλφιδιο του υδρογονου) σε μορφη αεριου και βρισκεται οταν δημιουργουνται πολλες αναεροβιες περιοχες στου βυθο

Με προβληματισες παρα πολυ.........

ps το θειο αν βρεθει στο νερο ειναι σιγουρος θανατος...

Link to comment
Share on other sites

1. Γιατι αυτες που αγοραζεις ειναι ελεγμενες αν εχουν θειαφι, σιδηρο κλπ????? και μη μου πεις οτι ειναι υπευθηνο το καταστημα αν παθουν κατο τα ψαρια σου γιατι θα πρεπει πρωτα να αποδειξεις οτι πεθαναν απο τις πετρες και μετα να ζητησεις ευθυνες.

2 Δεν σου ειπα για θειο, αυτο ειναι υδροθειο (σουλφιδιο του υδρογονου) σε μορφη αεριου και βρισκεται οταν δημιουργουνται πολλες αναεροβιες περιοχες στου βυθο.

1. Δεν ξερω αν ειναι ελεγμενες.... εγω παντως οταν τις πηρα... τις εδωσα να μου πουν αν ειναι καθαρες...... :ninja:

2. Εγω νομιζα οτι το υδροθειο ειναι παραγωγο του θειου... :P

Δε λεω οτι του pet shop οι πετρες έχουν προβλημα.... μεχρι τωρα... ολες οσες τσεκαρα... δεν εχουν προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ κάτι ως γεωλόγος????

Αυτά που φαίνονται να γυαλίζουν είναι κρυσταλλάκια??

Ο λιθάνθρακας δεν παρουσιάζει κρυσταλλάκια....εκτός και αν αυτά που φαίνονται δεν είναι κρυσταλλάκια...οπότε μπορούμε να υποθέσουμε πως επειδη σπάει εύκολα ίσως είναι λιθάνθρακας....

Επίσης, μαύροι είναι και οι βασάλτες... αυτό δεν σημαίνει ότι παίρνουν το χρώμα τους από τον άνθρακα, ούτε από τον σίδΗρο... (και όχι σίδερο....)

Κατά δεύτερον....τί χρώμα είναι ο καρστικοποιημένος ασβεστόλιθος??????

Γιατί εγώ ξέρω πως το φαινόμενο του καρστ είναι η διάβρωση του ασβεστολίθου από το νερό με αποτέλεσμα την δημιουργία σπηλαίων (κοιλότητες)...

Σίγουρα από μια φωτογραφία ΔΕΝ γίνεται εύκολα αναγνώριση....

Επίσης, για το θείο, θα το καταλάβετε από 2 πράγματα....1) χρώμα 2) οσμή....

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι που μου ήρθε μόλις τώρα...

Το ανθρακικό ασβέστιο είναι αυτό που αντιδρά με το υδροχλωρικό οξύ και δείχνει να αφρίζει...

Το pH αυξάνεται με οτιδήποτε περιέχει ανθρακικό ασβέστιο...που σημαίνει πως στα απαγορευτικά, για χαμηλό pH, μπαίνουν και άλλα πετρώματα και όχι μόνο ο ασβεστόλιθος...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα για να εχει καποιος ενυδρειο πρεπει να ειναι:Γεωπονος,Γεωλογος,Χημικος,Μαθηματικος και

πολλα αλλα. :P

Link to comment
Share on other sites

Τελικα για να εχει καποιος ενυδρειο πρεπει να ειναι:Γεωπονος,Γεωλογος,Χημικος,Μαθηματικος και

πολλα αλλα. :P

όχι βέβαια...εξάλλου πιστεύω πως αυτή είναι και η ουσία ύπαρξης του φόρουμ.... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...