Jump to content

Γεννησε η μολυ


Recommended Posts

Καλησπερα σας παιδια!!

Γεννησε η μολυ μου και 2 μικρα που βρηκα τα εβαλα σε ενα μπολ με νερο του ενυδρειου μεχρι αυριο που θα παω να παρω μικρο ενυδρειακι!!

Εκανα καλα???

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις φυτα αστα μεσα στο ενυδρειο ,γιατι εκτος απο νερο θα πρεπει να βαλεις και φιλτρακι και θερμοστατη ,αλλα το καλυτερο απο ολα ειναι να κρυφτουν στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να κάνεις ότι σου είπε ο Iki... Αν έχεις φυτα. Θα πέσει η θερμοκρασία του νερού και θα ανέβει η αμμωνία ===> δεν θα σου μείνουν για πολυ. Αμα είναι χορτάτα τα ψάρια δεν κυνηγάνε πολύ τα μικρά (αυτό δεν παει να πει πως ταϊζεις μέχρι να τελειώσει η τροφή σου - κανονικά, απλα μια φορά παραπάνω ή λιγο πιο πολυ)

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι βλεπω απο τις μετρισεις σου μαλλον δεν εχεις φυτα πολλα γιατι εχεις αρκετα νιτρικα που αποροφουνε τα φυτα .οποτε τα αφηνεις μεσα στο ενυδρειο και η φυση θα αποφασισει.ετσι και αλλιως θα γεννησει πολυ συντομα ξανα .

ενα ενα τα βλεπω ,το πιο πιθανον ειναι οι μετρισεις σου να ειναι λαθος μιας και μετρας με στικς.αυτα δεν ειναι αξιοπιστα οπως τα υγρα τεστ.

Έγινε επεξεργασία - iki28
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πιο καλα νομιζω να βαλεις στι ενυδρειο φυτα ευκολα επιφανειας (πχ κερατοφυλλο σε πρωτη φαση) και αν βρεις και Moss.

Θα κρυφτουν εκει τα μικρα.

....Θα πέσει η θερμοκρασία του νερού και θα ανέβει η αμμωνία ....
Με ποιο συλλογισμο γινεται αυτο? Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Είναι εκτεθιμένα στον αέρα του δωματίου χωρίς θερμανση -> πεφτει η θερμοκρασία

...Γίνονται οι διαδικασίες της ζωής (κακάκια και τσισακια (:P)) -> ανεβαίνει η αμμωνία.

Είπα κάτι λάθος; :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Είναι εκτεθιμένα στον αέρα του δωματίου χωρίς θερμανση -> πεφτει η θερμοκρασία

...Γίνονται οι διαδικασίες της ζωής (κακάκια και τσισακια ( :ninja: )) -> ανεβαίνει η αμμωνία.

Είπα κάτι λάθος; :blink:

ΟΚ οπως το εγραψες ηταν σαν συνεχεια η μια κατασταση της αλλης.

δλδ με την πτωση θερμοκρασιας θα ανεβει η αμμωνια.

ΥΓ εχεις περιεργο τροπο να εκφραζεσαι εχω παρατηρησει και απο αλλα σου ποστ.

Diskus Fan Νο2 θα μας βγεις :P

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ οπως το εγραψες ηταν σαν συνεχεια η μια κατασταση της αλλης.

δλδ με την πτωση θερμοκρασιας θα ανεβει η αμμωνια.

ΥΓ εχεις περιεργο τροπο να εκφραζεσαι εχω παρατηρησει και απο αλλα σου ποστ.

Diskus Fan Νο2 θα μας βγεις :P

Ο γραπτος λογος παρεξηγείται ευκολα...το εχουμε ξαναπει αρκετες φορες στο παρελθον...το πως εκφραζεται ο καθενας ειναι δικαιωμα του..... :blink::hysterical::hysterical: και εγω οταν συζητούσαμε για τις χελώνες νομιζα οτι θα κατεβει απο Σαλονικα και θα με δειρει...αλλα χαλαρα!! :ninja::blink:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πιο καλα νομιζω να βαλεις στι ενυδρειο φυτα ευκολα επιφανειας (πχ κερατοφυλλο σε πρωτη φαση) και αν βρεις και Moss.

Θα κρυφτουν εκει τα μικρα.

Με ποιο συλλογισμο γινεται αυτο?

Καλημερα σας!!!

delta66 εχω ψαξει ολα τα πετ σοπ των νοτιων προαστιων και πουθενα κερατοφυλλο :P

Θα παω παλι σημερα σε ενα μεγαλο στον Αγ.Δημητριο μπας και βρω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι βλεπω απο τις μετρισεις σου μαλλον δεν εχεις φυτα πολλα γιατι εχεις αρκετα νιτρικα που αποροφουνε τα φυτα .οποτε τα αφηνεις μεσα στο ενυδρειο και η φυση θα αποφασισει.ετσι και αλλιως θα γεννησει πολυ συντομα ξανα .

ενα ενα τα βλεπω ,το πιο πιθανον ειναι οι μετρισεις σου να ειναι λαθος μιας και μετρας με στικς.αυτα δεν ειναι αξιοπιστα οπως τα υγρα τεστ.

Δυστυχως δεν εχω καθολου αληθινα φυτα....

Αν δεν βρω και σημερα θα παρω ενα πυκνο ψευτικο και θα τα βαλω παλι στο ενυδρειο :P

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχω καθολου αληθινα φυτα....

Αν δεν βρω και σημερα θα παρω ενα πυκνο ψευτικο και θα τα βαλω παλι στο ενυδρειο :P

Ελα και εσυ στην συνατηση :ninja:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=32451&st=0

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ εχεις περιεργο τροπο να εκφραζεσαι εχω παρατηρησει και απο αλλα σου ποστ.

Diskus Fan Νο2 θα μας βγεις :P

Μα πώς αλλιώς να το πω; "Θα πεσει η θερμοκρασια. Θα ανέβει η αμμωνια" .. "θα πεσει η θερμοκρασία, θα ανέβει η αμμωνία"...

Εξαρτάται απο το πως το διαβάζεις. Είναι αυτό που λέει κάποιο μελος στο sign του: "οι συνομιλίες στο ιντερνετ παρεξηγούνται ευκολα" ή κάπως έτσι. (συγνώμη μελος που δεν θυμαμαι το όνομά σου :ninja::blink: )

Link to comment
Share on other sites

Παλι δεν ειχε κερατοφυλλο....

Στην συναντηση δυστυχως δεν θα μπορεσω να ερθω...

Ισως στην επομενη!!

Link to comment
Share on other sites

στον ωκεανο πηγες?δεν ειχε?

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω και εγω κατι μια και εχει σχεση με το θεμα. Αν μεινουν μεσα πως θα ταιζονται? Αν ριξεις την τροφη σε σκονη που υπαρχει για τα νεογεννητα οταν βγουν να φανε δεν τα παρουν χαμπαρι τα μεγαλα. Ακομα η τροφη λογο της ροης στην επιφανεια δεν μενει σταθερη για να μπορεσεις να την ριξεις στο κερατοφυλλο. Ενταξη βγαζεις για λιγο το φιλτρο αλλα και παλι νομιζω δεν γινεται δουλεια. Το συμπερασμα που εχω βγαλει εγω ειναι οτι ενας καλος τροπος να μεγαλωσεις τα μικρα ειναι μεσα στις γεννηστρες με τουλι μεσα στο κυριως ενυδρειο που ανανεωνεις καθε μερα 100% το νερο με ενα ανεβασμα τις γεννηστρας προς τα πανω . Κατα τη γνωμη μου για να επιβιωσουν τα μικρα θελουν πυκνοφυτεμενο ενυδρειο και παλι θα ειναι μικρο το ποσοστο επιβιωσης. Με την γεννηστρα που ανεφερα μεγαλωνω καμια 10αρια ξιφοφορακια και ειχα μονο μια απωλεια και αυτη μαλλον επειδη μπλεχτηκε σε μια γωνια στο τουλι και εγκλωβιστηκε εκει. Οσα εχουν μεινει εξω απο τη γεννηστρα τα εχουν φαει τα μεγαλα.

Link to comment
Share on other sites

στον ωκεανο πηγες?δεν ειχε?

Δεν προλαβα να παω στον ωκεανο :P

Πηγα στα πετ σοπ της γλυφαδας και δεν ειχε σε κανενα απο τα τρια..... :ninja:

Ασε που με το αγχος μου να βρω κερατοφυλλο ξεχασα να παρω τροφη για τα μικρα.......

Τωρα τι να τους ριξω να φανε??? Κανενα φυλλαρακι διαλλημενο????

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω και εγω κατι μια και εχει σχεση με το θεμα. Αν μεινουν μεσα πως θα ταιζονται? Αν ριξεις την τροφη σε σκονη που υπαρχει για τα νεογεννητα οταν βγουν να φανε δεν τα παρουν χαμπαρι τα μεγαλα. Ακομα η τροφη λογο της ροης στην επιφανεια δεν μενει σταθερη για να μπορεσεις να την ριξεις στο κερατοφυλλο. Ενταξη βγαζεις για λιγο το φιλτρο αλλα και παλι νομιζω δεν γινεται δουλεια. Το συμπερασμα που εχω βγαλει εγω ειναι οτι ενας καλος τροπος να μεγαλωσεις τα μικρα ειναι μεσα στις γεννηστρες με τουλι μεσα στο κυριως ενυδρειο που ανανεωνεις καθε μερα 100% το νερο με ενα ανεβασμα τις γεννηστρας προς τα πανω . Κατα τη γνωμη μου για να επιβιωσουν τα μικρα θελουν πυκνοφυτεμενο ενυδρειο και παλι θα ειναι μικρο το ποσοστο επιβιωσης. Με την γεννηστρα που ανεφερα μεγαλωνω καμια 10αρια ξιφοφορακια και ειχα μονο μια απωλεια και αυτη μαλλον επειδη μπλεχτηκε σε μια γωνια στο τουλι και εγκλωβιστηκε εκει. Οσα εχουν μεινει εξω απο τη γεννηστρα τα εχουν φαει τα μεγαλα.

Αυτο μου φαινεται θα κανω και εγω!!!! Ειχα την ιδια σκεψη!!! :P

Link to comment
Share on other sites

θα περασω το απογευμα απο τον ωκεανο και θα ρωτησω για κερατοφυλο και θα σου απαντησω. δεν εχεις κανα μαγαζι κοντα σου για να παρεις για τα μικρα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!!!

delta66 εχω ψαξει ολα τα πετ σοπ των νοτιων προαστιων και πουθενα κερατοφυλλο :P

Θα παω παλι σημερα σε ενα μεγαλο στον Αγ.Δημητριο μπας και βρω!!!!

Αν ερθεις το σαββατο στον καφε στο Σεφ θα φυγεις με καροτσακι σκλαβενιτη αν ζητησεις εδω να σου φερουν.

Κοιτα και στις αγγελιες

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μα πώς αλλιώς να το πω; "Θα πεσει η θερμοκρασια. Θα ανέβει η αμμωνια" .. "θα πεσει η θερμοκρασία, θα ανέβει η αμμωνία"...

Εξαρτάται απο το πως το διαβάζεις. Είναι αυτό που λέει κάποιο μελος στο sign του: "οι συνομιλίες στο ιντερνετ παρεξηγούνται ευκολα" ή κάπως έτσι. (συγνώμη μελος που δεν θυμαμαι το όνομά σου :ninja::hysterical: )

Δεν μιλαω για παρεξηγηση και καβγαδες εδω, αλλα για συνταξη προτασης και νοημα.
Καλύτερα να κάνεις ότι σου είπε ο Iki... Αν έχεις φυτα. Θα πέσει η θερμοκρασία του νερού και θα ανέβει η αμμωνία ===> δεν θα σου μείνουν για πολυ.....
:blink::P:blink:
Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαω για παρεξηγηση και καβγαδες εδω, αλλα για συνταξη προτασης και νοημα.

Ούτε εγώ. Αναρωτόμαι πως αλλιώς θα μπορούσα να το πω :P

Εξαρτάται απο το πως το διαβάζεις. Είναι αυτό που λέει κάποιο μελος στο sign του: "οι συνομιλίες στο ιντερνετ παρεξηγούνται ευκολα" ή κάπως έτσι.

:ninja::blink:

Λοιπόν:

Καλύτερα να κάνεις ότι σου είπε ο Iki... Αν δηλαδή έχεις αληθινά φυτα να τα αφήσεις μέσα στο ενυδρείο.

Αλλιως επειδή είναι σε βαζο χωρίς θέρμανση και φίλτρανση Θα πέσει η θερμοκρασία του νερού και θα ανέβει η αμμωνία ===> Και έτσι δεν θα σου μείνουν για πολυ. Να ξες πάντως οτι Αμα είναι χορτάτα τα ψάρια δεν κυνηγάνε πολύ τα μικρά (αυτό δεν παει να πει πως ταϊζεις μέχρι να τελειώσει η τροφή σου - κανονικά, απλα μια φορά παραπάνω ή λιγο πιο πολυ)

Νομίζω οτι πιο απλό και κατανοητό δεν μπορώ να το κάνω. :blink:

Υ.Γ. Δεν υπάρχει καμία παρεξήγηση :hysterical:

Και για το ον-τοπικ.

Τελικά τι έγιναν τα ψαράκια; Που τα έχεις τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ. Αναρωτόμαι πως αλλιώς θα μπορούσα να το πω :P
Το "ρητο" λεει : "Ο γραπτος λογος παρεξηγηται ευκολα" και αυτο εννοει οτι απο κατι που γραφεται μπορει να δημιουργηθουν καβγαδες κλπ. Δεν μιλαει για απλη ασυννενοησια.

Και επειδη χρησιμοποιηθηκε το ρητο στη συνομιλια μας, γι'αυτο το διυεκρινησα. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

παιδια μαλλον αφτην την στιγμη γεναει και το δικο μου το μολυ για πρωτη φορα...το εψαχνα και το ειδα σε ενα μικρο πυθαρακι και εχει κανει στην αμμο γραμμες απο κιτρινα αυγα...και το ψαρι κιτρινο ειναι..ποτε βγαινουν τα μικρα παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...