Jump to content

Siamese Algae Eater


Recommended Posts

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω τους φίλους του Aquazone:

Ενυδρείο 100lt με υφάλμυρο νερό. ¨Έως τώρα μόνο με 2 guppys (1 εβδομάδα). Το ενυδρείο είναι στρωμένο 50 ημέρες. Λόγο ύπαρξης ξύλου η σκληρότητα και το Ph ήταν χαμηλά. Έχω καταφέρει να τα ανεβάσω σε 14 Gh, 6 Kh και 7.2 Ph.

Σε αυτά τα λίτρα με guppys μπορούν να συμβιώσουν Siamese Algae Eater (SAE);

Αν ναι μπορώ να βάλω μόνο του ένα ή πρέπει να μπει κοπάδι;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω τους φίλους του Aquazone:

Ενυδρείο 100lt με υφάλμυρο νερό. Τι εννοείς υφάλμυρο; ¨Έως τώρα μόνο με 2 guppys (1 εβδομάδα). Το ενυδρείο είναι στρωμένο 50 ημέρες. Λόγο ύπαρξης ξύλου η σκληρότητα και το Ph ήταν χαμηλά. Για να μαλακώσει το νερό και να πέσει το pH ακόμα και σε ένα μικρό ενυδρείο χρειάζονται πολλάάάάά ξύλα. Έχεις συγκρίνει τις τιμές του νερού της βρύσης με αυτές του ενυδρείου σου; Έχω καταφέρει να τα ανεβάσω σε 14 Gh, 6 Kh και 7.2 Ph.

Σε αυτά τα λίτρα με guppys μπορούν να συμβιώσουν Siamese Algae Eater (SAE);

Πέρα από τις διαφορετικές απαιτήσεις σε ποιότητα νερου που έχουν τα δύο είδη που αναφέρεις, το ενυδρείο σου έιναι μικρό για SAE αφού και σε κοπαδάκι ζούνε και μεγαλούτσικα γίνονται. Να προσθέσω ότι όταν αναφέρομαι στις τιμές νερου που ζει ένα ψάρι εννοώ την μέση τιμή και όχι τα όρια στα οποία μπορεί να ζήσει. Αν ναι μπορώ να βάλω μόνο του ένα ή πρέπει να μπει κοπάδι;

Ευχαριστώ

Καλή σου μέρα φίλε...

Link to comment
Share on other sites

Θελει κοπαδι.

Link to comment
Share on other sites

Κοπάδι 5 άτομα είναι πολλά για 100lt ; σωστά ;

Σε αυτά τα λίτρα με guppys μπορούν να συμβιώσουν τα SAE (Εννοώ υφάλμυρο νερό με σκληρότητα και Ph των guppies);

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειναι πολλα γκαπυ τα πεντε σε ενα ενυδρειο 100 λιτρα...Βαλε καμια 10 αρια να δεσει το κοπαδι!Εγω εχω 12 αρλεκινους σε 80 λιτρα!!(και μπορει να βαλω και αλλους)

Για τα ΣΑΕ δεν ξερω αν ζουν σε τετοιες τιμες?

Link to comment
Share on other sites

Κοπάδι 5 άτομα είναι πολλά για 100lt ; σωστά ;

Σε αυτά τα λίτρα με guppys μπορούν να συμβιώσουν τα SAE (Εννοώ υφάλμυρο νερό με σκληρότητα και Ph των guppies);

Δεν εννοώ 5 guppy αλλά 5 SAE. Αν κατάλαβα καλά έγινε αναφορά για κοπάδι SAE από τον φίλο. Προφανώς θα μπούνε και άλλα guppy στο ενυδρείο στο μέλλον αφού ολοκληρωθεί η βιολογία και η σκληρότητα και το ph έρθουν στα ίσα τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω τους φίλους του Aquazone:

Ενυδρείο 100lt με υφάλμυρο νερό. ¨Έως τώρα μόνο με 2 guppys (1 εβδομάδα). Το ενυδρείο είναι στρωμένο 50 ημέρες. Λόγο ύπαρξης ξύλου η σκληρότητα και το Ph ήταν χαμηλά. Έχω καταφέρει να τα ανεβάσω σε 14 Gh, 6 Kh και 7.2 Ph.

Σε αυτά τα λίτρα με guppys μπορούν να συμβιώσουν Siamese Algae Eater (SAE);

Αν ναι μπορώ να βάλω μόνο του ένα ή πρέπει να μπει κοπάδι;

Ευχαριστώ

Συγγνώμη theodor72 τώρα διάβασα πιο προσεκτικά την απάντηση σου. Άρα ακυρη η πιο πάνω ερώτηση.

Πιστεύω ότι με τις επόμενες αλλαγές νερού το Ph και η σκληρότητα θα ανέβουν στο επίπεδο του νερού της βρύσης.

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλά, πόσα ξύλα έχεις;

Οι τιμές του νερου βρύσης στην περιοψή σου ποιές είναι;

Link to comment
Share on other sites

Καλά, πόσα ξύλα έχεις;

Οι τιμές του νερου βρύσης στην περιοψή σου ποιές είναι;

Πολύ πιθανόν επειδή δεν έγινε αλλαγή νερού περίπου 40 ημέρες (λόγω στρωσίματος) το ph να έπεσε κάτω από 6.4 και η σκληρότητα σε 3 Kh. Μετά την πρώτη αλλαγή νερού ανέβηκαν οι τιμές και βλέπω ότι έχουν σταθεροποιηθεί. Μόνο ένα κομμάτι ξύλου το οποίο είναι δώρο και είχε χρησιμοποιηθεί σε άλλο ενυδρείο. Κατά την γνώμη μου ποτέ δεν είχε βραστεί διότι όταν το έβρασα έβγαλα πάρα πολύ πράγμα. Κανονικά θα έπρεπε να το αφήσω μεγαλύτερο διάστημα εκτός ενυδρείου ώστε να απομακρυνθούν περισσότερες τανίνες. Γενικά, παρόλο που το έβρασα πάρα πολλές φορές πιστεύω ότι βιάσθηκα να το βάλω μέσα στο ενυδρείο.

Επίσης ο εμβολιασμός του ενυδρείου με νερό από άλλο ενυδρείο με μαλακό νερό να βοήθησε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...