Jump to content

Μπορώ να κάνω κάτι;


Recommended Posts

Αναφέρομαι στο εξής: έχω εξ. φίλτρο και σχεδόν 1 φορά το μηνά θα "πρέπει" να καθαρίζω τους σωλήνες διότι πιάνουν νήματα χρώματος ανοιχτού πρασίνου, μάλλον είναι άλγη πιθανόν φυσιολιογική;

Θα μπορούσα με κάποιο σκεύασμα να τα περιορίσω έτσι ώστε για παράδειγμα να καθαρίζω τους σωλήνες σε πιο αραιά διαστήματα;

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι στο εξής: έχω εξ. φίλτρο και σχεδόν 1 φορά το μηνά θα "πρέπει" να καθαρίζω τους σωλήνες διότι πιάνουν νήματα χρώματος ανοιχτού πρασίνου, μάλλον είναι άλγη πιθανόν φυσιολιογική;

Θα μπορούσα με κάποιο σκεύασμα να τα περιορίσω έτσι ώστε για παράδειγμα να καθαρίζω τους σωλήνες σε πιο αραιά διαστήματα;

Καποιο σκευασμα απ οσο γνωρίζω δεν κυκλοφορεί στη αγορα,φαντάζομαι οι σωληνες σου ειναι διαφανεις και τους βλεπεις συνεχως...δεν υπάρχει προβλημα με το να μην τους καθαρίζεις,δεν σου κόβουν την ροή στο φίλτρο ουτε θα σου επηρεάζουν ιδιαιτερα την ποιότητα του νερού σου,το δεν σου λεω βεβαια να μην τους καθαρίζεις και ποτε...

Link to comment
Share on other sites

Καποιο σκευασμα απ οσο γνωρίζω δεν κυκλοφορεί στη αγορα,φαντάζομαι οι σωληνες σου ειναι διαφανεις και τους βλεπεις συνεχως...δεν υπάρχει προβλημα με το να μην τους καθαρίζεις,δεν σου κόβουν την ροή στο φίλτρο ουτε θα σου επηρεάζουν ιδιαιτερα την ποιότητα του νερού σου,το δεν σου λεω βεβαια να μην τους καθαρίζεις και ποτε...

Είναι διάφανοι, οπότε με τον καιρό "χρωματίζονται". Η αλήθεια είναι ότι όταν τα βγάζω για καθάρισμα δεν έχουν τόση βρωμιά που ίσως υποθέτεις εξ΄αρχής. Μήπως να προτιμήσω κάποιους σωλήνες που έχουν ελαφρύ πράσινο χρώμα;

Έγινε επεξεργασία - jean07
Link to comment
Share on other sites

μια κινηση που μπορεις να κανεις ειναι να αλλαξεις σωληνες και καλυτερα οχι πρασινους αλλα σχεδον μαυρους, ωστε να μην περναει το πολυ φως. η αλγη δεν θα σου παρουσιασει προβλημα παντως, ισα ισα φιλτραρει καλυτερα το νερο σου. πες οτι εχεις ενα επιπεδο στο φιλτρο σου που καταναλωνει ΝΟ3.

το θεμα ειναι γιατι εμφανιζεται η αλγη. αν εχεις εκει μονο αλγη θα σε συμβουλευα να μην κανεις κατι και να το αφησεις ετσι. αν δεις στη πορεια οτι μειωνεται η ροη του φιλτρου σου να καθαριζεις τις σωληνες. αν ομως εχεις και αλλου αλγη καλο θα ηταν να εδινες καποια περισσοτερα στοιχεια για το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στους σωλήνες εμφανίζονται αλλά όπως προείπα δεν είναι έντονο, απλά μ΄αρέσει να είναι καθαροί. Άλγη δεν έχω αλλού στο ενυδρείο μου 60λιτ. χωρίς αληθινά φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...