Jump to content

Ενυδρείο χωρίς αλλαγές νερού


Recommended Posts

Θα ήθελα να μου πει κάποιος από τους πιο έμπειρους τι ψάρια(είδος,αριθμό) και τι φυτά θα μπορούσε να έχει ένα ενυδρείο για να μη χρειάζεται αλλαγές νερού παρά μόνο πρόσθεση του νερού που εξατμίζεται. Μιλάω για ενυδρείο τουλάχιστον 100 λίτρων. Είχε κανείς τέτοιου είδους ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

τα μοναδικα ψαρακια που μπορεις να βαλεις ειναι πλαστικα!!!!!

δυστυχως φιλε μου δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι που μπορεις να βαλεις.............

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πω αν είναι σωστό ή όχι απλά θα αναφέρω αυτό που ξέρω-είδα.

Φίλος με 300άρι ενυδρείο αλλά όχι ζωντανά φυτά το έχει 3 χρόνια και δεν κάνει αλλαγές, το πολύ-πολύ μία φορά το μήνα να προσθέσει νερό που εξατμίστηκε και δεν είχε ποτέ απώλειες σε ψάρια και το νερό πάντα καθαρό χωρίς θολούρες. Αυτά βλέπω και τρελαίνομαι!!!!!

Βέβαια πιστεύω ότι τα μεγάλα ενυδρεία δύσκολα "βρωμίζουν".

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ετσι......τα ψαρακια μπορει να αντεχουν το θεμα ειναι αν επιβιωνουν σωστα....

φαντασου εσενα σε εναν χωρο και να σου δινουν να πινεις οτι αποβαλεις........επειδη δεν υπαρχει ανανεωση....καταλαβες?

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου...

Μια αλλαγη 1 φορα το μηνα τουλαχιστον (20% του νερου το λιγοτερο) πρεπει να γινεται και ειδικα στα καινουρια ενυδρεια... :P

Έγινε επεξεργασία - nikoscorsa
Link to comment
Share on other sites

Για να σκεφτούμε λίγο:

γιατί όσοι ασχολούνται χρόνια με τα ενυδρεία προτείνουν να αλλάζουμε τακτικά νερό, περίπου στο 30% ανά εβδομάδα;

Αν δεν υπήρχε λόγος ή αν μπορούσαν τα ψαράκια να ζήσουν με προσθήκη μόνο του νερού, που εξατμίζεται τότε κάποιος απ' όσους έχουν κάνει... "χιλιόμετρα" θα το γνώριζαν.

Όμως η αλλαγή νερού θεωρείται απαραίτητη -δεν θα πω είναι γιατί σίγουρα θα υπάρχουν και οι αντιρρήσεις- για να είναι εντάξει το ενυδρείο μας...

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία και τα όργανα μέτρησης που χρειάζεται είναι πολύ για κάποιον αρχάριο, καλύτερα δεν είναι ένας κουβάς νερού αλλαγή 2-3 φορές τον μήνα?

Αξίζει να διαβάσεις αυτό: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=16820&hl=

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα που σ ενδιαφέρει δες εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=26738&hl=

Αναζήτησε επίσης πληροφορίες για το βιβλίο της Diana Walstad "Ecology of the planted aquarium". Κάποιες συνοπτικές πληροφορίες για το βιβλίο, εδώ: http://www.aquarist.gr/articles/LowPlanted...aintplanted.htm

Το θέμα έχει μεγάλο ενδιαφέρον αλλά απαιτεί και μεγάλη εμπειρία για να το αποπειραθείς...

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα που σ ενδιαφέρει δες εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=26738&hl=

Με προλάβατε :P

Το ενυδρείο χωρίς αλλαγές νερού δεν είναι ο κανόνας, αλλά η εξαίρεση. Και αυτό αφορά ενυδρεία με την ιδανική ιχθυοφόρτωση και τον σωστό τρόπο παροχής φίλτρανσης του νερού.

Είναι πολλά τα δεδομένα που πρέπει να δούμε και σίγουρα δεν είμαστε ειδικοί να τα αξιολογήσουμε σωστά. Το λινκ που δόθηκε πιο πάνω και αφορά δικό μου ενυδρείο, δεν αναφέρει ότι είναι ΣΩΣΤΟ ενυδρείο. Αυτή τη στιγμή λειτουργεί πειραματικά και ομολογουμένως για την ώρα με έχει ξαφνιάσει με τον τρόπο που "συμπεριφέρεται"....

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πω αν είναι σωστό ή όχι απλά θα αναφέρω αυτό που ξέρω-είδα.

Φίλος με 300άρι ενυδρείο αλλά όχι ζωντανά φυτά το έχει 3 χρόνια και δεν κάνει αλλαγές, το πολύ-πολύ μία φορά το μήνα να προσθέσει νερό που εξατμίστηκε και δεν είχε ποτέ απώλειες σε ψάρια και το νερό πάντα καθαρό χωρίς θολούρες. Αυτά βλέπω και τρελαίνομαι!!!!!

Βέβαια πιστεύω ότι τα μεγάλα ενυδρεία δύσκολα "βρωμίζουν".

δεν σε πιστευω ή δεν τα ειδες ολα :P
Link to comment
Share on other sites

και που ειναι η χαρα της συντηρησης? :P

σε βοθος χρονου μαλλον δεν θα αξιζει τον κοπο.

Link to comment
Share on other sites

δεν σε πιστευω ή δεν τα ειδες ολα :P

Μα γιατί λέω την αλήθεια, δλδ αυτό που ξέρω και επειδή έχω σχεδόν καθημερινή επαφή με το ενυδρείο του επειδή ο φίλος έχει κατάστημα και πάντα περνάω για έναν καφέ και να τα πούμε λίγο.

Ήταν ο "υπεύθυνος" στο να πάρω κι εγώ ένα ενυδρείο, όχι βέβαια τόσο μεγάλο.

Νερό μόνο συμληρώνει αλλά όπως είπα σε αραιά διαστήματα, μόνο όταν το καθαρίζει (1 φορά το 6μηνο-8μηνο) τότε βγάζει μεγάλη ποσότητα νερού μπορεί και 100 λίτρα.

Δεν έχει μεγάλη ιχθυοφόρτιση, θα έλεγα πολύ μικρή για τα λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί λέω την αλήθεια, δλδ αυτό που ξέρω και επειδή έχω σχεδόν καθημερινή επαφή με το ενυδρείο του επειδή ο φίλος έχει κατάστημα και πάντα περνάω για έναν καφέ και να τα πούμε λίγο.

Ήταν ο "υπεύθυνος" στο να πάρω κι εγώ ένα ενυδρείο, όχι βέβαια τόσο μεγάλο.

Νερό μόνο συμληρώνει αλλά όπως είπα σε αραιά διαστήματα, μόνο όταν το καθαρίζει (1 φορά το 6μηνο-8μηνο) τότε βγάζει μεγάλη ποσότητα νερού μπορεί και 100 λίτρα.

Δεν έχει μεγάλη ιχθυοφόρτιση, θα έλεγα πολύ μικρή για τα λίτρα.

Ειπες ενυδρειο 300 λιτρα χωρις φυτα.

Τι ψαρια εχει μεσα και ποσα?

Τι μετρησεις εχει? ιδιως ΝΟ3

Τι φιλτρα εχει και με τι υλικα ακριβως?

Τι προσθετα ριχνει?

Καθε ποτε αγοραζει ψαρια?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ειπες ενυδρειο 300 λιτρα χωρις φυτα.

Τι ψαρια εχει μεσα και ποσα?

Τι μετρησεις εχει? ιδιως ΝΟ3

Τι φιλτρα εχει και με τι υλικα ακριβως?

Τι προσθετα ριχνει?

Καθε ποτε αγοραζει ψαρια?

Ναι δεν έχει αληθινά φυτά μέσα.

Έχει δύο ασημένια δολλάρια τα οποία ήταν μια σταλιά όταν τα πήρε και τώρα είναι για το τηγάνι(εννοώ έχουν μεγαλώσει πολύ), τρεις γλύφτες τους οποίους τους έχει περίπου 7 μήνες, είχε και ένα παπαγαλόψαρο από την αρχή έγινε τερατάκι αλλά προ μηνός έπαψε να υπάρχει. Εδώ και κάνα δίμηνο έβαλε 2 σκαλάρια. Τώρα θέλει να το ανανεώσει σε κατοίκους απλά θέλει να βάλει κοπαδόψαρα μικρά σε μέγεθος αλλά δεν "ταιριάζουν" με το μέγεθος των δολλάριων.

Το ενυδρείο του είναι της sun-sun που τα έχει όλα επάνω δλδ αντλείτε το νερό το οδηγεί στο πάνω μέρος του ενυδρείου φιλτράρεται μελαρόνι άνθρακα υολοβάμβακα και επιστρέφει στο ενυδρείο από την απέναντι μεριά.

Μετρήσεις δεν κάνει ποτέ.

Ταϊζει μια φορά την ημέρα αλλά ποτέ την Κυριακή.

Πρόσθετα θα έλεγα δε ρίχνει καθόλου μόνο όταν προσθέτει νερό.

Link to comment
Share on other sites

και που ειναι η χαρα της συντηρησης? :P

σε βοθος χρονου μαλλον δεν θα αξιζει τον κοπο.

Σωστά :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Καθε ποτε αγοραζει ψαρια?

Μαλλον πολυ τακτικα.Δεν εχει την χαρα της αλλαγης νερου αλλα εχει την χαρα να αγοραζει

νεα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον πολυ τακτικα.Δεν εχει την χαρα της αλλαγης νερου αλλα εχει την χαρα να αγοραζει

νεα ψαρια.

:P:ninja::blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφισβητώ τις γνώσεις κανενός, τέθηκε μια ερώτηση από ένα μέλος για τις αλλαγές νερού και απλά απάντησα σε αυτό που έχω δει.

Εξάλλου προσωπικά είμαι αρχάριος γράφτηκα στο φορουμ για να μάθω πράγματα που δεν ήξερα, επίσης στο δικό μου 60λιτ κάνω τις αλλαγές κάθε βδομάδα τα 20λιτ.

Το να λέμε ότι κάποιος αγοράζει ψάρια συχνά γιατί του αρέσει με ειρωνικό τρόπο κατ΄εμέ ή όποιο άλλο σχόλιο κακοπροαίρετο εντάξει τι να πω.

Δεν το παίρνω προσωπικά αλλά εφόσον εγώ έγραψα για αυτό που ξέρω στο συγκεκριμένο ενυδρείο, "αισθάνομαι" ότι με "αρπάζουν" τέτοιου είδους εκφράσεις.

Και εξάλλου παιδιά αν είμαστε αντικειμενικοί, οι εκτός φόρουμ κάτοχοι μεγάλων ενυδρείων δεν αλλάζουν το 1/3 του νερού τους κάθε βδομάδα όσο κι αν προσπαθεί κάποιος να πει ότι το κάνει. Δλδ κάποιος με 400λιτ αλλάζει τα 133 λιτ κάθε βδομάδα; δε νομίζω. Μία φορά το μήνα ναι το καταλαβαίνω αλλά τόσα λίτρα δύσκολο.

Δεν αναφέρομαι αν είναι σωστό ή λάθος η γνώμη μου είναι ότι έτσι πράττουν οι περισσότεροι.

Τα πετσοπ που έχουν καμιά 50αριά ενυδρεία το κάνουν μάλλον όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι καποιος ηθελε να ειρωνευτει.....αστειισμος ηταν μην το παιρνεις στραβα...(ο γραπτος λογος παρεξηγηται ευκολα )

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα ο γραπτός λόγος παρεξηγείτε εύκολα, απλά πιστεύω ότι έπρεπε να πω τη γνώμη μου. Σαφώς και δεν τρέχει τίποτα απολύτως!!

Link to comment
Share on other sites

Για να μην υπάρξει οποιαδήποτε παρεξήγηση από τον άνθρωπο που ρώτησε ή από άλλους που θα διαβάσουν το θέμα στο μέλλον, νομίζω ότι πρέπει να γίνουν κάποιες απαραίτητες διευκρινήσεις.

Οι ρουτίνες συντήρησης και καθαρισμού του ενυδρείου (εβδομαδιαία αλλαγή νερού, απομάκρυνση σάπιων φύλλων, καθαρισμός φίλτρου κλπ) δεν πρέπει σε καμιά περίπτωση να αμελούνται γιατί είναι άμεση συνάρτηση της ποιότητας του νερού και κατ επέκταση των συνθηκών διαβίωσης των ψαριών που φιλοξενούμε.

Το εγχείρημα του "φυσικού" ενυδρείου, δηλαδή ενός ενυδρείου χαμηλών απαιτήσεων συντήρησης με μειωμένη ανθρώπινη παρέμβαση, απαιτεί κάποιες προϋποθέσεις για να λειτουργήσει (αρκετά λίτρα, μεγάλη φυτομάζα, μικρή ιχθυοφόρτιση κλπ) και κυρίως απαιτεί μεγάλη εμπειρία και συνεχή παρατήρηση ώστε να υπάρχει απόλυτος έλεγχος των παραμέτρων και της ποιότητας του νερού.

Το ενυδρείο που περιγράφηκε παραπάνω από τον φίλο jean07 δεν φαίνεται να εμπίπτει στην κατηγορία του "φυσικού συστήματος" αλλά μοιάζει περισσότερο με κάποιο από τα συνηθισμένα "παραμελημένα" ενυδρεία που αλλάζουν ψάρια πιο συχνά απ ότι νερό χωρίς αυτό φυσικά να είναι ευθύνη του jean07.

Προσωπικά θα ενδιαφερόμουν πολύ να αναπτυχθούν περισσότερο διάφοροι παράμετροι που αναφέρθηκαν όπως η αναγκαιότητα υποστρώματος για τη γρήγορη ανάπτυξη των φυτών, ο καθαρισμός (ή μη) του βυθού, το ηλιακό φως κλπ. για τη δημιουργία και διατήρηση ενός τέτοιου συστήματος. Θα είχε νομίζω ενδιαφέρον να μας παρουσιάσουν την εμπειρία τους παλιότεροι χομπίστες που έχουν ασχοληθεί με αυτό το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με gramp και προσθετω οτι δεν ειρωνευτηκα ουτε αστειευτηκα.

Η ερωτηση "καθε ποτε αλλζει ψαρια" ηταν σοβαρη.

Και εξηγω

Για να ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου πρεπει να γινει και απονιτροπιηση.

Ο μονος φυσικος τροπος απονιτροποιησης ειναι να υπαρχει καταλληλη ποσοτητα φυτομαζας που θα καταναλωσει ολα τα ΝΟ3 νιτρικα (ο φιλος ειπε οτι δεν εχει αληθινα φυτα).

Μετα υπαρχει η αλλαγη νερου (ο φιλος ειπε οτι δεν κανει αλλαγες νερου)

Μετα μπορει να γινεται τεχνητα με καποια χημικα (αλλα αβεβαια) μεσα (ο φιλος ειπε οτι δεν βαζει προσθετα κατι).

Συμπερανα λοιπον οτι τι ενυδρειο ειναι φουλ στα ΝΟ3 νιτρικα.

Τα νιτρικα δεν ειναι τοσο τοξικα οσο η αμμωνια ή τα νιτρωδη αλλα σε μεγαλες συγκεντρωσεις εξολοθρευουν κα τα πιο ανθεκτικα ψαρια.

Η απαντηση θα ηταν μια επιβεβαιωση.

Για αυτο ρωτησα για να δουμε τι γινεται :excl:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...