Jump to content

Νέος στα 200λτ


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,εδώ και λίγο καιρό έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 200λτ το οποίο είναι ιδιοκατασκευή και ευτυχώς μου πήγαν όλα καλα :ninja: ...Πρίν λίγο καιρό αγόρασα το Eheim 2213 με κομπλέ βιολογικά υλικα της Eheim και μου είπαν ότι ίσως είναι μικρό για τα λίτρα μου :rasp: ..Αυτό βέβαια ίσως εξαρτηθεί απο το είδος ψαριών που θα βάλω..Λοιπόν,το πρόβλημα μου είναι το εξής : Δε ξέρω τι ψαράκια να βάλωωω :blink: ..Ας αρχίσω με το πρόβλημα του Ph(Είμαι απο Χαλκίδα και μιλάμε για ph περίπου 7,5) το οποίο με περιορίζει ίσως αρκετά γιατί προς το παρόν δε θέλω να ασχοληθώ με Α/Ο λόγω οικονομικών και ότι είμαι αρχάριος να μπώ τόσο βαθιά απο την αρχή..Αρχικά ήθελα να βάλω σκαλάρια,είχα στο 60άρι μου και τα έχω ακόμα 2 χρόνια τώρα,ένα ζευγάρι,με το κλασικό πρόβλημα των "φαγωμένων φτερών"¨που όπως πληροφορήθηκα το Ph έχει βάλει το χεράκι του σε αυτο..Μετά σκέφτηκα να αρχίσω με ένα κοπαδάκι τριών red bellied τα οποία ψαράκια(τερατάκια) με έχουν ενθουσιάσει:blink:..Απλά μ'αρέσουν πολύ τα χρώματα στο ενυδρείο,τέτρας για παράδειγμα αλλα πάλι ίσως έχω πρόβλημα με το ph..Θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε τί μπορώ να κάνω,τί άλλες επιλογές έχω και άν οι παραπάνω επιλογές μου είναι εφικτές,μ'αρέσουν τα φυτά μέσα,με μέτρο πάντα.....Να πώ και ένα μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά koing koing και Sta8h000 για την βοήθειά τους και ένα μεγάλο επίσης συγγνώμη που πραγματικά τους έπριξα :P (συγνώμη και για την έκθεση :blink::hysterical::hysterical::hysterical: )!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε, καλύτερα να είχες το 2215. Για τα red belly που λες από όσο ξέρω γίνονται πολύ μεγάλα (30-40εκ) και είναι και κοπαδόψαρα, οπότε δε νομίζω να κάνουν για 200άρι (θα σου πουν και οι ειδικοί στους θηρευτές). Και τα tetras θέλουν πολύ μαλακό (dgH-4) νερό και όξινο (pH-5.0/6.5). Οσο για τα φυτά υπάρχουν πολλά με ελάχιστες απαιτήσεις. Πάντως η επεξεργασία του νερού δεν είναι και ιδιαίτερα δύσκολη. Αν δεν θες τελικά να μπεις σε διαδικασία επεξεργασίας νερού βάλε ζωοτόκα.

Link to comment
Share on other sites

Τα πιαρανχας εκτος οτι θελουν μεγαλυτερο κοπαδι (οποτε και μεγαλυτερο ενυδρειο) θα ειναι ενα προβλημα αν θελεις να φτιαξεις φυτεμενο ενυδρειο.

Φαντασου οτι θα πρεπει να βαζεις συχνα χερι μεσα στο ενυδρειο για εργασιες με τα φυτα και να ειναι τα πιρανχας διπλα.

Απο την αλλη μπορει ειναι ανθεκτιακ ψαρια και να αντεχουν σε αλκαλικο νερο, καλυτερα ομως ειναι να τα διατηρουμε σε παραμετρους που ζουν και στη φυση.

Ενυδρειο με φυτα και αλκαλικο νερο για νεο χομπυστα, μου παει το μυαλο σε ενα λειτουργικο συστημα με ζωοτοκα, γαριδες και σαλιγγαρια.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρεσουν τα πειρανχας γιατι δεν βαζεις ενα μοναχικο ειδος??Στa λιτρα σου ανετα βαζεις ενα serrasalmus sanchezi !

Οχι μονο, με μια αναζητηση μπορεις να βρεις και αλλα μοναχικα ειδη, spilopleura πχ...

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει,το παράκανα και εγώ με το φυτεμένο..εννοούσα βαλισνέριες,ανθεκτικό και εύκολο δεν είναι αυτό το είδος? μοναχικα?το serrasalmus sanchezi απο ότι ξέρω θέλει πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο..Τα τρία red bellied πίστευα πως θα ήταν οριακά άνετα σστα 215 περίπου λίτρα με πολλές ρίζες,2 βαλισνέριες και νούφαρα γ παράδειγμα..ζωοτόκα να πώ την αλήθεια δε το σκέφτομαι...Αφού δε γίνεται τέτρας σκέφτομαι να βάλω πιράνια...τι όμως και πόσα..το ph με τύρφη και φύλλα ίσως καταφέρω και το ρίξω σε κάποιο ικανοποιιτικό επίπεδο..άν τελικά καταλήξουμε σε πιράνια,να μιλήσουμε και για τη φίλτρανση?όπως είπα παραπάνω,έχω το 2213,άν έβαζα ένα εσωτερικό,προσωρινα,δε θα βοηθούσε..?

Link to comment
Share on other sites

Τα serrasalmus sanchezi δεν μεγαλώνουν όσο τα άλλα είδη πιράνχας αλλά φτάνουν τα 15εκ περίπου, οπότε σε 200 λίτρα θα είναι αρχηγός. Επίσης είναι μοναχικά ψάρια, άρα κρατιούνται μόνα τους στο ενυδρείο, pH και gH θα πέσουν με τύρφη αλλά πρέπει να προετοιμάζεις και το νερό κάθε αλλαγής για να έχεις σταθερές τις τιμές, απότομες αλλαγές σε pH μπορεί να είναι μοιραίες. Οσο σα για την φίλτρανση αν το πρόβλημά σου είναι το οικονομικό, εγώ θα σου πρότεινα να πουλήσεις το 2213 και να πάρεις το 2215, (ή fluval 305 που είναι, κατα τη γνώμη μου, πολύ αξιόπιστα και οικονομικότερα).

Link to comment
Share on other sites

Ναι,δε λέω,δίκιο είχες για αυτό το ψάρι..Απο ότι διάβασα είναι λίγο δύσκολο να το βρώ?εκτός του ότι είναι και πανάκριβο,είναι πιστεύω λίγο κρίμα 200λτ να έχουν μέσα ένα ψάρι 15εκ. Δe λέω,θα είναι βασιλιάς αλλά ακόμα σκέφτομαι την επιλογή red bellied...Όσο για το φίλτρο άν βρώ κάποια αγγελία θα πάρω αλλιώς με ένα εσωτερικό στην αρχή και μετά άλλο ενα 2213..

Link to comment
Share on other sites

Ναι,δε λέω,δίκιο είχες για αυτό το ψάρι..Απο ότι διάβασα είναι λίγο δύσκολο να το βρώ?εκτός του ότι είναι και πανάκριβο,είναι πιστεύω λίγο κρίμα 200λτ να έχουν μέσα ένα ψάρι 15εκ. Δe λέω,θα είναι βασιλιάς αλλά ακόμα σκέφτομαι την επιλογή red bellied...Όσο για το φίλτρο άν βρώ κάποια αγγελία θα πάρω αλλιώς με ένα εσωτερικό στην αρχή και μετά άλλο ενα 2213..

Νομίζω πως 3 Red Belly δεν είναι κοπάδι, αλλά και έτσι να είναι σκέψου πως όταν θα μεγαλώσουν (αν τα πάρεις μικρά) θα φτάσουν 30εκ+. Περίμενε να σου πουν και οι πιο έμπειροι στους θηρευτές γνώμες. Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως πάνε 25 μαξ..το ενυδρειο μου είναι 90χ45χ60...Απο όσα έχω διαβάσει 3 red bellied θεωρούνται κοπάδι και δεν έχουν πρόβλημα..ας περιμένω όπως λές απάντηση απο ποιό έμπειρους και βλέπουμε,βασικα απαντάνε γενικά?Γιατί δεν έχω ξαναποστάρει,είμαι νέος..ευχαριστώ όσους απάντησαν μέχρι τώρα :P

Link to comment
Share on other sites

Το σιγουρο ειναι οτι το 2213 δεν φτανει ουτε για ζητω σε ενυδρειο με πιρανχας :P

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως πάνε 25 μαξ..το ενυδρειο μου είναι 90χ45χ60...Απο όσα έχω διαβάσει 3 red bellied θεωρούνται κοπάδι και δεν έχουν πρόβλημα..ας περιμένω όπως λές απάντηση απο ποιό έμπειρους και βλέπουμε,βασικα απαντάνε γενικά?Γιατί δεν έχω ξαναποστάρει,είμαι νέος..ευχαριστώ όσους απάντησαν μέχρι τώρα :ninja:

Κωστα προς θεου δεν με εχεις πρηξει....:blink: Eξαλου εγω σου ζητησα να με ρωτησεις για οτι εχεις απορεια...

Οσο αναφορα το θεμα επιλογης ψαριων και πιρανια να βαλεις πρεπει να κατεβασεις το Ph..Οποτε με 60cm υψος προτεινω Σκαλαρια.... :P

Link to comment
Share on other sites

Εκείιι κολλημένος με τα σκαλαρια ο κωστής :P Ίσως τελικα σου κάνω τη χάρη :ninja::blink::blink: ,θα πάω σήμερα να δώ για ρίζες και για ένα φίλτρο :hysterical: ....Μία τεέυταία προς το παρόν απορία...Ένα εσωτερικό άν βάλω????θα γίνει δουλειά???

Link to comment
Share on other sites

...Μία τεέυταία προς το παρόν απορία...Ένα εσωτερικό άν βάλω????θα γίνει δουλειά???
Οχι.

Μισες δουλειες θα κανεις.

Παρε για το 200αρι ενα eheim 2215 μινιμουμ, 2217 καλυτερα.

Υλίκα

κατω κατω 1 λιτρο eheim ehfimech

μετα ενα μπλε χοντροτρυπο σφουγγαρι

μετα γεμισε το substrat pro

και πανω πανω ασπρο eheim σφουγγαρι ή sera filterwool ξεπλυμενο καλα να φυγουν οι τριχιτσες και ξασμενο να ανοιξει και να αραιωσει.

Nα εχει και βανακια (διπλα καλυτερα για ευκολη συντηρηση)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τισ απαντήσεις σας..Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σας...!! :P

Link to comment
Share on other sites

Παιδιάαα μια τελευταία ερώτηση :P ...Μπορώ να αρχίσω το στρώσιμο του ενυδρείου με το 2213 και στη πορεία 10 μέρες πριν βάλω τα ψαράκια να πάρω και άλλο φίλτρο??? :ninja::blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει ομως αφου αλλαξεις φιλτρο να μεταφερεις τα υλικα απο το στρωμενο στο αστρωτο!

Link to comment
Share on other sites

οοοοοκ...ευχαριστώ πολύ :excl:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Έχω την ευκαιρία ασ πούμε να αγοράσω τα εξής φίλτρα και θα ίθελα να μου πείτε πιο προτιμάτε...1ο φίλτρο είναι το eheim 2215...2o φίλτρο το Tetratec EX 700...Και 3ο φίλτρο το JBL 1500e..παρακαλώ :excl::excl:;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Έχω την ευκαιρία ασ πούμε να αγοράσω τα εξής φίλτρα και θα ίθελα να μου πείτε πιο προτιμάτε...1ο φίλτρο είναι το eheim 2215...2o φίλτρο το Tetratec EX 700...Και 3ο φίλτρο το JBL 1500e..παρακαλώ :excl::excl:;)

Μία διόρθωση...αντί για το eheim 2215---->Fluval 304..Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...