Jump to content

ΤΑ Cory's Moy ΠΝΙΓΟΝΤΑΙ!!!??!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

έχω ενα μεγάλο πρόβλημα. Τα γατόψαρα ανεβαίνουν συνέχεια στον αφρό. Παιρνουν ανασες και μετά ξανα κάτω. Αλλά πολλές φορές δεν προλαβαίνουν να φτάσουν κάτω και τρεχουν ξανα επάνω!! Δειχνουν σα να μην μπορούν να αναπνευσουν και τρέχουν συνεχεια στην επιφανεια.....

Τι μπορεί να φταίει?

για δειτε και πείτε μου.....γιατι ανυσηχώ πολύ και δεν ξέρω τι να κανω..... :P

Link to comment
Share on other sites

Το συνηθίζουν να το κανουν αυτο...

Επισης καλυτερα θα ηταν να υπαρχε αμμος αντι για χαλικι, γιατι χτυπανε τα μουστακια τους..

Μετρησεις εχεις κανει?

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?

Τι ψαρακαι εχεις μεσα?

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Το συνηθίζουν να το κανουν αυτο...

Επισης καλυτερα θα ηταν να υπαρχε αμμος αντι για χαλικι, γιατι χτυπανε τα μουστακια τους..

Μετρησεις εχεις κανει?

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?

Τι ψαρακαι εχεις μεσα?

εχω κάνει μετρησεις.ολα οκ. τρεχει σχεδόν απο 2/10. και 2/11 εβαλα τα ψαρακια. Στην αρχή εβαλα δυο κόρυ και ενα ζευγαρι γκουράμι νταρφ. και μετα απο αλλες 5 μέρες εβαλα αλλα 4 κόρυ.

την Δευτερα εκανα την πρώτη αλλαγη. Αλλαξα σχεδόν το μισο νερό.....

Δηλαδή ειναι φυσιολογικό? :P

Link to comment
Share on other sites

κι εγω εβαλα προσφατα ενα κοπαδι των 8 μεσα και κανουν το ιδιο. επειτα απο συζητηση που εκανα με ατομα που γνωριζουν το ειδος καταληξαμε οτι ετσι κανουν οταν ειναι νεοι κατοικοι. ποσο καιρο ειναι στο ενυδρειο σου? επισης παρατηρησα οτι εχεις και ενα γκουραμι μεσα. εκτος του οτι δεν κολαει με τα κορυς πιστευω οτι αν ειχες προβλημα οξυγονου θα ηταν το πρωτο που θα ανεβαινε στην επιφανεια να παρει αναπνοες, καθοτι λαβιρυνθοψαρο.

ισως κανω λαθος βεβαια. ειπα μια γνωμη απο συζητησεις και οχι απο προσωπικη εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

εχω κάνει μετρησεις.ολα οκ. τρεχει σχεδόν απο 2/10. και 2/11 εβαλα τα ψαρακια. Στην αρχή εβαλα δυο κόρυ και ενα ζευγαρι γκουράμι νταρφ. και μετα απο αλλες 5 μέρες εβαλα αλλα 4 κόρυ.

την Δευτερα εκανα την πρώτη αλλαγη. Αλλαξα σχεδόν το μισο νερό.....

Δηλαδή ειναι φυσιολογικό? :P

Πες μας μετρησεις..

Και εμενα να το κανουνε, αλλα οχι συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας μετρησεις..

Και εμενα να το κανουνε, αλλα οχι συνεχεια.

την τεταρτη εκανα. αμμωνία 0, ΝΟ2 0 και ΝΟ3 0!!!!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω εβαλα προσφατα ενα κοπαδι των 8 μεσα και κανουν το ιδιο. επειτα απο συζητηση που εκανα με ατομα που γνωριζουν το ειδος καταληξαμε οτι ετσι κανουν οταν ειναι νεοι κατοικοι. ποσο καιρο ειναι στο ενυδρειο σου? επισης παρατηρησα οτι εχεις και ενα γκουραμι μεσα. εκτος του οτι δεν κολαει με τα κορυς πιστευω οτι αν ειχες προβλημα οξυγονου θα ηταν το πρωτο που θα ανεβαινε στην επιφανεια να παρει αναπνοες, καθοτι λαβιρυνθοψαρο.

ισως κανω λαθος βεβαια. ειπα μια γνωμη απο συζητησεις και οχι απο προσωπικη εμπειρια.

ούτε μήνα δεν τα εχω........

Link to comment
Share on other sites

μου κανει εντυπωση που δεν εχεις ΝΟ3. μηπως δεν εχεις στρωσει καλα το ενυδρειο σου? πες μας λιγο πως το εστρωσες. τα φυτα σου ειναι αληθινα?

επισης πες μας ποσα λιτρα εχεις. αν τα λιτρα σου ειναι 150 και κατω εβαλες γρηγορα πολλα ψαρακια και ισως εχεις τωρα αμμωνια. να μετρας καθημερινα για καμια εβδομαδα και να τα παρατηρεις αν τρωνε, αν εχουν κατι περιεγο στη συμπεριφορα τους και αν βγαζουν σημαδια.

να ξερεις δεν βαζουμε πολλα ψαριακια μαζι. το ποσα θα βαλουμε μαζι εξαρταται απο πολλους παραγοντες.

η κινηση δεν με ανυσηχει οσο η πιθανοτητα να εχεις αμμωνια. να μετρησεις γενικοτερα αμμωνια, ΝΟ2 και ΝΟ3. αληθεια με τι μετρας? στικς ή υγρα? και τι μαρκα ειναι? εχεις κοιταξει οτι τα τεστ δεν εχουν ληξει?

ξερω οτι σε κουραζω αλλα εμεις δεν ειμαστε εκει και δεν ξερουμε το ιστορικο του ενυδρειου σου, οποτε συγχωρεσε μας αν γινομαστε κουραστικοι. σκοπος μας ειναι να βοηθησουμε.

Link to comment
Share on other sites

μου κανει εντυπωση που δεν εχεις ΝΟ3. μηπως δεν εχεις στρωσει καλα το ενυδρειο σου? πες μας λιγο πως το εστρωσες. τα φυτα σου ειναι αληθινα?

επισης πες μας ποσα λιτρα εχεις. αν τα λιτρα σου ειναι 150 και κατω εβαλες γρηγορα πολλα ψαρακια και ισως εχεις τωρα αμμωνια. να μετρας καθημερινα για καμια εβδομαδα και να τα παρατηρεις αν τρωνε, αν εχουν κατι περιεγο στη συμπεριφορα τους και αν βγαζουν σημαδια.

να ξερεις δεν βαζουμε πολλα ψαριακια μαζι. το ποσα θα βαλουμε μαζι εξαρταται απο πολλους παραγοντες.

η κινηση δεν με ανυσηχει οσο η πιθανοτητα να εχεις αμμωνια. να μετρησεις γενικοτερα αμμωνια, ΝΟ2 και ΝΟ3. αληθεια με τι μετρας? στικς ή υγρα? και τι μαρκα ειναι? εχεις κοιταξει οτι τα τεστ δεν εχουν ληξει?

ξερω οτι σε κουραζω αλλα εμεις δεν ειμαστε εκει και δεν ξερουμε το ιστορικο του ενυδρειου σου, οποτε συγχωρεσε μας αν γινομαστε κουραστικοι. σκοπος μας ειναι να βοηθησουμε.

:P

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα δες τη φορμα ασθενειων. αντιγραψε την και συμπληρωσε την καθως και απαντησε σε οτι σε εχουμε ρωτησει και δεν περιλαμβανει η φορμα, ωστε να εχουμε μια πληρη εικονα.

Link to comment
Share on other sites

μου κανει εντυπωση που δεν εχεις ΝΟ3. μηπως δεν εχεις στρωσει καλα το ενυδρειο σου? πες μας λιγο πως το εστρωσες. τα φυτα σου ειναι αληθινα?

επισης πες μας ποσα λιτρα εχεις. αν τα λιτρα σου ειναι 150 και κατω εβαλες γρηγορα πολλα ψαρακια και ισως εχεις τωρα αμμωνια. να μετρας καθημερινα για καμια εβδομαδα και να τα παρατηρεις αν τρωνε, αν εχουν κατι περιεγο στη συμπεριφορα τους και αν βγαζουν σημαδια.

να ξερεις δεν βαζουμε πολλα ψαριακια μαζι. το ποσα θα βαλουμε μαζι εξαρταται απο πολλους παραγοντες.

η κινηση δεν με ανυσηχει οσο η πιθανοτητα να εχεις αμμωνια. να μετρησεις γενικοτερα αμμωνια, ΝΟ2 και ΝΟ3. αληθεια με τι μετρας? στικς ή υγρα? και τι μαρκα ειναι? εχεις κοιταξει οτι τα τεστ δεν εχουν ληξει?

ξερω οτι σε κουραζω αλλα εμεις δεν ειμαστε εκει και δεν ξερουμε το ιστορικο του ενυδρειου σου, οποτε συγχωρεσε μας αν γινομαστε κουραστικοι. σκοπος μας ειναι να βοηθησουμε.

NO3 εχω σχεδόν 5. Εκ παραδρομής εγραψα 0 και μετα δεν ειχε τροποποιηση να το αλλαξω.

Το ενυδρείο ειναι στρωμενό με αμμωνια και βακτηριδια.....

Πριν βαλω ψαρακια το ειχα και ετρεχε ενα μήνα. Η αμμωνια μηδενιζε μετα απο 10 μέρες περίπου. και αλλες 20 εκανε για να μηδενιζουν τα ΝΟ2. Τελικά μετα απο 1 μηνα μηδενιζαν και τα ΝΟ2. Εκανα 80% περιπου του νερού αλλαγη και την επομένη εβαλα δύο αρσενικά γκουράμι νταρφ. Μετά απο αλλες 4 μέρες εβαλα 2 cory. Μετα απο 3 μέρες εβαλα αλλα 4 cory γιατι μου ειπανε εδω μέσα ότι ειναι κοπαδοψαρα και πρεπει να εχω τουλάχιστον 5-6. Ετσι και εκανα. Επίσης εβαλα και ενα θηλυκό νταρφ. Και εβγαλα το ενα αρσενικό διότι ολο μαλώνανε.

Ο συνδιασμός εγινε υστερα απο συμβουλές εδω μέσα και οχι απο μονος μου. Το ενυδρείο ειναι σχεδόν 90 λίτρα καθαρα.

μετράω με υγρά τεστ τις ΑΡΙ.

Τα ψαρακια μου ειναι φυσιολογικά και αρκετα ζωηρα. (αν εξαιρεσουμε το θηλυκο γκουραμι ειναι ολο κρυμμενο επειδη την πειραζει ο αντρας της :P )

Απλά μου εκανε εντυπωση που τα cory κανουν αυτη την κινηση πολλές φορές.

Βεβαια υπάρχουν και στιγμες που ειναι ολα κάτω και σκουπίζουν....

Τωρα θέλω να βάλω ενα κοπαδάκι 7-8 ατόμων ακομα μέσης αλλά δεν εχω αποφασισει τι θα βάλω.

Μου εχουν προτεινει καποιοι εδω μέσα κάποια ψαρια αλλα επειδη δεν μου πολυάρεσαν ακομα δεν κατεληξα.

Μαλλον για μελανοταινιες .....

Link to comment
Share on other sites

Ενα γενικό σχολιο: στα βίντεο φαίνεται πως τα ψάρια "παλευουν" για να μείνουν σταθερα. Μήπως πρέπει να μειώσεις λίγο (εως αρκετά) την ροή του φίλτρου/κυκλοφορητή σου;

Link to comment
Share on other sites

Ενα γενικό σχολιο: στα βίντεο φαίνεται πως τα ψάρια "παλευουν" για να μείνουν σταθερα. Μήπως πρέπει να μειώσεις λίγο (εως αρκετά) την ροή του φίλτρου/κυκλοφορητή σου;

Το είδα κι εγώ αυτό με την μεγάλη ανατάραξη, αλλά είπα να μην μιλήσω, μήπως και την χρειάζεται αυτό το είδος ψαριών.

Συγνώμη για το οφ-τόπικ, αλλά που βρήκες υγρά τεστ της ΑΡΙ Γιάννη; Γιατί το καλοκαίρι που έψαχνα στο Βόλο + Νέα Ιωνία, δεν βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Κατι δεν μου αρεσει.

Φυσικα η ροη φαινεται μεγαλη και θελει μειωση και φυσικα τα κορυ οταν πρωτομπουν στο ενυδρειο κανουν τις εξερευνησεις τους στα ψηλα επιπεδα αλλα οχι κι ετσι (τουλαχιστον ξερω εγω απο δυο εισαγωγες κορυ σε δυο διαφορετικα ενυδρεια μου).

Η εξρευενηση κρατησε για 2-3 μερες και οχι ετσι οπως το βιντεο αγχωτικα ολη την ωρα συνεχως.

Καπου καπου κανανε καμια βολτα σε ολο το υψος του ενυδρειου και στεκονταν και λιγο σε διαφορα σημεια..

Μετα απο τις 2-3 αυτες μερες δεν το ξεναεκαναν και μονο μετα το φαγητο ανεβαινουν παρινουν γρηγορα μια ανασα για να χωνεψουν και αμεσως πανε στο βυθο ή καμια φορα καθονατι σε κανενα ξυλο πανω.

Ενα ψαρι στο βιντεο ειναι συνεχεια κολλημενο στην επιφανεια. Αυτο δεν μου αρεσει. Τι ψαρι ειναι?

Κατι δεν παει καλα.

Δωσε και μετρησεις pH, kH gH και θερμοκρασιας.

Τα κορυ τρωνε τα βλεπεις?

Ολα οσα ανεφερεις για το στρωσιμο, την σταδιακη εισαγωγη των ψαριων και τις μετρησεις με αξιοπιστα υγρα τεστ ειναι θετικα. Που ειναι η παγιδα?

Κανε μια μετρηση με δανεικα τεστ για διασταυρωση αποτελεσματων, ποτε δεν ξερεις.

Τα τεστ τα εχεις τσεκαρει απο ημερομηνια ληξεως?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

κι εγω δεν βλεπω κατι ανυσηχιτικο καθως βλεπω οτι τουλαχιστον το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο, οτι γνωριζεις καποια πραγματα και υποθετω οτι εχεις μετρησει για αμμωνια,ΝΟ2 αφου εβαλες τα ψαρακια μεσα. θελω να πιστευω οτι ειναι κατι φυσιολογικο. αυτο που πιστευω οτι δεν πρεπει να πειραξεις καθολου προς το παρων ειναι διακοσμηση. αφησε το βυθο ως εχει ωστε να εξερευνησουν το μερος οπως ειναι. καλο θα ηταν να μας εδινες και μια φωτο ολοκληρου του ενυδρειου καθως και να μας ελεγες ποσα λιτρα ειναι. ξερεις ποια κορυ εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Κατι δεν μου αρεσει.

Φυσικα η ροη φαινεται μεγαλη και θελει μειωση και φυσικα τα κορυ οταν πρωτομπουν στο ενυδρειο κανουν τις εξερευνησεις τους στα ψηλα επιπεδα αλλα οχι κι ετσι (τουλαχιστον ξερω εγω απο δυο εισαγωγες κορυ σε δυο διαφορετικα ενυδρεια μου).

Η εξρευενηση κρατησε για 2-3 μερες και οχι ετσι οπως το βιντεο αγχωτικα ολη την ωρα συνεχως.

Καπου καπου κανανε καμια βολτα σε ολο το υψος του ενυδρειου και στεκονταν και λιγο σε διαφορα σημεια..

Μετα απο τις 2-3 αυτες μερες δεν το ξεναεκαναν και μονο μετα το φαγητο ανεβαινουν παρινουν γρηγορα μια ανασα για να χωνεψουν και αμεσως πανε στο βυθο ή καμια φορα καθονατι σε κανενα ξυλο πανω.

Ενα ψαρι στο βιντεο ειναι συνεχεια κολλημενο στην επιφανεια. Αυτο δεν μου αρεσει. Τι ψαρι ειναι?

Κατι δεν παει καλα.

Δωσε και μετρησεις pH, kH gH και θερμοκρασιας.

Τα κορυ τρωνε τα βλεπεις?

Ολα οσα ανεφερεις για το στρωσιμο, την σταδιακη εισαγωγη των ψαριων και τις μετρησεις με αξιοπιστα υγρα τεστ ειναι θετικα. Που ειναι η παγιδα?

Κανε μια μετρηση με δανεικα τεστ για διασταυρωση αποτελεσματων, ποτε δεν ξερεις.

Τα τεστ τα εχεις τσεκαρει απο ημερομηνια ληξεως?

αυτο που ειναι κολλημενο πάνω που λες, ειναι και αυτό cory....τρώνε αλλα οχι πολύ.... την τεταρτη θα εχω ταμπλετες βυθου......

εχω κάνει και με αλλα τεστ μετρησεις οπως και με stick......

η θερμοκρασια ειναι περιπου 25 βαθμους.....

ph kh gh δεν γνωριζω :excl:

το παράξενο ειναι ότι υπάρχουν στιγμές που ειναι συνεχεια κάτω και δεν ανεβαινουν καθολου επανω.....

οπως τωρα........

και αλλες στιγμες λες και πνιγονται.... ετσι τα βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

Ενα γενικό σχολιο: στα βίντεο φαίνεται πως τα ψάρια "παλευουν" για να μείνουν σταθερα. Μήπως πρέπει να μειώσεις λίγο (εως αρκετά) την ροή του φίλτρου/κυκλοφορητή σου;

το ξέρω ....και γω ετσι το βλέπω.....(μεγαλη ροη εννοω,. δεν βλέπω να παλευουν ομως

αλλα δεν υπαρχει ρυθμιση ροης......

εκτος και αν υπαρχει κανενα κόλπο.....

Link to comment
Share on other sites

Το είδα κι εγώ αυτό με την μεγάλη ανατάραξη, αλλά είπα να μην μιλήσω, μήπως και την χρειάζεται αυτό το είδος ψαριών.

Συγνώμη για το οφ-τόπικ, αλλά που βρήκες υγρά τεστ της ΑΡΙ Γιάννη; Γιατί το καλοκαίρι που έψαχνα στο Βόλο + Νέα Ιωνία, δεν βρήκα.

από ιντερνετ τα πήρα....

Link to comment
Share on other sites

κι εγω δεν βλεπω κατι ανυσηχιτικο καθως βλεπω οτι τουλαχιστον το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο, οτι γνωριζεις καποια πραγματα και υποθετω οτι εχεις μετρησει για αμμωνια,ΝΟ2 αφου εβαλες τα ψαρακια μεσα. θελω να πιστευω οτι ειναι κατι φυσιολογικο. αυτο που πιστευω οτι δεν πρεπει να πειραξεις καθολου προς το παρων ειναι διακοσμηση. αφησε το βυθο ως εχει ωστε να εξερευνησουν το μερος οπως ειναι. καλο θα ηταν να μας εδινες και μια φωτο ολοκληρου του ενυδρειου καθως και να μας ελεγες ποσα λιτρα ειναι. ξερεις ποια κορυ εχεις?

90 λιτρα καθαρα,

Corydoras aeneus εχω ......

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω ....και γω ετσι το βλέπω.....(μεγαλη ροη εννοω,. δεν βλέπω να παλευουν ομως

αλλα δεν υπαρχει ρυθμιση ροης......

εκτος και αν υπαρχει κανενα κόλπο.....

Mε σωληνάκι. Θα περάσω κάποια στιγμή να σου πω από κοντά. Πιθανά αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...