Jump to content

Επιλογη κοπαδοψαρων


Recommended Posts

καλησπερα σας.....προσπαθω εδω και καιρο με ενα 200λ ψευτοφυτεμενο και ενα απο τα προβληματα που αντιμετωπιζω ειναι οτι εχω 0 no3... Έπιθυμω λοιπον να αυξησω τον αριθμο των ψαριων....αυτη την στιγμη εχω ενα red tailed red eye puffer 25 neon tetra καποια sae kai 2 gara ruffa....ψαχνω λοιπον καποιο κοπαδοψαρο ωστε να μην εχω θεματα με το puffer (τα νεον τα εχω 4 μηνες χωρις απολιες......)

θελω να συμπληρωσω ενα κοπαδακι των 10-15 ψαριων.....

Οποιος γνωριζει ας μου προτεινει μερικα ηδη....ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Είναι ευχή και όχι πρόβλημα το ΝΟ3 μηδεν!! Αλλα αμφιβάλω αν είναι πραγματική μετρηση με τόσα ψάρια σε 200 λίτρα, αλλά και 2 τόνοι να ήταν, θα είχες εστω λίγο αφου ΚΑΠΟΥ ΠΑΝΕ τα παραγωγα των ψαριών!!!

Με το puffer αν δεν εχεις πρόβλημα ίσως είσαι απλά τυχερός... Τα neon θα τα τρώει λογικά ολόκληρα, διάβασε εδω:

http://www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/puf-irrub.htm

http://www.tropicalfishfinder.co.uk/article_detail.asp?id=67

Ουσιαστικά προτείνουν να μένει μόνο του καλύτερα ή με άλλα του ίδιου είδους.....

Link to comment
Share on other sites

Tank setup: A pair can be kept in a species tank as long as some cover is provided as a retreat. They can also be mixed with selected companions, as long as more delicate, slow-swimming fish are avoided. Provide plants, bogwood and/or rocks for cover.

Αυτο αναφερεται.....λεει ξεκαθαρα οτι μπορει να ειναι με αλλα ψαρια αν υπαρχουν κρυψωνες και αν ειναι γρηγορα τα αλλα ψαρια...no3 δεν εχω γιατι εχω φυτα τ

και τα καταναλωνουν...το θεμα ειναι οτι θελω μα κανω ενα πολυ πυκνοφυτεμενο ενυδρειο και θα χρειαστω μεγαλυτερο αριθμο ψαριων....ενολιγης ψαχνω για ενα γρηγορο κοπαδοψαρο μιας και κρυψωνες εχω αρκετες....και θα αποκτησω ακομα περισσοτερες....

Link to comment
Share on other sites

Αν θες γρήγορο κοπάδι σου προτείνω Heteromorpha Trigonostigma (Harlequin Rasbora) ή Hemigrammus Rhodostomus (Rummynose) ή Zebra Danio και τα 3 είδη πάνε κομμάτια.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλες προτασεις!!!!ευχαριστω.........

αν υπαρχει καμια προταση ακομα παντως καλη θα ηταν.....αν και με καλυψε ο φιλος.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...