Jump to content

Σαρκοφάγα γκάπις;


Recommended Posts

Φιλαράκια καλή μέρα...

Πριν λίγες μέρες πήρα ένα χαρεμάκι guppies για ένα 50λιτρο καθαρό που έχω.

Ο πετσοπάς μου είπε, ότι τα δύο από τα θηλυκά ήταν ήδη σε κατάσταση εγκυμοσύνης.

Έτσι περίμενα μέρα με την ημέρα πότε θα βγάλουν ψαράκια.

Επειδή περνούσαν οι μέρες πίστευα, ότι φταίει ο διάκοσμος, αφού δεν τα έχω σε πυκνοφυτεμένο, όπως λέει η βιβλιογραφία, ότι θέλουν αλλά σε ενυδρείο, που θυμίζει περισσότερο Αμαζόνιο (άμμο και ξύλα).

Μέχρι που σήμερα είδα δύο μικρά και θεώρησα, ότι ήρθε η ώρα να γεννήσουν.

Και τότε έγινε κάτι, που δεν μπόρούσαν να πιστέψουν τα μάτια μου...

Όπως κινούνταν γρήγορα τα μικρά τα στρίμωξαν τα υπόλοιπα και τα έφαγαν..

Είναι δυνατόν;

Θεωρούνται τα guppies σαρκοφάγα; :excl:

Link to comment
Share on other sites

Ριξε κερατοφυλλο να επιπλεει για να κρυβονται τα νεογεννητα.

Link to comment
Share on other sites

Τα γκάπυ, και γενικότερα τα περισσότερα ψαρια είναι παμφαγα. Αυτό πάει να πει οτι θα φάνε ότι βρούνε, και στην προκειμένη τα νεογέννητα.

@stav: η απάντησή σου είναι λίγο εκτός... :excl:

Link to comment
Share on other sites

τα γκαπυς δεν ξεχωριζουν τα μικρα τους τα βλεπουν σαν λειχουδια.επρεπε αμεσως μολις ειδες τα μικρα να τα απομονωσεις απο τα υπολοιπα σε ενα μικροτερο ενυδρειο-ταιστα η στο ιδιο με ενα ειδικο χωρισμα.τα περισοτερα ψαρια τρωνε τα μικρα τους υπαρχουν και οι εξερεσεις(βλεπε δισκοι).αν δεν παθεις δεν θα μαθεις.κριμα ομως για τα μωρα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκια καλή μέρα...

Πριν λίγες μέρες πήρα ένα χαρεμάκι guppies για ένα 50λιτρο καθαρό που έχω.

Ο πετσοπάς μου είπε, ότι τα δύο από τα θηλυκά ήταν ήδη σε κατάσταση εγκυμοσύνης.

Έτσι περίμενα μέρα με την ημέρα πότε θα βγάλουν ψαράκια.

Επειδή περνούσαν οι μέρες πίστευα, ότι φταίει ο διάκοσμος, αφού δεν τα έχω σε πυκνοφυτεμένο, όπως λέει η βιβλιογραφία, ότι θέλουν αλλά σε ενυδρείο, που θυμίζει περισσότερο Αμαζόνιο (άμμο και ξύλα).

Μέχρι που σήμερα είδα δύο μικρά και θεώρησα, ότι ήρθε η ώρα να γεννήσουν.

Και τότε έγινε κάτι, που δεν μπόρούσαν να πιστέψουν τα μάτια μου...

Όπως κινούνταν γρήγορα τα μικρά τα στρίμωξαν τα υπόλοιπα και τα έφαγαν..

Είναι δυνατόν;

Θεωρούνται τα guppies σαρκοφάγα; :excl:

Εγώ φίλε μου είμαι στην τρίτη γέννα 10 καθε φορά και βαλε και ποτέ δεν έλειψε ούτε ένας γόνος. Προχθές όμως βρήκα έναν σπόρο από την προηγούμενη γέννα (λίγο περισοτερο από βδομάδας ) μπουκομένο με ένα γόνο προεξείχε μόνο το κεφαλάκι του από το στόμα του σπορούλη και τελικα το εφτυσε.

Link to comment
Share on other sites

τα γκαπυς δεν ξεχωριζουν τα μικρα τους τα βλεπουν σαν λειχουδια.επρεπε αμεσως μολις ειδες τα μικρα να τα απομονωσεις απο τα υπολοιπα σε ενα μικροτερο ενυδρειο-ταιστα η στο ιδιο με ενα ειδικο χωρισμα.τα περισοτερα ψαρια τρωνε τα μικρα τους υπαρχουν και οι εξερεσεις(βλεπε δισκοι).αν δεν παθεις δεν θα μαθεις.κριμα ομως για τα μωρα.

Σκέφτηκα να τα απομονώσω, αλλά υπάρχουν συγκεκριμένες δυσκολίες:

1. Δεν πιάνονται εύκολα για να μπουν σε ειδικό χώρο, αφού χάνονται μέσα στα ξύλα. Φυσικά εγώ δεν τα προλαβαίνω, τα προλαβαίνουν όμως τα υπόλοιπα ψάρια

2. Να απομονώσω τη μητέρα, αλλά α) δεν ξέρω ποια από τις τρεις θηλυκές γεννά και β) αν μπουν μαζί με γεννήστρα δεν θα τα φάει η ίδια;

3. Να απομονώσω σε γεννήστρες και τις τρεις θηλυκές; :excl:

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε που κάθε προσπάθεια, που έκανα να πιάσω κάποιο μικρό ήταν μάταιη, γιατί "έφευγαν" μέσα α΄πό τις τρύπες της απόχης... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι να βάλεις στο ενυδρείο πυκνό φυτό επιφάνειας όπως σωστά είπε και ο Stav παραπάνω για κερατόφυλο και να αφήσεις την φύση να κάνει την δουλειά της.

Τα δυνατότερα και ταχύτερα θα επιβιώνουν από κάθε γέννα.

Αλλιώς με τον ρυθμό που αναπαράγονται θα βρεθείς με 300-400 ψάρια σε χρόνο ρεκόρ.

Η γέννα μπορεί να κρατήσει από 8 - 48 ώρες ανάλογα την ηληκία της θηλικής και μπορεί να γεννήσει από 5-10 έως και 30-40 μικρά.

Αντίθετα από άλλα ζωοτόκα π.χ. Platty που η θηλική τρώει επιτόπου τα μωρά της, η θηλική gappy προβλέπει και να βρεί απόμερο σημείο για να γεννήσει και επί 48 ώρες μετά την γέννα λόγω ορμονικών διαταραχών παθαίνει ανορεξία και δεν τρώει, άρα δεν τρώει και τα μωρά της.

Σε μερικά είδη η φύσει προνοεί.

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε που κάθε προσπάθεια, που έκανα να πιάσω κάποιο μικρό ήταν μάταιη, γιατί "έφευγαν" μέσα α΄πό τις τρύπες της απόχης... :excl:

δεν χρειαζετε να τα απομακρύνεις ασε να επιβιώσουν τα πιο έξυπνα βαλε κερατόφυλο να προστατεύονται και ασε το ενστικτο τους να κάνει τα υπόλοιπα :excl:

λίγο μικρό ποσοστο μου φαίνετε για 10 μικρα εμένα γεννανε γυρω στα 30-50 και επιβιώνουν καμια 15αρια

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχω ελπίδες....

Όχι τίποτ' άλλο, αλλά έχω πάρει γέννες από άλλα ψάρια (όπου βέβαια δεν ζούσαν όλα, αλλά αρκετά επιβίωσαν) και μου κακοφαίνεται να χάνω από ένα είδος, που όπως λέτε και εσείς γεννάει σαν τρελλό... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι να βάλεις στο ενυδρείο πυκνό φυτό επιφάνειας όπως σωστά είπε και ο Stav παραπάνω για κερατόφυλο και να αφήσεις την φύση να κάνει την δουλειά της. Δεν είπα οτι δεν είναι σωστό. Είπα οτι ο φίλος δεν ρώτησε κάπου τι θα μπορούσε να κάνει για να τα σώσει

Τα δυνατότερα και ταχύτερα θα επιβιώνουν από κάθε γέννα. Αυτό είναι το καλύτερο. Ασε στην άκρη της γεννήστρες. Δημιουργούν "ψυχολογικά προβλήματα" ( :excl: ) στις μανάδες και σωματικά (εδώ χωρις " :excl: ") προβλήματα στα μικρά. Φυσικά μεσα! "Nature knows best" που λένε

Link to comment
Share on other sites

Τα γκάπυ, και γενικότερα τα περισσότερα ψαρια είναι παμφαγα. Αυτό πάει να πει οτι θα φάνε ότι βρούνε, και στην προκειμένη τα νεογέννητα.

@stav: η απάντησή σου είναι λίγο εκτός... :excl:

Εαν σου ειναι ευκολο μπορεις να μου εξηγησεις το εκτος της απαντησης μου;

Επισης ποιο κατω λες οτι το ερωτημα δεν ηταν πως μπορει να τα σωσει,για κανε μου και εδω

μια εξηγηση για να καταλαβω το ερωτημα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκια καλή μέρα...

Πριν λίγες μέρες πήρα ένα χαρεμάκι guppies για ένα 50λιτρο καθαρό που έχω.

Ο πετσοπάς μου είπε, ότι τα δύο από τα θηλυκά ήταν ήδη σε κατάσταση εγκυμοσύνης.

Έτσι περίμενα μέρα με την ημέρα πότε θα βγάλουν ψαράκια.

Επειδή περνούσαν οι μέρες πίστευα, ότι φταίει ο διάκοσμος, αφού δεν τα έχω σε πυκνοφυτεμένο, όπως λέει η βιβλιογραφία, ότι θέλουν αλλά σε ενυδρείο, που θυμίζει περισσότερο Αμαζόνιο (άμμο και ξύλα).

Μέχρι που σήμερα είδα δύο μικρά και θεώρησα, ότι ήρθε η ώρα να γεννήσουν.

Και τότε έγινε κάτι, που δεν μπόρούσαν να πιστέψουν τα μάτια μου...

Όπως κινούνταν γρήγορα τα μικρά τα στρίμωξαν τα υπόλοιπα και τα έφαγαν..

Είναι δυνατόν;

Θεωρούνται τα guppies σαρκοφάγα; :excl:

Ρωτάει αν τα γκάπυς είναι σαρκοφάγα.

Βλέπεις κάπου να ρωτάει τι μπορεί να κάνει για να τα σώσει;

Σαν να ρωτάω γιατί δεν παίρνει μπρος το αυτοκίνητο και να μου λές "βαλε καλύμματα στα καθίσματα".

ΔΕΝ λεω οτι απάντησή σου ήταν λάθος, αλλα δεν ήταν η απάντηση σε αυτό που ρωτούσε ο φίλος μας. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάει αν τα γκάπυς είναι σαρκοφάγα.

Βλέπεις κάπου να ρωτάει τι μπορεί να κάνει για να τα σώσει;

Σαν να ρωτάω γιατί δεν παίρνει μπρος το αυτοκίνητο και να μου λές "βαλε καλύμματα στα καθίσματα".

ΔΕΝ λεω οτι απάντησή σου ήταν λάθος, αλλα δεν ήταν η απάντηση σε αυτό που ρωτούσε ο φίλος μας. :excl:

Δυστυχως το επιπεδο σου ειναι τοσο υψηλο που δεν μπορω να σε καταλαβω,το ονειρο μου

ειναι καποτε να γινω σαν εσενα :excl:

Εαν μου εκανες την ερωτηση οτι το αυτοκινητο σου δεν παιρνει μπρος,ναι εσενα θα σε συμβουλευα

να βαλεις καλυμματα στα καθισματα.

Εντελως φιλικα μην ξανασχοληθεις με τα γραφομενα μου οταν δεν εχεις δικιο.

Link to comment
Share on other sites

tsoum εσυ νομιζω εισαι εκτως,οπωτε βαλε καληματα στα καθισματα! :excl:

ο ανθρωπος κατα βαθος της ερωτησης του ρωταει πως θα σωσει τις γεννες του...

και το κερατοφυλλο φυσικα ειναι η πιο καλη λυση.

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

tsoum εσυ νομιζω εισαι εκτως,οπωτε βαλε καληματα στα καθισματα! :excl:

ο ανθρωπος κατα βαθος της ερωτησης του ρωταει πως θα σωσει τις γεννες του...

και το κερατοφυλλο φυσικα ειναι η πιο καλη λυση.

Ακολούθησα τις συμβουλές σας, έβαλα κερατόφυλλο και άλλ φυτά, που είναι μέχρι την επιφάνεια και ήδη βλέπω 2-3 μικρά, που έχουν βρει καταφύγιο και γλυτώνουν από τις επιθέσεις.

Ευχαριστώ πολύ όλους σας....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...