Jump to content

Αρχάριος με 60l Juwel


Recommended Posts

Καλησπέρα και απο μένα αρχάριος στο χώρο έχω ένα 60L Juwel record έχω στρώσει το ενυδρείο με το safe start της Tetra με θερμοκρασία στους 26 και έβαλα σιγά σιγά μέσα σε διάστημα 20 ημερών 4 θηλυκά και 2 αρσενικά guppy , 8 neon και ένα γλύφτη πολύ μικρό. Έχω περιθώρια να βάλω και κάτι άλλο και αν ναι τι μπορώ ακόμη???

Ευχαριστώ!!! :excl:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, τα νεον με τα γκαπυ δεν ταιριαζουν. θα σου ελεγα να κρατησεις τα γκαπυ οπως ειναι γιατι σε λιγο θα αρχισουν οι γεννες και δεν θα εχεις τι να τα κανεις τα μικρα στο 60αρι σου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, τα νεον με τα γκαπυ δεν ταιριαζουν. θα σου ελεγα να κρατησεις τα γκαπυ οπως ειναι γιατι σε λιγο θα αρχισουν οι γεννες και δεν θα εχεις τι να τα κανεις τα μικρα στο 60αρι σου.

Μου είπαν οτι μπορούν να συμβιώσουν απο εκεί που τα πήρα αλλα μάλλον την πάτησα :excl: .....αργησα να βρω το forum τελικά. Αν και δεν βλέπω κάποια περίεργη συμπεριφορά ακόμη.

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

για την συμβιοση δεν παιζει θέμα. Απλά ειναι είδη απο διαφορετικη γεωγραφικη περιοχη και εχουν διαφορετικές ανάγκες οσο αφορά τις τιμές του νερου!

Link to comment
Share on other sites

Ο γλύφτης μεγαλώνει σχετικά γρήγορα και θα είναι τεράστιος για το 60άρι ενυδρείο. Αφου είναι μικρός κράτα τον κι όταν βλέπεις ότι δεν ταιριάζει λόγω μεγέθους στο ενυδρείο βγάλτον

Έγινε επεξεργασία - jean07
Link to comment
Share on other sites

Τα γκαπι θελουν σκληρο νερο ενω τα νεον μαλακο.Οι πλεκο συνηθως γινονται μεγαλοι(αναλογα

με το ειδος).Εαν μπορεις δωσε τα νεον και τον πλεκο,κρατα μονο τα γκαπι.

Link to comment
Share on other sites

Ο γλύφτης μεγαλώνει σχετικά γρήγορα και θα είναι τεράστιος για το 60άρι ενυδρείο. Αφου είναι μικρός κράτα τον κι όταν βλέπεις ότι δεν ταιριάζει λόγω μεγέθους στο ενυδρείο βγάλτον

Καταρχην για ακομα μια φορα να πουμε οτι ειναι πλέκο... και όχι κανενα γλυφτρακι που παει για βαθμους!!! :excl:

Από την αλλη εγω δεν ειμαι σιγουρος οτι θα γινει τεραστιος... γιατι δεν ξερουμε ποιο ειδος πλεκοσοτμου ειναι.

Επίσης οσο αφορα τα υπόλοιπα ψαριακια... εχουν διαφορετικές αναγκες ποιοτιτας νερού... αλλα δεν ξερουμε και σε τι κατασταση ειναι το νερο.

Δηλαδη... δε μπορουμε να πουμε για ποιο απο τα 2 ειναι καταλληλότερο...

Εχεις μετρησει τπτ??

PH?

NH?

NO2?

NO3??

Tελος θα πω οτι καλυτερο θα ήταν εφόσον είναι είδος που μεγαλωνει... να ΜΗΝ μεινει μέχρι να μεγαλωσει.. γιατι ισως εχει προβλημα το ψαρακι.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην για ακομα μια φορα να πουμε οτι ειναι πλέκο... και όχι κανενα γλυφτρακι που παει για βαθμους!!! :excl:

Από την αλλη εγω δεν ειμαι σιγουρος οτι θα γινει τεραστιος... γιατι δεν ξερουμε ποιο ειδος πλεκοσοτμου ειναι.

Επίσης οσο αφορα τα υπόλοιπα ψαριακια... εχουν διαφορετικές αναγκες ποιοτιτας νερού... αλλα δεν ξερουμε και σε τι κατασταση ειναι το νερο.

Δηλαδη... δε μπορουμε να πουμε για ποιο απο τα 2 ειναι καταλληλότερο...

Εχεις μετρησει τπτ??

PH?

NH?

NO2?

NO3??

Tελος θα πω οτι καλυτερο θα ήταν εφόσον είναι είδος που μεγαλωνει... να ΜΗΝ μεινει μέχρι να μεγαλωσει.. γιατι ισως εχει προβλημα το ψαρακι.

Άρχισε να γενάει και το ένα το guppy σήμερα βρήκα 2 μικρά.

Την δευτέρα θα πάρω τα τεστ για να δω σε τι κατάσταση βρίσκομαι..

Ευχαριστώ πολύ !!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην για ακομα μια φορα να πουμε οτι ειναι πλέκο... και όχι κανενα γλυφτρακι που παει για βαθμους!!! :excl:

Από την αλλη εγω δεν ειμαι σιγουρος οτι θα γινει τεραστιος... γιατι δεν ξερουμε ποιο ειδος πλεκοσοτμου ειναι.

Επίσης οσο αφορα τα υπόλοιπα ψαριακια... εχουν διαφορετικές αναγκες ποιοτιτας νερού... αλλα δεν ξερουμε και σε τι κατασταση ειναι το νερο.

Δηλαδη... δε μπορουμε να πουμε για ποιο απο τα 2 ειναι καταλληλότερο...

Εχεις μετρησει τπτ??

PH?

NH?

NO2?

NO3??

Tελος θα πω οτι καλυτερο θα ήταν εφόσον είναι είδος που μεγαλωνει... να ΜΗΝ μεινει μέχρι να μεγαλωσει.. γιατι ισως εχει προβλημα το ψαρακι.

Λοιπον μέτρησα σήμερα και έχω

7,2 ph

3 kh

>6 gh

0 No2

25 No3

To έστρωσα με safe start της tetra και δουλεύει 3 βδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μέτρησα σήμερα και έχω

7,2 ph

3 kh

>6 gh

0 No2

25 No3

To έστρωσα με safe start της tetra και δουλεύει 3 βδομάδες.

Μετρησε και το ΝΗ ειναι απαραιτητο.

Link to comment
Share on other sites

Μετρησε και το ΝΗ ειναι απαραιτητο.

Εκανα μια αλαγη νερού 1/3 Μέτρησα τώρα μολις με υργά τεστ tetra

Nh3 0

Είμαι σε καλο δρόμο?

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια αλαγη νερού 1/3 Μέτρησα τώρα μολις με υργά τεστ tetra

Nh3 0

Είμαι σε καλο δρόμο?

Εισαι ετοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ναι.

Επρεπε να μετρησεις πριν την αλλαγη και να βρεις ΝΟ3 πανω απο μηδεν.

Για να σιγουρευτεις 100% οτι λειτουργει κανονικα ο κυκλος του αζωτου ακομα.

Το πιθανοτερο ειναι οτι λειτουργει αφου τοσδο καιρ οεμτραγεις ΝΗ3 και ΝΟ2 και απλα ειχες λιγα νιτρικα και με την αλλαγη μηδενιστηκαν. Αλλα ... εχει το νου σου και μετρα παλι για σιγουρα.

Πρεπει να βρισκες μονο ΝΟ3 στο νερο (εκτος και ανε χει πολλα φυτα και τα τρωνε ολα) για να θεωρειται στρωμενο το φιλτρο και σταθερη η βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ναι.

Επρεπε να μετρησεις πριν την αλλαγη και να βρεις ΝΟ3 πανω απο μηδεν.

Για να σιγουρευτεις 100% οτι λειτουργει κανονικα ο κυκλος του αζωτου ακομα.

Το πιθανοτερο ειναι οτι λειτουργει αφου τοσδο καιρ οεμτραγεις ΝΗ3 και ΝΟ2 και απλα ειχες λιγα νιτρικα και με την αλλαγη μηδενιστηκαν. Αλλα ... εχει το νου σου και μετρα παλι για σιγουρα.

Πρεπει να βρισκες μονο ΝΟ3 στο νερο (εκτος και ανε χει πολλα φυτα και τα τρωνε ολα) για να θεωρειται στρωμενο το φιλτρο και σταθερη η βιολογια.

Σήμερα μετα απο μια βδομάδα που ολα ηταν καλα μέτρησα και επαθα σοκ!!

25 Νο3

0 Νο2

> 6 d Gh

3 d Kh

7.2 Ph

1.5 mg/l Nh3-4

Τι κάνω ?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Με τι τεστ μετρας?

Αμεση αλλαγη 50% με αντιχλωριο seachem prime και ρυθμισμενη θερμοκρασια κοντα στου ενυδρειου.(μεχρι 2-3 πιο κατω).

Βακτηρια εμποριου.

Παυση ταισματος για 1-2 μερες και μετα επανεναρξη αργα με ενα φυλαρακι ανα ψαρι.

Μετρας παλι αυριο και ξανακανεις αλλαγη αναλογα τι θα βρεις απο αμμωνια.

Ψαχνες να βρεις την αιτια εμφανισης αμμωνιας.

Ψοφησε και εμεινε μεσα καποιο ψαρι ή αλλο ζωντανο?

Παραταισες?

Πειραξες το φιλτρο?

Εχεις πολλα ψαρια για τα λιτρα του ενυδρειου?

Εχεις λιγα ή κακης ποιοτητας υλικα φιλτρου για τα ψαρια του ενυδρειου?

Εχεις παρα πολλα σαπια φυλλα?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Με τι τεστ μετρας?

Αμεση αλλαγη 50% με αντιχλωριο seachem prime και ρυθμισμενη θερμοκρασια κοντα στου ενυδρειου.(μεχρι 2-3 πιο κατω).

Βακτηρια εμποριου.

Παυση ταισματος για 1-2 μερες και μετα επανεναρξη αργα με ενα φυλαρακι ανα ψαρι.

Μετρας παλι αυριο και ξανακανεις αλλαγη αναλογα τι θα βρεις απο αμμωνια.

Ψαχνες να βρεις την αιτια εμφανισης αμμωνιας.

Ψοφησε και εμεινε μεσα καποιο ψαρι ή αλλο ζωντανο?

Παραταισες?

Πειραξες το φιλτρο?

Εχεις πολλα ψαρια για τα λιτρα του ενυδρειου?

Εχεις λιγα ή κακης ποιοτητας υλικα φιλτρου για τα ψαρια του ενυδρειου?

Εχεις παρα πολλα σαπια φυλλα?

Το τεστ αμμωνιας ειναι υγρο της tetra

μεσα έχω 7 guppy , 8 neon kai 2 black molly.

μηπως επειδει μολις το εστρωσα και εκανα αλλαγη 1/4 χαλασα την βιολογια????

Εκανα αλλαγη τωρα μολις κοντα στα 2/4 και αυριο λεω να ριξω και safe start (βακτιρια) .

θα σωθει η κατασταση???

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Το τεστ αμμωνιας ειναι υγρο της tetra

μεσα έχω 7 guppy , 8 neon kai 2 black molly.

μηπως επειδει μολις το εστρωσα και εκανα αλλαγη 1/4 χαλασα την βιολογια????

Εκανα αλλαγη τωρα μολις κοντα στα 2/4 και αυριο λεω να ριξω και safe start (βακτιρια) .

θα σωθει η κατασταση???

Ευχαριστω πολυ

Ναι μη πανικοβαλεσαι.

Αν κανεις αυτα που σου ειπα πιο πανω δεν θα υπαρξει προβλημα.

Στην αναγκη τοι μπολιαζεις.

Οταν στρωθει το ενυδρειο γινεται και μεγαλυτερη αλλαγη αν χρειαζεται (μεχρι και 80%) οποτε δεν φταιει αυτο εκτος κι αν......

Δεν ειχε στρωσει ή δεν εκανες σωστη αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μη πανικοβαλεσαι.

Αν κανεις αυτα που σου ειπα πιο πανω δεν θα υπαρξει προβλημα.

Στην αναγκη τοι μπολιαζεις.

Οταν στρωθει το ενυδρειο γινεται και μεγαλυτερη αλλαγη αν χρειαζεται (μεχρι και 80%) οποτε δεν φταιει αυτο εκτος κι αν......

Δεν ειχε στρωσει ή δεν εκανες σωστη αλλαγη.

Σε ευχαριστω πολύ για την γρηγορη απάντηση, δηλαδη να μην βαλω το πρωι safe start?? Δεν θα ειναι καλύτερα?

Απλα δεν ταιζω και μετράω?

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολύ για την γρηγορη απάντηση, δηλαδη να μην βαλω το πρωι safe start?? Δεν θα ειναι καλύτερα?

Απλα δεν ταιζω και μετράω?

Ευχαριστώ!!

Να βαλεις απο τωρα.
Αμεση αλλαγη 50% με αντιχλωριο seachem prime και ρυθμισμενη θερμοκρασια κοντα στου ενυδρειου.(μεχρι 2-3 πιο κατω).

Βακτηρια εμποριου.

Παυση ταισματος για 1-2 μερες και μετα επανεναρξη αργα με ενα φυλαρακι ανα ψαρι.

Μετρας παλι αυριο και ξανακανεις αλλαγη αναλογα τι θα βρεις απο αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

οκ αυριο :hysterical:

Εριξα βακτηρια , εβγαλατον ανθρακα απο το φιλτρο οπως ηχα κανει στο στρώσειμω και το βραδυ μπορώ να μετρήσω αν εγεινε δουλεια???

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Οχι πολυ αργα για να εχεις περιθωρειο χρονου σε περιπτωση που χρειαστει να κανεις παλι αλλαγη νερου. :ooh2:

Λιγο πιο κατω απο 1,5 αμωνια έχω τωρα :thumbdown::bowdown: ......τιποτα δεν έγεινε δηλαδη :thumbup: .

Βρηκα απο ενα φιλο που εχει 300 L ενυδρειο και μου ειπε αν ειναι να μου δώσει μπολι 30 λιτρα αυριο το μεσημερι....

Η πλακα ειναι οτι βρηκα και 2 μικρα γκαπυ σημερα. :hysterical:

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην μπολι 30 λιτρα πρωτη φορα ακουω.

Δεν πιστευω να εννοεις 30 λιτρα νερο αποτο ενυδρειο του γιατι το νερο δεν ειναι μπολι.

Μπολιασμα θα δεις εδω πως γινεται αλλα λεω να κανεις αλλη μια προσπαθεια χωρις να ρισκαρεις να μπερδεψεις ξενο νερο στο ενυδρειο σου.

Κανε τωρα μια αλλαγη 50%

Ριξε βακτρηρια. Τα βακτηρια τα ειχες εβαλες σε σωστη δοσολογια (50 ml για 60 λιτρα νερο βλεπω στις οδηγιες) και σε σωστη θερμοκρασια το νερο (πανω απο 20)? http://www.tetra.de/tetra_cf/tet_internet_..._UK_T062308.pdf

Τι αντιχλωριο βαζεις? (προτιμοτερο θα ηταν να ειχες seachem prime αντιχλωριο, δεσμευει και αμμωνια).

Το φιλτρο εχεις? το εσωτερικο της juwel?

Τη σειρα εχουν τα υλικα μεσα απο πανω προς τα κατω?

Τα εχεις πλυνει καθαρισει κλπ ποτε?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...