Jump to content

σος θελω βοηθεια


Recommended Posts

Αγαπητοι ομοχομπιστες...

Εδω και χρονια εχω ψαρια,ωστοσο προσφατα λογω ηλικιας αρχησα να παιρνω το ενυδρειο πιο σοβαρα.

Εχω ενα ενυδρειο 15 λιτρων το οποιο εχει μια μπετα 4 τετρανεον και 1 γκαπυ.Σε αυτο το σημειο θα ηθελα

να ρωτησω,αν ολα τα ενυδρεια ανεξαρτητος ειδος ψαριων και νερου,απαιτουν το στρωσιμο του ενυδρειου.

Στην περιπτωση που κατι τετοιο δν απαιτειται τα συγκεκριμενα ψαρια που εχω μπορου να να αντεξουνα

τα χ,ψ επιπεδα πχ,ν02,νο3?.Μια αλλη ερωτηση που εχω ειναι η εξης:τα 15 λιτρα απαιτουν φιλτρο?,επισης

ο φωτισμος ειναι απαραιτητος για ολα τα ψαρια και για τα δικα μου?.Ευχαριστω πολυ θα ηθελα τις απαντησεις σασ¨)

Έγινε επεξεργασία - zakkap
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ευχαριστω για την απαντηση.Τα ψαρια αυτα τα εχω 2 μηνες,κανω ανα 2 μερεσ 10-20% αλλαγη του νερου και ανα 2 εβγομαδες περιπου το 80%.Τα ταιζω καθε μερα απο μια φορα υποθετω μετρια ποσοτητα φαγητου.Τελος εχω 2 πλαστικα φυτα

Έγινε επεξεργασία - zakkap
Link to comment
Share on other sites

Οχι δν εχω κανει διοτι κανει δν ηξερα αν ειναι απαραιτητο.Να υποθεσω πως ειναι απαραιτητο αλλα καθε ποτε πρεπει να το κανω?υπαρχει ολοκληρο πακετο για μετρηση του πχ,νο2,νο3 και αλλων?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και αφού είσαι Θεσσαλονίκη θα πρέπει να δεις pH και σκληρότητες, 2 μήνες μου φαίνεται πολύ λίγο για να βγουν συμπεράσματα και θεωρώντας οτι τα λίτρα είναι πολύ λίγα για τα ψαράκια θα σου πρότεινα για αρχή μεγαλύτερο ενυδρείο, ακόμα και για τον μονομάχο είναι λίγο, θέλει πάνω από 25-30 για να ζει άνετα, από εκεί και πέρα θα πρέπει να διαλέξεις ανάμεσα σε γκάπυ ή νέον και να φτιάξεις το νερό σου ανάλογα, τέλος τα νέον και τα γκάπυ ζουν σε μεγάλα κοπάδια και στο ενυδρείο θα πρέπει να διατηρούμε μια ομάδα τουλάχιστον 7-8 ατόμων κυρίως για τα νέον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...