Jump to content

Νερό με Τυρφη ή από Α/Ο??


Νερό με Τυρφη ή από Α/Ο??  

38 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Καθως πλεον διατηρω και ενυδρειο με αρκετα χαμηλο ph... 5,5 για την ακριβια....

Μου εχουν δημιουργηθει διαφορες αποριες με το ποιος ειναι ο καλυτερος, οικονομικότερος, σωστος... και γενικά τρόπος για να ριχνουμε το ph και να το διατηρουμε χαμηλά.

Θα ήθελα να μου πειτε τι χρησιμοποιειται.... τι θα χρησιμοποιουσατε.. αλλα και το γιατι.

Εγω προσωπικα ειχα μπει στη διαδικασια και έχω αγοράσει A/O και ειμαι παραπολυ ικανοιποιημενος....

Με προχειρους υπολογισμους που έκανα το βρηκα ποιο οικονομικο.... ποιο χρηγορο... και ποιο ακριβες.

Λόγο του ότι παραγω 400ml το λεπτο.

Σημερα ομως ακουσα οτι εφοσον η τυρφη ειναι "φαρμακο?" βοηθαει στο ανοσοποιητικό των ψαριων αλλα και στην καταπολέμηση και ΜΗ εμφανηση καποιον ασθενειων....

Περιμενω τις απαντησεις σας εναγονιος.... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Νίκο εγώ τι να γράψω? :excl:

Με σαλιγκαρια!!!!

:excl:;)

Γιωργο... απο ανθρωπους με γνωσεις και εμπειρια περιμενω να ακουσω πολλα....

Αλλα κυριως απο αυτους που ξερουν πως ακριβως δουλευει η τυρφη (χημικες αντιδρασεις... κλπ)

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Eγω ξερεις τι λεω, πρωτα ξυλα μετα φυλλα και τελος τυρφη :excl::excl:

ph απο 5.5 εως 6,5

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Ως γνωστόν τα ξύλα, τα φύλα και η τύρφη που χρησιμοποιούμε στο ενυδρείο εμπλουτίζουν το νερό κυρίως με χουμικά οξέα και με ταννίνες.

Ας δούμε μερικά πράγματα για τα χουμικά οξέα:

Η δραστικότητα της φυσικής οργανική ύλης και των κύριων πρόδρομων της, των χουμικών

ενώσεων, στις αναρίθμητες φυσικές, χημικές και βιολογικές αντιδράσεις και διεργασίες στο

περιβάλλον είναι τεράστια. Πιθανότατα κανένα άλλο φυσικό συστατικό δεν παίζει τόσο

σημαντικό ρόλο επηρεάζοντας μια πληθώρα φαινομένων τα οποία είναι πολύ σημαντικά για

την ισορροπία του περιβάλλοντος και κατ’ επέκταση την διατήρηση του ανθρώπινου είδους.

Αν και στη σύγχρονη βιβλιογραφία είναι διαθέσιμες αρκετές μελέτες σχετικά με τη φύση των

χουμικών ενώσεων, είναι κοινώς αποδεκτό ότι ακόμα μέχρι και σήμερα η φύση τους είναι

ασαφής.

Οι χουμικές ενώσεις είναι πολύπλοκες δομικά ενώσεις οι οποίες απαντώνται στα εδάφη και

στα φυσικά νερά σαν αποτέλεσμα της αποσύνθεσης των φυτών και των υπολειμμάτων των

ζώων υπό την μικροβιακή δράση. Ένα σημαντικό κλάσμα (περίπου 50%) του άνθρακα της

γης είναι με τη μορφή των χουμικών ενώσεων. Ο χαρακτηρισμός των χουμικών ενώσεων

αποτελεί πρόβλημα μείζονος σημασίας εξαιτίας της υψηλής ετερογένειας που τις διακρίνει,

σχετικά με το μέγεθος, τη δομή και τη χημική σύστασή τους, και εξαιτίας της τάσης τους να

συσσωματώνονται στα υδατικά τους διαλύματα.

Η ύπαρξη των χουμικών ενώσεων στα φυσικά συστήματα παίζει σημαντικό ρόλο στη

δέσμευση και μεταφορά των ρυπαντών στο περιβάλλον, ανόργανων και οργανικών. Επομένως,

είναι αδιαμφισβήτητη η σημασία τους στην κινητικότητα και στη βιοδιαθεσιμότητα των

μεταλλοκατιόντων επηρεάζοντας την τελική τους τύχη και την επίδρασή τους στο περιβάλλον.

Η μελέτη της ικανότητας των χουμικών ενώσεων να δεσμεύουν κατιόντα με σκοπό την

αποσαφήνιση των μηχανισμών αλληλεπίδρασης των χουμικών ενώσεων με αυτά και την

πρόβλεψη της συμπεριφοράς τους σε ένα φυσικό σύστημα, αποτελεί το κύριο αντικείμενο της

παρούσας διατριβής.

πηγή: http://www.metal.ntua.gr/uploads/3872/roza_PhD.pdf

Επίσης κάποια ενδιαφέροντα στοιχεία για τις ταννίνες που ανήκουν στην κατηγορία των πολυφαινολών:

Μελέτες έδειξαν ότι οι ουσίες αυτές λειτουργούν προστατευτικά, προάγοντας την καλή κατάσταση της υγείας και παρατείνοντας τον μέσο όρο ζωής. Αναστέλλουν ή περιορίζουν την οξείδωση των λιπιδίων του αίματος, αυξάνουν τα επίπεδα της (προστατευτικής για την υγεία) HDL και μειώνουν τα επίπεδα της λιποπρωτεΐνης LDL, η οποία ευθύνεται για την δημιουργία αθηρωματικών πλακών. Ακόμη, μειώνουν την πιθανότητα δημιουργίας θρόμβων, εμφανίζουν γενικότερη αντιφλεγμονώδη δράση και περιορίζουν σε σημαντικό βαθμό τις οξειδωτικές βλάβες στους ιστούς, με απώτερο αποτέλεσμα την ελάττωση εμφάνισης καρκίνου.

πηγή: http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_arti.../02/2008_220803

Όπως βλέπουμε τα πράγματα είναι απλά, τα χουμικά οξέα δεσμεύουν τα διαλυμένα στερεά του νερού (αν διαβάσετε το pdf θα δείτε οτι τραβάει από χαλκό και ασβέστιο μέχρι κάδμιο) και ταυτόχρονα απελευθερώνουν Η+ μειώνοντας το pH ενώ οι ταννίνες προστατεύουν τα ψάρια ενισχύοντας τον σχηματισμό επιδερμικής βλέννας στα ψάρια και βοηθώντας το ανοσοποιητικό τους σύστημα.

Επιτέλους βρήκα μια εμπεριστατωμένη απόδειξη για το οτι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΞΥΛΑ!!! :excl:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και αλλες επιλογες για να κραταει καποιος χαμηλα το πεχα που δεν τις εχεις βαλει.

Οπως ειπε ο Vicius με σαλιγγαρια, που δεν συμφωνω οπως ειχα πει λογω της διατηρησης των σαλιγγαριων σε πολυ χαμηλες συνθηκες αλλα και για την ασταθεια των τιμων (γιατι οι αλλαγες θα γινοται με πιο αλκαλικο νερο προφανως)

Αλλος τροπος τα φυλλα οπως ειπωθηκε. (θελει ποσοτητα ομως)

Αλλος τροπος το CO2.

Αλλος με τιποτα :excl: πχ νερο βρυσης Φλωρινας ή με πολυ ταισμα- φωσφορικα (δεν σημαινει οτι ειναι σωστο αλλα λεμε) ή η παλαιωση του ενυδρειου με υπαρξη αρκετων οργανικων κλπ

Τι ξεχασα?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

βρε τι διοξιδια, τι ξιδια, τι τυρφες... το πεχα δεν πεφτει με τιποτα κάτω απο 7!!!!

Link to comment
Share on other sites

βρε τι διοξιδια, τι ξιδια, τι τυρφες... το πεχα δεν πεφτει με τιποτα κάτω απο 7!!!!

Και σε μενα το ιδιο συμβαινει και εχω απογοητευτει..

Link to comment
Share on other sites

βρε τι διοξιδια, τι ξιδια, τι τυρφες... το πεχα δεν πεφτει με τιποτα κάτω απο 7!!!!

Κάποτε είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα σε ένα ένα ενυδρείο 100lt.Εβαζα νερό Α/Ο και είχα την πρώτη μέρα ph 6,5.Οταν το ξαναμετρούσα όμως την δευτερη μερα,ήταν στο 7,3.Αρχισα να ρίχνω ph minus αλλά πάλι την επόμενη μέρα ανέβαινε πάνω από 7.Αιτία ήταν μια πέτρα που την ειχα αγοράσει απο pet-shop και υποτίθεται ότι ήταν για ενυδρείο γλυκου νερου.Πέτρες και διακοσμητικά που περιέχουν ασβέστιο,ανεβάζουν το ph και συγχρόνως διαλύονται μέσα σε αυτό σε αργούς ρυθμούς.Δοκιμάστε τις πέτρες σας,το χαλίκι και τα διακοσμιτικά σας(κοχύλια κτλ.)με ph minus ή απλό υδροχλώριο(κεζάπ).Αν αντιδρουν και αφρίζουν,περιέχουν ασβέστιο και ειναι ακατάλληλα για γλυκού νερού ενυδρεία!

Link to comment
Share on other sites

Επισης μου ειπε ο νικολουτσο οτι μια πετρα (μαρμαροπετρα νομιζω ειπε) ασπρη απο πρακτικερ, παρ'ολο που δεν αφριζει στο τεστ με το ακουαφορτε, εντουτοις ανεβαζει τις τιμες.

Οποτε παιζει να εχουμε καποια υλικα που δεν μας τα βρισκει το ακουαφορτε.

Link to comment
Share on other sites

Επισης μου ειπε ο νικολουτσο οτι μια πετρα (μαρμαροπετρα νομιζω ειπε) ασπρη απο πρακτικερ, παρ'ολο που δεν αφριζει στο τεστ με το ακουαφορτε, εντουτοις ανεβαζει τις τιμες.

Οποτε παιζει να εχουμε καποια υλικα που δεν μας τα βρισκει το ακουαφορτε.

Ετσι ακριβως σπυρο... δεν αφριζουν.... και ανεβαζν το ph!! :excl:

Εγω ξαναλέω... ειχα τεραστιο προβλημα!!

Εκανα αλλαγες με νερό βρυσης.. και σε 3 μερες... έπεφτε στο 5,5... και στις 5 στο 4,5!!!

Τραγικό!!

Χωρίς κόπο!!!

Πλέον με αλλαγες 50/50 βρυση όσμωση...

Είμαι στο 5,3-5,8 σταθερα!!

Σπύρο.... οι ανουβιες εχουν αρχισει 1-2 απο όλλες να τρυπανε τα φυλλα τους απο τοτε που χρησιμοποιωΑ/Ο.

Να ρίχνω φλουρισ?? (Το εχω σταματησει εδω και πολύ καιρό)

Link to comment
Share on other sites

Επισης μου ειπε ο νικολουτσο οτι μια πετρα (μαρμαροπετρα νομιζω ειπε) ασπρη απο πρακτικερ, παρ'ολο που δεν αφριζει στο τεστ με το ακουαφορτε, εντουτοις ανεβαζει τις τιμες.

Οποτε παιζει να εχουμε καποια υλικα που δεν μας τα βρισκει το ακουαφορτε.

για να είσαι 100% σίγουρος ότι το πέτρωμα το οποίο σε ενδιαφέρει είναι ασβεστολιθικό πρέπει το δμα υδροχλωρικού οξέος να "πέφτει" σε "νέα" επιφάνεια του πετρώματος/πέτρα. πχ σε ένα πρόσφατο σπάσιμο.

αυτό ισχύει για κάθε μακροσκοπική αναγνώριση πετρώματος/ορυκτού κ.ά.

υπάρχουν πολλές περιπτώσεις όπου έχουμε κάποια είδη εξαλλοίωσης αλλά και διάφορες προσμίξεις, οι οποίες δίνουν λανθασμένα αποτελέσματα.

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

..πρέπει το δμα υδροχλωρικού οξέος να "πέφτει" σε "νέα" επιφάνεια του πετρώματος/πέτρα. πχ σε ένα πρόσφατο σπάσιμο...
Πολυ χρησιμο τιπ :excl:
Link to comment
Share on other sites

για να είσαι 100% σίγουρος ότι το πέτρωμα το οποίο σε ενδιαφέρει είναι ασβεστολιθικό πρέπει το δμα υδροχλωρικού οξέος να "πέφτει" σε "νέα" επιφάνεια του πετρώματος/πέτρα. πχ σε ένα πρόσφατο σπάσιμο.

αυτό ισχύει για κάθε μακροσκοπική αναγνώριση πετρώματος/ορυκτού κ.ά.

υπάρχουν πολλές περιπτώσεις όπου έχουμε κάποια είδη εξαλλοίωσης αλλά και διάφορες προσμίξεις, οι οποίες δίνουν λανθασμένα αποτελέσματα.

Φιλε μου... εγω εξαρχης ειπα οτι ΔΕΝ χρησιμοποιω ακουαφορτε ή ξυδι αλλα χρησιμοποιω HCl.....

Οσο για τη νεα επιφανεια... ειναι λογικό αφου εχει υποστει διαφερα η εξωτερική επιφανεια....

Εγω την εσπαγα με σφυρι... και το εκανα!! :excl:

Χαιρομαι που οι γεωλόγοι εχουν τη λυση!!! :excl:

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου... εγω εξαρχης ειπα οτι ΔΕΝ χρησιμοποιω ακουαφορτε ή ξυδι αλλα χρησιμοποιω HCl.....

πολύ σωστά! είναι ακριβέστερο το αποτέλεσμα και το βρίσκεις και εύκολα στο εμπόριο... :excl:

Οσο για τη νεα επιφανεια... ειναι λογικό αφου εχει υποστει διαφερα η εξωτερική επιφανεια....

Εγω την εσπαγα με σφυρι... και το εκανα!! :excl:

εγώ το είπα για να το δουν αυτοί οι οποίοι δεν το γνωρίζανε... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

To ακουαφόρτε είναι αραιό HCL, τώρα αν έχεις πρόσβαση και σε πυκνό, πχ68% που χρησιμοποιώ στο εργαστήριο μάλλον θα δείξει περισσότερα πράγματα αλλά πολύυυυ προσοχή και γυαλάκια κατά τη χρήση, όπου ακουμπήσει τζιζ!

Link to comment
Share on other sites

To ακουαφόρτε είναι αραιό HCL, τώρα αν έχεις πρόσβαση και σε πυκνό, πχ68% που χρησιμοποιώ στο εργαστήριο μάλλον θα δείξει περισσότερα πράγματα αλλά πολύυυυ προσοχή και γυαλάκια κατά τη χρήση, όπου ακουμπήσει τζιζ!

και αυτό του εμπορίου κάνει πολύ καλή δουλειά.

δεν χρειάζεται να κάνουμε "επικίνδυνα σπορ"... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστά! είναι ακριβέστερο το αποτέλεσμα και το βρίσκεις και εύκολα στο εμπόριο... :bowdown:

εγώ το είπα για να το δουν αυτοί οι οποίοι δεν το γνωρίζανε... :bowdown:

αν με το HCL ενοηται το υδροχλωρικο οξυ αυτο μετα απο 1 με 2 μερες εξατμιζεται και το ph ανεβαινει παλι

Link to comment
Share on other sites

αν με το HCL ενοηται το υδροχλωρικο οξυ αυτο μετα απο 1 με 2 μερες εξατμιζεται και το ph ανεβαινει παλι

Έχεις απόλυτο δίκιο :bowdown: Εδώ όμως δεν το ρίχνουμε στο νερό για να ρίξουμε το pH αλλά στις πέτρες για να τσεκάρουμε αν έχουν ασβέστιο. Αν αφρίσουν σημαίνει οτι έχουν ασβέστιο το οποίο θα ανεβάσει το pH του νερού μας και έτσι αν αυτό δεν είναι θεμιτό δεν τις χρησιμοποιούμε.

Link to comment
Share on other sites

Στις πετρες?

νομιζα οτι ρειχνεται στο ενυδρειο για να πεσει το ph

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...