Jump to content

Ασπρα στηγματα στο γατοψαρο μου(clown)


Recommended Posts

Γεια σας παιδια εχω ενα προβλημα με το γατοψαρο μου (clown). Σημερα εδα οτι εβλαλε ασπρα στηγματα στο σωμα του οχι σε ολο ομως...Εβαλα αμεσως ενα φαρμακο ειναι σαν μελάνη και λεγετε ANTI-ICH (DANIOS).Το ειχα παρει απο pet shop.τι αλλο μπορω να κανω? Φοβαμαι μην κολησουν και τα αλλα μου ψαράκια...

Link to comment
Share on other sites

Την θερμοκρασια ποσο την εχεις?

Πως ξερεις οτι ειναι ιck?

Συπληρωσε:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :Ασπρα στηγματα (βουλιτσες) στο σωμα του γατοψαρου

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:100 lt AQUAEL

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):2 φιλτρα το 1 (AQUAEL MODEL:PAT mini,230V,50hz,4w,Q...=400l/t και το αλλο Dopfin F-800 Filer Pump 230v,50hz,5.8w IPX8

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):1 μηνα...εβαλα νερο και αντιχλωριο δουλεψε 2 μερες μετον μηχανισμο και μετα εβαλα τα ψαρακια

- Ψάρια (είδη και αριθμός):5 cabi,3 Θυληκα,2 Αρσενικα και 10-12 μικρα σε γεννηστρα, 2 ΝΕΟΝ, 1 Γατοψαρο (Γλυφτη), 1 γατοψαρο(clown)

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):2 Φορες την ημερα, Εχω 2 διαφορετικες τροφες(ανωνιμες) και παρηγκηλα μια της sera κοκους.Ακομα δεν εκανα αλλαγη τωρα θα κανω αλλα οχι ολο.Το 1/3 και θα προσθεσω 4Lr Απιονησμενο. Εχω σκουπα βυθου(συφονι)και αλφαδολαστιχο για να μην χρησιμοποιω κουβαδες.Εχω 1 ριζα φυτο ανουμπια και 1 υγρο λιπασμα (TATRAPET FLORIL 2000) βαζω 1 καπακι το μηνα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:25Co

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:ΓΑΤΟΨΑΡΟ(CLOWN)

- Ιστορικό Ψαριού:Το αγορασα απο pet shop πριν 2-3 εβδομαδες αλλα το ειδα πολυ στρεσαρισμενο και ειναι κρυμενο ολη την μερα μεσα σε εναν πυργο και βγαινει μονο το βραδακι.

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):ΤΑ Περιττώματα κανονικα,Ο χρωματισμός ψαριού κανονικος,Η αναπνοή κανονικη, Η ΟΡΕΞΗ ΠΙΣΤΕΥΩ κανονικη, Η κινητικότητα οταν το βλεπω εξω κανονικη

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:Δνεν υπηρχε αλλη ασθενια στο ενυδρειο ή στο ψαρακι.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:ANTI-ICH (DANIOS)

-Δοσολογία: ΔΥΣΤΗΧΩΣ δεν μετρησα και το νερο ειναι ακομα λιγο μπλε

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή: Εριξα στο νερο το φαρμακο και σταματησα τα φυλτρα για 20 λεπτα περιπου

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:Θα βαλω σημερα δν εχω αυτη την στιγμη

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:Φοβαμαι μην κολησουν και τα αλλα ψαρακια ή πεθανουν απο τη υπερβολικη δοση φαρμακου (το ξερω εκανα βλακια -αφελια).Ολα τα ψαρακια ητανκαι ειναι πολυ κηνητηκα και μετα το φαρμακο.Δεν εκανα τεστ(ειναι λιγο ακριβα) θα κανω ομως συντομα.Πιστευω να καταλαβενετε.Θα βαλω και αλλα 4 νεον γιατι ειναι λιγα το ξερω απλως δν ειχε αλλα εκεινη την μερα...

.......

Link to comment
Share on other sites

Πιθανες αιτιες

1. Το ενυδρειο ηταν και ειναι πιθανως αστρωτο.

2. Σε δυο ημερων ενυδρειο εβαλες ολα τα ψαρια μαζι.

Αυξησε τη θερμοκρασια σιγα σιγα 1-2 βαθμους την ημερα μεχρι 29 για 10 μερες (ακομα κι αν φυγει το Ικ)

Κανε συχνες αλλαγες με προετοιμασμενο νερο με αντιχλωριο και σωστη θερμοκρασια.

Διαβασε αυτα για το μελλον

Ο κύκλος του αζώτου (τι γίνεται μέσα στο νερό του ενυδρειου) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

Στρώσημο κοινόβιων ενυδρείων (το Α και το Ω για καθαρό νερό στο ενυδρειο) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

Τα πρώτα μου βήματα (βασικά άρθρα για νέους στο χόμπυ) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Αρθρογραφία http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=107

και η μηχανη αναζητησης του φορουμ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?act=Search

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Μπορει να κολησουν και τα αλλα ψαρακια;Μπορει να τα βλσψει το υπερβολικο φαρμακο που εριξα;

Θαστειλω φωτο του ενυδρειου και του γατοψαρου λιγο αργοτερα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Μπορει να κολησουν και τα αλλα ψαρακια;Μπορει να τα βλσψει το υπερβολικο φαρμακο που εριξα;

Θαστειλω φωτο του ενυδρειου και του γατοψαρου λιγο αργοτερα!Να βαζω ενα καπακι φαρμακο την ημερα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι μεταδοτικο.

Και για να εξαφανιστει και απο το νερο τελειως πρεπει να γινει ο κυκλος της ζωης του.

Με την αυξηση της θερμοκρασιας επιταχυνουμε τον κυκλο αυτο.

Δεν ξερω ποσο δοση εριξες, διαβασε τις οδηγιες και αν εχεις κανει υπερδοσολογια κανε μερικη αλλαγη νερου, τοση οσο να πεσει στα σωστα ορια (πχ αν εριξες διπλη δοση κανε 50% αλλαγη)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!Ανεβασα την θερμοκρασια εχθες στουσ 27 βαθμουσ και σημερα στους 29-29 βαθμους.Ακομα βαζω καθε πρωι 2 σταγονες ANTI-ICH.

Σημερα το πρωι γεμησα 1 κουβα νερο (τον εχω καθαρα για το ενυδρειο) και εβαλα αντιχλωριο και 1 θερμοστατη που εχω 50w στουσ 28 βαθμουσ οπωσ ειναι το ενυδρειο,θα βαλω και 4Lr αποιονησμενο νερο.

Sorry που απανταω αργα και καθηστερημενα δουλευω πρωι ή βραδυ και καμια φορα δρν προλαβαινω.Μπορει να κανω καποια λαθη στο forum ειναι επιδη εκανα πρωτη φορα...... :excl:

Περημενω απαντηση αμεσα αν γηνετε για να δω τι θα κανω στην συνεχεια και αν τα εκανα σωστα μεχρι τωρα... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!Ανεβασα την θερμοκρασια εχθες στουσ 27 βαθμουσ και σημερα στους 29-29 βαθμους.Ακομα βαζω καθε πρωι 2 σταγονες ANTI-ICH.

Σημερα το πρωι γεμησα 1 κουβα νερο (τον εχω καθαρα για το ενυδρειο) και εβαλα αντιχλωριο και 1 θερμοστατη που εχω 50w στουσ 28 βαθμουσ οπωσ ειναι το ενυδρειο,θα βαλω και 4Lr αποιονησμενο νερο.

Sorry που απανταω αργα και καθηστερημενα δουλευω πρωι ή βραδυ και καμια φορα δρν προλαβαινω.Μπορει να κανω καποια λαθη στο forum ειναι επιδη εκανα πρωτη φορα...... :excl:

Περημενω απαντηση αμεσα αν γηνετε για να δω τι θα κανω στην συνεχεια και αν τα εκανα σωστα μεχρι τωρα... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο μου... λεει πουθενα μετρησεις και δεν τις βλεπω?? ;)

Αν δε μετρησει... πως μπορουνε οι ειδικοι να βγαλουν συμπερασμα... :excl:

Ας μεταφερθει κυριοι μοντερατοροι!! :excl:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Σας ειπα οτι αυτη την στιγμη τα τεστ δν μπορω να τα κανω(πιστευω να καταλαβενετε τον λογο......). Αυτα που μου ειπατε για την θερμοκρασια το κανω απο προχθες και την αλαγη νερου την εκανα σημερα...

Σο ψαρακι βλεπω πως αρχιζει και υποχωρουν τα ασπρα στηγματα.....

α) Τι αλλο μπορω να κανω;Να συνεχισω να ανεβασω την θερμοκρασια μεχρι και τουσ 29 βαθμους(τωρα ειναι 28).

β)Να συνεχισω να βαζω 2-3 σταγονεσ την μερα;

ΠΕΡΗΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

:excl:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Σας ειπα οτι αυτη την στιγμη τα τεστ δν μπορω να τα κανω(πιστευω να καταλαβενετε τον λογο......). Αυτα που μου ειπατε για την θερμοκρασια το κανω απο προχθες και την αλαγη νερου την εκανα σημερα...

Σο ψαρακι βλεπω πως αρχιζει και υποχωρουν τα ασπρα στηγματα.....

α) Τι αλλο μπορω να κανω;Να συνεχισω να ανεβασω την θερμοκρασια μεχρι και τουσ 29 βαθμους(τωρα ειναι 28).

β)Να συνεχισω να βαζω 2-3 σταγονεσ την μερα;

ΠΕΡΗΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

:excl:

Αφου βλεπεις προοδο ναι συνεχιζεις.

Ανεβασε αλλον ενα βαθμο.

Τη θερμοκρασια κρατα τη εκει για 10 μερες συνολο απο την πρωτη μερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...