Jump to content

Ph - Kh - Co2 ???


Recommended Posts

Έκανα μετρήσεις στο ενυδρείο μου και βρήκα:

Ph 7.6 (τελευταίο στην κλίμακα της Api).....

Και ΚΗ 3 με υγρό Αpi test.

Θέλω να προσθέσω σύστημα Co2 με μπουκάλα κτλ στο ενυδρείο μου με σκοπό να κατεβάσω την τιμή του Ph

και για καλύτερη φωτοσύνθεση των φυτών μου.

Σε κάθε προετοιμασία του νερού αλλαγής στο βαρέλι έχω DIY φίλτρο με τύρφη και θερμοστάτη.

Τιμές νερού προετοιμασίας Ph 6.8 -7 και 25 βαθμούς C.

Ψάχνοντας και διαβάζοντας άρθρα - συζητήσεις στο Aquazone αλλά και σε άλλα forums...

Μαθαίνω ότι χαμηλή τιμή Kh 3 και λιγότερο είναι επικίνδυνο για το Ph και το κάνει πιο ασταθές :excl:

Πρώτη ερώτηση...

Άμα πάρω το σύστημα CO2 και ρυθμίσω χρονοδιακόπτη - πίεση παροχής να παραμένει η τιμή του Ph στο 7

θα έχω πρόβλημα με Kh στο 3??? θα κατέβει και άλλο η τιμή του?

Δεύτερη ερώτηση...

Στην περίπτωση που είμαι οριακά ήδη με τις υπάρχον τιμές Kh στο ενυδρείο, πώς να το ανεβάσω χωρίς να επηρεαστεί - ανέβει το Ph???

Sorry αν σας κούρασα αλλά έχω μπερδευτεί... :excl:

Link to comment
Share on other sites

μην μπερδευεσαι καθολου.η χρηση σοδας ειναι σημαντικη για να κρατας το kh σου πανω απο 5.

με χρονοδιακοπτες κλπ το μονο που θα καταφερεις ειναι να στρεσαρεις τα ψαρια σου.μονο με πεχα κοντρολερ θα εχεις σταθεροτητα.εαν δεν εχεις σταθεροτητα τοτε ναι,υπαρχει περιπτωση να κατεβει το πεχα σου αποτομα(και αυτο θα συμβει εαν παραμεινει χαμηλα το kh σου).

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Klaz μου λες ότι άμα ανεβάσω το Kh με την σόδα δεν θα έχω αύξηση του Ph?

Και τι σόδα? Κοινή μαγειρική σαν αυτή που ρίχνουμε και στο DIY μείγμα για παραγωγή Co2???

Και πόσο να ρίξω? 70 λίτρα καθαρά έχω.

(Δεν έχω ζυγαριά ακριβείας αν μου πεις σε γραμμάρια :excl: .)

Έγινε επεξεργασία - coffeman
Link to comment
Share on other sites

αν μπαινει η σωστη δοση και σιγα-σιγα δεν θα επηρεασει προς τα πανω το πεχα σου.

ναι,μιλαω για την κοινη μαγειρικη σοδα.

ξεκινας με 1 κοφτο κουταλακι γλυκου στα λιτρα σου,μετρας μετα απο λιγες ωρες και βλεπεις εαν και εφοσων χρειαζεται και αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια έρευνα στα ντουλάπια της κουζίνας και έχω ένα κουτί Σόδα Δισανθακική :excl:

Κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το διττανθρακικό νάτριο που εσφαλμένα στα ελληνικά το λέμε και διττανθρακική σόδα (sodium bicarbonate ή bicarbonate of soda) ναι είναι η απλή μαγειρική σόδα και κάνει.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ.

Θα κοιτάξω να ρυθμίσω το θέμα με το Kh μέχρι να μπει το σύστημα Co2

(Μην έχουμε άλλους μπελάδες μετά :excl: )

Link to comment
Share on other sites

Κατι δεν παει καλα στα δεδομενα.

Εχεις στο ενυδρειο

pH 7.6 ++

kH 3

gH ??? (δωσε τιμη και γιυατο)

Και στο προετοιμασμενο με τύρφη νερο της αλλαγης

pH 6.8 - 7

kH ??

gH ???

1. Πως γινεται αυτο?

Με 3 kH δεν επρεπε να εχεις πανω απο 7 στο ενυδρειο

2. Αν βαλεις σοδα θα ανεβει το κεχα και εμμεσα το πεχα μετα απο λιγο σιγουρα.

3. Το 3 kH δεν ειναι και τοσο επικινδυνο με ταυτοχρονη χρηση CO2 (επισης δεν ισχυει το γνωστο calcuator μετρηση του επιπεδου του διοξειδιου, αφου η τιμη της κεχα ειναι κατεβασμενη με τυρφη) Φυσικα με 4+ θα ηταν καλυτερα, αλλα εχω δουλεψει για ενα χρονο με σταθεροτητα στο πεχα και με 0,5 βαθμο κεχα και μετα απο προσθεση διοξειδειου, προληπτικα ανεβασμα στο 2 το κεχα.

4 .Βεβαια πρεπει να ξεκινησουμε απο το τι σκοπο εχεις.

Να κατεβασεις το pH για ποιο λογο? Για τα ψαρια? Αν ναι δεν γινεται με CO2 γιατι συνηθως τα ψαρια που θελουν οξυνο νερο θελουν να ειναι και μαλακο και το διοξειδο δεν μπορει να βοηθησει και στο μαλακωμα.

Εκτος αυτου για να κατεβασει το πεχα σε μεγαλη κλιμακα θα πρεπει να γινει πολυ και επικινδυνο για τα ψαρια, μπουσταρισμα στο επιπεδο διοξειδιου.

Αν πρεπει απλα να φροντισεις τα φυτα και να κατεβασεις το πεχα μεχρι 1 βαθμο τοτε δεν χρειαζεται να κανεις προετοιμασια στο νερο με τυρφη αφου σου κατεβαζει και την κεχα και το φοβασαι.

Link to comment
Share on other sites

Κατι δεν παει καλα στα δεδομενα.

Εχεις στο ενυδρειο

pH 7.6 +

kH 3

gH 6-7

Και στο προετοιμασμενο με τύρφη νερο της αλλαγης

pH 6.8 - 7

kH 3

gH 7

Αν πρεπει απλα να φροντισεις τα φυτα και να κατεβασεις το πεχα μεχρι 1 βαθμο τοτε δεν χρειαζεται να κανεις προετοιμασια στο νερο με τυρφη αφου σου κατεβαζει και την κεχα και το φοβασαι.

Δηλαδή θες να μου πεις ότι άμα θέλω να κατεβάσω το ph στο 7 δεν χρειάζεται προετοιμασία με τύρφη για να μην πέσει κι άλλο το Kh και να κάνω αλλαγή με τις τιμές βρύσης (Ph7.6+ Kh6) Και το Co2 θα μου κατεβάσει μόνο το Ph?

Sorry που γίνομαι κουραστικός αλλά το χω κάψει από χθες και μπερδεύτηκα.

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - coffeman
Link to comment
Share on other sites

Τιμές Βρύσης :

Ph 7.6+

Kh 6

Gh 11

Και με κλειστό φως στο ενυδρείο έκανα μετρήσεις μετά από λίγες ώρες

και έχω τις ίδιες τιμές που είχε και με ανοιχτό φως.

(δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά καλού κακού το αναφέρω)

Co2 θέλω να βάλω για τα φυτά και για να μου κατεβάζει ή να το κρατάει το Ph στο 7

Αφού το προετοιμασμένο νερό έχει 6.8 - 7 Ph γιατί να ανεβαίνει μετά?

Στο ενυδρείο δεν έχω κάτι που να το επηρεάζει.

Το χαλίκι και οι 3-4 πέτρες που έχω μέσα είναι οκ.

Έγινε επεξεργασία - coffeman
Link to comment
Share on other sites

up

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θες να μου πεις ότι άμα θέλω να κατεβάσω το ph στο 7 δεν χρειάζεται προετοιμασία με τύρφη για να μην πέσει κι άλλο το Kh και να κάνω αλλαγή με τις τιμές βρύσης (Ph7.6+ Kh6) Και το Co2 θα μου κατεβάσει μόνο το Ph?

Sorry που γίνομαι κουραστικός αλλά το χω κάψει από χθες και μπερδεύτηκα.

Ευχαριστώ

Ναι.

Ναι, αρκει να μη θελεις μεγαλυτερη πτωση στο πεχα και δεν θελεις και μαλακωμα (πτωση σκληροτητας gH).

Γιαυτο σε ρωταω για τα ψαρια που θα φιλοξενεις γιατι μπορει να εχεις και πολυ σκληρο νερο γιαυτα εκτος απο πολυ αλκαλικο και να μη φτανει η μικρη πτωση του πεχα μονο.

Οπως και να'χει ομως απ'οτι εχω καταλαβει σε ενδιαφερει το ενυδρειο να ειναι και καλοφυτεμενο με ομορφα φυτα κλπ

Εδω ερχομαστε νομιζω σε μικρη αντιφαση με το χρωμα του νερου.

Συνηθως δεν βαζουμε τυρφη που σκουραινει το νερο και σκοτεινιαζει γενικως το ενυδρειο καπως.

Οχι πως δεν γινεται κανωντας υποχωρησεις και απο τις δυο πλευρες (ουτε τα ψαρι σε ιδανικες παραμετρους νερου, ουτε το νερο διαυγες) βαζωντας λιγοτερη τυρφη.

Ο αλλος ευκολος τροπος ειναι η αναμιξη με νερο απο ΑΟ.

Link to comment
Share on other sites

Το χαλίκι και οι 3-4 πέτρες που έχω μέσα είναι οκ.
Τσεκαρες με ακουαφορτε?

Οι πετρες ειναι απο πρακτικερ οι ασπρες?

Αν και δεν νομιζω γιατι και απο gH εισαι ΟΚ

και δεν χρειαζεσαι λογικα μαλακωμα (εκτος κι αν εχεις πολυ απαιτητικα ψαρια)

Δεν κανεις καμια διασταυρωση μετρησης με αλλο τεστ?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ναι τις πέτρες τις έχω τσεκάρει είναι μια χαρά.

Είναι αυτές που φαίνονται στη photo, τις είχα πάρει από μαγαζί με ενυδρειακά.

Θα μετρήσω και με άλλο test αλλά δε νομίζω.

Το ενυδρείο τρέχει ένα χρόνο τώρα.

Από ψάρια έχω :

2 Golden CAE

6 Corydoras leopard

5 Xiphophorus maculatus

Οι απαιτήσεις που θέλω δεν είναι τόσο τρελές, να κρατάω το ph στο 7 μόνο και μόνο για να μην ζορίζονται

τα Cory που αντέχουν ως Max 8 ph.

Απλά εμένα με προβλημάτισε η χαμηλή τιμή του Kh.

post-8853-1259018788_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με τη φωτο και τα στοιχεια που δινεις για τα ψαρια με μπερδεψες.

Δεν βλεπω ενυδρειο που να χρειαζεται διοξειδιο για τα φυτα.

Απο την αλλη θελεις να κατεβασεις στο 7 το πεχα για τα κορυ (που θελουν και αμμο επι της ευκαιριας) αλλα οι ξιφοφοροι προτιμουν σκληρο και αλκαλικο νερο.

O CAE ειναι λαθος για μενα σε κοινωνικο ενυδρειο και επισης δεν κανουν και απο μεγεθος.

Το βασικο ειναι οτι δεν χρειαζεσαι διοξειδιο για το πεχα ουτε για τα φυτα.

Θα επρεπε μονο απο την τυρφη να ησουν καλυμενος απο πεχα και απορω γιατι δεν εισαι με 3 kH.

Θα μπορουσες να ησουν καλυμενος και μονο με μιξη ΑΟ και βρυσης.

Επιμενω για διασταυρωση μετρησεων (παντου βρυση, βαρελι, ενυδρειο) με αλλο τεστ.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Η φωτο είναι από τότε που το πρωτοέστεινα, την έβαλα γιατι μόνο σε αυτή φαίνονται καλύτερα οι πέτρες.

Δεν έχω προβλήματα με την συμπεριφορά των ψαριών μου, όλα είναι πολύ υγιεί, τρώνε και "παίζουν"

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=22008&st=0

Λοιπόν θα προσπαθήσω να φτιάξω στο βαρέλι προετοιμασίας το νερό με ουδέτερο ph και άμα έχει χαμηλό kh θα το ανεβάσω με σόδα στο 4 που θα είμαι ok.

Θα κάνω τις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού και θα αφαιρέσω τις πέτρες μπας και βγάλω καμία άκρη με την αυξηση του kh.

Ευχαριστώ για την βοήθεια και sorry για το "πρήξιμο" :excl:

Link to comment
Share on other sites

...Ευχαριστώ για την βοήθεια και sorry για το "πρήξιμο" :excl:
Τι λες τωρα?

Ο σκοπος ειναι να βρεθει η αιτια που ανεβαινει η οξυτητα ενω εχεις χαμηλη κεχα.

Οντως το ενυδρειο δεν εχει σχεση τωρα, εχει αρκετα φυτα.

Αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι απαραιτητο το διοξειδιο ή τουλαχιστον το πολυ διοξειδιο που μπορει να παρεχει η μπουκαλα.

πχ διατηρουσα διπλασιο ενυδρειο με excel αντι διοξειδιο με μετριας δυσκολιας φυτα αλλα παρα πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...