Jump to content

Σκέψεις για ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Πρόκειται να στήσω ένα ενυδρείο 100λτ καθαρά κ επειδή είμαι πολυυυύ αρχάριος θέλω να κάνω ενα απλό σύστημα χωρίς παροχή CO2. Απ'τα λίγα που διάβασα καλό θα ήταν να αρχίσω με γκάπυ,πλάτυ,μόλλυ. Εδώ είναι η απορία μου. Αν θελήσω να βάλω πιο ευαίσθητα ψάρια, θα μπορούσα να τα βάλω στο ίδιο ενυδρείο χωρίς να τροποποιήσω χαλίκια κ βλάστηση?

Link to comment
Share on other sites

Εαν εννοείς για να εχεις απλα μια γυαλλα με νερό....

ενα ενυδρείο πρέπει να έχει σημεία που τα ψαρια θα μπορούν να πηγένουν και να κρύβονται, είτε αυτό είναι το καστρακι είτε είναι φυτά και ρίζες δεντρων...

Link to comment
Share on other sites

Συστημα DIY CO2 ειναι πολυ απλο!Τροποποιησεις θα χρειαστει να κανεις,αλλα αυτο εξαρτατε απο το περιβαλον των ψαριων που θα φιλοξενεις...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη παιδιά δεν είδα την απάντησή σας. Όχι ακόμα δεν έχω ούτε ενυδρείο! Εννοώ αν θα μπορούσα να βάλω απ,την αρχη χαλίκια ή άμμο τα οποία να είναι κατάλληλα για τα ζωοτόκα που σκοπεύω να βάλω και για κιχλίδες που ίσως βάλω αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Και βλάστηση θα έχει και κρυψώνες. Να μη χρειαστεί να ξηλώσω το υπόστρωμα ζητάω.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που δεν θα βαλεις υποστρωμα λιπασματος (αφου δεν θα εχεις απαιτητικα φυτα και CO2), αν βαλεις ουδετερη αμμο (οχι απαραιτητα πολυ ψιλη) απο 0,3-0,8mm θα εισαι καλυμενος μεχρι και για corydoars στην πορεια.

Νο φροντισεις μονο να μην ειναι ασβεστολιθικη και σκληραινει το νερο κλπ και δεν κανει για ψαρια μαλακου νερου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...