Jump to content

Μεχρι εδω καλα..


Recommended Posts

Μετα απο αρκετο καιρο ξαναζηταω τις συμβουλες σας οι παλιοτεροι ισως να με θυμουνται , το προηγουμενο ενυδρειο το εδωσα και αφου μετακομισα στο νεο μου σπιτι πηρα και ενα νεο ενυδρειο οχι πολυ μεγαλο λογω ελειψης χωρου αλλα και λογω "παντοφλας" :excl: .

πηρα λοιπον το record 800 110l.

το εχω και "τρεχει" 3 βδομαδες με sera bio nitrivec και εχω προσθεσει διακοσμο και φυτα.

αναλυτικα>

βυθος> ψιλοκκοκο ξανθοκιτρινο χαλικακι της dannerle 15 kg

φωτισμος> 2 λαμπες 18w sera tropic sun k sera plant για 9 ωρες ελεγχομενο με χρονοδιακοπτη

διακοσμος> 3 ριζες μοπανι μια καρυδα και πετρες.

φιλτρανση> εσωτερικο εργοστασιακο με μπλε σφουγκαρι και μπολικο substrat και ενα βοηθητικο παλι εσωτερικο μικρο της eheim με siporax που αργοτερα θα το χρησιμοποιω για τυρφη κατα πασα πιθανοτητα. (δεν υπαρχει χωρος ουτε διαθεση για εξωτερικο)

λιπανση> seachem flourish, excel, dannerle deponit (ταμπλετες βυθου) dannerle starter tablets.

φυτα> 2 κερατοφυλλα foxtail, 2 anubias, 2 anubias nana, 2 cabompa caroliana, 2 κρυπτοκορινες becketi 1 valisneria spiralis, java moss. και θα προστεθουν κι αλλα στο μελλον. διαλεξα ευκολα φυτα απο αποψη co2 γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να ασχοληθω με diy. οτι κανει το excel. ετσι κι αλλιως στο προηγουμενο ενυδρειο ουτε ταμπλετες εβαζα ουτε excel και ειχε γινει ζουγκλα.

ζωντανοι οργανισμοι> apple snails (απο γεννα στο προηγουμενο ενυδρειο)

Και τωρα ερχομαι στα δυσκολα, τι ψαρια να επιλεξω?

Οπως σκεφτομαι το consept στο μυαλο μου ειναι ενα ζευγαρακι ancistrus, ενα κοπαδοψαρο μαλλον προς νεον η ροδοστομους κλεινω εχω σκεφτει και τα zebra danio, ενα ζευγαρι cribensis η ramirezi και γαριδουλες.

Τι λετε? καποια συμβουλη? καποια παρατηρηση? καποια προταση?

οτι κι αν εχετε να πειτε φυσικα ευπροσδεκτο.

παρτε και μια ιδεα απο το ενυδρειο βεβαια ειναι απο κινητο υποσχομαι καλυτερη οταν θα γινει κανονικα η παρουσιαση.

23920601.th.jpg051j.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλως τον και παλι.

Για αρχη πες μετρησεις NH3, NO2, NO3, pH, gH, kH.

To νερο γιατι ειναι θωλο?

ΥΓ μη βαζεις σε νεο ενυδρειο λιπασματα ακομα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω σπυρο, καλως σας ξαναβρηκα ..

δυστυχως δεν εχω παρει ακομα υγρα τεστ μονο για αμμωνια εχω.

μια προχειρη εικονα με στικς ειναι>

NH3> 0.02mg/l

NO3> 15mg/l

NO2> 0

GH> 10d

KH> 5d

PH> 7.2

Το νερο ειναι θωλο στη φωτο γιατι πριν απο λιγο ειχα τελειωσει με το φυτεμα, ειχα ανακατεψει λιγο το βυθο, τωρα ειναι καθαρο.

Εμενα αλλο με απασχολει ομως γιατι οι τιμες του νερου με τον εναν η τον αλλο τροπο θα ερθουν εκει που πρεπει, το θεμα ειναι τα ψαρακια που ειπα παραπανω αν ταιριαζουν μεταξυ τους και αν εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο.

ξεχασα να πω παραπανω οτι ο θερμαντηρας της juwel πηρε ποδι και στην θεση του μπηκε ενας jagger.

Σπυρο λες να μην βαζω ακομα τιποτα? η valisneria την ειδα λιγο ταλαιπωρημενη για αυτο βαζω.. τωρα εχει ανακαμψει βεβαια.

αυτα, καμοια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια.

Για τα ψαρια που ρωτας, να πω τη γνωμη μου.

Θα απεφευγα τα ραμ και τους ροδοστομους σε κοινωνικο με μεσαιες τιμες στις ποαραμετρους, εφονς υπαρχουν καλυτερες επιλογες τα daniο ως dither fish και τα κριμπ για νανοκιχλιδα.

Για τις γαριδες δεν το βλεπω να επιζουν.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

κι εγω τα κριμπ σκεφτομουν περισσοτερο να σου πω την αληθεια..

για τις γαριδες γιατι το λες, απο αποψη επιθετικοτητα των ψαριων ή τιμων του νερου που θα επικρατουν?

παντως στο προηγουμενο ενυδρειο (το αναφερω συνεχεια "το προηγουμενο ενυδρειο" γιατι αυτο εχω ως μετρο συγκρισης και συγνωμη αν γινομαι κουραστικος) ειχα για πολυ καιρο και μεχρι να το δωσω αμανο και red cherry με καρδιναλιους και ροδοστομους.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω τα κριμπ σκεφτομουν περισσοτερο να σου πω την αληθεια..

για τις γαριδες γιατι το λες, απο αποψη επιθετικοτητα των ψαριων ή τιμων του νερου που θα επικρατουν?

παντως στο προηγουμενο ενυδρειο (το αναφερω συνεχεια "το προηγουμενο ενυδρειο" γιατι αυτο εχω ως μετρο συγκρισης και συγνωμη αν γινομαι κουραστικος) ειχα για πολυ καιρο και μεχρι να το δωσω αμανο και red cherry με καρδιναλιους και ροδοστομους.

Αλλο red cherry αλλο amano, αλλο krib αλλο καρδιναλιος. :excl:
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...