Jump to content

προβλημα με σκαλαρια


kanarini

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια

Εχω ενα προβλημα τις τελευταιες μερες στο ενυδρειο μου, ειναι ενα ριο 400 και ειχα μεσα 8 σκαλαρια και 4 πλεκο για δυο και παραπανω χρονια τα ψαρια δεν ειχαν κανενα προβλημα.

Πριν απο λιγες μερες αγορασα 6 μικρους δισκους, την επομενη μερα δυο απο αυτους :excl:

ο ενας ηταν που προλαβα να δω ζωντανο ηταν πανω και προσπαθουσε να παρει αερα, χθες εχασα 2 σκαλαρια και σημερα ειναι ολα επανω στο αφρο....

Μετρησεις αλλαγες νερου ολα οκ, εχω καλα φιλτρα και πολυ καλη οξυγονωση του νερου.

Τι μπορει να συμβαινει...

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα,

ξαφνικοι θανατοι, μετα την εισαγωγη νεων ψαριων και με σωστες μετρησεις => ασθενεια.

Δεν βλεπεις τιποτα περιεργο?

Link to comment
Share on other sites

co2 δεν εχω, το μονο που εχουν τα ψαρια ειναι οτι δεν τρωνε και οτι ειναι συνεχως πανω στον αφρο, ολα τα σκαλαρια και ενας δισκος εχουν αυτο το προβλημα, οι υπολοιποι δισκοι ειναι οκ και τα πλεκο.

Link to comment
Share on other sites

Για τα σκαλάρια δεν καταλαβαίνω κάτι άλλο εκτός από μεταφορά ασθένειας, εκτός και αν είναι σύμπτωση, για τα δισκάκια υποπτεύομαι (από αυτά που έχω διαβάσει) απότομη μεταβολή συνθηκών καταστήματος-ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

φόρτωσες πολλά ψάρια το ενυδρείο σου και μάλιστα απότομα....

είναι αρκετό αυτό να επιρρεάσει την ισορροποια του

κόψε τα ταίσματα και κάνε αλλαγες...κάνε και ένα τσεκάρισμα στα φίλτρα σου

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μια εβδομαδα κανω συνεχως αλλαγες κοιτω φιλτρα αλλα τα ιδια αποτελεσματα εχω, το λαθος ηταν που εβαλα πολλα ψαρια μαζι μαλλον.

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα εχασεις δυο δισκους μονο και επισης ολα τα σκαλαρια και ο ενας δισκος ειναι στην επιφανεια, ετσι?

αν και δεν εχω γνωσεις απο δισκους παρα μονο κατι λιγα απο σκαλαρια η δικη μου γνωμη:

σιγουρα εβαλες πολλους δισκους μαζι σε ενα ηδη φορτωμενο ενυδρειο. δυσκολα να ζησουν ολα αυτα μαζι σε 400 λιτρα. στα λιτρα αυτα θα πρεπει να διαλεξεις ενα απο τα δυο ειδη και αλλα μικρα τετρας και κορυς.

τα σκαλαρια σιγουρα σοκαριστικαν απο την εμγφανιση των δισκων.

οι δισκοι ταλαιπωρηθηκαν απο τη μεταφορα, το νεο νερο τους σιγουρα δεν ειναι το ιδιο.

ισως να ειχαμε και μια αποτομη αλλα μικρης διαρκειας αυξηση της αμμωνιας. μπορει να εχεις καλο φιλτρο αλλα σιγουρα δεν ειχες τον απαραιτητο πλυθησμο βακτηριηδιων για τοσο μεγαλη αυξηση του πλυθησμου.

φυσικα παιζει και το σεναριο της μεταφορας ασθενειας και σς συνδιασμο ολων των παραπανω εκανε το μπαμ

ειχαμε κυνηγητα μολλις μπηκαν οι δισκοι?

τη προσαρμογη πως την εκανες? τι τιμες νερου εχεις (οξυτητα και σκληροτητες)?

σημαντικο ρολο παιζει και η διακοσμηση. αν θελεις μια φωτο του ενυδρειου σου.

εγω, γερνω περισσοτερο στο στρες απο την ταυτοχρονη και αποτομη αυξηση του πλυθησμου σκαλαρι και δισκου καθως και ισως στη λαθος προσαρμογη τους. το στρες φερνει αλλαγη στη συμπεριφορα και ασθενειες.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μια εβδομαδα κανω συνεχως αλλαγες κοιτω φιλτρα αλλα τα ιδια αποτελεσματα εχω, το λαθος ηταν που εβαλα πολλα ψαρια μαζι μαλλον.

αν δεν εχεις αμμωνια και νιτρωδη μην κανεις αλλαγες. ασε το ενυδρειο να ηρεμησει και χαμηλωσε το φωτισμο(αφησε μια λαμπα να δουλευει δηλαδη, οχι τη φωτοπεριοδο)

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

Τί σκαλάρια είχες (εκτροφής, άγρια) και τί δίσκους έβαλες?

Link to comment
Share on other sites

παιδια παω να παρω ενα ενυδρειο να μεταφερο τα σκαλαρια μηπως και τα σωσω, δυο σκαλαρια εφυγαν...και δυο δισκοι.

Link to comment
Share on other sites

Τί σκαλάρια είχες (εκτροφής, άγρια) και τί δίσκους έβαλες?
Απαντησε σε αυτο

Εγω λεω general cure και furan2 σε ολο το ενυδρειο.

Χτες.

Και μεταφορα του τοπικ στις ασθενειες να το δει και ο Σταματης.

Συμπληρωσε και τη φορμα καντη copy-paste στην απαντηση σου αυμπηρωμενη και βαλε και φωτο. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...