Jump to content

Γεννα Heroes Severoum!!!


Recommended Posts

Μια πετρα βασαλτη γεματη αυγα,και διπλα την θυλικια να καραδοκει...και το ταιρι της να της συμπαραστεκετε

Με το οσκαρ ομως στο ενυδρειο ειναι δυσκολα τα πραγματα....δεν προλαβα να λειψω μια-δυο ωρες και μολις γυρησα ολα τα αυγα ειχαν εξαφανιστει...ειναι ο πρωτος υποπτος...

Ηταν αδυνατο να βγαλω την πετρα με τα αυγα σωα απο το ενυδρειο μιας και εχει 1 μετρο υψος...σκεφτηκα να το επιχειρησω...αλλα αλλαξα γνωμη.

Τι πρεπει να κανω αν ξανα δω κατι τετοιο?

Επισης πως θα καταλαβω αν ειναι γονιμοποιημενα τα αυγα αν δεν προλαβω να δω ''την πραξη''??? :excl:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να θεωρήσεις οτι είναι τα περισσότερα γονιμοποιημένα αφού η πράξη ολοκληρώνεται ταυτόχρονα με τη γέννα, βάλτα σε δοχείο με αερόπετρα και μπλε μεθυλαινίου και μετά από μερικές προσπάθειες θα χαρείς μικρά. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγω αυγά απο τα Severum μου (2 φορές) ...

Δυστυχως όμως τα ψαράκια αυτά δεν είναι κ πολύ προσεκτικοί γονείς ... με αποτέλεσμα τα αυγά σύντομα να φαγωθούν απο τα άλλα ψαράκια του ενυδρείου.

Έκανα και μια προσπάθεια να βάλλω των πέτρα με τα αυγά σε γεννηστρα στο ίδιο ενυδρείο αλλά δεν έγινε τίποτα τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο θα ηταν καλητερα να απομωνωσω το ζευγαρι η θα στρεσαριστει απο τη μεταφορα σε μικροτερο ενυδρειο και δεν θα ξαναδω γεννες?

Γιαννη η θυλικια σου την εκανε τη δουλεια!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αν το περιβάλλον είναι σωστά στημένο και τα ψάρια έχουν την ησυχία τους θα έχεις επιτυχία, αν έχεις τη διάθεση είναι η καλύτερη ιδέα. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

To ζητουμενο σου ειναι να αποκτησεις παση θυσια μικρα σεβερουμ?

ή να τα δεις να γενιουνται και να επιβιωνουν στο ενυδρειο σου?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο θα ηταν καλητερα να απομωνωσω το ζευγαρι η θα στρεσαριστει απο τη μεταφορα σε μικροτερο ενυδρειο και δεν θα ξαναδω γεννες?

Γιαννη η θυλικια σου την εκανε τη δουλεια!! :hysterical:

Θέλει προσοχή η μεταφορά σε μικρότερο ενυδρείο (εγω το έκανα από 350 lt σε 100 lt) ...

Απο προσωπική εμπειρία λοιπόν σε άλλη αμερικάνικη κιχλιδα βέβαια (rainbow cichlid) και δυστυχώς η συμπεριφορά των ψαριων άλλαξε εντελώς ... εδω και ένα μηνα ειναι συνεχώς κρυμμένα (δες ανάλογο θέμα μου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=33348 ) ...

Link to comment
Share on other sites

To ζητουμενο σου ειναι να αποκτησεις παση θυσια μικρα σεβερουμ?

ή να τα δεις να γενιουνται και να επιβιωνουν στο ενυδρειο σου?

δεν καταλαβα τι ακριβως εννοεις? :ooh2:

Θέλει προσοχή η μεταφορά σε μικρότερο ενυδρείο (εγω το έκανα από 350 lt σε 100 lt) ...

Απο προσωπική εμπειρία λοιπόν σε άλλη αμερικάνικη κιχλιδα βέβαια (rainbow cichlid) και δυστυχώς η συμπεριφορά των ψαριων άλλαξε εντελώς ... εδω και ένα μηνα ειναι συνεχώς κρυμμένα (δες ανάλογο θέμα μου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=33348 ) ...

το ειδα το θεμα σου Γιαννη και γιαυτο ακριβως το λιγο δεν θελω να ρισκαρω μεταφορα σε μικροτερο χωρο...

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα τι ακριβως εννοεις? :hysterical:

Απλη ερωτηση.

Σε ενδιαφερει να αποκτησεις μικρα severum με οποιοδηποτε τροπο?

Τι θελεις απο την γεννα αυτη να πετυχεις σαν χομπυστας?

φιλοσοφικη φιλικη ερωτηση (μη το παρεις οτι "στη λεω")

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Απλη ερωτηση.

Σε ενδιαφερει να αποκτησεις μικρα severum με οποιοδηποτε τροπο?

Τι θελεις απο την γεννα αυτη να πετυχεις σαν χομπυστας?

φιλοσοφικη φιλικη ερωτηση (μη το παρεις οτι "στη λεω")

και βεβαια με ενδιαφερει!!γιατι οχι??εχεις καμια ιδεα καλητερη?

τι να πετυχω δηλαδη με τη γεννα?συνεχιζω και δεν σε πιανω....

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να πετύχεις η να μην πετύχεις ιδού η ερώτηση! Θα έλεγα να μην ταλαιπωρήσεις τα ψαράκια σου αλλά και τον εαυτό σου με αλλαγές ενυδρείον άστα στο ενυδρείο που ταχείς αφού είναι καλά εκεί που αποδεικνύετε κ από την γέννα που είχες (άποψη μου). Ίσως μπορέσεις να τα ξεκολλήσεις από την πέτρα με καλαμάκι κ μετά να ρουφήξεις από το βυθό έξω τα αυγά σε άλλο ενυδρείο με "siphon".

Link to comment
Share on other sites

Κώστα έχουμε κανένα νέο ??

Χεχεχε στο είχα πει οτι τα δυο severumakia ειναι ζευγάρι κ θα γινότανε η δουλειά αργά ή γρήγορα :) !!

Πάντως πολύ όμορφη εμπειρία η γέννα - μεγάλη ικανοποίηση για τον χομπίστα !!!

Link to comment
Share on other sites

αποφασισα να αφησω τα ψαρια ησυχα Γιαννη και οτι ειναι να γινει ας γινει...

λιγο το στρες της μεταφορας,λιγο η ελειψη χρονου... :P

αυγα παντως δεν εχω ξαναδει...ερωτικα τερτιπια...ολο και υπαρχουν... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αυτη τη στιγμη που γραφω εχουμε ''πραξη'' :thumbup:

ειναι παρα πολυ ομορφο θεαμα να βλεπεις κατι τετοιο live.. :angry2::thumbup::thumbup::D

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...