Jump to content

λιγη βοηθεια παρακαλω


Recommended Posts

συγγνωμη που ανοιγω και αλλο θεμα απλα θελω να αγορασω εξοπλισμο την δευτερα και λεω να κοιταξω και για ψαρια..

θελω να ρωτησω αν τα ψαρια που θελω μπορουν να συμβιωσουν..!

ειναι:

1)αγγελοψαρο

2)neon tetra

3)bristelnose catfish

4)beta splenders

5)gourami

6)guppies

αν ναι μπορειτε να μου πειτε ποσα απ το καθε ειδος ειναι ιδανικο για 110 λιτρα ενυδρειο?

:hysterical: ευχαριστω εκ τν πρωτερων

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη που ανοιγω και αλλο θεμα απλα θελω να αγορασω εξοπλισμο την δευτερα και λεω να κοιταξω και για ψαρια..

θελω να ρωτησω αν τα ψαρια που θελω μπορουν να συμβιωσουν..!

ειναι:

1)αγγελοψαρο

2)neon tetra

3)bristelnose catfish

4)beta splenders

5)gourami

6)guppies

αν ναι μπορειτε να μου πειτε ποσα απ το καθε ειδος ειναι ιδανικο για 110 λιτρα ενυδρειο?

:hysterical: ευχαριστω εκ τν πρωτερων

Δεν συμβιώνουν δυστυχώς τα παραπάνω ψάρια που μου αναγράφεις, διαφορετικές συνθήκες,διαφορετικοί ήπειροι.

Απο Αγγελόψαρα δυστυχως τα λίτρα σου είναι απαγορευτικά,ξερω ειναι ομορφα ψάρια αλλα ξεχασε τα

Μονομάχο με άλλα ψάρια δεν στον προτείνω, είναι ένα ιδιαίτερο ψάρι

Guppies αν θελεις εχεις αρκετο χωρο να βάλεις διαφορα απο αυτα και να τα αναπαραγεις αν βεβαια το επιθυμείς

Οσο για τα γκουράμι, μπορείς να φτιάξεις ενα πολύ όμορφο βιότοπο απο αυτά και με τα λιτρα σου απλα κανεις θαυματα...Go for them!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμβιώνουν δυστυχώς τα παραπάνω ψάρια που μου αναγράφεις, διαφορετικές συνθήκες,διαφορετικοί ήπειροι.

Απο Αγγελόψαρα δυστυχως τα λίτρα σου είναι απαγορευτικά,ξερω ειναι ομορφα ψάρια αλλα ξεχασε τα

Μονομάχο με άλλα ψάρια δεν στον προτείνω, είναι ένα ιδιαίτερο ψάρι

Guppies αν θελεις εχεις αρκετο χωρο να βάλεις διαφορα απο αυτα και να τα αναπαραγεις αν βεβαια το επιθυμείς

Οσο για τα γκουράμι, μπορείς να φτιάξεις ενα πολύ όμορφο βιότοπο απο αυτά και με τα λιτρα σου απλα κανεις θαυματα...Go for them!!!

αν βαλω πιο μικρα σκαλαρια?

δηλαδη κανενα απο αυτα δεν ταιριαζει? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Και τα πιο μικρά σκαλαρια πάλι σκαλάρια είναι και θα μεγαλώσουν,ελπίζω να καταλαβαίνεις,για τα 6 είδη ψαριών χρειάζεσαι 5 ενυδρεία,αν υποθέσουμε οτι θα συνδυάσεις σκαλάρια με ancistrus.Mε λίγη υπομονή και ψάξιμο στο φορουμ θα βρεις σωστους συνδυασμούς ψαριών.Θα πρεπει να κοιτάς να είναι απο την ιδια γεωγραφική περιοχή(π.χ Αμαζόνιος),αν ταιριάζουν σαν συμπεριφορά(ημερα,αγρια) και βασικό ολων αν ζουν στις ιδιες συνθήκες ph,KH,GH!Καλό θα ειναι να ξεκινήσεις με τον εξοπλισμό σου και μεχρι να στρώσεις το ενυδρείο σου θα εχεις βρει και τους κατοικους του.

Link to comment
Share on other sites

Και τα πιο μικρά σκαλαρια πάλι σκαλάρια είναι και θα μεγαλώσουν,ελπίζω να καταλαβαίνεις,για τα 6 είδη ψαριών χρειάζεσαι 5 ενυδρεία,αν υποθέσουμε οτι θα συνδυάσεις σκαλάρια με ancistrus.Mε λίγη υπομονή και ψάξιμο στο φορουμ θα βρεις σωστους συνδυασμούς ψαριών.Θα πρεπει να κοιτάς να είναι απο την ιδια γεωγραφική περιοχή(π.χ Αμαζόνιος),αν ταιριάζουν σαν συμπεριφορά(ημερα,αγρια) και βασικό ολων αν ζουν στις ιδιες συνθήκες ph,KH,GH!Καλό θα ειναι να ξεκινήσεις με τον εξοπλισμό σου και μεχρι να στρώσεις το ενυδρείο σου θα εχεις βρει και τους κατοικους του.

οκ σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφορειες..θα το ψαξω :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

οκ σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφορειες..θα το ψαξω :hysterical:

Παρακάλω,μια συμβουλή αν μου επιτρέπεις,τα χρήματα ρίξε τα στο φίλτρο σου,είναι όλη η καρδιά του ενυδρείο σου,οτι ψαράκι και να βάλεις θα το εκτιμήσει.Είναι η αρχή ενός επιτυχημένου ενυδρείου!

Φιλικά Νικος

Έγινε επεξεργασία - NickTheFish
Link to comment
Share on other sites

Παρακάλω,μια συμβουλή αν μου επιτρέπεις,τα χρήματα ρίξε τα στο φίλτρο σου,είναι όλη η καρδιά του ενυδρείο σου,οτι ψαράκι και να βάλεις θα το εκτιμήσει.Είναι η αρχή ενός επιτυχημένου ενυδρείου!

Φιλικά Νικος

:hysterical: θα μπορουσες μηπως να προτεινεις καποιο -αν εχεις χρονο βεβαια - για τα λιτρα μου?

δηλαδη ειναι καλυτερα βιολογικο ή με σφουγγαρι? και το βιολογικο ερχεται πολυ ακριβα?

αν μπορεις προτεινε μου εταιρια ..

Με εκτιμηση

Link to comment
Share on other sites

:hysterical: θα μπορουσες μηπως να προτεινεις καποιο -αν εχεις χρονο βεβαια - για τα λιτρα μου?

δηλαδη ειναι καλυτερα βιολογικο ή με σφουγγαρι? και το βιολογικο ερχεται πολυ ακριβα?

αν μπορεις προτεινε μου εταιρια ..

Με εκτιμηση

Τα φίλτρα όλα ειναι τα ιδια,καδος φτερωτή, υλικά κλπ,αναλόγως τι βάζουμε μεσα,σφουγγάρι,μακαρόνι ή άνθρακα χαρακτηρίζεται αντίστοιχα μηχανικό,βιολογικό ή χημικό,θα σου προτείνω οτι και να πάρεις να μην είναι κινέζικο, για να βρίσκες και ανταλλακτικά και να έχει μεγάλο κάδο για υλικά,σε εξωτερικά θα προτείνω το 2211 ή το 2213 της EHEIM απο εσωτερικά το i100 της JBL,φίλτρα θα βρεις πάρα πολλά,πριν κάνεις την αγορά κάνε έναν έλεγχο τι υπάρχει και αν θέλεις μας ξαναρωτάς να σε καθοδηγησουμε.

Φιλικα Νικος

Link to comment
Share on other sites

Τα φίλτρα όλα ειναι τα ιδια,καδος φτερωτή, υλικά κλπ,αναλόγως τι βάζουμε μεσα,σφουγγάρι,μακαρόνι ή άνθρακα χαρακτηρίζεται αντίστοιχα μηχανικό,βιολογικό ή χημικό,θα σου προτείνω οτι και να πάρεις να μην είναι κινέζικο, για να βρίσκες και ανταλλακτικά και να έχει μεγάλο κάδο για υλικά,σε εξωτερικά θα προτείνω το 2211 ή το 2213 της EHEIM απο εσωτερικά το i100 της JBL,φίλτρα θα βρεις πάρα πολλά,πριν κάνεις την αγορά κάνε έναν έλεγχο τι υπάρχει και αν θέλεις μας ξαναρωτάς να σε καθοδηγησουμε.

Φιλικα Νικος

τεινω σε εσωτερικο,θα κοιταξω για αυτο που μου ειπες και τα ξαναλεμε :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

τεινω σε εσωτερικο,θα κοιταξω για αυτο που μου ειπες και τα ξαναλεμε :hysterical:

Προτεινω εξωτερικο eheim 2213 (και ακομα καλυτερα 2215) με κεραμικα υλικα και διπλα βανακια.

δες κι αυτα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=229564

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry274062

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω εξωτερικο eheim 2213 (και ακομα καλυτερα 2215) με κεραμικα υλικα και διπλα βανακια.

το προβλημα ειναι οτι δεν εχω χωρο για το εξωτερικο και η τοποθετηση του θα ειναι ιδιαιτερα δυσκολη.. :ooh2: δεν μπορω να χρησιμοποιησω εσωτερικο βιολογικο παρομοιο με το 2213?

επισης αν μπορεις πες μου ποσα λιτρα περιπου την ωρα ειναι καλο να φιλτραρει..! :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - tr3loGiannis
Link to comment
Share on other sites

Το εσωτερικο φιλτρο θα σου φαει πολυτιμο χωρο μεσα στο ενυδρειο.

Αργα ή γρηγορα θα καταλαβεις οτι το καλο φιλτραρισμα ειναι πιο δυσκολο απο το να βρεθει λιγος χωρος για το φιλτρακι. Και σιγουρα εξω απο το ενυδρειο θα ειναι ευκολοτερο να βρεθει. :hysterical:

Η πιο σημαντικη παραμετρος σε ενα φιλτρο ειναι ποση χωρητικοτητα εχει κα μετα ποσα λιτρα γυρναει.

Συνηθως ολα εχουν αρκετα μεγαλη αντλια σε σχεση με τη χωρητικοτητα που θα επιθυμουσαμε (εμεις οι απαιτητικοι που θελουμε πολλα ψαρια στο ενδυρειο) να εχουν.

Η ροη της αντλιας πρεπει να ειναι (αναλογα και τις απαιτησεις των ψαριων μας αλλα θελουν χαμηλη και αλλα δυνατη) απο 4-8 φορες τα λιτρα του ενυδρειου συνυπολογιζομενη και η πτωση που θα εχει η ροη αφου γεμισουμε με υλικα το φιλτρο.

Συνηθως παντα η ροη που δινεται στα χαρακτηριστικα ενος φιλτρου ειναι η δυναμη της αντλιας σκετης.

Τ0 2213 εχει 440 λιτρα την ωρα ροη και χωραει 3 λιτρα υλικα.

ΥΓ μιλαμε για παραλληλη χρηση με το εσωτερικο του ριο180 ετσι?

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ μιλαμε για παραλληλη χρηση με το εσωτερικο του ριο180 ετσι?

αχα..δηλαδη εννοεις να βαλω και τα δυο ε? χμμ,γιατι? :ooh2:

οκ θα περασω απ το pet shop να κοιταξω .μηπως μπορεις να προτεινεις και ενα καλο εσωτερικο βιολογικο? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

1. αχα..δηλαδη εννοεις να βαλω και τα δυο ε? χμμ,γιατι? :ooh2:

2. οκ θα περασω απ το pet shop να κοιταξω .μηπως μπορεις να προτεινεις και ενα καλο εσωτερικο βιολογικο? :hysterical:

1. Ναι, γιατι το 2213 ειναι πολυ μικρο μονο του για το ριο180. Εγω εχω ξηλωσει το εσωτερικο απο το ριο180 αλλα εχω βαλει το eheim 2026 (5 λιτρα υλικα εκ των οποιων τα 2 ειναι substrat pro και 900 λιτρα/ωρα ονομαστικη ροη που εχει πεσει υπολογιζω στα 600-700 με τα υλικα).

2. Θελεις να σε βοηθησω σε κατι που θα μετανοιωσεις. (να εχεις δυο εσωτερικα φιλτρα μεσα στο ενυδρειο) Ωραια.

Απο τα καλυτερα εσωστερικα ειναι το ιδιο εσωτερικο της juwel αν εβρισκες σε αγγελια απο συνχομπιστα που το εχει ξηλωσει,να το κολλαγες με σιλικονη απο την αντιθετη μερια και να του γεμιζες πανω filterwool, μετα ενα χοντροτρυπο μπλε σφουγγαρι, μετα ενα δυχτι sera (βγαλε το κλιπ που κουμπωνει γιατι σκουριαζει) ολo με Siporax και κατω κατω ενα ψιλοτρυπο μπλε.

Αλλιως καινουριο http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/122...203.0%20Filter/

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι, γιατι το 2213 ειναι πολυ μικρο μονο του για το ριο180. Εγω εχω ξηλωσει το εσωτερικο απο το ριο180 αλλα εχω βαλει το eheim 2026 (5 λιτρα υλικα εκ των οποιων τα 2 ειναι substrat pro και 900 λιτρα/ωρα ονομαστικη ροη που εχει πεσει υπολογιζω στα 600-700 με τα υλικα).

2. Θελεις να σε βοηθησω σε κατι που θα μετανοιωσεις. (να εχεις δυο εσωτερικα φιλτρα μεσα στο ενυδρειο) Ωραια.

Απο τα καλυτερα εσωστερικα ειναι το ιδιο εσωτερικο της juwel αν εβρισκες σε αγγελια απο συνχομπιστα που το εχει ξηλωσει,να το κολλαγες με σιλικονη απο την αντιθετη μερια και να του γεμιζες πανω filterwool, μετα ενα χοντροτρυπο μπλε σφουγγαρι, μετα ενα δυχτι sera (βγαλε το κλιπ που κουμπωνει γιατι σκουριαζει) ολo με Siporax και κατω κατω ενα ψιλοτρυπο μπλε.

Αλλιως καινουριο http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/122...203.0%20Filter/

οκ αμα λες οτι θα το μετανιωσω... :ooh2: θα κοιταξω μονο τα εξωτερικα!! ευχαριστω για τις συμβουλες! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...