Jump to content

Επιλογη ψαριων για Rio 180


Recommended Posts

Σημερα ειχα προγραμματισει την πρωτη αλλαγη νερου 20%. Μηπως ομως πρεπει να αναβληθει επειδη τα νιτρικα μου ειναι σχεδον μηδενικα? Μηπως ειναι καλυτερα να προσθεσω και αλλα ψαρια αυριο, να τ' αφησω λιγο μηπως ανεβουν και να κανω αλλαγη αργοτερα αναλογα με τις μετρησεις νιτρικων?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φρεσκαρε το νερο και ας εχεις σχοδον μηδενικα νιτρικα, μπορει να υπαρχουν και αλλα βλαβερα μεσα στο νερο που δεν τα μετρας, οπως και οτι εχουν καταναλωθει ιχνοστοιχεια και αλλα χρησιμα.

Καθιερωσε μια φορα την εβδομαδα λοιπον ετσι κι αλλιως μια αλλαγη 20-30%.

Δεν πειραζει το νερο που ειναι 18C. Καλα ειναι.

Αν εχεις 26C στο ενυδρειο και αλλαξεις το 30% με νερο 18C, θα πεσει στους 23-24.

Αν το βαλεις σιγα σιγα και οχι καταρακτη δεν θα υπαρχει προβλημα αποτομης μεταβολης.

ΥΓ Φροντισε να βγαλεις απο τη πριζα του θερμαντηρες για να μη σπασουν οταν θα μεινουν εκτεθιμενοι εκτος νερου.

ΥΓ Μετα ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ να του βαλεις παλι στην πριζα μετα την αλλαγη, γιατι καποιοι το εχουμε ξεχασει 1-2 φορες. :D

Link to comment
Share on other sites

Φρεσκαρε το νερο και ας εχεις σχοδον μηδενικα νιτρικα, μπορει να υπαρχουν και αλλα βλαβερα μεσα στο νερο που δεν τα μετρας, οπως και οτι εχουν καταναλωθει ιχνοστοιχεια και αλλα χρησιμα.

Καθιερωσε μια φορα την εβδομαδα λοιπον ετσι κι αλλιως μια αλλαγη 20-30%.

Δεν πειραζει το νερο που ειναι 18C. Καλα ειναι.

Αν εχεις 26C στο ενυδρειο και αλλαξεις το 30% με νερο 18C, θα πεσει στους 23-24.

Αν το βαλεις σιγα σιγα και οχι καταρακτη δεν θα υπαρχει προβλημα αποτομης μεταβολης.

ΥΓ Φροντισε να βγαλεις απο τη πριζα του θερμαντηρες για να μη σπασουν οταν θα μεινουν εκτεθιμενοι εκτος νερου.

ΥΓ Μετα ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ να του βαλεις παλι στην πριζα μετα την αλλαγη, γιατι καποιοι το εχουμε ξεχασει 1-2 φορες. :D

Exω σταθερα 25-26 βαθμους χωρις να χρησιμοποιω θερμαντηρα. Το ενυδρειο ειναι διπλα σε καλοριφερ αλλα δε νομιζω οτι επηρεαζει. Εχω σταθερα 21 βαθμους μεσα στο σπιτι ολο το 24ωρο και οσες φορες εχω τσεκαρει το ενυδρειο 1 μηνα τωρα ειναι στους 25-26 γι' αυτο και δε χρησιμοποιω το θερμαντηρα. Αν αναμιξω κρυο νερο βρυσης με βρασμενο νερο και το φερω σε θερμοκρασια 25 βαθμων, βαλω αντιχλωριο και μετα το ριξω στο ενυδρειο, υπαρχει προβλημα? Υπολογιζοντας τα καθαρα λιτρα μου ειμαι περιπου στα 155. Αν κανω σταθερα π.χ. 30% θα αλλαζω περιπου 50 λιτρα. Λογικα πρεπει να υπαρχουν στην αγορα δοχεια/βαρελακια 50-60 λιτρων. Σκεφτομαι να βρω ενα τετοιο 50λιτρο, να αναμιγνυω κρυο με βρασμενο, να το φερνω στη θερμοκρασια που θελω και να συμπληρωνω στο ενυδρειο μ' ενα λαστιχο αφου προηγουμενως θα εχω ριξει αντιχλωριο στο βαρελακι, γιατι με τους κουβαδες των 10-12 λιτρων δε γινεται δουλεια... Καποια αλλη ιδεα δεκτη..

Link to comment
Share on other sites

Exω σταθερα 25-26 βαθμους χωρις να χρησιμοποιω θερμαντηρα. Το ενυδρειο ειναι διπλα σε καλοριφερ αλλα δε νομιζω οτι επηρεαζει. Εχω σταθερα 21 βαθμους μεσα στο σπιτι ολο το 24ωρο και οσες φορες εχω τσεκαρει το ενυδρειο 1 μηνα τωρα ειναι στους 25-26 γι' αυτο και δε χρησιμοποιω το θερμαντηρα. Αν αναμιξω κρυο νερο βρυσης με βρασμενο νερο και το φερω σε θερμοκρασια 25 βαθμων, βαλω αντιχλωριο και μετα το ριξω στο ενυδρειο, υπαρχει προβλημα? Υπολογιζοντας τα καθαρα λιτρα μου ειμαι περιπου στα 155. Αν κανω σταθερα π.χ. 30% θα αλλαζω περιπου 50 λιτρα. Λογικα πρεπει να υπαρχουν στην αγορα δοχεια/βαρελακια 50-60 λιτρων. Σκεφτομαι να βρω ενα τετοιο 50λιτρο, να αναμιγνυω κρυο με βρασμενο, να το φερνω στη θερμοκρασια που θελω και να συμπληρωνω στο ενυδρειο μ' ενα λαστιχο αφου προηγουμενως θα εχω ριξει αντιχλωριο στο βαρελακι, γιατι με τους κουβαδες των 10-12 λιτρων δε γινεται δουλεια... Καποια αλλη ιδεα δεκτη..

Συνιστω να υπαρχει θερμαντηρας στο ενυδρειο, οπως και να εχει ρυθμισμενος στη σωστη θερμοκρασια και ας μη αναβει.

Το καλοκαιρι τον βγαζεις τον ξεπλενεις και τον αποθηκευεις και το χειμωνα τον ξαναβαζεις.

Το καλοριφερ μπορει να επιρρεασει τη θερμοκρασια αναλογα τα λιτρα του ενυδρειου.

Λογικα στα 180 λιτρα με το καλοριφερ απλα θα κανεις οικονομια στο ρευμα απο το θερμαντηρα :D

Αν δεις ομως να ανεβαζει τη θερμοκρασια πανω απο τη σταθερη ρυθμιση πχ στους 26, τοτε ή απομακρυνεις καμποσο το ενυδρειο απο το καλοριφερ ή καλυπτεις με felizol την πλατη.

Ξαναλεω οτι αν κανεις αλλαγη νερου 30% σε ενυδρειο που εχει 26C θερμοκρασια μπορεις να εχεις και 17C θερμοκρασια νερου αλλαγης.

Αν κανεις απλο υπολογισμο μετα την αλλαγη θα εχει κατεβει μονο 3 βαθμους (στους 23C).

Κανενα προβλημα.

Απλα μη κανεις γρηγορα την εισαγωγη του νερου.

Αν αφησεις το νερο σε θερμοκρασια δωματιου για μερικες ωρες θα ειναι ΟΚ.

Βαλε μεσα μια αερανλτια μονο, για να κινειται το νερο και 5 λεπτα πριν την αλλαγη ριξε το αντιχλωριο.

Τωρα για πιο μεγαλη ανεση κανεις τα εξης.

1. Αγοραζεις απο την κεντρικη αγορα ενα δοχειο για ελιες σαν και αυτο.

(το ασπρο τουλι απο μπομπονιερα ειναι γιατι εχω βγαλει το πλαστικο καλυμα για να αεριζεται το νερο, και να μην πεφτει σκονη μεσα στο νερο)

2. Αν θελεις ταχεια θερμανση του νερου αγοραζεις εναν θερμαντηρα για να ζεσταινει το νερο μεσα στο βαρελι (τοποθετημενο κρεμαστο στη μεση του βαρελιου να μην ακουμπαει στα τοιχωματα και το λιωσει). Για πιο σωστα αγοραζεις ενα καλο θερμαντηρα 200αρη jager για το ενυδρειο και βαζεις τον juwel στο βαρελι :angry2:

3. Αγοραζεις μια αντλια με μανομετρικο που μπορει να ανεβασει το νερο στο υψος του ενυδρειου, Εγω εχω την 1000 λιτρα την ωρα, eheim compact 1002. (ειναι και ρυθμιζομενης ροης για το αργο γεμισμα του ενυδρειου που λεγαμε πιο πανω)

4. Αγοραζεις απο το πρακτικερ διαφανες αλφαδολαστιχο το πιο χοντρο που κανει ακριβως και μπαινει στο στομιο της παραπανω αντλιας. Διαφανες για να βλεπεις μεσα την κατασταση μηπως θελει καθαρισμα.

Οικονομικο 1 ευρω περιπου το μετρο.

Υπολογισε οτι η αντλια εχει πολυ δυναμη, εγω εστελνα νερο απο 15 μετρα μακρυα για να μη σερνω το βαρελι κοντα στο ενυδρειο. Οποτε σκεψου που θα τοποθετησεις διακριτικα το βαρελι και υπολογισε την αποσταση για να παρεις αλφαδολαστιχο.

5 Σαν "υπερβαση" μπορεις να δεις αυτο το ποστ και να κανεις ακομα πιο ευκολα την εξαγωγη και εισαγωγη του νερου χωρις σωληνες στο ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τη Δευτερα εκανα την πρωτη μου αλλαγη νερου 30%, εριξα βακτηρια και χθες αγορασα ακομη 1 αρσ + 3 θηλυκα. Τα 2 θηλυκα ειναι πολυ μικρα και το αλλο λιγο μεγαλυτερο αλλα και τα 4 νεα ειναι μικροτερα απο τα 3 πρωτα. Σημερα περιπου 22 ωρες μετα την εισοδο των νεων ψαριων μετρησα αμμωνια, νιτρωδη στο 0 και νιτρικα σχεδον μηδενικα (ελαχιστα πανω το μηδεν).

Καθε φορα που βαζουμε νεα ψαρια πρεπει να τα αφηνουμε νηστικα την πρωτη ημερα? Αν ναι, προφανως αυτο σημαινει πως θα μενουν νηστικα και τα παλια. Εγω παντως για καλο και για κακο δεν τα ταισα σημερα και θα κανω ο,τι μου πειτε.

Γενικα με την τροφη εχω μπερδευτει λιγο για το τι ειναι σωστο. Τη μια μερα εριχνα 1/2 ταμπλετα και την αλλη 3 φυλλαρακια. Τα φυλλαρακια δεν τους πολυ αρεσουν νομιζω. Τωρα που εχω 7 ποσο να ριχνω? Να ριχνω 7 φυλλαρακια (ειναι πολλα) το πρωι και 1 ταμπλετα το βραδυ? Εχω και τα σαλιγκαρια και συνεχως αυξανονται. Δεν εχω παρει ακομη βιταμινες για την τροφη.

Θα δοκιμασω απο αυριο τη χρηση των 3 προιοντων που ειχα παρει για τα φυτα με σιδηρο, ιχνοστοιχεια κτλ.

Το μπροστινο τζαμι του ενυδρειου εχει αρχισει να πιανει μαλλον αλγη(?). Κατι ανοιχτοκαφε σαν σταμπες θολουρας. Τι να κανω γι' αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλες οι μετρησεις.

Αν εχεις καλη φιλτρανση και στρωμενο ενυδρειο δεν φοβασαι τιποτα.

Επειδη δεν ξερουμε τις συνθηκες του ενυδρειου του καθενος προτεινουμε προληπτικα νηστεια την πρωτη μερα και σταδιακα αυξηση του ταισματος μεσα σε μερικες μερες στην τελικη ποσοτητα τροφης που μπορει να "καθαριζει" η φιλτρανση του ενυδρειου και οι αλλάγες ρουτινας.

Θεωρητικα αν εχεις υπερβολικη φιλτρανση και κανεις υπερβολικα συχνες αλλαγες νερου μπορεις να ταιζεις και υπερβολικα.

Τα ψαρια δεν ειναι σαν τον ανθρωπο, οσο εχουν τροφη τρωνε και την μεταβολιζουν και αναπτυσονται.

Αν δεν ταιζονται απλα δεν μεταβολιζουν και δεν αναπτυσονται.

Μπορουν να αντεξουν αρκετες μερες χωρις τροφη.

Συμπερασμα, ταιζεις τοσο οσο να μη σκασουν τα ψαρια απο το φαι :welcome: (αν ειναι μικρα καλυτερα πολλες φορες και λιγη ποσοτητα) και οσο αντεχει η φιλτρανση να μη μετρας ΝΗ3 και ΝΟ2 και οσο αντεχεις να κανεις συχνες αλλαγες για τα ΝΟ3 να μη περασουν τα ορια.

Θα τα καταλαβεις αυτα στην πορεια.

Οι αλγες στο τζαμι μπορει να ωφειλονται σε πολλους λογους.

Ποση ωρα αναβεις τις λαμπες και ποσα βατ ειναι?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τη Δευτερα εκανα την πρωτη μου αλλαγη νερου 30%, εριξα βακτηρια και χθες αγορασα ακομη 1 αρσ + 3 θηλυκα. Τα 2 θηλυκα ειναι πολυ μικρα και το αλλο λιγο μεγαλυτερο αλλα και τα 4 νεα ειναι μικροτερα απο τα 3 πρωτα. Σημερα περιπου 22 ωρες μετα την εισοδο των νεων ψαριων μετρησα αμμωνια, νιτρωδη στο 0 και νιτρικα σχεδον μηδενικα (ελαχιστα πανω το μηδεν).

Καθε φορα που βαζουμε νεα ψαρια πρεπει να τα αφηνουμε νηστικα την πρωτη ημερα? Αν ναι, προφανως αυτο σημαινει πως θα μενουν νηστικα και τα παλια. Εγω παντως για καλο και για κακο δεν τα ταισα σημερα και θα κανω ο,τι μου πειτε.

Γενικα με την τροφη εχω μπερδευτει λιγο για το τι ειναι σωστο. Τη μια μερα εριχνα 1/2 ταμπλετα και την αλλη 3 φυλλαρακια. Τα φυλλαρακια δεν τους πολυ αρεσουν νομιζω. Τωρα που εχω 7 ποσο να ριχνω? Να ριχνω 7 φυλλαρακια (ειναι πολλα) το πρωι και 1 ταμπλετα το βραδυ? Εχω και τα σαλιγκαρια και συνεχως αυξανονται. Δεν εχω παρει ακομη βιταμινες για την τροφη.

Θα δοκιμασω απο αυριο τη χρηση των 3 προιοντων που ειχα παρει για τα φυτα με σιδηρο, ιχνοστοιχεια κτλ.

Το μπροστινο τζαμι του ενυδρειου εχει αρχισει να πιανει μαλλον αλγη(?). Κατι ανοιχτοκαφε σαν σταμπες θολουρας. Τι να κανω γι' αυτο?

1)Εαν θα μεινουν νηστικα μερικες ημερες δεν παθαινουν τιποτα.

2)Υπολογιζε δυο με τρια φυλλαρακια για καθε ψαρι.

3)Εγω ταιζω μια φορα την ημερα και μια φορα την εβδομαδα νηστεια.

4)Τα σημαδια στο τζαμι μπορεις να τα βγαζεις με ενα σφουγγαρακι αχρησιμοποιητο που δεν θα

χαραζει το τζαμι.

Έγινε επεξεργασία - stav
Link to comment
Share on other sites

Kαλη Χρονια σ' ολους μας και Καλη Δεκαετια να εχουμε!!!

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Οι λαμπες μου ειναι 45 watt. 2 εχω.

http://www.juwel-aquarium.de/en/articleinfo.htm?matnr=46400

Link to comment
Share on other sites

OK ακουγονται οι πληροφοριες.

Τι φυτα και ποσοτητα φυτων εχεις?

Υγρα λιπασματα βαζεις?

Εχεις υποστρωμα λιπανσης?

Εκανες εργασιες που ξεθαψαν υποστρωμα λιπανσης απο το βυθο?

Χτυπαει ηλιος ή αντηλια το ενυδρειο?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

OK ακουνται οι πληροφοριες.

Τι φυτα και ποσοτητα φυτων εχεις?

Υγρα λιπασματα βαζεις?

Εχεις υποστρωμα λιπανσης?

Εκανες εργασιες που ξεθαψαν υποστρωμα λιπανσης απο το βυθο?

Χτυπαει ηλιος ή αντηλια το ενυδρειο?

Εχω 3 ανουμπιες, 2 δρακαινες νομιζω λεγονται, 2 βαλισνεριες οι οποιες εχουν απλωθει, 1 φτερη ( Microsorum pteropus), ενα ειδος νουφαρου (κοκκινη νυμφαια νομιζω), 1 αλλο το οποιο δε θυμαμαι ονομα (ειναι σαν λεπτες τριχες) και ενα αλλο φυτο το οποιο εχει πρασινα φυλλα απ' εξω και απο την μεσα πλευρα του καθε φυλλου ειναι κοκκινο. Εχω και ενα επιφανειας (hydrocotyle). Νομιζω οτι καποιο απ' αυτα που δε θυμαμαι ονομα ειναι εχινοδορος αλλα μπορει να κανω και λαθος..

Σ'αυτη τη φωτο μπορεις να δεις τα φυτα. Εχει αλλαξει η θεση καποιων αλλα ο αριθμος και το ειδος ειναι ιδιος.

http://img69.imageshack.us/img69/4351/enydreio4.jpg

Απο αυριο θα ξεκινησω υγρα λιπασματα. αυτα τα 3 υγρα... http://www.oceannutrition.com/product_fres...t.php&head= ειχα βαλει μια φορα μονο πριν 4 εβδομαδες αλλα μετα δεν εβαλα παλι.

Υποστρωμα λιπανσης δεν εχω.

Ηλιος απ' ευθειας δε το χτυπαει. ειναι σε γωνια το ενυδρειο μεταξυ μιας μεγαλης και μιας μικρης μπαλκονοπορτας ( πιο κοντα στη μεγαλη). Τωρα ενα ποσοστο φυσικου φωτος υπαρχει γενικα στο χωρο αλλα μεχρι εκει. οχι αντηλια.

Καποιες παρομοιες σταμπες ανοιχτου καφε παρατηρω και σε καποια σημεια στην αμμο αλλα και σε φυτα (κυριως στις δρακαινες).

Link to comment
Share on other sites

Το τριτο λιπασμα (σιδηρο) μη το ξεκινησεις ακομα, κοιτα πως θα παει με τα αλλα πρωτα.

Ο σηδηρος ειναι δυνατο λιπασμα και μπορει σε λαθος δοσολογια ή σε χορηγηση χωρις λογο να φερει πολλες αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Την δρακαινα βγαλτην,ειναι υδροφιλο και οχι υδροβιο φυτο,θα λειωσει στο ενυδρειο.Φυτευσε την

σε γλαστρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μπορει καποιος να με βοηθησει σχετικα με 3 προβληματακια που εχω με το ενυδρειο μου?

1. Εχω παρα πολλα σαλιγκαρια. Αγορασα μια παγιδα της sera που βαζεις μεσα τροφη σε μορφη ταμπλετας αλλα δεν επιασα σχεδον κανενα. Την αφησα τη νυχτα αλλα το πρωι ζητημα να ηταν μεσα ενα-δυο. Αυτο δεν ειναι το νοημα της παγιδας? Τι αλλο να κανω?

2. Εχω παρατηρησει κατι πολυ μικρα ζωυφια ψιλοασπρα θα ελεγα στο μεγεθος του κεφαλιου μιας καρφιτσας τα οποια κανουν αγωνες δρομου.. Πανε σφαιρα πανω στην αμμο και μαζευονται κυριως σ' ενα ξυλο mopani που εχω. Το περιεργο ειναι πως εχω δυο ιδια ξυλα αλλα το δευτερο ειναι σχεδον καθαρο. Δεν το προτιμουν και πολυ..

3.Επισης το ιδιο υποπτο ξυλο πιανει κατι σαν χνουδι το οποιο το καθαριζω με το χερι βεβαια αλλα μετα ξαναβγαινει. Το αλλο ξυλο ειναι πολυ καθαρο. Δεν ξερω αν βοηθαει αλλα το υποπτο ξυλο ειναι στη μεση σχεδον του ενυδρειου ενω το καθαρο στην ακρη.

4.Θα μπορουσα να βαλω καποιο ψαρι που γλειφει/καθαριζει την αλγη απο το τζαμι και ναι τι ψαρι?

Κατα τ' αλλα τα γκαπακια μου πανε καλα. Ολα τα θυληκα κυοφορουν συνεχως και γενανε συνεχεια.

Αν μπορει καποιος ας βοηθησει..

Link to comment
Share on other sites

Mε τα γκαπυ μπορει να μπει αστακος/γαριδα?

Καποιοι (νομιζω ολοι) αστακοι θα τσακισουν τα γκαπι.

Καποιες γαριδες (μικρα ειδη) θα τσακιστουν απο τα γκαπι. Ο γονος τους σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

1. Αν και τα σαλιγγαρακια δεν κανουν κακο παρα μονο καλο στο συστημα, αν δεν τα θελεις βαλε anentome helena.

2. Κανε αναγνωριση πρωτα τι ειναι αυτο το ζωυφιο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=35830&hl=

3. Μην κανεις τιποτα, μυκητας θα ειναι, θα φυγει μονος του σε λιγο καιρο ή θα το φανε τα φυτοφαγα ζωντανα σου.. Ακομα κι αν το καθαρισεις το πιο πιθανο ειναι να ξαναβγαλει μεχρι να κανει το κυκλο του.

4. Με τα γκαπι καλυτερα να βαλεις applesnail και ακομα καλυτερα επειδη κανενα ψαρι, γαριδα ή σαλιγγαρι δεν κανει θαυματα, να προσεχεις εσυ να μη δημιουργουνται πολλες αλγες κρατωντας, σωστες τις αναλογιες και την ισορροπια στο ενυδρειο (ενταση φωτισμου, φωτοπεριοδος, λιπασματατα, νιτρικα, φωσφορικα, διοξειδιο, αλλαγες νερου).

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...