Jump to content

Μετατροπη Φιλτρου


Recommended Posts

στο φιλτρο μου εδω και 6 μηνες εχω: (απο πανω προς τα κατω)

Sera filter wool

white juwel sponge

green juwel sponge

blue coarse juwel sponge

cirax

blue fine juwel sponge

blue fine juwel sponge

η αντλια στο φιλτρο εχει ισχη 1000 Λ/Ω.

αλλα εχω προβλημα με την ποιοτητα του νερου οπτικα. το φιλτρο δεν καθαριζει τα μικρα σωματιδια που αιωρουντε στο νερο.

Μετα απο συζητηση που ειχα με κατι φιλους που εχουν καταστημα με ψαρια μου ειπαν να αλλαξω τα υλικα του φιλτρου και να βαλω: (απο πανω προς τα κατω)

sera biofibres fine

sera filter wool

juwel white filter pad

λιγο sera super peat (για να σταθεροποιησω το ph της γιαλλας)

2-3 λιτρα sera siporax (η sera γραφει οτι 1 λιτρο ισοδυναμει με 34 λιτρα κεραμικου υλικου αρα θα ειναι πολυ καλητερο απο τα υλικα που εχει τωρα μεσα το φιλτρο)

2 blue fine juwel sponges

μου ειπαν να αλλαξω και την αντλια απο 1000 σε 1500 για να εχω καλυτερη κυκλοφορια του νερου και να καθαριζει πιο ευκολα.

θα ηθελα να σας ρωτησω:

αν αλλαξω την αντλια θα κανω καλο στο ενυδριο? διαβασα οτι μια αντλια που περνα 6 φορες το συνολικο νερο του ενυδριου σε 1 ωρα ειναι το ελαχιστο για να εχεις καλο φιλτραρησμα (10 φορες ειναι η τελεια επιλογη) αλλα και οτι με μια πιο γρηγορη αντλια δεν σημαινει καλυτερο φιλτραρησμα γιατι το νερο δεν μενει πολλη ωρα στο φιλτρο (μπορειτε να με βοηθησετε λιγο εδω γιατι οπου κε να ψαξω βρισκω κε τα διο κε ειμαι λιγο συνχησμενος με το τι πρεπει να κανω))

ακομη ηθελα να ρωτησω... το φιλτρο με τα νεα υλικα θα δουλευει καλυτερα απο πριν?

οι φιλοι μου ειπαν οτι συγουρα θα δουλευει καλυτερα αλλα ηθελα να παρω μια δευτερη γνωμη απο πιο εξειδικευμενα ατομα πριν κανω μια μεγαλη αλλαγη.

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

Pavlos

Link to comment
Share on other sites

καλημερα pkliatsos πες μας τι λιτρα ενυδρειο εχεις και τι ψαρια.θα αναφερεσε σε εσωτερικο φιλτρo.μπορει το φιλτρο σου να εχει μπουκωσει και να εχει χαμηλη ροη.την φτερωτη του την καθαριζεις?

Link to comment
Share on other sites

εχε υποψη σου οτι η ισχυ που γραφει στην αντλια ειναι χωρις τα υλικα με τα υλικα πεφτει η ροη του.

Link to comment
Share on other sites

και μην εχεις μεγαλη σιγουρια σε καταστηματα που οι περισοτεροι ειναι ασχετοι.εδω στο φορουμ θα βρεις τις λυσεις που θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Η αντλια σου ειναι μια χαρα,δεν χρειαζεσαι μεγαλυτερη.Εχεις καθαρισει στους εξη μηνες τα

υλικα φιλτραρισματο;Υπ' οψη δεν τα καθαριζουμε ολα μαζι αλλα σταδιακα.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω προβλημα με την ροη του νερου. ειναι οπως ηταν και πριν 6 μηνες. απλα ηθελα να ρωτησω αν με μια πιο δυνατη αντλια και διαφορετικα υλικα στο φιλτρο θα γινεται πιο καλη δουλεια απο οτι ειναι τωρα. εγω θα προτιμουσα παραπανο ροη γιατι εχω loaches μεσα στο ενυδριο αλλα δεν ξερω πως αυτο μπορει να επηρεαση την αποτελεσματικοτητα του φιλτρου

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που μπουκώσουν τα υλικά, το διαμέρισμα που είναι ο κυκλοφορητης

δεν θα προλαβάινει να γεμιζει με νερό και θα σου δουλεύει ο κυκλοφορητης με

αέρα και θα τον κάψεις.Εκτός και αν τα διαμερίσματα που εχει το φίλτρο σου

ειναι μεγαλούτσικα και θα προλαβαίνει το νερό να περνάει.Αλλά και πάλι με επιφύλαξη,

για μένα άστο όπως είναι και βάλε ποιοτικότερα υλικά.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που μπουκώσουν τα υλικά, το διαμέρισμα που είναι ο κυκλοφορητης

δεν θα προλαβάινει να γεμιζει με νερό και θα σου δουλεύει ο κυκλοφορητης με

αέρα και θα τον κάψεις.Εκτός και αν τα διαμερίσματα που εχει το φίλτρο σου

ειναι μεγαλούτσικα και θα προλαβαίνει το νερό να περνάει.Αλλά και πάλι με επιφύλαξη,

για μένα άστο όπως είναι και βάλε ποιοτικότερα υλικά.

αν βαλω siporax πιστευω οτι θα εχω πιο λιγη κυκλοφορια νερου απο τα σφουγγαρια γιαυτο θελω να αλλαξω την αντλια. αν υπηρχε περιπτωση για ετσι προβλημα θα εβγαζε πιο δυνατο κυκλωφωριτη η Juwel?

Link to comment
Share on other sites

αν βαλω siporax πιστευω οτι θα εχω πιο λιγη κυκλοφορια νερου απο τα σφουγγαρια γιαυτο θελω να αλλαξω την αντλια. αν υπηρχε περιπτωση για ετσι προβλημα θα εβγαζε πιο δυνατο κυκλωφωριτη η Juwel?

Με το siporax δεν θα μειωθεί η κυκλοφορία σου,τα σφουγγάρια είναι αυτα που την μειώνουν αρκετά,ο μεγαλύτερος κυκλοφορητής υπάρχει πολύ απλα για τα μεγαλύτερα μοντέλα της οπως vision 450 που είναι εξοπλισμενο με τον 1500.

Έγινε επεξεργασία - NickTheFish
Link to comment
Share on other sites

στο δικο μου το εσωτερικο της juwel απο πανω προς τα κατω εχω τα εξης. ασπρο σφουγγαρι,ανθρακας(οποτε χρειαστει),siporax 1 λιτρο,και τα μπλε με μικρους πορους.τα μπλε με μεγαλους τα αντικατεστησα με το siporax που ειναι καλυτερο βιολογικο υλικο.την αντλια δεν την αλλαξα.

δουλευει μια χαρα η ροη της.

Link to comment
Share on other sites

κατι ετσι σκεφτομαι και εγω... 2 σφουγγαρια... μετα siporax... αλλα μετα θελω να βαλω λιγω super peat και λιγα παραπανω υλικα μηχανικου φιλτραρισματος...

το vision 450 λειτουργει με αντλια 1000 λ/ω και οχι με 1500. απλα εχει πιο μεγαλα σφουγγαρια

Link to comment
Share on other sites

στο δικο μου το εσωτερικο της juwel απο πανω προς τα κατω εχω τα εξης. ασπρο σφουγγαρι,ανθρακας(οποτε χρειαστει),siporax 1 λιτρο,και τα μπλε με μικρους πορους.τα μπλε με μεγαλους τα αντικατεστησα με το siporax που ειναι καλυτερο βιολογικο υλικο.την αντλια δεν την αλλαξα.

δουλευει μια χαρα η ροη της.

παιδια συγνωμη ξεχασα να αναφερω μετα το ασπρο βαζω το πρασινο της juwel με τα χαπακια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...